jarmila4
07.02.06,07:18
Prosím o radu, zamestnankyna nastúpila po materskej 1.6., a chce poziadat o RZ, odpocitam jej celych 97936Sk, alebo len pomernu cast a vystavim je potvrdenie o prijme, ktory da manzelovi a ten si vo svojom RZ uplatni rozdiel?
Veronika R
07.02.06,06:24
Pracovníčka môže požiadať o ročné zúčtovanie aj keď bola na materskej. Nemusí si ju uplatniť manžel. Odpočítateľná položka sa použije celá, nie je dôvod na krátenie. Len pre info za minulý rok je odpočitateľná položka vo výške 87 936,-- SK (bol to asi len preklep z tvojej strany).
PS Aj keby si ju chcel uplatniť manžel neviem, či by sa mu to oplatilo, lebo do príjmu sa musí zarátať aj výška materskej.
m_miriam3
07.02.06,06:43
Ak je pracovníčka na materskej má pri ročnom zúčtovaní nárok na dodatočne uplatnenie daňového bonusu?
Ďakujem za odpoveď.
stefan szippl
07.02.06,06:54
Ja vas chcem tiez poprosit o radu: zamestnanec chce uplatnit odpocet na manzelku. Ta dostavala rodicovsky prispevok resp. este ho pobera. 10.10. nastupila do zamestnania jej prijem bol 22.667,- Sk ako vypocitam hodnotu ktoru si moze jej manzel uplatnit
karpis
07.02.06,06:59
Na manželku si môže odpočítať 65 269,- Sk

87 936-22667= 65269
m_miriam3
07.02.06,06:59
Od 87936 Sk odpočítaš jej príjem ktorý má od 10.10.2005. Rodičovský príspevok nie je zd.príjem. Manžel si môže odpočitať sumu 87936-22667=65.269,-Sk
Barbara
07.02.06,07:00
Ak je pracovníčka na materskej má pri ročnom zúčtovaní nárok na dodatočne uplatnenie daňového bonusu?
Ďakujem za odpoveď.


pri materskej nemôže si uplatniť, lebo nemala zdaniteľný príjem aspoň 39 tisíc aj niečo-/teraz mám okno/ . Keď je vydatá, bonus nech si uplatní manžel- ovšem keď mal vyšší príjem, než je 1/2 min. mzdy ročnej.:p

už som si spomenula je to 39.600,-
stefan szippl
07.02.06,07:28
Velmi pekne dakujem
Jarka
09.02.06,14:19
Pracovníčka nastúpila na MD v januári 2005, požiadala ma o vykonanie ročného zúčtovania, mám otázku zaratáva sa do jej príjmu materský príspevok, kt. bol vyplácaný sociálnou poisťovňou?
Ďakujem.
nika.sum
09.02.06,14:24
Pracovníčka môže požiadať o ročné zúčtovanie aj keď bola na materskej. Nemusí si ju uplatniť manžel. Odpočítateľná položka sa použije celá, nie je dôvod na krátenie. Len pre info za minulý rok je odpočitateľná položka vo výške 87 936,-- SK (bol to asi len preklep z tvojej strany).
PS Aj keby si ju chcel uplatniť manžel neviem, či by sa mu to oplatilo, lebo do príjmu sa musí zarátať aj výška materskej.

Nebolo ale v tomto pripade myslene, ze nastupila po dalsej materskej a dostavala rodicovsky prispevok, ten by sa do prijmu nemal pocitat pokial viem. Je to soc. davka. Opravte ma ak sa mylim.
Zita4
09.02.06,14:57
Pracovníčka nastúpila na MD v januári 2005, požiadala ma o vykonanie ročného zúčtovania, mám otázku zaratáva sa do jej príjmu materský príspevok, kt. bol vyplácaný sociálnou poisťovňou?
Ďakujem.
Materské nie je zdaniteľný príjem, nemôžeš ho zarátať do príjmu pre ročné zúčtovanie dane. :eek:
Jarka
09.02.06,15:20
Materské nie je zdaniteľný príjem, nemôžeš ho zarátať do príjmu pre ročné zúčtovanie dane. :eek:

Takže môžem urobiť ročné zúčtovanie, v podstate pracovníčka mala príjem len za január a nejakú dohodu od iného zamestnávateľa, tzn. že daň ktorú odviedla sa jej vráti.

