Milan
25.05.04,13:53
Máme auto vložené do podnikania, t.j. v technickom je majiteľ Meno+názov firmy. Ako najjednoduchšie previesť auto na inu osobu? Je potrebné najskôr spraviť prevod z Meno+nazov firmy na Meno a potom druhým prevodom (prepisom) na inú osobu? Auto je síce vo firme, dávno je už odpísané a neúčtujú sa naň ani PHM, ani opravy. Ďakujem
ANNA
25.05.04,11:56
To záleží či ide o FO alebo PO. Pri FO musíš predaj zdaniť pokiaľ auto nie je vyradené z podnikania viac ako 5 rokov. To znamená, že aj keď teraz to auto prevediež z podnikania do osobného vlastníctva, pokiaľ príde k predaju do 5 rokov, musiš zdaňovať.
tibor
25.05.04,12:41
neviem čo vlastne chceš? najjednoduchšie sa dá previesť tak, že kupujúcemu dáš plnú moc a nech sa stará sám na dopravnom inšpektoriáte a sám platí poplatky za prepis...ale o to Ti asi nejde. Ak Ti ide o daňovú optimalizáciu...treba argumentovať tým, že auto je pre firmu nepojazdné, oprava by stála majland, nie je rentabilné a preto ho radšej odpredáte za symbolickú cenu (doporučujem ale, aby bola reálna aspoň trochu)...neviem viac napísať, lebo neviem o čo Ti vlastne ide...
Milan
26.05.04,05:28
Ale pokiaľ pôjde o darovanie, resp. odpredaj za 1 SK ( v rodine)?
Janca
02.07.04,11:08
Auto v prvom rade vyrad z podnikania do osobneho uzivania a potom ho daruj. V takom pripade nemas co zdanovat.
Luckasari
02.07.04,11:36
Janca - rada by som sa opytala na vyradenie auta z podnikania, ak je nepojazdne, len tak vyradim, bez akejkolvek uhrady? asi na to ale potrebujem nejaky papier, zo servisu od technika
a co ak je auto plne pojazdne, len ho uz nevyuzivam na podnikanie, len tak ho mozem vyradit? nemusim predat?
prosim vysvetli blizsie tvoju uvahu - vyradit z podnikania
dakujem
ESTER
02.07.04,12:32
Ak si FO, tak na karte DHM poznamenáš, že došlo k vyradeniu - z dôvodu prevodu do súkromného vlastníctva. Žiaden zdaniteľný príjem ti nevznikne. Ak ho potom predáš ako súkromná osoba (pozor! len za obvyklú cenu/ a k predaju dôjde do piatich rokov musíš tento príjem zdaniť ako ostatný príjem, ako už bolo vyššie v jednom príspevku spomínané.

Ak si PO tak ho môžeš len odpredať lebo firma je vo vzťahu k tebe ako kupujúcemu iný subjekt a taktiež samozrejme za obvyklú cenu.
Luckasari
02.07.04,13:14
ESTER - dakujem, ja som si to takto myslela, ze ak som PO, tak len predajom viem vyradit, a samozrejme ze za cenu obvyklu
JANCA ma trochu zmiatla, ze vyradit auto z podnikania, ale nezdalo sa mi, ze len tak vyradit sa da
Heni
02.07.04,19:01
A co vravite na takyto postup:
najprv preradit z ucto do osobneho
po par dnoch/tyzdnoch prepisat na manzelku
a ta by to uz mohla aj predat... ci nie?
Luckasari
03.07.04,16:54
Heni - ale ak si PO, akym sposobom preradis auto do osobneho uzivania?
Pri FO v tom problem nevidim, ale co PO?
Milan
04.07.04,08:47
Janci - presne tak som to myslel - pri FO. Preradit do osobneho uzivania - nemusim predsa predat - ani si nemyslim, ze by som to musel zdovodnovat, potom po par dnoch/tyzdnoch darovat. Bolo by to myslim OK.
Heni
06.07.04,05:26
Heni - ale ak si PO, akym sposobom preradis auto do osobneho uzivania?
Pri FO v tom problem nevidim, ale co PO?
Aj PO moze vyradit auto tymi istymi sposobmi (predaj, likvidacia, darovanie, prevod na zakl.právnych predpisov, v dosledku skody a preradenim z podnikania do osobn. uzivania) Potom uctujes podla toho, ci je odpisane alebo nie (douctov. opravok 491/08x, vyradenie majetku 08x/02x ). A este som sa docitala (zial, neviem presne cislo DUPP)ze to tom, kedy sa pristupi k vyradeniu majetku rozhodne učt.jednotka sama, nie su potrebne ziadne potvrdenia o neopravitelnosti majetku, o tom, ze je moralne zastaraly, ze uz nesluzi na podnikat. ucely a pod, ani potvrdenie o tom, ako uct.jednotka s likvidovanym majetkom nalozila. Ale ak je z likvidacie vynos, zauctuje sa ako prijem a mimoriadne vynosy.
Luckasari
10.08.04,20:34
rada by som sa vratila k tejto teme, potrebovala by som bezbolestne (to znamena s co najmensim dopadom na dan z prijmu) vyradit auto z podnikania, je majetkom s.r.o. uz sa na podnikanie neuvyuziva
potom by som ho chcela predat, darovat inej osobe obcanovi, alebo FO - podnikatelovi - hladam znova vyhodnu danovu cestu
prosim poradte mi, ako to co najlepsie zrealizovat
dakujem