tomino77
14.03.12,14:27
Zdravim Vas,

som blízko pred zalozenim zivnosti v oblasti stavebnictvo (pripravne a dokonc. prace). Chcem sa spytat niekolko otazok:

1. mozem uctovat do vydavkov poplatky za internet, ak nemam ani nebudem mat v evidencii PC? Fyzicky ho mam, ale ako v osobnom uzivani a budem potrebovat pristup k internetu a chcem si to davat do vydavkov. Mozem ci nie?
Uzivatelsky ucet za internet musim po zalozeni zivnosti prepisat na mna ako FO, to mi je jasne.


2. v roku 2012 je 250 prac. dni (dajme tomu ze ich tolko bude aj v 2013), ale ako zivnostnik budem pracovat aj soboty cize prac dni budem mat cca 313. Za kazdy prac. den si mozem dat do vydavkov 1 stravny listok. Docital som sa, ze si ich mozem uplatnit len za tych 250 prac. dni. Ale ked budem mat prac. dni 313? Mozem si ich uplatnit za skutocne odpracovane prac. dni, teda 313? Alebo len podla rocneho fondu prac. dni, teda 250?


Dakujem za jasne odpovede. :-)
szivics
15.03.12,06:31
1. No na vašom mieste by som počítač preradila z osobného užívania do podnikania a až potom by som si ako daňový výdavok uznala internet. Aj do budúcna si môžete potom pripojiť tlačiareň, s tým sú súvislé ďalšie náklady - farba do tlačiareň, papier... čo sa týka počítača tak nejaké opravy, prípadne softvér, príslušenstvo.

2.Daňovník, ktorý je FO a má príjmy z podnikania podľa § 6 ods. 1 alebo príjmy z inej SZČ, čo je predmetom § 6 ods. 2, môže uplatniť ako uznaný daňový výdavok stravné, a to za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách. Podmienkou je, aby podnikateľovi súčasne nevznikol nárok na príspevok na stravovanie ako zamestnancovi, ktorý má u zamestnávateľa uzatvorený pracovný pomer a vykonáva pre neho závislú prácu. ZDP a ani zákon o cestovných náhradách nevymedzujú rozsah pracovných dní, počas ktorých je možné uplatniť stravné.
AdelaS
15.03.12,07:27
Ahoj, Tomino.
Nevidím problém v tom, že si chceš dávať internet do nákladov. Nikde nemáš napísané, že je povinnosť mať príslušné technické vybavenie, ak chceš dávať do nákladov aj takéto veci. Okrem toho - v dnešnej dobe si takýto náklad pri prípadnej daňovej kontrole veľmi jednoducho zdôvodníš: Podpisuješ zmluvy, kde je bežne uvedené (dokonca aj finančné spoločnosti to používajú), že "podrobné podmienky sú uvedené na www.........." - potrebuješ internet, ako by si predsa vedel, čo podpisuješ?
Musíš si len dávať pozor, aby fakturácia za túto službu znela na tvoje podnikanie - teda meno firmy i sídlo, nie tvoju súkromnú adresu.
tomino77
06.04.12,06:10
Poprosil by som este nejaku rozumnu odpoved na 1. otazku. Dakujem aj Adela S. :-)
KEJKA
06.04.12,06:55
podľa mňa odpoved na 1.otázku v príspevku 2,3 je rozumná, alebo tebe sa čo nezdá?
vybav si fakturáciu internetu na svoje IČO, technické vybavenie nemusíš mať priamo vo svojom účtovníctve.
tomino77
06.04.12,10:37
Chcel som este niekoho, kto mi to potvrdi. Je tu mnozstvo rad, ktore hovoria jedno a potom niekto napise nieco ine, ze to neplati. Tak som to chcel trochu poistit.

Ak by som chcel naozaj previest PC aj tlaciaren do podnikania, bol by to problem ak k nemu ani k OS nemam ziadny doklad? PC som kupoval uz davno aj s OS od znameho bez dokladu.
Tweety
06.04.12,10:49
Chcel som este niekoho, kto mi to potvrdi. Je tu mnozstvo rad, ktore hovoria jedno a potom niekto napise nieco ine, ze to neplati. Tak som to chcel trochu poistit.

Ak by som chcel naozaj previest PC aj tlaciaren do podnikania, bol by to problem ak k nemu ani k OS nemam ziadny doklad? PC som kupoval uz davno aj s OS od znameho bez dokladu.
VeĎ to môžeš zaradiť v nulovej OC.