Ako je to u jej manžela, môže si on uplatniť na ňu nezdaniteľnú časť základu dane, keď by si ona požiadala o ročné zúčtovanie?
Zita4
09.02.06,15:24
Takže môžem urobiť ročné zúčtovanie, v podstate pracovníčka mala príjem len za január a nejakú dohodu od iného zamestnávateľa, tzn. že daň ktorú odviedla sa jej vráti.

Ako je to u jej manžela, môže si on uplatniť na ňu nezdaniteľnú časť základu dane, keď by si ona požiadala o ročné zúčtovanie?
Jej sa pravdepodobne vráti celá zaplatená daň. Manžel si na ňu môže uplatniť rozdiel medzi 87936 SK a jej príjmom ale vrátane celej materskej. Rodičovský príspevok sa v tomto prípade neberie do úvahy. Takže: 87936 - hrubý príjem - materské = suma, ktorú si môže uplatniť manžel, ak boli manželmi počas celého roka 2005. ;)
silvia
09.02.06,17:07
Aj pracovníčke na MD od 13.7.2005 sa vráti celá zaplatená daň, keďže jej hrubý príjem od 1.1. do 12.7.05 bol 82.000,- , však?
Zita4
09.02.06,17:16
Aj pracovníčke na MD od 13.7.2005 sa vráti celá zaplatená daň, keďže jej hrubý príjem od 1.1. do 12.7.05 bol 82.000,- , však?
Nezdaniteľná časť je 87936 Sk, t.zn., že preddavky zaplatené v roku 2005 v tomto prípade dostane späť. Na budúci rok si môže na ňu manžel uplatniť NČ, ak po materskej nastúpi na rodičovskú dovolenku a nebude mať iný príjem.
ajka
10.02.06,10:35
Pracovníčka nastúpila na MD v januári 2005, požiadala ma o vykonanie ročného zúčtovania, mám otázku zaratáva sa do jej príjmu materský príspevok, kt. bol vyplácaný sociálnou poisťovňou?
Ďakujem.[/quote]

Áno zarátava sa do príjmu. MD vyplácaná Sociálkou sa ráta do príjmu.
Tweety
10.02.06,10:40
Pracovníčka nastúpila na MD v januári 2005, požiadala ma o vykonanie ročného zúčtovania, mám otázku zaratáva sa do jej príjmu materský príspevok, kt. bol vyplácaný sociálnou poisťovňou?
Ďakujem.
Áno zarátava sa do príjmu. MD vyplácaná Sociálkou sa ráta do príjmu.[/quote]

Nie je to správne. Do jej príjmu zo ZČ sa nezaratáva, zaratáva sa iba do príjmu ak by si chcel manžel uplatniť odpočítateľnú položku na manželku. :eek:
Barbara
10.02.06,10:53
Áno zarátava sa do príjmu. MD vyplácaná Sociálkou sa ráta do príjmu.

Nie je to správne. Do jej príjmu zo ZČ sa nezaratáva, zaratáva sa iba do príjmu ak by si chcel manžel uplatniť odpočítateľnú položku na manželku. :eek:[/QUOTE]

Pre AIKU

prepáč TWEETY zle som si klikla

matersky príspevok? nemá to byť náhodou rodičovský príspevok ?

keď je to MATERSKÁ DOVOLENKA- tak sa to zarátava u manžeľa na nezdaň. čiastku, ale keď to má byť RODIČOVSKY príspevok- tak sa to nezaráta , nakoľko je to soc. dávka.
u zamestnankyni však sa nezaráta tiež do ročného zúčt. MATERSKÁ DOVOLENKA, lebo to nie je hrubý príjem:p
Tweety
10.02.06,10:54
Barbarka, odpoveď máš v príspevku č.17
Do nároku na uplatnenie odpočtu na manželku zaratávame :MD,nemocenské..., RP je štátna dávka- tá sa nepočíta do príjmu manželky.
Do príjmu zo ZČ manželky pri jej RZD sa MD nezaratáva.
Jozef Mihál
10.02.06,10:59
Dovolím si Vás upozorniť na môj rozsiahlejší príspevok k tejto téme:

http://www.porada.sk/showthread.php?p=181093#post181093
ajka
10.02.06,11:00
Nie je to správne. Do jej príjmu zo ZČ sa nezaratáva, zaratáva sa iba do príjmu ak by si chcel manžel uplatniť odpočítateľnú položku na manželku. :eek:

