Ociviste
14.03.12,15:41
dobry den, chcela by som sa opytat. SZCO si zakupil 8.2.2010 netbook. Tento chce ho ale vyradit po dvoch rokoch a kupit novy. Je mozne vyradit netbook zakupeny v 2010 v sume 300 eur a kupit novy a zaradit tento novy do drobneho majetku. Ten prvy netbook je nefunkcny.
Dakujem za odpoved.
Braňo
14.03.12,14:47
Nerozumiem, prečo by nebolo možné vyradiť nefunkčný notebook.
Ociviste
14.03.12,15:03
ja sa len pytam, ci tam nahodou nie je nejake pravidlo,ze ci nemusi byt drobny majetok napr. aspon 2 roky vo firme, alebo nieco podobne. Mozno su to absordne otazky, ale nechcem urobit chybu.
Dakujem za odpoved.
Ociviste
14.03.12,15:06
Ide mi hlavne o to, ze ci mozem pokazeny vyradit a zaradit hned novy.
Dakujem
Braňo
15.03.12,09:05
Samozrejme.
Ociviste
15.03.12,18:51
Dakujem za odpovede. :-D
mondes
19.07.12,14:16
Zdravím Vás, prosím o radu. SZČO kúpila notebook, ktorý zaúčtujem ako nákup materiálu v členení nákup drobn. hm. majetok. Zaevidujem ho aj do evidencie krátk. M. Nemá však faktúru za nákup notebooku, ale len záručný list a doklad z ERP o nákupe. Je to dostačujúci dôkaz o kúpe notebooku? Nemusí byť faktúra? Ak áno, mám ten bloček zaevidovať aj do záväzkov, alebo len jednoducho dať z pokladne výdavok za nákup notebooku. Ďakujem pekne.
Nandrolon
19.07.12,14:43
Normálne je to nákup v hotovosti z pokladne drobného majetku. Rovnako ako keď si zakúpiš v hotovosti toner do tlačiarne.
Daňové predpisy nedefinujú drobný majetok. V tomto dávajú za pravdu účtovníctve, ktoré tiež dáva voľnú ruku pre definovanie drobného majetku a tým pádom to rieši vnútropodniková smernica. Ak považujete hnuteľný majetok do 1700 eur za drobný /aj keď sa využíva viac ako 1 rok/ je to vaše účtovné rozhodnutie a zákon o dani z príjmu to akceptuje.
My účtujeme aj počítače, aj chladiarinu aj všetok HNUTEĽNÝ MAJETOK do tejto hodnoty na 501 - spotreba materiálu. A podliehame ročnému audítu..... a je to všetko správne...
mondes
19.07.12,14:53
Normálne je to nákup v hotovosti z pokladne drobného majetku. Rovnako ako keď si zakúpiš v hotovosti toner do tlačiarne.
Daňové predpisy nedefinujú drobný majetok. V tomto dávajú za pravdu účtovníctve, ktoré tiež dáva voľnú ruku pre definovanie drobného majetku a tým pádom to rieši vnútropodniková smernica. Ak považujete hnuteľný majetok do 1700 eur za drobný /aj keď sa využíva viac ako 1 rok/ je to vaše účtovné rozhodnutie a zákon o dani z príjmu to akceptuje.
My účtujeme aj počítače, aj chladiarinu aj všetok HNUTEĽNÝ MAJETOK do tejto hodnoty na 501 - spotreba materiálu. A podliehame ročnému audítu..... a je to všetko správne...

Ďakujem. Mňa ale zaujíma, či ako doklad o nákupe notebooku stačí len bloček z ERP, alebo či musí byť aj faktúra a či ten bloček musím evidovať aj do záväzkov. Taktiež tu mám aj dodací list k faktúre, ale žiadnu faktúru nemám, len pri tom DL je pripnutý doklad o úhrade za materiál platobnou kartou. Stačí to ako doklad? Alebo k dodaciemu listu by mala byť aj faktúra? Vďaka.
Nandrolon
19.07.12,15:47
Takže:

pokladničný blok z registračnej pokladnice je normálny daňový aj účtovný doklad /ak má všetky náležitosti/. Záväzok tam žiadny nevznikol, pretože to bolo zaplatené v hotovosti.
Takže neviem, aké máte vnútropodnikové účtovníctvo, ale u "jednoduchej firmy" a platcu DPH by to bolo takto:

DAL 211 celková zaplatená cena za notebook
MÁ DAŤ 501 notebook bez DPH
MÁ DAŤ 343 DPH

K druhému prípadu dodám len toľko, že DODACÍ LIST nie je daňový doklad. Doklad o prevode z platobnej karty takisto nie je daňový doklad. Daňový doklad musí obsahovať okrem iných náležitostí cenu bez DPH, DPH a cenu spolu.
Toto neobsahuje väčšinou dodací list. Ak to aj obsahuje, chýbajú mu ostatné náležitosti faktúry, takže bez faktúry to nemôže ísť do účtovníctva a daňovo uznaných výdavkov.
Nevidím ale problém ak v tom nie je niečo špinavé si zohnať kópiu faktúry. Nepamätám od ktorého roku sú plne daňovo a účtovne uznané aj kópie faktúr, teda už nie je podmienka, že to musí byť originál..... zdá sa mi že to platí od roku 2009...