evina274
14.03.12,19:39
Dobrý večer, prosím Vás o radu.
Moja kolegyňa zdedila pozemky pred piatimi rokmi, ale na jej meno boli prepísané len vlani v auguste.
V októbri 2011 ich predala a teraz nevie, či si má zdaniť aj tento príjem.
Niekto jej povedal, že ked ich zdedila pred piatimi rokmi tak netreba podať daňové priznanie.
Veľmi pekne Vám ďakujem za radu
evina274
17.03.12,15:25
Prosím, nevie mi nikto poradiť??
veronikasad
17.03.12,15:26
čo znamená, že na jej meno boli prepísané len vlani v auguste ?

Po kom ich dedila ?

§ 9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2012-a.html#hore)

(1) Od dane je oslobodený príjem

...
b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
evina274
17.03.12,18:44
Znamená, že prešli do jej vlastníctva a zdedila ich po otcovi. Podľa tohto ak som správne pochopila tak musí podať?? keďže vo vlastníctve ich nemá viac ako 5rokov.
Mila123
17.03.12,18:59
ako ich dlho vlastnil nebohý otec?
danushka
17.03.12,19:01
Znamená, že prešli do jej vlastníctva a zdedila ich po otcovi. Podľa tohto ak som správne pochopila tak musí podať?? keďže vo vlastníctve ich nemá viac ako 5rokov.
Je dedičom v priamom rade a pokiaľ poručiteľ - jej otec, vlastnil tieto pozemky aspoň 5 rokov, je od dane oslobdená a nemusí podávať DP.
evina274
18.03.12,16:33
Musím zistiť koľko rokov ich vlastnil ale veľmi pekne ďakujem zatiaľ, pomohli ste mi