renkav
14.03.12,21:54
Je mozne vystupit z 2.piliera dochodkoveho sporenia? a za kaych podmienok? ako je to pre ludi ktori su v 2.pilieri uz trebars 7 rokov,alebo ja viac.Mozu aj taki vystupit? a Este ma zaujima co v pirpade ze sa clovek stane invalidnym pocas posrenia v 2.pilieri? ma narok vobec na invalidny dochodok? Dakujem za pripadne info.
Xanti
14.03.12,21:01
Je mozne vystupit z 2.piliera dochodkoveho sporenia? Momentálne nie, ak zmení parlament zákon tak možno sa bude dať vystúpiť
a za kaych podmienok? Zákon určí
ako je to pre ludi ktori su v 2.pilieri uz trebars 7 rokov,alebo ja viac.Mozu aj taki vystupit? Ak im to zákon umožní môžu, teraz zákon neumožnuje vystúpiť z II. piliera
a Este ma zaujima co v pirpade ze sa clovek stane invalidnym pocas posrenia v 2.pilieri? ma narok vobec na invalidny dochodok? Má nárok prečo by nemal. Invalidné poistenie nie je súčasťou dôchodkového poistenia, je samostatné
Dakujem za pripadne info.

v texte modrým.
SzabM
17.10.12,19:49
Našla som príbuznú tému, takže by som sa rada opýtala - podnikateľ vstúpil do II. piliera a platí dvom DSS-kám, teda je registrovaný v dvoch spoločnostiach. Teraz by chcel zrušiť zmluvu s jednou z nich, v druhej chce zostať. Čítala som, že pri vystúpení z II. piliera stačí oznámiť Sociálnej poisťovni tento zámer. Avšak on nechce vystúpiť z II. piliera ako takého, iba chce zrušiť zmluvu s jednou z dvoch DSS-iek. Čo by teraz mal robiť? Vopred ďakujem za konštruktívne odpovede SzabM
veronikasad
17.10.12,19:52
Našla som príbuznú tému, takže by som sa rada opýtala - podnikateľ vstúpil do II. piliera a platí dvom DSS-kám, teda je registrovaný v dvoch spoločnostiach. Teraz by chcel zrušiť zmluvu s jednou z nich, v druhej chce zostať. Čítala som, že pri vystúpení z II. piliera stačí oznámiť Sociálnej poisťovni tento zámer. Avšak on nechce vystúpiť z II. piliera ako takého, iba chce zrušiť zmluvu s jednou z dvoch DSS-iek. Čo by teraz mal robiť? Vopred ďakujem za konštruktívne odpovede SzabM
To sa ako dá ? Prostriedky do II. piliera prevádza sociálna poisťovňa. Nemá náhodou uzatvorený aj III.pilier ?
SzabM
17.10.12,20:01
Veronika, veľmi ma teší, že sa opäť stretávame - ty si mi vždy dobre poradila. Aj mne to pripadalo čudné, avšak on tvrdí, že je to takto. Zajtra sa ho budem musieť opýtať, či sa náhodou nezmýlil. Potom zase prídem na stránku a možno vyriešime jeho priblém. Zatiaľ Ti ďakujem a prajem pekné sny. SzabM
veronikasad
17.10.12,20:02
Veronika, veľmi ma teší, že sa opäť stretávame - ty si mi vždy dobre poradila. Aj mne to pripadalo čudné, avšak on tvrdí, že je to takto. Zajtra sa ho budem musieť opýtať, či sa náhodou nezmýlil. Potom zase prídem na stránku a možno vyriešime jeho priblém. Zatiaľ Ti ďakujem a prajem pekné sny. SzabM
Pýtaj si od neho výpisy z účtu, podla nich budeš vedieť posúdiť či ide o II. alebo III. pilier.

II. pilier je v súčasnej dobe otvorený, ak by sa rozhodol ho zrušiť, stačí isť do SP a odovzdať vyplnené tlačivo. SP prevedie prostriedky z DSS do SP.

III.pilier môže zrušiť kedykolvek. Už nie je možné uplatniť si nezd.časť základu dane za príspevky do III.piliera.
Katy a R
17.10.12,20:06
To sa ako dá ? Prostriedky do II. piliera prevádza sociálna poisťovňa. Nemá náhodou uzatvorený aj III.pilier ?
pravdaže sa dá prestúpiť do inej DSS .. myslím, že treba predložiť akceptačný list tej novej DSSke - ale presný postup určite nájdeš v zmluvných podmienkach
a tuto by malo byť .. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-43 (§64b)
veronikasad
17.10.12,20:09
pravdaže sa dá prestúpiť do inej DSS .. myslím, že treba predložiť akceptačný list tej novej DSSke - ale presný postup určite nájdeš v zmluvných podmienkach
a tuto by malo byť .. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-43 (§64b)
Katy, netvrdím, že sa nedá prestúpiť. Píše že je v dvoch DSS súčasne ... Možno je v dvoch fondoch jednej DSS ...
SzabM
17.10.12,20:12
Áno, mohol by kľudne prestúpiť z jednej do druhej, avšak on tvrdí, že je už pár rokov naraz v dvoch - to mi nesedí. Možno bude mať pravdu Veronika, že je aj v III. pilieri - niektorí podnikatelia rozdiel v tom nevidia, preňho je pilier ako pilier. Avšak odporúčanú www stránku si pozriem a zajtra zistím skutkový stav.
veronikasad
17.10.12,20:14
Áno, mohol by kľudne prestúpiť z jednej do druhej, avšak on tvrdí, že je už pár rokov naraz v dvoch - to mi nesedí. Možno bude mať pravdu Veronika, že je aj v III. pilieri - niektorí podnikatelia rozdiel v tom nevidia, preňho je pilier ako pilier. Avšak odporúčanú www stránku si pozriem a zajtra zistím skutkový stav.
Môže byť v dvoch fondoch jednej DSS. Prestupy z jedného fondu do druhého sú stanovené v dodatku zmluvy, ktorý určite s DSS podpísal .
SzabM
17.10.12,20:19
Vidíš, aj to je jedna z možností. Je to od Teba dobrý tip. Zajtra sa uvidí. Ďakujem Vám obom za ochotu pomôcť, pomaly sa zberám spať - zajtra začínam skoro ráno v práci. A dlho!!! Možno večer dovi - dopo. Dobrú noc.
SzabM
18.10.12,15:51
Opäť tu - takže ako sme správne dedukovali včera, podnikateľ je v II. aj v III. pilieri - on v tom rozdiel nevidel. V III. chce zostať, II. chce zrušiť. Poradila som mu, aby navštívil Soc. poist. a tam mu to vybavia. Takže žiadny problém sa nekonal, iba som nedostala presnú informáciu. Tak sa mávajte pekne - teraz idem niečo napiecť na zajtra. Dovi pri najbližšej príležitosti. SzabM