Pre AIKU

Aha, tak teraz mi je to už úplne jasné. Ďakujem!!!:)
nikulik
13.02.06,05:33
No tak teraz som uz totalne dopletena. Ak som to dobre pochopila, tak rodičovský príspevok si nemôže uplatniť v ročnom zúčtovaní a materskú si môže uplatniť len manžel na svoju manželku??
Zita4
13.02.06,06:22
No tak teraz som uz totalne dopletena. Ak som to dobre pochopila, tak rodičovský príspevok si nemôže uplatniť v ročnom zúčtovaní a materskú si môže uplatniť len manžel na svoju manželku??
Veronika, rodičovský príspevok si nemôže uplatniť v ročnom zúčtovaní, pretože to nie je zdaniteľný príjem.
Na manželku si manžel môže uplatniť nezdaniteľnú časť dane podľa toho, koľko zarobila manželka v zdaniteľnom období. V roku 2005 je NČ 87936 Sk. Túto sumu si môže uplatniť manžel, ak manželka nemala žiadny príjem. Ak mala iný príjem (mzda, podpora v nezamestnanosti, nemocenské, materské), toto sa odpočíta od sumy 87936 Sk a rozdiel si manžel môže uplatniť v daňovom priznaní alebo RZD. Do tohto príjmu sa nepočítajú štátne sociálne dávky (rodičovský príspevok, prídavky na deti a pod.)
nikulik
13.02.06,07:19
Aj podporu v nezamestnanosti z Úradu prace sa počíta ako príjem a môže si to odpočítať z nezdanit. časti???
Pepa
13.02.06,07:23
Aj podporu v nezamestnanosti z Úradu prace sa počíta ako príjem a môže si to odpočítať z nezdanit. časti???
Podpora v nezamestnanosti je vlastným príjmom manžela/manželky. Rozdiel medzi nezdaniteľnou častou a podporou v nezamestnanosti si môže uplatniť ako odpočítateľnú položku ZD.
Tweety
13.02.06,07:23
Aj podporu v nezamestnanosti z Úradu prace sa počíta ako príjem a môže si to odpočítať z nezdanit. časti??? Ak si chce manžel uplatniť OP na manželku, jej podpora sa počíta do príjmu na uplatnenie nezdaniteľnej časti. napr. 25000.- podpora. NEzdaniť. časť 87936.
Postup 87936-25000.-=62936.-, nárok na odpočet.;)Tento nárok si uplatní ako OP na manželku.
ala13
13.02.06,11:18
pri materskej nemôže si uplatniť, lebo nemala zdaniteľný príjem aspoň 39 tisíc aj niečo-/teraz mám okno/ . Keď je vydatá, bonus nech si uplatní manžel- ovšem keď mal vyšší príjem, než je 1/2 min. mzdy ročnej.:p

