Zoja77
14.03.12,15:43
Zdravím:mám takýto problém už 10rokov podnikáme autodoprave do 3,5t chceli sme kamión ale museli sme založiť s.r.o. lebo vraj človeka ktorý má odbornú spôsobilosť si nemôžem vziať ako živnostník len ako s.r.o. chcela som si ju spraviť(odbornú spôsobilosť) ale momentálne sa nerobí lebo starý zákon už neplatí a nový nie je. Teraz som sa dozvedela že už ani človeka ktorý má odbornú nemôžem prijať (podla nového) ďalšia vec bola finančná zábezpeka bolo ju možné zabezpečiť poistením už ani to neplatí vraj s.r.o. získa zábezpeku po roku ked vykáže zisky ako mám vykázať zisk ked neviem poslať na cestu kamión ak nepošlem na cestu kamión nemám zisk ???????? čo mám robiť?????každá rada dobrá!!!
zalobaba
15.03.12,16:51
1. neviem, kto ťa v minulosti informoval, že ako živnostník (FO) nemôžeš zamestnať zodpovedného zástupcu, ale informoval ťa zle
2. nový zákon o cestnej doprave je v platnosti od 01.03.2012, je však pravdou, že termín skúšok odbornej spôsobilosti je v nedohľadne
3. ako SRO môžeš aj v zmysle nového zákona zamestnať zodpovedného zástupcu, jediným obmedzením je to, že zodpovedný zástupca, ktorý nie je súčasne aj štatutárom spoločnosti, môže funkciu zz vykonávať pre max. 50 vozidiel a u max. 4 dopravcov
4. v zmysle nového zákona o cestnej doprave je možné finančnú spoľahlivosť preukázať pri dopravcoch, ktorí podnikajú menej ako 15 mesiacov výškou ZI (výpis z OR, zakladateľská listina alebo otváracia súvaha), pri dopravcoch, ktorí podnikajú viac ako 15 mesiacov a majú za sebou min. 1 účtovné obdobie, súvahou za bezprostredne predchádzajúce obdobie
mertinkova
06.07.12,12:15
Dobrý den prajem, presne to teraz riešim, ked sa mozem opýtat čo mam dat do tej otváracej suvahy na finančnú spôsobilosť ? Jedine čo ma napadá je ZI len neviem či stači 5000 €, potom pôžiku konatela 2000 €, lebo 7000 € viem preukázať ze ich mám na účte. Môžem tam dať aj ze konateľ vložil do podnikania 20 000 € (o čom nemam pôvod) a ta tých 20 000 kupil auto ? Napadá Vás este niečo ? Vopred dakujem.
zalobaba
06.07.12,13:28
Finančnú spôsobilosť môžeš vydokladovať jediným spôsobom, niekoľkými cestami:
pri novovzniknutej spoločnosti zakladateľská listina alebo spoločenská zmluva = kopíruje výšku ZI (pozn. min výška ZI 5.000,- EUR nepostačuje ani na 1 vozidlo) alebo výpisom z OR = kopíruje výšku ZI alebo otváracou súvahou = kopíruje výšku ZI....
mertinkova
06.07.12,14:29
Super dakujem, krásne. Ono v podstate ide o to, že je to FO ktorá si vybavuje certifikát aby mu mohli pridelit ičo a aby sa mohol potom zareg. aj v obchodnom registri, preto mi vonkoncom nebolo jasné že čo tam vlastne potrebuje..... no a este stale mi to nie je jasne. Čiže on musi byt PO aby dostal koncesiu na prepravu ? Lebo FO zakladatelsku listinu ani spoločensku zmluvu nepotrebuje, alebo ako to vlastne je, lebo on ešte len ziada o ten certifikát. Vopred dakujem
avalik
06.07.12,14:46
56/2012

(1) Ak ďalej nie je ustanovené inak, vykonávať povolanie prevádzkovateľa vnútroštátnej dopravy13) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2012-56#f7059025) môže podnik14) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2012-56#f7059026) na základe povolenia udeleného podľa tohto zákona a osobitného predpisu; povolenie sa udeľuje na desať rokov. Postup udeľovania, pozastavenia platnosti a odnímania povolenia ustanovuje osobitný predpis.15) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2012-56#f7059027)
(2) Prevádzkovať medzinárodnú dopravu v členských štátoch môže prevádzkovateľ cestnej dopravy, ktorý má udelenú licenciu Spoločenstva podľa osobitných predpisov.16) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2012-56#f7059028)
(3) Prevádzkovateľ cestnej dopravy podľa odseku 1 alebo 2 sa zapisuje do obchodného registra s predmetom činnosti podľa obsahu povolenia alebo licencie Spoločenstva.


