andyd17
14.03.12,23:40
Dobrý večer! Ospravedlňujem sa za "primitívnu otázku". Som síce ešte začiatočník - odovzdala som len 2 DP, ale teraz ako čítam články + aj môj rok 2011 nejak čudne vychádza..tak mám také tušenie, že asi zle som robila intentarizáciu zásob. Moja ta primitívna otázka pri inventúre zásob - treba napísať predajnú cenu- za koľko predávame alebo obstarávaciu-za koľko sme ich zakúpili. Lebo keď rozmýšlam logicky- ta predavačka odkiaľ by mala vedieť, za koľko sme zakúpili dane produkty? A potom s čím porovnávať v učtovníctve- ja doteraz som porovnávala v PD s rozdielom medzi výdavkom tovaru a príjmom tovaru (keďže len tovary evidujem na sklade). Asi doteraz som to robila zle? Prosím Vás veľmi pekne, poradte mi, lebo už nemôžem ani spať.. teraz mi vyšlo medzi týmito hodnotami až 2000 eur, čo je hrozne veľa na malý bufet (v kusoch oveľa menej vyšlo, aj v obstáravacích cenách). :mee:
Pekny vecer!
srska
14.03.12,23:31
Dobrý večer! Ospravedlňujem sa za "primitívnu otázku". Som síce ešte začiatočník - odovzdala som len 2 DP, ale teraz ako čítam články + aj môj rok 2011 nejak čudne vychádza..tak mám také tušenie, že asi zle som robila intentarizáciu zásob. Moja ta primitívna otázka pri inventúre zásob - treba napísať predajnú cenu- za koľko predávame alebo obstarávaciu-za koľko sme ich zakúpili. Lebo keď rozmýšlam logicky- ta predavačka odkiaľ by mala vedieť, za koľko sme zakúpili dane produkty? A potom s čím porovnávať v učtovníctve- ja doteraz som porovnávala v PD s rozdielom medzi výdavkom tovaru a príjmom tovaru (keďže len tovary evidujem na sklade). Asi doteraz som to robila zle? Prosím Vás veľmi pekne, poradte mi, lebo už nemôžem ani spať.. teraz mi vyšlo medzi týmito hodnotami až 2000 eur, čo je hrozne veľa na malý bufet (v kusoch oveľa menej vyšlo, aj v obstáravacích cenách). :mee:
Pekny vecer!obstarávaciu - pozri si § 25 ods. 1 písm. a) bod 2. zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve.

doporučenie: kúp si publikáciu - Daňový sprievodca 2012 s komentárom (http://data.hnonline.sk/predplatne/index.php?str=detail&id_tov=11) (all in one:)) majú ho skoro v každom dobrom novinovom stánku alebo cez internet za 4,50 evri
lachiM
15.03.12,00:46
Dobrý večer.

Inventúra zásob sa robí v obstarávacích cenách (OC). Predavačka Vám spočíta, koľko fyzicky - skutočne máte tovaru v kusoch. Vy máte obstarávacie ceny (nákupné ceny + náklady na obstaranie - poštovné, dopravné ...) na skladových kartách tovaru v skladovom programe, prípadne ich vyčítate z dodávateľských faktúr. Hodnota tovaru v obstarávacích cenách sa potom uvedie vo výkaze majetku a záväzkov.
Porovnaním výdavkov za nákup tovaru (v OC) s príjmami z predaja tovaru (tržby) dostanete základ dane - z predaja tovaru.
Porovnajte stavy tovaru v kusoch na začiatku a konci účtovného obdobia buď v OC alebo len v predajných cenách (PC).

PR:
Hodnota tovaru - zásoby k 1.1.2011 v OC: 1000,- Eur
Nákup tovaru počas roka v OC: 3000,- Eur (výdavky na nákup)
Predaj tovaru počas roka v OC: 3500,- Eur (v skutočnosti máte túto položku v PD vedenú ako tržby
v PC 7000,-)
Hodnota tovaru-zásoby k 31.12.2011 v OC: 500,- Eur


Hodnota tovaru - zásoby k 1.1.2011 v PC: 2000,- Eur
Nákup tovaru počas roka v PC: 6000,- Eur
Predaj tovaru počas roka v PC: 7000,- Eur (tržby v PD)
Hodnota tovaru-zásoby k 31.12.2011 v PC 1000,- Eur

Predajná cena v príklade je počítaná so 100% obchodnou prirážkou. Rozdiel medzi príjmami z predaja (tržbami) (7000,- Eur) a výdavkami na nákup (3000,- Eur) závisí od množstva predaného tovaru a marže na tovare.

Dúfam, že som pomohol.
andyd17
29.03.12,10:30
Dobrý večer.

Inventúra zásob sa robí v obstarávacích cenách (OC). Predavačka Vám spočíta, koľko fyzicky - skutočne máte tovaru v kusoch. Vy máte obstarávacie ceny (nákupné ceny + náklady na obstaranie - poštovné, dopravné ...) na skladových kartách tovaru v skladovom programe, prípadne ich vyčítate z dodávateľských faktúr. Hodnota tovaru v obstarávacích cenách sa potom uvedie vo výkaze majetku a záväzkov.
Porovnaním výdavkov za nákup tovaru (v OC) s príjmami z predaja tovaru (tržby) dostanete základ dane - z predaja tovaru.
Porovnajte stavy tovaru v kusoch na začiatku a konci účtovného obdobia buď v OC alebo len v predajných cenách (PC).

PR:
Hodnota tovaru - zásoby k 1.1.2011 v OC: 1000,- Eur
Nákup tovaru počas roka v OC: 3000,- Eur (výdavky na nákup)
Predaj tovaru počas roka v OC: 3500,- Eur (v skutočnosti máte túto položku v PD vedenú ako tržby
v PC 7000,-)
Hodnota tovaru-zásoby k 31.12.2011 v OC: 500,- Eur


Hodnota tovaru - zásoby k 1.1.2011 v PC: 2000,- Eur
Nákup tovaru počas roka v PC: 6000,- Eur
Predaj tovaru počas roka v PC: 7000,- Eur (tržby v PD)
Hodnota tovaru-zásoby k 31.12.2011 v PC 1000,- Eur

Predajná cena v príklade je počítaná so 100% obchodnou prirážkou. Rozdiel medzi príjmami z predaja (tržbami) (7000,- Eur) a výdavkami na nákup (3000,- Eur) závisí od množstva predaného tovaru a marže na tovare.

Dúfam, že som pomohol.


Ďakujem za odpovede! Ozaj ste mi pomohli. Lenže teraz mi neide do hlavy, že keď robím intentúrny súpis zásob podľa OC - bločky -tak keď ich zrátam,tak ajtak sa sumy nebudú rovnať, nakoľko v účtovníctve v knihe zásob pri výdaje som použila VAP - čiže len priemer(nie tie isté sumy),takže sú tam nejake eura ako rozdiely ( v eurách - kusy sedia)...Ako to mám riešiť podľa Vás? Alebo skôr ako to robíte vy skúsenejší, prosím poradte mi. Dakujem vopred velmi pekne!
andyd17
30.03.12,20:36
Prosím Vás,ak vie niekto mi poradit alebo vysvetlit tu situaciu, prosím poradte. Neviem ako mam spravit tu inventuru...a v zakone presne moj pripad som nenasla ani medzi ostatnymi prispevkami...Dakujem vopred a krasny vikend Vam prajem!