c_justin
15.03.12,10:44
Ako je to s pravidlom trikrát a dosť ?

Za posledých dvanásť mesiacov som trikrát závažným spôsobom porušil pravidlá cestnej premávky (rýchlosť), no vodičské oprávnenie mi odobraté nebolo.
Celá situácia je trochu komplikovanejšia.
Prvý priestupok bol ešte minulý rok (čo nič nemení) a bol riadne zaplatený v blokovom konaní na mieste. Druhý bol postúpený na správne konanie a o pár dni neskôr tretí zaplatený v blokovom konaní na mieste, kde ma "prelustrovali" a popriali štastnú cestu.
Komplikuje sa to ešte viac, pretože práve v tomto čase mením trvalý pobyt (vśetky tri priestupky boli na bývalý TP) a neviem čo teraz. Malo by prísť poštou predvolanie, ale ešte na starú adresu a v tom spočíva môj problém, že co ak sa list "zapatroší" (suseda som poprosil o sledovanie mojej pošty), alebo tam bude šibeničná lehota a ja tam neprídem.
Vozidlo som zatial neprehlasoval, ale plynie mi lehota 15 dní. V prípade, že mi bude vodičské oprávnenie odobraté, nemá zmysel prehlasovat vozidlo, ale rovno odhlásiť, respektíve predať.
O to nepríjemnejšie je to vzhladom na fakt, že mám rezervovanú dovolenku a inak ako vlastným autom sa tam dostanem len s extrémnymi obtiažnostami (a samozrejme využívať pracovne).
Od incidentu, ktorý postúpili na správne konanie uplynulo 17 kalendárnych dní. (priestupok tretí nastal pred 9 dňami).
Je to zamotané a neviem čo a kedy oćakávať. Vie mi niekto priblíźiť ako sa tieto veci riešia?

Vopred Ďakujem.


http://nationalmortgageprofessional.com/sites/default/files/images/Head2Wall_Credit_Michael_Blann.preview.jpg
mlisa
15.03.12,09:57
v zakone 8/2009 o cestnej premavke je to formulovane takto
§ 92, ods. ,3
"(2) Vodičské oprávnenie sa odoberie tomu, kto

a) nie je spôsobilý viesť motorové vozidlo pre stratu odbornej spôsobilosti,
b) nie je spôsobilý viesť motorové vozidlo pre stratu zdravotnej spôsobilosti alebo psychickej spôsobilosti,
c) nepreukázal, že sa v určenom rozsahu a v určenej lehote podrobil nariadenému preskúšaniu odbornej spôsobilosti alebo preskúmaniu zdravotnej spôsobilosti a psychickej spôsobilosti,
d) osvedčením43b) vydaným autoškolou nepreukázal, že sa v určenom rozsahu a v určenej lehote podrobil doškoľovaciemu kurzu,
e) dokladom podľa § 91 ods. 9 písm. d) nepreukázal, že sa v určenom rozsahu a v určenej lehote podrobil odbornému poradenstvu,
f) v čase jeho udelenia nespĺňal niektorú z podmienok na jeho udelenie,

(3) Vodičské oprávnenie sa odoberie aj tomu, kto ako vodič motorového vozidla
a) v priebehu posledných piatich rokov trikrát poruší pravidlá cestnej premávky, v ktorého dôsledku vznikne dopravná nehoda alebo
b) v priebehu posledných piatich rokov dvakrát poruší pravidlá cestnej premávky požitím alkoholu alebo inej návykovej látky alebo sa odmietne podrobiť vyšetreniu na ich zistenie."

Takze podla tohto nejde o 3 zavažné priestupky, ale o 3 priestupky v dosledku ktorych vznikne dopravna nehoda alebo 2krat alkohol. Takze podla toho o ake priestupky islo, vodicsky nemusi byt odobraty. Ale aj tak odporucam zacat dodrziavat dopravne predpisy :)
c_justin
15.03.12,10:03
Ale v paragrafe 91 :

(3) Ak držiteľ vodičského oprávnenia v posledných dvanástich mesiacoch ako vodič motorového vozidla trikrát závažným spôsobom poruší pravidlá cestnej premávky, za ktoré mu bola uložená pokuta vo výške 60 eur a viac, orgán Policajného zboru rozhodne o
a) povinnosti podrobiť sa doškoľovaciemu kurzu, 43a)
b) preskúšaní odbornej spôsobilosti podľa § 79 ods. 2,
c) preskúmaní zdravotnej spôsobilosti a o
d) preskúmaní psychickej spôsobilosti.

:(
mlisa
15.03.12,10:23
ale tam nie je nič o odobratí VP. Dokonca ods. 5 hovorí, že ak nebol odobratý VP, určí sa lehota dokedy sa musí splnenie určených povinností preukázať. Tj, ak VP nie je odobratý, a bude určená povinnosť preskúšania, určí sa lehota dokedy sa tak má vykonať. Ak sa to v danej lehote nesplní, nastupuje § 92 ods. 2 c) - bude odobratý VP. Dovtedy sa jazdí. Aspoň ja tomu chápem takto.
c_justin
15.03.12,10:34
Aha, už chápem, čiže teraz musím len čakať kým ma predvolajú a potom nasleduje preskúšanie ?
Rozmýšlam že im tam jednoducho zavolám a zistím (priznám sa) možno niečo, nech to trápenie urýchlia :)
mlisa
15.03.12,10:41
takto tomu rozumiem ja, keď čítam zákon. Bohužiaľ, či to v praxi naozaj aj tak funguje ti neporadím, policajtom sa radšej vyhýbam :)
Indeed
15.03.12,10:48
Aha, už chápem, čiže teraz musím len čakať kým ma predvolajú a potom nasleduje preskúšanie ?
Rozmýšlam že im tam jednoducho zavolám a zistím (priznám sa) možno niečo, nech to trápenie urýchlia :)

Nič Ty neurýchľuj, čo si myslíš, že len Ty sám si spáchal dopravny priestupok ?
Oni su zavalení touto agendou , ked píšeš,že meníš bydlisko,tak výhoda je na Tvojej strane.

Dale Carnegie hovoril,že 80 % zlých vecí,ktoré očakávame sa nikdy nestane.

Teda dufaj a nezufaj !

A hlavne rieš dnes to, čo máš riešiť dnes, !

To čo príde o týždeň či o mesiac budeš riešiť potom.
Indeed
16.03.12,05:00
ešte by som dodal,že nemusí byť chyba len na strane zadavateľa témy.

Aj policajti vedia byť niekedy nadmieru aktívní a vynaliezaví,pri vymyšĺaní pascí na neopatrnych vodičov.

Viem o prípade z BA,ked policajti dali skrátiť interval riadenia križovatky na semaforoch, aby zasvietila červená už vtedy,

keď autá ešte boli v križovatke a na druhej strane chytali nič netušiacich vodičov a kasírovali ich za jazdu na červenú,

o umiestnení radaru v kríkoch na urovni značky obce ani nespomínam.