kleido
14.03.12,20:47
Dobry den,
posledne styri roky som bola zamestnana u jedneho zamestnavatela, od 20.decembra 2011 do 27.marca som poberala matersku, ktora mi bola ukoncena z dovodu, ze mi dietatko zomrelo. Zamyslam ukoncit pracovny pomer, neviem akou formou, by to bolo najlepsie ak sa planujem nahlasit na urad prace...Kolko mi vypocitaju podporu???
Neviete mi este poradit, kedze planujem otehotniet, ci ked pojdem z UPSVaR na matersku ci mam na nu narok alebo co mam robit, aby som ju mala co najvyssiu???
Dobrovolne nemocenske poistenie, ktore som si pred tym platila dlhsie ako 270 dni mi bolo, vzhladom k zmene zakona automaticky ukoncene k 31.1.2012...

Dakujem za odpoved
Mila123
14.03.12,19:58
MD je do 27.3 . 2012? neplánuješ napr. po MD ísť na PNS?
kleido
14.03.12,20:19
Myslis PN?. Ak ano, tak podla mna ma gynekolog este da na PN, kedze nebudem mat este ani 6 tyzdnov po porode, ale podla mna to nebude nadlho...
kleido
14.03.12,20:21
A ano matersku mam do 27.3, ale este mi to maju zo socialky upresnit, kazdy mi tam totiz hovori nieco ine...
veronikasad
15.03.12,00:43
Dobry den,
posledne styri roky som bola zamestnana u jedneho zamestnavatela, od 20.decembra 2011 do 27.marca som poberala matersku, ktora mi bola ukoncena z dovodu, ze mi dietatko zomrelo. Zamyslam ukoncit pracovny pomer, neviem akou formou, by to bolo najlepsie ak sa planujem nahlasit na urad prace...Kolko mi vypocitaju podporu???
Neviete mi este poradit, kedze planujem otehotniet, ci ked pojdem z UPSVaR na matersku ci mam na nu narok alebo co mam robit, aby som ju mala co najvyssiu???
Dobrovolne nemocenske poistenie, ktore som si pred tym platila dlhsie ako 270 dni mi bolo, vzhladom k zmene zakona automaticky ukoncene k 31.1.2012...

Dakujem za odpoved
Ak máš splnenú podmienku 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných 3 rokoch, vznikne ti po ukončení prac.pomeru nárok na dávku v nezamestnanosti. Dávka v nez. je 50 % spravidla hrubej mzdy v posledných dvoch rokoch (obdobie poberania nemocenského a materského je vylučitelná doba).

Počas evidencie na UP nebudeš nemocensky poistená. Nedá sa už uzatvoriť len dpbr.nem.poistenie, musíš sa prihlásiť na celý balík. Ak by sa ti podarilo otehotnieť a mala by si rizikové tehotenstvo, stačí sa pred začiatkom PN na pár dní prihlásiť v SP na dobrovolné poistenie. Výšku VZ si určíš sama, keďže počas PN-ky sa neplatí, môžeš si určiť aj vyšší VZ. Nemocenské budeš poberať z minima, ale materskú dostaneš z tebou určeného vymer.základu (ak poistenie bude trvať 26 týždňov pred nástupom na materskú). Nezabudni zaplatiť alikv.časť do nástupu na PN.
kleido
16.03.12,18:06
Co to znamena, ze si sama urcim VZ, pred tym sa mi to pocitalo, najvyssi VZ minus priemerna mzda.A uz netreba platit 270 dni ale 26 tyzdnov???
Ak to spravne chapem, ak aj budem na Urade prace, ale budem si platit dobr. poistenie, ktore je ale momentalne dost vysoke, kedze sa jedna o komplexny balik, budem mat narok na matersku, v akej vyske cca?

Dakujem za odpoved...
andrejka161
21.03.12,13:28
Dobry den, potrebovala by som poradit. Pracujem u mojho zamestnavatela od 1.4.2011 a zmluva mi konci teraz 30.6.2012. Som prave v 4 mesiaci tehotenstva. Na matersku by som mala nastupit okolo 15 jula. Takze tam mam nejake 2 tyzdne okno, budem vlastne nezamestnana. Znami mi odporucaju este pred skoncenim zmluvy ist na pn, pretoze inak by som sa musela evidovat na urad prace, a zevraj by mi mohli byt strhavane nejake peniaze. Moc sa v tom nevyznam, preto by som potrebovala poradit.
Je nejaka podmienka v odoberani materskej? A ked mam len minimalnu mzdu? Dakujem velmi pekne
Katy a R
21.03.12,13:33
Dobry den, potrebovala by som poradit. Pracujem u mojho zamestnavatela od 1.4.2011 a zmluva mi konci teraz 30.6.2012. Som prave v 4 mesiaci tehotenstva. Na matersku by som mala nastupit okolo 15 jula. Takze tam mam nejake 2 tyzdne okno, budem vlastne nezamestnana. Znami mi odporucaju este pred skoncenim zmluvy ist na pn, pretoze inak by som sa musela evidovat na urad prace, a zevraj by mi mohli byt strhavane nejake peniaze. Moc sa v tom nevyznam, preto by som potrebovala poradit.
Je nejaka podmienka v odoberani materskej? A ked mam len minimalnu mzdu? Dakujem velmi pekne
Nemusíš ísť na UPSVaR - to nie je povinnosť, ale voľba. Ale ZP by v tom prípade za teba platil štát. Ak ale sa nearegistruješ, tak za tú dobu do materskej by si musela platiť zdravotné poistenie. samozrejme, riešením je aj tá PNka - ak teda je dôvod :confused: - a aj dávky by boli ;) .. treba ale potom všetko dokladovať v ZP.