branka
06.02.06,21:58
Zdravím poraďákov

prosím ak by sa našiel niekto "trpezlivý" a pomohol pri nasl. otázkach.

Umelec je zamestnaný na HPP a okrem toho má príjmy podľa autor.zákona od iných platiteľov.
Chodí na vystúpenia podľa objednávky. Na prepravu používa osobný automobil, ktorý si zaobstaral formou finan. prenájmu pod svojím rodným číslom. Daň z motorových vozidiel na rok 2005 má zaplatenú.
- V prípade, že tento automobil nevloží do obchodného majetku / ak je to vôbec možné, keďže ide o finanč.prenájom?/ aké výdavky si môže uplatňovať? Mne vychádza len § 19 ods. 2 písm. l zákona o dani z príjmov/ teda len spotrebu PHM podľa tech.preukazu/ ?

- Alebo bude pre neho výhodnejšie si takéto auto zaradiť do obchodného majetku a uplatňovať si PHM, odpis a ostatné náklady na jeho prevádzku?
Máte niekto s týmto skúsenoť - mal by si v tomto prípade uplatňovať odpis a výdavky na jeho prevádzku len v % výške, keďže toto osobné auto využíva aj pri dosahovaní príjmov zo záv. činnosti / teda súkromne/.

Veľmi pekne ďakujem


Branka
Vladimír Ozimý
06.02.06,21:13
no pri leasingu sa stane auto majetkom osoby az po zaplateni vsetkych splatok (teda aspon to tak bolo), cize cestovne nahrady su viazane na podmienku vlastneho auta...ja by som leasingovu zmluvu postupil na zivnost bez zmeny zmluvnych podmienok a zaradil ho do majektu firmy a uplatnoval si vsetky vydavky suvisiace s autom na zaklade knihy jazd v pomere sukromne jazdy a firemne...
branka
06.02.06,21:33
ešte ak môžem to postúpenie leasingovej zmluvy bez zmeny zml. podmienok znamená v praxi čo? Myslím, či stačí ak sa tak daňovník rozhodne alebo treba nejaké úpravy aj v leasingovej zmluve. Je potrebné v tomto prípade aby na zmluve bolo DIČ alebo to nie je podmienkou. Ide mi totiž o rok 2005 a tam sa spatne nedá doplniť DIČ.

ďakujem

Branka
Vladimír Ozimý
07.02.06,09:53
z právneho hladiska je FO fyzickou osobou nerozlisuje podnikatela a nepodnikatela...z danoveho hladiska hm tam sa to opiera o to ze DIČ ste povinna uvadzat len na dokladoch ktore vystavujete vy ako osoba riesi to paragraf 31 ods 11. Dalsia vec je IČO, ktoré vnímam ako číslo ktore Vás definuje ako podnikateľa lebo viete je rozdiel keď predáte vec ako súkromná osoba ako podnikateľ zákon o dani z príjmov to rozlišuje to znamená že by bolo správne po daňovej stránke zadefinovať ICˇO a DIČ do zmluvy aby bolo možné si uplatniť leasing do nákladov a takisto výdavky s tým súvisiace...hm bol by som rád keby sa vyjadril niekto kto mal s tým skúsenosti...
branka
07.02.06,23:39
ďakujem za snahu, dúfam že sa ešte niekto vyjadrí. Ešte k tomu IČO - to umelec nemá pridelené, má len DIČ.


Ďakujem

Branka
kaktusy
08.02.06,05:28
A pri zmene RČ na DIČ u leasingovej spoločnosti je zároveň nutné to ohlásiť na dopravnom inšpektoráte a dať si zmenu do TP. Potom by to malo byť v poriadku.:rolleyes:
Janiča
10.03.08,09:23
Chcela by som si potvrdiť svoj názor, že pri krátení výdavkov spojených s motorovým vozidlom zaradeným v majetku firmy, obstaraným formou finančného leasingu, v súvislosti s vykázaním súkromných jázd je potrebné krátiť aj DPH z leasingu, na ktorú nie je nárok na odpočet (zaúčtovanú na účte 548) a finančné náklady leasingu (účet 562). Môže sa niekto k tomu vyjadriť? Ďakujem.
Janiča
10.03.08,18:27
Posúvam.