jano.stary
15.03.12,07:00
Máme dedičské konanie na obzore :mee: Predmet je dom. Otec žije a chceme aby tam zostal bývať bezo zmeny, nie však úplne všetcia. Mám v úmysle "zrušiteľne sa zriecť " svojho podielu v prospech sestry. Ona za to nechá otca bývať v dome a nebude pýtať vyplácať svoj podiel po matke už teraz. Ona sa zaviaže aj k tomu, že sa bude správať "ako keby nemala žiadny podiel v dome" /nebude predávať a manipulovať a ani vstupovať bez dovolenia/ Zároveň chcem uviesť že v prípade že by nedodržala tieto záväzky súhlasí, že sa budem domáhať vrátenia svojho podielu súdnou cestou. Musí mi notár toto na moju žiadosť napísať do zápisnice? Je to právne v poriadku? dakujem
Xanti
15.03.12,06:05
No mne sa to nevidí ani trošku v poriadku.
Dom patril do BSM tvojich rodičov? Alebo bol výlučným vlastníctvom tvojej matky?

A neodporuje to trošku logike? Že ty sa vzdáš svojho podielu v prospech sestry,
ktorá má záujem o vyplatenie? Ved tým pádom má nárok na vyplatenie oboch podielov tvojho aj jej, ked sa vzdáš v jej prospech.
jano.stary
15.03.12,07:25
ano bolo to BSM , teraz sa dedi iba po mamicke

sestra chce mat len "istotu" ze ak raz otec odide, ze dostane svoj diel... iny motiv v tom nie je a ona pocita s tym, ze nebude s tym dielom za jeho zivota nijako hybat, ja svoj diel potom tiez dostanem z otcovej casti, on to len teraz nechce vsetko prepisovat na deti s cim suhlasim, vsak by sa ocitol v "cudzom"

cize sme traja a nakoniec dostaneme kazdy tretinu len mne staci na to "cestne slovo" ale ona nikomu neveri a iba robi problemy, chce mat "istotu" uz teraz, ja viem je divna
Xanti
15.03.12,07:30
Tak čo riešiš?
Ved tvojmu otcovi patrí polovica.

Dedí sa mamkina polovica a ste tam 4 dediči. Otec a vy tri deti.
Takže pri dedičskom konaní zapíše notára každému z detí jeho podiel na dome tj. celkový podiel 1/8 pre každé dieťa... a otec bude mať napísané na svojom mene 5/8mín ... Neocitne sa na cudzom a bude väčšinový vlastník.

Ty sa nemusíš ničoho vzdávať, ak sa dohodnete u notára že svoj podiel prenecháš sestre, kde máš záruku že ona Ti svoj podiel prenechá pri dedičstve po otcovi?

TUším si sa zamotal a riadne. Nechajte si zapísať zákonný podiel na dome, tj. tú 1/8 .. nikto z jej dielom hýbať nebude, či už o 10 rokov alebo o rok .. stále bude mať na dome tú 1/8 minu ...

Čomu môže neveriť, bez jej súhlasu sa dom nepredá, bez jej súhlasu sa nedá nič urobiť ak má podiel na dome. Určite by som sa nevzdávala dedičstva v prospech jej. Ved potom by mala nárok na 2/8 z domu.
Tak isto ako vy nemôžete predať dom bez jej súhladu, tak ani ona nemôže predať dom bez súhlasu ostatných vlastníkov. Nechápem fakt nechápem čo riešite.
marjankaj
15.03.12,07:57
Máme dedičské konanie na obzore :mee: Predmet je dom. Otec žije a chceme aby tam zostal bývať bezo zmeny, nie však úplne všetcia. Mám v úmysle "zrušiteľne sa zriecť " svojho podielu v prospech sestry. Ona za to nechá otca bývať v dome a nebude pýtať vyplácať svoj podiel po matke už teraz. Ona sa zaviaže aj k tomu, že sa bude správať "ako keby nemala žiadny podiel v dome" /nebude predávať a manipulovať a ani vstupovať bez dovolenia/ Zároveň chcem uviesť že v prípade že by nedodržala tieto záväzky súhlasí, že sa budem domáhať vrátenia svojho podielu súdnou cestou. Musí mi notár toto na moju žiadosť napísať do zápisnice? Je to právne v poriadku? dakujem

No tak sa ničoho nezriekaj. A po zdedení podielu, môžeš tento darovať alebo predať za podmienok ako si sám určíš.
Ak sa toho zriekneš, tak sa to už nedá odvolať.

Občiansky zákonník.

§ 466
K odmietnutiu dedičstva nemôže dedič pripojiť výhrady alebo podmienky; takisto nemôže odmietnuť dedičstvo len sčasti. Takéto vyhlásenia nemajú účinky odmietnutia dedičstva.

§ 467
Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva nemožno odvolať. To isté platí, ak dedič vyhlási, že dedičstvo neodmieta.
Katy a R
15.03.12,08:11
Ale existuje aj možnosť pri dedičskom konaní uzavrieť dohodu ... a tam sa dohodnete, čo a ako, čo komu pripadne:confused:, prípadne aj podmienky ... Však ak sa dohodnete - notár vám to spraví :) (a aj poradí v právnych veciach).
Vaše želanie mu bude rozkazom :D
marjankaj
15.03.12,09:05
Ale existuje aj možnosť pri dedičskom konaní uzavrieť dohodu ... a tam sa dohodnete, čo a ako, čo komu pripadne:confused:, prípadne aj podmienky ... Však ak sa dohodnete - notár vám to spraví :) (a aj poradí v právnych veciach).
Vaše želanie mu bude rozkazom :D
A myslíš, že po roku takú dohodu možno zrušiť? Teda pokiaľ sa týka dedičských podielov?
Katy a R
15.03.12,09:20
Dohodnú si podmienky - že čo napr - v prípade predaja, v prípade prenájmu, v prípade že ustupujúci spoludedič prejaví záujem o užívanie .. tých prípadov môže byť bárskoľko .. aj či sa to vzťahuje na nástupcov ..:confused: A platí, dokedy sa nedohodnú inak.
- inak čerpám z nášho prípadu DK .. ale dohoda znamená - že sa naozaj treba dohodnúť :D