anka44
14.03.12,18:11
Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť, v akej platovej triede by som mala byť zaradená. Pracujem v ZŠ ako vychovávateľka už druhý rok. Mám ukončenú vysokú školu II. stupňa študijný odbor: Náuka o rodine + DPŠ z tohto odboru, teraz končím pedagogickú školu: odbor učiteľstvo MŠ a vychovávateľstvo.
Ďakujem.
brontosaurus
15.03.12,18:34
Škoda že ste neuviedla, v akej platovej triede ste zaradená teraz, keď uvádzate že už druhý rok pracujete ako vychovávateľka, či ste zaradená ako kvalifikovaná či nekvalifikovaná, či máte adaptačné vzdelávanie alebo nie a pod.

Ale ak ste teraz nekvalifikovaná, tak s VŠ II.stupňa ste zaradená do 9 PT. Ak ukončíte teraz strednú pedagogickú školu, tak s ňou budete zaradená len do 8 PT. Čiže výhodnejšie pre vás bude byť vedená ako nekvalifikovaná s VŠ II. stupňa.

Aby ste zistila či ste kvalifikovaná alebo nie, od toho záleží v akej PT budete, pozrite si zákon 437/2009 Z.z.

Ak váš štúdijný odbor "Náuka o rodine" sa nedá vsunúť do jednej z týchto možností, a neviem či je vaše štúdium "Náuka o rodine" v študijnom programe v študijnom odbore učiteľstvo akademických predmetov, učiteľstvo profesijných predmetov, učiteľstvo umelecko-výchovných a výchovných predmetov alebo ich kombinácie, tak budete zaradená asi ako nekvalifikovaná.
Časť XIII. Vychovávateľ - Kvalifikačné predpoklady:
A. Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
1. v študijnom programe zameranom na prípravu vychovávateľov v študijnom odbore pedagogika
2. v študijnom programe v študijnom odbore učiteľstvo akademických predmetov, učiteľstvo profesijných predmetov, učiteľstvo umelecko-výchovných a výchovných predmetov alebo ich kombinácie
3. v študijnom odbore vychovávateľstvo alebo pedagogika - vychovávateľstvo
4. uvedené v častiach III, V, VII a VIII
5. v študijnom odbore psychológia alebo pedagogika (neučiteľské štúdium) bez doplňujúceho pedagogického štúdia a špecializačné kvalifikačné štúdium v metodicko-pedagogických centrách; len v zariadeniach v pôsobnosti Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky aj v študijnom odbore sociálna práca bez doplňujúceho pedagogického štúdia a špecializačné kvalifikačné štúdium v
metodicko-pedagogickom centre
6. v študijnom odbore učiteľstvo pre školy pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť (špeciálne školy)
7. v študijnom odbore vychovávateľstvo pre mládež (osoby) vyžadujúcu osobitnú starostlivosť
8. v študijnom odbore pedagogika, špecializácia pedagogika voľného času (mimoškolská pedagogika)
9. v študijnom odbore vychovávateľstvo so špecializáciou pedagogika emocionálne a sociálne narušených
10. v študijnom odbore liečebná alebo špeciálna pedagogika
11. v študijnom odbore vychovávateľstvo všeobecné a špeciálne
12. v študijnom odbore pedagogika emocionálne a sociálne narušených
13. len v školskom klube detí - aj vysokoškolské vzdelanie v študijnom programe v študijnom odbore predškolská a elementárna pedagogika
14. len v školskom internáte pri stredných školách - aj vysokoškolské vzdelanie neučiteľského smeru a doplnenie pedagogickej spôsobilosti
