janko113
14.03.12,16:28
Ahojte!Pri kontrole platenia do zdravotnej poisťovne som si všimol,že v roku 2009 mi vznikol preplatok ktorý mi ZP vrátila,ale zároveň podľa zákona o dani z príjmu mi z preplatku strhla daň 25 eur.Má tento zákon logiku?Ja si zaplatím povinné zdavotné poistenie,ak nie tak ma okamžite vyhrážkami o exekúcii bombardujú,zo mzdy ktorá mi bola zdanená a oni si opäť zoberú daň?To nemá logiku,to si potom môže zdaňovať i obchodník výdavok z môjho nákupu.Ja mu dém za 8 eurový nákup 100 eur a on si 92 eur zdaní.Za rok 2011 som bol na marodke sedem mesiacov,poistné som platil vyše 40 eur takže si tento štát zase vylepší rozpočet z môjho preplatku,dá sa s tým vôbec niečo robiť?
Mila123
14.03.12,15:31
zo mzdy ktorá mi bola zdanená a oni si opäť zoberú daň-........toto tvoje tvrdenie nie je pravdivé......

a za predchádzajúce roky zrazená takáto daň mohla byť aj preddavkom......
od 01 01 2011 je vysporiadaná....
marjankaj
14.03.12,15:43
Ahojte!Pri kontrole platenia do zdravotnej poisťovne som si všimol,že v roku 2009 mi vznikol preplatok ktorý mi ZP vrátila,ale zároveň podľa zákona o dani z príjmu mi z preplatku strhla daň 25 eur.Má tento zákon logiku?Ja si zaplatím povinné zdavotné poistenie,ak nie tak ma okamžite vyhrážkami o exekúcii bombardujú,zo mzdy ktorá mi bola zdanená a oni si opäť zoberú daň?To nemá logiku,to si potom môže zdaňovať i obchodník výdavok z môjho nákupu.Ja mu dém za 8 eurový nákup 100 eur a on si 92 eur zdaní.Za rok 2011 som bol na marodke sedem mesiacov,poistné som platil vyše 40 eur takže si tento štát zase vylepší rozpočet z môjho preplatku,dá sa s tým vôbec niečo robiť?
Tlačiť na poslancov, aby ten zákon zmenili.
Takto trestajú tie SZČO, ktoré vykazujú stratu. Napriek tomu zaplatia daň z toho preplatku. U iných to nemá žiadny efekt. Tí by to aj tak museli zdaniť sami.
janko113
14.03.12,16:01
zo mzdy ktorá mi bola zdanená a oni si opäť zoberú daň-........toto tvoje tvrdenie nie je pravdivé......

a za predchádzajúce roky zrazená takáto daň mohla byť aj preddavkom......
od 01 01 2011 je vysporiadaná....
Mila 123-tu Ti opíšem čo mi poslali zo ZP:Vec:Oznámenie o výsledku RZ-vrátenie preplatku.
Po spracovaní ročného zúčovania...výsledok Vášho RZ je preplatok 132,78 Eur.Súčasne Vám oznamujeme,že podľa zákona č.595/2004 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sme z Vášho preplatku 132.78 Eur odviedli 19% daň z príjmu v sume 25.22 Eur.Atď...
Možno nieje pravdivé tvrdenie riaditeľky poisťovne ktorá to podpísala.A nejednalo sa o preddavky,platil som to mesačne za uplynulý mesiac,vždy toľko,koľko odo mňa požadovali.Mila 123,ak máš ty pravdu,tak poraď čo robiť,pretože je dosť možné,po skúsenostiach čo mám s úradmi vo Svidníku,s ich neznalosťou a nechápavosťou,že v tomto prípade tu ide o neznaloť úradníkov.
marjankaj
14.03.12,16:03
S tým nenarobíš nič, Spätne ti zákon nikto nezmení. A myslím, že v tomto prípade ani do budúcna. Štátna kasa je deravá.
Zdravotné poistenie sa platí mesačne ako preddavok a na konci roka sa robí ročné zúčtovanie. Teraz ho bude robiť zdravotná poisťovňa sama.

