askam
06.02.06,23:32
Ahoj,
prosim, vie mi niekto poradit s nasledovnym problemom?
LZ uzatvorena v roku 2003, predcasne ukoncenie v roku 2005, odkupenie predmetu leasingu a jeho nasledny odpredaj.

AK kupna cena je nizsia ako zostatkova cena, tak mozem do danovych nakladov uznat najomne len do vysky odpisov. Ked idem na to podla zakona 366 , mozem uvazovat aj s polrocnym odpisom, ked podla 595 uz taky neexistuje? AKo spravne vycislit zostatkovu cenu u prenajimatela?

Konzultovala som to aj na ministerstve aj na DU, ale nazory sa rozchadzaju, jedni tvrdia, podla noveho a s polrocnym odpisom neuvazovat, druhi presne naopak. Prosim, ma s tym niekto konkretne skusenosti a ako sa mu to podarilo rozlusknut.
Vopred dik za radu, pripadne odkaz, kde sa nieco podobne riesilo, zatial to tu velmi nepoznam.
Johanka
07.02.06,06:18
Ahoj,
prosim, vie mi niekto poradit s nasledovnym problemom?
LZ uzatvorena v roku 2003, predcasne ukoncenie v roku 2005, odkupenie predmetu leasingu a jeho nasledny odpredaj.

AK kupna cena je nizsia ako zostatkova cena, tak mozem do danovych nakladov uznat najomne len do vysky odpisov. Ked idem na to podla zakona 366 , mozem uvazovat aj s polrocnym odpisom, ked podla 595 uz taky neexistuje? AKo spravne vycislit zostatkovu cenu u prenajimatela?

Konzultovala som to aj na ministerstve aj na DU, ale nazory sa rozchadzaju, jedni tvrdia, podla noveho a s polrocnym odpisom neuvazovat, druhi presne naopak. Prosim, ma s tym niekto konkretne skusenosti a ako sa mu to podarilo rozlusknut.
Vopred dik za radu, pripadne odkaz, kde sa nieco podobne riesilo, zatial to tu velmi nepoznam.
V prvom rade pri porušení podmienok finančného prenájmu ( predčasné ukončenie) musíš upraviť základ dane v zdaňovacom období , v ktorom došlo k porušeniu podľa § 17 ods.26 písm. a/ ZoDP . Postupovať musíš podľa zákona, ktorý platil v čase porušenia podmienok fin.leasingu.
Nechápem však dosť dobre, čo vlastne riešiš. Keď si prečasne ukončila leasing a odlúpila predmet leasingu, zaeviduješ si ho do majetku vo výške obstarávacej ceny. Ak ho v tom istom roku predáš, do príjmov ( výnosov) dáš sumu, za ktorú si ho predala a do nákladov zostatkovú cenu v tvojom účtovníctve. Nejako mi uniká , na čo potrebuješ zostatkovú cenu u prenajímateľa. Tá sa zisťuje v prípade ukončenia nájmu okrem finančného prenájmu, teda v prípade operatívneho prenájmu, kedy sa postupuje podľa § 17 ods.26 písm.b/ ZoDP.
askam
07.02.06,15:42
Tak ja neviem, ci sa mylim, ale myslim si, ze na tento pripad sa nevztahuje § 17, ale z prechodnych ustanoveni § 52 ods 17. Ten ma teda odkazuje na stary zakon 366 a § 24, ods 4 a 5. A podla § 24, ods.5 ak kupna cena je nizsia ako zostatkova vypocitana zo vstupnej u prenajimatela pocas doby odpisovania, mozem do danovych nakladov uznat zaplatene najomne len do vysky odpisov - rovnomernych alebo zrychlenych.
Johanka
07.02.06,16:11
Tú tvoju pôvodnú otázku som sčasti nepochopila. Takže problém je v tom, že nevieš vyčísliť o koľko máš zvýšiť základ dane , ak predmet prenájmu bol predaný nájomcovi "predčasne" a kúpna cena bola nižšia ako ZC vypočítaná pri klasických odpisoch? S tým polročným odpisom by som neuvažovala. V § 24 ods.5 sú uvedené odpisy podľa §31 a 32 , ale polročný odpis je riešený v § 25.
Výzva : vyjadrite sa ešte niekto!
askam
07.02.06,17:52
Johanka dakujem, si zatial jedina, ktora sa akokolvek vyjadrila k tomuto pripadu. Ja si myslim, ze ak musim ist podla stareho zakona 366, tak pri vypocte odpisov § 31 a 32 musim brat do uvahy aj § 26, ods.11,pism.a,bod 4 a ten pojednava o polrocnom odpise.
Zmenou zakona 595 od r. 2004 polrocny odpis uz neexistuje, ked som to konzultovala s dan.poradcom, povedal, ze polrocny odpis v 2005 roku neexistuje a teda neratat s nim. Ked som konzultovala s ministerstvom, tak povedali, ze ist striktne podla zak. 366 a vsetkych suvisiacich paragrafoch...... ale na DU sa zase vyjadrili podobne ako dan.poradca.

Prosim Vas, ma s tymto niekto prakticku skusenost? ak ano, budte tak dobri a znavigujte ma, nechcem urobit zavaznu chybu /rozdiel pri jednotlivych vypoctoch je dost vysoky/ a definitivne dan.priznanie aj s uzavierkou musim odovzdat buduci tyzden.

DAKUJEMMMMMMM!!!!!!!!!!!
Johanka
07.02.06,18:53
Neviem o aké sumy sa jedná. Možno by stálo za to, dať si urobiť písomné stanovisko daňového poradcu. Moje skúsenosti z kontrol sú také, že keď vidia papier od daňového poradcu, tak ho rešpektujú. Ak by aj nerešpektovali, pre takéto prípady sú aj poradcovia poistení .
askam
07.02.06,21:06
Johanka, dakujem...... zajtra mam este dohovorenu konzultaciu s metodickou danoveho uradu. Tak uvidim, ake stanovisko zaujme ona.
Potom ho tu napisem, nateraz dakujem, ze si venovala pozornost tomuto problemu.
Peterka
08.02.06,05:42
Johanka, dakujem...... zajtra mam este dohovorenu konzultaciu s metodickou danoveho uradu. Tak uvidim, ake stanovisko zaujme ona.
Potom ho tu napisem, nateraz dakujem, ze si venovala pozornost tomuto problemu.
Zaujímalo by ma stanovisko metodičky daňovéhio úradu, lebo mám za to, že keď sa má postupovať podľa ôstarého "zákona, v ktorom sú "polročné odpisy", tak potom sa môže uplatniť 1/2 ročných odpisov.
Peterka
09.02.06,07:09
Ako sa vyjadrila metodička daňovéhi úradu ???:confused:
askam
09.02.06,11:24
Takze stanovisko metodicky DU - podla stareho zakona, teda uvazovat aj s polrocnym odpisom v roku 2005.
Som rada, ze sa volakto jasne a zrozumitelne priklonil aj k mojmu nazoru.
Peterka
09.02.06,12:29
Takze stanovisko metodicky DU - podla stareho zakona, teda uvazovat aj s polrocnym odpisom v roku 2005.
Som rada, ze sa volakto jasne a zrozumitelne priklonil aj k mojmu nazoru.
Aj ja a ešte jeden konrétny problém a to taký, že sa nájomca dodhodol na ukončený leasingu tým, že ho odkúpil (posledný rok boli ako splátkly len poistné) -odpisy 1/2 ročné alebo celý rok lebo k 31.12. bol majiteľom.:D