15. len pre oblasť spoločenských vied v centre voľného času - vysokoškolské vzdelanie univerzitného smeru - spoločenskovedné odbory (neučiteľské) a doplňujúce pedagogické štúdium alebo vysokoškolské vzdelanie - spoločenskovedné odbory vojenských vysokých škôl a doplňujúce pedagogické štúdium
16. len pre oblasť prírodných vied v centre voľného času - vysokoškolské vzdelanie univerzitného smeru - prírodovedné odbory (neučiteľské) a doplňujúce pedagogické štúdium alebo vysokoškolské vzdelanie technického smeru zamerané na chémiu, fyziku a iné im príbuzné študijné odbory a doplňujúce pedagogické štúdium, alebo vysokoškolské vzdelanie - študijné odbory poľnohospodársko-lesnícke,
veterinárne vedy a náuky a doplňujúce pedagogické štúdium
17. len pre oblasť techniky v centre voľného času - vysokoškolské vzdelanie univerzitného smeru (neučiteľské) absolventov fyzikálno-matematických predmetov prírodovedeckej fakulty a matematickofyzikálnej fakulty a doplňujúce pedagogické štúdium alebo vysokoškolské vzdelanie technického smeru a doplňujúce pedagogické štúdium, alebo vysokoškolské vzdelanie absolventov vojenských technických
škôl a doplňujúce pedagogické štúdium
18. len pre oblasť telesnej výchovy, športu a turistiky v centre voľného času - vysokoškolské vzdelanie univerzitného smeru (neučiteľské) - v študijnom odbore vedy o telesnej kultúre bez doplňujúceho pedagogického štúdia alebo vysokoškolské vzdelanie absolventov vojenských vysokých škôl a doplňujúce pedagogické štúdium
19. len pre oblasť umenia v centre voľného času - vysokoškolské vzdelanie univerzitného smeru - študijné odbory publicistika, knihovníctvo, vedecké informácie a vedy o umení a doplňujúce pedagogické štúdium alebo vysokoškolské vzdelanie umeleckého smeru a doplňujúce pedagogické štúdium, alebo vysokoškolské vzdelanie technického smeru - v študijnom odbore architektúra a doplňujúce pedagogické
štúdium
dorotamia1
23.06.12,13:01
dobry den, ja mám podobnú otázku. Sme malotriedna škola a bola som prijatá na pozíciu vychovávateľ. Mám VŠ II stupňa všeobecno-vzdelávacích predmetov - slovenský jazyk - politológia, + v rámci štúdia štátnicu z pedagogiky, dalej som si urobila rigorozne štúdium na pedagogickej fakulte v odbore občianska náuka (PaedDr). V roku 2009 som odišla na materskú dovolenku a teraz by som mala opat nastúpiť. Do akej platovej triedy ma môžu zaradiť, predtým (pred zákonom o zaradovaní) som bola v 10. Dakujem
A započítava sa materska dovolenka a rodičovská dovolenka do praxe?
Sabadka
25.06.12,11:50
... len pozor na zaradenie "nekvalifikovaná", tam zo zákona plynie podmienka na doplnenie si kvalifikačných predpokladov, lebo v opačnom prípade stráca možnosť výkonu pedagogického zamestnanca.
Sabadka
25.06.12,12:09
dobry den, ja mám podobnú otázku. Sme malotriedna škola a bola som prijatá na pozíciu vychovávateľ. Mám VŠ II stupňa všeobecno-vzdelávacích predmetov - slovenský jazyk - politológia, + v rámci štúdia štátnicu z pedagogiky, dalej som si urobila rigorozne štúdium na pedagogickej fakulte v odbore občianska náuka (PaedDr). V roku 2009 som odišla na materskú dovolenku a teraz by som mala opat nastúpiť. Do akej platovej triedy ma môžu zaradiť, predtým (pred zákonom o zaradovaní) som bola v 10. Dakujem
A započítava sa materska dovolenka a rodičovská dovolenka do praxe?