http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=943


Sadzba poistného

Samostatne zárobkovo činná osoba platí z príjmu zdaňovaného podľa § 6 preddavky na poistné a to

vo výške najmenej 14 percent z minimálneho základu
vo výške najmenej 7 percent z minimálneho základu, ak je zároveň poberateľ invalidného dôchodku alebo má mieru funkčnej poruchy viac ako 50 %

http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=941


Zamestnanec platí preddavky na poistné a to

vo výške 4 percent zo svojho vymeriavacieho základu
vo výške 2 percent zo svojho vymeriavacieho základu, ak je zároveň poberateľom invalidného dôchodku alebo má mieru funkčnej poruchy najmenej 50%
Mila123
14.03.12,16:06
zo mzdy ktorá mi bola zdanená a oni si opäť zoberú daň......

toto tvrdenie nie je pravdivé......

RZZP bolo za ktorý rok?
janko113
14.03.12,16:12
RZZP bolo pravdepodobne za rok 2008 kedže výsledok mi doručili 27.8.2009
bubkoch
14.03.12,16:13
prijem 1000
odvod 200
ZD 800

dan si platil z 800
vratia ti preplatok odvodu 100 ...
novy ZD je 900 ...
zo 100 si dan z prijmu neplatil ...
takze ?
ci zle rozmyslam ? :)
janko113
14.03.12,16:24
prijem 1000
odvod 200
ZD 800

dan si platil z 800
vratia ti preplatok odvodu 100 ...
novy ZD je 900 ...
zo 100 si dan z prijmu neplatil ...
takze ?
ci zle rozmyslam ? :)
bubkoch,zle rozmýšľaš,nič okolo si nevšímaj,máš povinnosť platiť si zdravotné poistenie,platíš koľko Ti určili,si v pohode,platíš euráčm ktoré si si zarobil,sú zdanené alebo budú musieť byť zdanené,potom Ti poisťovňa oznámi že na Tvojom platení do ZP vznikol preplatok,zle Tíí určili výšku platby,tak Ti ten preplatok vrátia,lale aby si nebol moc HAPPY,tak Ti ho zdania,chápeš?
bubkoch
14.03.12,16:30
bubkoch,zle rozmýšľaš,nič okolo si nevšímaj,máš povinnosť platiť si zdravotné poistenie,platíš koľko Ti určili,si v pohode,platíš euráčm ktoré si si zarobil,sú zdanené alebo budú musieť byť zdanené,potom Ti poisťovňa oznámi že na Tvojom platení do ZP vznikol preplatok,zle Tíí určili výšku platby,tak Ti ten preplatok vrátia,lale aby si nebol moc HAPPY,tak Ti ho zdania,chápeš?

chapem ... a ty nechapes ze je to v uplnom poriadku a plne v sulade so zdravym rozumom ...

si predstav extremny priklad, ze preddavkove platby na ZP platis v takej vyske ze ti ZD vyjde 0 ... dan neplatis a potom v zuctovni ti vsetko vratia ako preplatok ... NEZDANENY !
veronikasad
14.03.12,16:34
Ahojte!Pri kontrole platenia do zdravotnej poisťovne som si všimol,že v roku 2009 mi vznikol preplatok ktorý mi ZP vrátila,ale zároveň podľa zákona o dani z príjmu mi z preplatku strhla daň 25 eur.Má tento zákon logiku?Ja si zaplatím povinné zdavotné poistenie,ak nie tak ma okamžite vyhrážkami o exekúcii bombardujú,zo mzdy ktorá mi bola zdanená a oni si opäť zoberú daň?To nemá logiku,to si potom môže zdaňovať i obchodník výdavok z môjho nákupu.Ja mu dém za 8 eurový nákup 100 eur a on si 92 eur zdaní.Za rok 2011 som bol na marodke sedem mesiacov,poistné som platil vyše 40 eur takže si tento štát zase vylepší rozpočet z môjho preplatku,dá sa s tým vôbec niečo robiť?
Samozrejme, že sa s tým dá niečo robiť. Splnil si si oznamovaciu povinnosť a odovzdal v ZP Potvrdenie o výplate nemocenského zo SP ? Ak ano, písomne požiadaj ZP o vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu (ak si ho počas PN-ky platil). Poisťovňa ti vráti preplatok v plnej výške (nezdanený).

