Tunco
15.03.12,07:17
Dobrý deň prajem. Viem, že táto téma tu je viac-krát, ale chcel som sa spýtať, či dané interné smernice ktoré sú tam k dispozícií z roku 2008 je stále aktuálna, alebo tam prebiehali nejaké zmeny. Musím vypracovať smernice pre malú s.r.o., myslím, že úplne postačí smernica pre účtovanie zásob spôs. B, pre tvorbu SF, časového rozlíšenia. Viete mi v tejto problematike poradiť, minimálne ktoré smernice by každá firma mala mať?

Čo sa týka účtovného rozvrhu, jeho zmeny sa taktiež riešia cez smernicu?
Ďakujem
Tunco
17.03.12,13:20
​nikto nič?
Tunco
17.03.12,13:54
Som z toho zúfalý, smernice čo som našiel sú veľmi obsiahle, neviem, či sa odvolávajú na aktuálne zákony, resp. nemám časť kontrolovať to preboha, veď tam je toľko odvolaní na zákony...smernicu som si stiahol tu z porady, avšak sú z roku 2003
Dav
17.03.12,14:16
V zásade by firma mala mať smernice pre všetko, čo sa jej činnosti týka a kde má v zákone viac možností, ako sa rozhodnúť.
1. účtovné
2. mzdové
3. bezpečnostné
Vzhľad smernice :
organizácia, štatutár, názov smernice, platnosť, zodpovednosť,
Rozsah :
1. Účtovné :
-účtovný rozvrh, oceňovanie majetku ( čo tvorí vstupnú cenu investičného majetku), účtovanie a oceňovanie zásob, tovaru,úbytky materiálu, vnútropodnikové normy, kalkulácie, inventarizácia majetku,zaraďovanie a vyraďovanie majetku, vedenie valutových podkladní, účtovanie v cudzích menách, účtovanie o kurzových rozdieloch, účtovanie a tvorba opravných položiek a rezerv, zásady časového rozlíšenia,obeh dokladov,registrátúrny poriadok a plán, archivácia dokumentov, harmonogram ročnej závierky, sociálny fond,stravovanie zamestnancov, cestovné náhrady, používanie vlastných/firemných vozidiel...
2.mzdy - pracovný poriadok, pracovné náplne,zaradenie do platových tried, prémiový poriadok, zásady pre poskytovanie prac. voľna ak je v ZP "môže poskytnúť", dovolenky, pružný pracovný čas, zásady pre poskytovanie OOPP, rekvalifikácia a školenia ZC, pracovná disciplína, zamestnanecká rada alebo zástupca ZC....
3. bezpečnostný projekt - ochrana údajov, BOZP, obsah lekárničky, zdravotné prehliadky, ochrana nefajčiarov, hygienické vybavenie pracoviska
Obsah : podľa názvu a čoho sa týka, s odvolávkou na zákony - o účtovníctve, (aj Postupy) o DPH, Daňový poriadok, Zákonník práce, .....
michelle
01.01.13,22:28
Tunco ako si to zvladol? Ja mam teraz podobny problem. Mozes mi prosim poradit kde zacat? Dakujem.