Adika112233
14.03.12,16:05
Dobrý deň,
prosím Vás o radu, osoba s trvalým pobytom v SR ale pracuje v NL viac ako 183 dní v roku je teda rezidentom v NL. V Holandsku má pracovný pomer s holandskou agentúrou, má tam pridelené aj daňové číslo, čiže dane aj poistenia si rieši v Holandsku. Na Slovensku je odhlásená zo zdravotnej poisťovne a neplatí na území SR ani sociálne. Moja otázka znie: Má takáto osoba podávať daňové priznanie z príjmov aj na SR? (Jej príjmy boli samozrejme vyššie ako 1779,65€ za rok 2011)
Ďakujem
Mila123
14.03.12,15:08
je rezidentom kt. štátu?

máš preštudovanú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a Hol. kráľovstvom?
Adika112233
14.03.12,15:19
Rezidentom Holandska (aspoň z pohľadu slovenských zákonov, či nie?), a nie bohužiaľ tú zmluvu naštudovanú nemám.
Adika112233
14.03.12,15:21
Článok 16
Závislé zamestnania
1. Mzdy, platy a iné podobné odmeny, ktoré osoba majúca bydlisko v jednom z oboch štátov poberá z dôvodu zamestnania, podliehajú, s výhradou ustanovení článkov 17, 19 a 20, zdaneniu len v tomto štáte, okrem ak sa zamestnanie vykonáva v druhom štáte. Ak sa tam zamestnanie vykonáva, môžu sa odmeny prijaté z tohto zamestnania zdaniť v tomto druhom štáte.

Ak sa riadim podľa tohto článku, tak to DP na SR nepodávam.Pravda?
Marína
14.03.12,15:29
Neuviedla si, v ktorom štáte má trvalý pobyt?


Rezidentom Holandska (aspoň z pohľadu slovenských zákonov, či nie?), a nie bohužiaľ tú zmluvu naštudovanú nemám.
ZDP § 2 Základné pojmy
Na účely tohto zákona sa rozumie
d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou
1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt1a) alebo sa tu obvykle zdržiava; fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt, 1a) ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu,
Indeed
14.03.12,15:38
Samozrejme , že podáva DP v SR

ČO furt ZAHMLIEVATE ?????

príjmy dosiahnuté v Holandsku zahrnie ako "VYŇATÉ PRÍJMY ZO ZAHRANIČIA"
Adika112233
14.03.12,15:40
Dobrý deň,
prosím Vás o radu, osoba s trvalým pobytom v SR ale pracuje v NL viac ako 183 dní v roku je teda rezidentom v NL. V Holandsku má pracovný pomer s holandskou agentúrou, má tam pridelené aj daňové číslo, čiže dane aj poistenia si rieši v Holandsku. Na Slovensku je odhlásená zo zdravotnej poisťovne a neplatí na území SR ani sociálne. Moja otázka znie: Má takáto osoba podávať daňové priznanie z príjmov aj na SR? (Jej príjmy boli samozrejme vyššie ako 1779,65€ za rok 2011)
Ďakujem

V prvom riadku je, že trvalý pobyt je na Slovensku, Je mi jasné že Holandsko a Slovensko - vyňatie z príjmov, teda daň na Slovensku už platiť nebude, ale potrebujem vedieť, či napriek tomu podáva aj na Slovensku daňové priznanie.
Adika112233
14.03.12,15:43
Samozrejme , že podáva DP v SR

ČO furt ZAHMLIEVATE ?????

príjmy dosiahnuté v Holandsku zahrnie ako "VYŇATÉ PRÍJMY ZO ZAHRANIČIA"

Ďakujem ďakujem ďakujem veľmi pekne toto som chcela vedieť, jasne a stručne :)
Marína
14.03.12,15:54
To patrilo mne?

Samozrejme , že podáva DP v SR

ČO furt ZAHMLIEVATE ?????

príjmy dosiahnuté v Holandsku zahrnie ako "VYŇATÉ PRÍJMY ZO ZAHRANIČIA"

V prvom riadku je, že trvalý pobyt je na Slovensku, Je mi jasné že Holandsko a Slovensko - vyňatie z príjmov, teda daň na Slovensku už platiť nebude, ale potrebujem vedieť, či napriek tomu podáva aj na Slovensku daňové priznanie.
Prepáč, prehliadla som.
Adika112233, podľa platných právnych predpisov SR a NL je považovaný za rezidenta SR aj NL. Nastupuje zmluva o ZDZ medzi ČSSR a NL(čl. 4) (http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia-holandsko-rok-1974) + dodatok (http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia-holandsko-rok-1996), podľa ktorej určí, ktorého štátu je rezidentom a tam zdaní celosvetové príjmy. V druhom štáte, v ktorom je považovaný za daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou, zdaní len príjmy dosiahnuté na jeho území.
Adika112233
20.03.12,10:36
Prosím Vás o odpoveď ešte na jednu otázku v súvislosti s touto témou (už som si naštudovala zmluvu o ZDZ medzi SR a NL). Dozvedela som sa, že tá osoba (rezident NL s trvalým pobytom na SR) neplatila zdravotné postenie v Holandsku ani u nás na SR (na SR je dobrovoľne nezamestnaná a odhlasená zo zdravotnej poisťovne), teda neplatila ani sociálne poistenie v SR ani v NL, dokonca ani v Holandsku neodviedla daň, zo závislej činnosti. Podľa ZDZ by mala daň a poistenia zaplatiť v Holandsku a moja otázka znie:
1. Je potrebné, resp. možné tento príjem zo závislej činnosti v NL, zdaniť na Slovensku? Alebo si to rieši Holandsko?
2. Môže slovenská sociálna poisťovňa vymáhať spätne poplatky za obdobie, kt. osoba mala pracovný pomer v NL? Alebo si to rieši NL?
3. Čo so zdravotnou poisťovňou? Môže slovenská zdravotná poisťovňa vyžadovať poplatky za obdobie, kt. osoba mala pracovný pomer v NL? Alebo si to rieši Holandsko, že tam osoba neuhradila zdravotné poistenie?
4. Hrozia nejaké sankcie zo slovenskej strany?
Prosím poraďte, nedočítala som sa ako postupovať v takomto prípade!
Marína
20.03.12,11:41
To, čo uvádzaš, že v NL nebol zdr. a soc. poistený sa nezlučuje s tým čo uvádzaš v úvodnom príspevku, bolo mu pridelené DIČ. Je zrejmé, že na DU(www.belastingdienst.nl (http://www.belastingdienst.nl)) bol prihlásený. Zamestnávateľ zo mzdy nielen daň ale aj príspevky na soc. zabezpečenie odvádza na DÚ. Čo sa týka zdr. poistenia je možné, že mu bol vyplácaný zorgtoeslag(príspevok na starostlivosť) v prípade, že jeho príjem za rok bol nižší ako cca 30.000 €(presné číslo neviem).
Adika112233
20.03.12,16:06
Ja viem že je to rozporuplné, to tie skutočnosti vyšli najavo neskôr. Daňové číslo v Holandsku bolo pridelené, ale dane neboli odvedené, tak mi to aspoň tvrdila tá osoba. Za celý rok sa jednalo o sumu 3470€. V každom prípade veľmi pekne ďakujem za odpoveď a ospravedlňujem sa za novo založenú tému.
Takže rozumiem tomu správne: Tu na Slovensku stačí tejto osobe podať daňové priznanie a príjmi zo zahraničia vyňať (podľa ZDZ).Tak?
Marína
20.03.12,16:29
Áno, presne tak.
Adika112233
21.03.12,09:30
Ďakujem veľmi pekne! :)