Len ešte doplním, ak tvoj ročný vymeriavací základ presiahol minimum, vznikne ti v RZZP nedoplatok, ktorý musíš uhradiť po vykonaní RZZP (ak si predtým požiadal o vrátenie preplatku počas PN-ky).
SamuelSK
14.03.12,16:38
tak nech ti to nevratia a o tolko menej zaplatis potom, to sa neda? :D
ci prilis komplikovane na ZP ?
veronikasad
14.03.12,16:40
tak nech ti to nevratia a o tolko menej zaplatis potom, to sa neda? :D
ci prilis komplikovane na ZP ?
Samko, takto sa to veru nedá. lebo zrazená daň sa odvádza do štátneho rozpočtu.
kubex
14.03.12,16:51
chcem sa opytat,k dan.priznaniu za rok 2011 sa uz nepriklada list z poistovne o preplatku a zrazenej dani,kedze mi uz dan.urad tu zrazenu dan nevrati?
marjankaj
14.03.12,17:01
chcem sa opytat,k dan.priznaniu za rok 2011 sa uz nepriklada list z poistovne o preplatku a zrazenej dani,kedze mi uz dan.urad tu zrazenu dan nevrati?

A niekedy sa aj prikladal?:eek:
marjankaj
14.03.12,17:03
tak nech ti to nevratia a o tolko menej zaplatis potom, to sa neda? :D
ci prilis komplikovane na ZP ?
Nakoľko sa zdravotné poisťovne riadia zákonom(alebo by sa mali riadiť), tak ten preplatok musia vrátiť a zraziť daň.
kubex
14.03.12,17:08
min.rok,ked mi dan.urad vracal zrazkovu dan z RZZP,tak som musela prilozit doklad z poistovne o tom,ze ta ciastka bola zrazena
veronikasad
14.03.12,17:23
min.rok,ked mi dan.urad vracal zrazkovu dan z RZZP,tak som musela prilozit doklad z poistovne o tom,ze ta ciastka bola zrazena
Lenže za rok 2011 ti už DU žiadnu zrážkovú daň nevráti - považuje sa za vysporiadanú.
veronikasad
14.03.12,17:23
A niekedy sa aj prikladal?:eek:
Janko, za rok 2010 ho DU pýtali - kvoli vráteniu zrážkovej dane ...
kubex
14.03.12,17:28
viem,ye uy nevrati,takye doklad o preplatku si mozem......zalozit do papierov:)))diky za odpoved
marjankaj
14.03.12,17:33
Janko, za rok 2010 ho DU pýtali - kvoli vráteniu zrážkovej dane ...
No hej a ak nepýtam daň späť, tak ani neprikladám. Ak je daň vysporiadaná, tak o tom ani neúčtujem. Posielali to poštou na adresu a ani sa mi to nedostalo do dokladov.
veronikasad
14.03.12,17:34
No hej a ak nepýtam daň späť, atak ani neprikladám. Ak je daň vysporiadaná, tak o tom ani neúčtujem. Posielali to poštou na adresu a ani sa mi to nedostalo do dokladov.
Píšeš o roku 2010 alebo 2011 ? Preplatok prišiel na účet, alebo poštovou poukážkou ?
marjankaj
14.03.12,17:42
Píšeš o roku 2010 alebo 2011 ? Preplatok prišiel na účet, alebo poštovou poukážkou ?
Zdravotné poisťovne to posielali poštovou poukážkou. Nie je povinnosť oznamovať číslo účtu poisťovniam. Tie si to priradia podľa VS. A za rok 2011 ešte neposielali.

Vlastne máš pravdu. V roku 2011 prišiel preplatok na účet RZZP za rok 2010. Dal som to do nedaňových príjmov, nakoľko to bolo už zdanené.
veronikasad
14.03.12,17:45
Zdravotné poisťovne to posielali poštovou poukážkou. Nie je povinnosť oznamovať číslo účtu poisťovniam. Tie si to priradia podľa VS. A za rok 2011 ešte neposielali.
OK, nič sa nedeje, príjem bol zdanený, nebola ani povinnosť uviesť ho v DP. Za rok 2011 (v roku 2012) tak skoro preplatok ani posielať nebudú ...