MD a RD sa započítava do započítanej praxe, nie však do pedagogickej.
Po nástupe do zamestnania budete naďalej zaradená do 10 PT, ale nepíšete nič bližšie o dĺžke pedagogickej praxe. Ak ste rigorózku spravila ešte pred 1. novembrom 2009 a ak k 31.12.2011 ste získala minimálne 5 rokov pedagogickej praxe môžete požiadať o vykonanie I. atestácie najneskôr do 31.12.2012 bez toho aby od Vás bolo vyžadované splnenie podmienky 60 kreditov. - § 61a ods. 4 zákona 390/2011.
dorotamia1
25.06.12,12:50
Mne tvrdia, že by som bola nekvalifikovaná, a že bud 7 alebo 9 trieda....čo sa týka tej pedagogickej praxe, tak vlastne vychovávateľku som robila na škole od roku 2000 a rigoroznu prácu som spravila pred novebrom 2009...a čo znamená vykonanie I. atestácie?, to nie je automaticky- rigorozna=I. atestácia (I. kvalifikačná)?
O čo sa môžem opierať, aby ma nadalej nechali v 10 PT?
Sabadka
25.06.12,16:15
Mne tvrdia, že by som bola nekvalifikovaná, a že bud 7 alebo 9 trieda....čo sa týka tej pedagogickej praxe, tak vlastne vychovávateľku som robila na škole od roku 2000 a rigoroznu prácu som spravila pred novebrom 2009...a čo znamená vykonanie I. atestácie?, to nie je automaticky- rigorozna=I. atestácia (I. kvalifikačná)?
O čo sa môžem opierať, aby ma nadalej nechali v 10 PT?

Podľa starej vyhlášky 41/1996 bolo, že rigo uznávali ako 1. kvalifikačnú, ale od 1.11.2009 ako vyšiel nový zákon to padlo. Kvalifikačná skúška sa zmenila na atestačnú skúšku, ktorú môžeš získať tak že kontiuálnym vzdelávaním získaš 30 kreditov a absolvuješ atestačné vzdelávanie a po jeho úspešnom ukončení získaš I. atestáciu, alebo nazbieraš 60 kreditov, atestačné vzdelávanie nevykonáš ale vykonáš atestačnú skúšku a získaš I. atestáciku. Nájdi si vyhlášku 437/2009 - nahradila starú vyhlášku z 41/1996 o kvalifikačných predpokladoch, tam si nájdeš vyhovávateľa a tam máš presne rozpísané aké kvalifikačné predpoklady musí spĺňať vychovávateľ aby bol považovaný za kvalifikovaného. Podľa tých kvalifikačných predpokladov sa teraz zaraďuje do platových tried. Priložím ti sem zaradenie do platových tried podľa vzdelania a ak sa mi podarí tak aj vyhlášku 437, pozri do nej, ale podľa toho čo si písala mne vychádza 10 PT pre VŠ vzdelanie II. stupňa a karierová pozícia - samostaný ped. zam.

PS: nepíšeš presne kedy koľko máš praxe ale mne z toho vychádza, že by si mohla mať teoreticky priznanú 1. kvalifikačnú už aj podľa starej vyhlášky, respektíve sa ti mohla priznať teraz na základe novelizácie 317-ky.
dorotamia1
25.06.12,16:54
Ak som to správne pochopila, tak by som mohla uviesť, že s VŠ II. stupňa - všeobecnovzdelávacich predmetov - slovenský jazyk - politologia (5-13) - spadam do toho 4 bodu?
Časť XIII. Vychovávateľ - Kvalifikačné predpoklady:
A. Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
1. v študijnom programe zameranom na prípravu vychovávateľov v študijnom odbore pedagogika
2. v študijnom programe v študijnom odbore učiteľstvo akademických predmetov, učiteľstvo profesijných predmetov, učiteľstvo umelecko-výchovných a výchovných predmetov alebo ich kombinácie
3. v študijnom odbore vychovávateľstvo alebo pedagogika - vychovávateľstvo
4. uvedené v častiach III, V, VII a VIII



som zamestnaná nepretržite od roku 2001 - 2009 na pozicii vychovávateľ v ŠKD, od 2009 - dodnes - materská, rodičovská dovolenka
Rigorozna skúška v študijnom odbore - učiteľstvo všeobecno-vzdelávacích predmetov - špecializácia občianska výchova, s účinnosťou od 24.júna 2008