14) Čl. 2 ods. 4 nariadenia (ES) č. 1071/2009.
4. „podnik“ je fyzická osoba, právnická osoba, zisková alebo nezisková, akékoľvek ziskové alebo neziskové združenie alebo skupina osôb bez právnej subjektivity, alebo akákoľvek úradná inštitúcia, či už má vlastnú právnu subjektivitu, alebo závisí od orgánu, ktorý má takúto subjektivitu, ktorá vykonáva osobnú dopravu, alebo akákoľvek zisková fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá vykonáva nákladnú dopravu na obchodné účely;


cize moze byt aj FO ale zapise sa do OR

kedze bude zapisany do OR, z obchodneho zakonnika vyplyva:

§ 36
Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri (ďalej len „zapísaní podnikatelia“) účtujú v sústave podvojného účtovníctva o stave a pohybe obchodného majetku a záväzkov, čistého obchodného imania, o nákladoch, výnosoch a zisku alebo strate podniku.
mertinkova
06.07.12,15:07
Aha, čiže v prvom kroku nech si da urobit alebo urbi zakladateľskú listinu, kde si dá ZI potrebné na vnútroštátku dopravu zatial pre jedno auto (kolko tam potrebuje, este ked sa môzem opytať?) a na základe tejto mu môžem urobiť predpokladanú otváraciu súvahu, zo ZI podla zakladateľskej listiny, a potom to je jedno či im na dopravnom poskytne otvaraciu suvahu alebo zakladatelsku listinu lebo aj tak zakl. listinu bude potrebovat okrem certifikátu na zápis do OR, že ? No a este jedna vec musi preukázat ZI na účte alebo stači "vložiť do pokladne" ? Dakujem .
zalobaba
06.07.12,20:18
Aha, čiže v prvom kroku nech si da urobit alebo urbi zakladateľskú listinu, kde si dá ZI potrebné na vnútroštátku dopravu zatial pre jedno auto (kolko tam potrebuje, este ked sa môzem opytať?) a na základe tejto mu môžem urobiť predpokladanú otváraciu súvahu, zo ZI podla zakladateľskej listiny, a potom to je jedno či im na dopravnom poskytne otvaraciu suvahu alebo zakladatelsku listinu lebo aj tak zakl. listinu bude potrebovat okrem certifikátu na zápis do OR, že ? No a este jedna vec musi preukázat ZI na účte alebo stači "vložiť do pokladne" ? Dakujem .


V prvom rade sa vyjadri, či bude podnikať ako FO alebo PO. Ak bude FO (ako píšeš v príspevku vyššie), nemá žiadnu zakladateľskú listinu, ani ZI....bude teda potrebovať otváraciu súvahu, v ktorej bude to správne číslo pre požadovaný počet vozidiel. Od 01.03.2012 však platí nový zákon o cestnej doprave, v zmysle ktorého musí byť aj FO - dopravca, zapísaný v OR (vitajte v EÚ). Odporúčam prečítať s tento zákon, je tam všetko potrebné uvedené.
globalpartner
07.07.12,02:22
Platí ešte možnosť preukázať finančnú spôsobilosť poistnou zmluvou prevádzkovateľa cestnej dopravy na auto (viac aut?)
zalobaba
08.07.12,18:40
už neplatí
mertinkova
09.07.12,07:01
Dobrý den prajem, dakujem za odpovede, čitam si zákon dookola, aj to nariadenie. Pokiaľ chcem prevadzkovat vnutroštatnu dopravnu službu, musim preukázať finančnú spoľahlivosť. V mojom prípade ide o FO novozaloženú ktorá si ziada na dobravnom inšpektoráte licenciu či koncesiu na prepravne služby. Musí doložiť otváraciu suvahu na finančnú spôsobilosť, dočítala som sa ze musí mat ZI v suvahe minimálne 9 000 € a na každe dalsie auto 5 000 €. Dalej musí byť zapísana táto FO v obchodnom registri. Čiže teraz skuste ma opraviť ked som to správne nepochopila. V prvom rade mu musim napísať zakladateľskú listinu kde ZI bude minimálne 9 000 € (musí byť preukázané ?, musi to mat na účte ?) a na základe toho ja môzem robiť otváraciu súvahu na finančnú spôsobilosť kde zaúčtujem len ZI a on to potom na dopravny inšpektorát odnesie otvaraciu suvahu a súčasne na obchodný register zakladateľskú listinu. Dobre ? A tym pádom to bude sice FO ale musi viesť podvojne účtovníctve kedze bude zapísana aj v obchodnom registri
mertinkova
09.07.12,07:22
A mohla by som Vás este poprosiť nemáte niekto zakladateľsku zmluvu aby som to vedela napísať pre toho buduceho dopravcu ?
avalik
09.07.12,07:52
aku zakladatelsku zmluvu chces pisat???? ... zakladatelska listina sa pise pri zakladani sro, ty pises, ze je FO-podnikatel, ten nema zakladatelsku listinu

na preukazanie fin. spolahlivosti pouzijes otvaraciu suvahu

ale aj tak je to nejaky zacarovany kruh ... povolenie vydaju ked si zapisany v OR - ale do OR zapisu ked mas povolenie
... najlepsie sa informovat na konkretny postup a potrebne doklady na Krajskom urade dopravy
mertinkova
09.07.12,11:39
http://www.za.kud.gov.sk/index.php?action=krajsky-urad-pre-cestnu-dopravu-a-pozemne-komunikacie-v-ziline/ziadosti/cestna-doprava

aha čo som našla, toto Vám pomoze ked potrebujete založit živnosť alebo sro - na dopravu
zalobaba
09.07.12,19:09
do OR zapíšu každú FO, ktorá o to požiada, prvý krok je požiadať o zápis do OR, potom získať povolenie na prevádzkovanie dopravy a následne požiadať OR o zápis zmeny, ktorou bude nový predmet podnikania týkajúci sa dopravy...
zalobaba
09.07.12,19:11
to si mala nájsť ako prvé, až potom poradu :-) stále dokola sa točíš so zakladateľskou listinou, tá sa však pri FO nerobí, tiež si mýliš KÚDaPK s Dopravným inšpektorátom.....