A ešte by som sa Vás chcela spýtať, že mam certifikát o dosiahnutí komunikačnej úrovne A2 SEER z anglického jazyka - je možné ho potom učit na základnej škole - malotriedke-na prvom stupni?
Dakujem
Sabadka
25.06.12,17:09
Ak som to správne pochopila, tak by som mohla uviesť, že s VŠ II. stupňa - všeobecnovzdelávacich predmetov - slovenský jazyk - politologia (5-13) - spadam do toho 4 bodu?
Časť XIII. Vychovávateľ - Kvalifikačné predpoklady:
A. Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
1. v študijnom programe zameranom na prípravu vychovávateľov v študijnom odbore pedagogika
2. v študijnom programe v študijnom odbore učiteľstvo akademických predmetov, učiteľstvo profesijných predmetov, učiteľstvo umelecko-výchovných a výchovných predmetov alebo ich kombinácie
3. v študijnom odbore vychovávateľstvo alebo pedagogika - vychovávateľstvo
4. uvedené v častiach III, V, VII a VIII



som zamestnaná nepretržite od roku 2001 - 2009 na pozicii vychovávateľ v ŠKD, od 2009 - dodnes - materská, rodičovská dovolenka
Rigorozna skúška v študijnom odbore - učiteľstvo všeobecno-vzdelávacích predmetov - špecializácia občianska výchova, s účinnosťou od 24.júna 2008


A ešte by som sa Vás chcela spýtať, že mam certifikát o dosiahnutí komunikačnej úrovne A2 SEER z anglického jazyka - je možné ho potom učit na základnej škole - malotriedke-na prvom stupni?
Dakujem

Takže už aj podľa starej vyhlášky si mala nárok na 1. kvalifikačnú a si plne kvalifikovaná, nechápem prečo ťa zaraďujú ako nekvalifikovanú. Žiadaj si písomné vyjadrenie k tvojmu zaradeniu z MŠ SR, aby si sa mala čím preukázať a nemohli ti odmietnuť priznanie vyššej platovej triedy.

Ak potrebnému vzdelaniu pre vyučovanie cudzích jazykov treba pozrieť novelizáciu 437/2009, lebo takto nechcem streliť capinu. Viem že vyšli dve novelizácie a tá prvá je zameraná na vyučovanie cudzích jazykov, len ju neviem sem teraz prilepiť, lebo ju nemám doma. Ale skús si ju vygúgliť :) je to číslo 366/2010
dorotamia1
25.06.12,17:20
dakujem, myslim, že preto ma zaraďujú ako nekvalifikovanú, že som vedená ako vychovávateľka v ŠKD, a vlastne študovala som nie prvý stupeň, ale druhý...a nemam nic ako vychovávateľstvo....
Ja som to tiež tak pochopila, že bud spadam do vychovávateľ - pismeno A - bod č. 2 učiteľstvo akademických predmetov (ževraj to je nový názov pre učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov), alebo bod. č. 4 (vid predchádzajúcu spravu).

A bolo mi povedané, že inde - napr. na druhom stupni základnej školy - by mi bola uznaná aj prvá atestácia, ale kedze opat som nie učiteľ ale zamestnaná ako vychovávateľ, a rigorozna skúška nie je z odboru vychovávateľstvo a pod.
Takže mi vlastne je nanič rigo - 1. atestácia na prvom stupni malotriednej školy.
dorotamia1
26.06.12,09:24
Sabadka,
dakujem za informácie, a takže i ked nemám vyštudované presne vychovávateľstvo, ale mam VŠ II. stupna, som kvalifikovaná....avšak s tou 1. atestáciou asi nič ?však? kedže sa netýka vychovávateľstva, ale občianskej náuky?
Sabadka
26.06.12,15:21
Sabadka,
dakujem za informácie, a takže i ked nemám vyštudované presne vychovávateľstvo, ale mam VŠ II. stupna, som kvalifikovaná....avšak s tou 1. atestáciou asi nič ?však? kedže sa netýka vychovávateľstva, ale občianskej náuky?

Pozri za dotaz a vysvetlenie z MŠ SR nedáš nič, bude ťa to stáť napísanie jedného emailu. S VŠ II stupňa - učiteľstvo všeobecnovzdelávacích teda po novom akademických predmetov si ako vychoška plne kvalifikovaná aj podľa 437/2009, tak ak toto vzdelanie akceptujú ako splnenie kvalifikačných tak by mohli akceptovať aj to tvoje rigo. Skús sa spýtať, veď nemáš čo stratiť, len získať :)
dorotamia1
26.06.12,16:27
dakujem, uz predtým som písala mail na osobný úrad MŠ, ale dodnes - skoro pol roka, sa mi nikto neozval....a taktiež aj na metodické...