už som si spomenula je to 39.600,-

A co ked mala? Ved nemohla byt 12 mesiacov na materskej? Bud predtym nieco zarobila alebo i potom mohla.
raikkonenka
14.02.06,06:57
Ahojte,
čo so ženou, ktorá bola celý rok 2005 na materskej dovolenke, dostávala rodičovský príspevok a ešte mala popri materskej aj nejakú dohodu. V úhrne nedosiahol 39 600 Sk. Má si podať daňové priznanie - čo s odpočítateľnou časťou? Alebo si manžel uplatní na ňu odpočítateľnú čiastku? Čo poradíte? Ďakujem
Jozef Mihál
14.02.06,07:05
Nerozumiem síce otázke, ale ak tá žena platila počas roka 2005 nejaké dane mesačnými preddavkami, tak samozrejme sa jej oplatí podať daňové priznanie a ak jej príjmy sú nižšie ako 87936 Sk, sumu rozdielu si môže súčasne uplatniť i jej manžel.
raikkonenka
14.02.06,07:14
To znamená, že žena, ktorá poberá rodičovský príspevok, si podá daňové priznanie, kde bude mať príjmy z dohody, zaplatené preddavky (na základe potvrdenia) a odpočíta si celú odpočítateľnú položku?
A aj manžel si uplatní odpočítateľnú položku na manželku?
ajobs
14.02.06,15:27
To znamená, že žena, ktorá poberá rodičovský príspevok, si podá daňové priznanie, kde bude mať príjmy z dohody, zaplatené preddavky (na základe potvrdenia) a odpočíta si celú odpočítateľnú položku?
A aj manžel si uplatní odpočítateľnú položku na manželku?

Podá si DP, uplatní si celú nezdaniteľnú čiastku 87.936 Sk.
Manžel si nemôže uplatniť na manželku v tomto prípade nič.
Denda
14.02.06,15:54
Podá si DP, uplatní si celú nezdaniteľnú čiastku 87.936 Sk.
Manžel si nemôže uplatniť na manželku v tomto prípade nič.
Prečo si nemôže uplatniť?
Ak budú jej celkové príjmy menšie ako 87936,- Sk, tak si môže uplatniť rozdiel.
ajobs
14.02.06,17:25
Prečo si nemôže uplatniť?
Ak budú jej celkové príjmy menšie ako 87936,- Sk, tak si môže uplatniť rozdiel.

Deni, aj vtedy, ak si ona podá DP ?
Potom by nezdaniteľnú čiastku čerpala 2x, nie ? Alebo sa mýlim ?:confused:
Hronská Iveta
14.02.06,17:32
Deni, aj vtedy, ak si ona podá DP ?
Potom by nezdaniteľnú čiastku čerpala 2x, nie ? Alebo sa mýlim ?:confused:
Nič sa nemôže uplatňovať 2x.
Tu sa jedná len o takú situáciu, že ak manželka mala nižšie príjmy, ako je celoročná nezdaniteľná časť. Lebo ona si síce podá daňové priznanie, ale keďže jej príjem by bol nižší ako si môže uplatniť nezdaniteľnú časť, tak len ten rozdiel si na ňu môže douplatniť manžel. Čo znamená, že nezdaniteľná časť nebude uplatnená 2x.
Zita4
14.02.06,17:32
Deni, aj vtedy, ak si ona podá DP ?
Potom by nezdaniteľnú čiastku čerpala 2x, nie ? Alebo sa mýlim ?:confused:
Nečerpala by dvakrát, práve preto sa môže uplatniť len rozdiel. Jednu časť si uplatní ona, jednu manžel. ;)
ajobs
14.02.06,17:35
Nečerpala by dvakrát, práve preto sa môže uplatniť len rozdiel. Jednu časť si uplatní ona, jednu manžel. ;)

Čiže napr. jej príjmy boli 40.000 Sk, potom ona si podá DP (daň=0, prípadné preddavky jej vrátia), a manžel si uplatní 87.936-40.000=47.936 Sk, rozumiem tomu správne ??:)
Denda
14.02.06,17:36
Deni, aj vtedy, ak si ona podá DP ?
Potom by nezdaniteľnú čiastku čerpala 2x, nie ? Alebo sa mýlim ?:confused:
To je jedno či si podá daňové priznanie alebo by požiadala o ročné zúčtovanie dane.
Manžel má nárok na uplatnenie si nezdaniteľnej čiastky ak jej celkové príjmy nie sú vyššie ako 87936,- Sk. Ak sú menšie tak si uplatňuje len ten rozdiel. Rodičovský príspevok sa jej v tomto prípade nezahŕňa do celkového príjmu.
Denda
14.02.06,17:46
Ešte dopĺňam, že v tomto prípade nesmieme zabudnúť na všetky zdaniteľné príjmy.To znamená napr. aj úroky v banke atď...

Vlastne toto:http://www.porada.sk/t19231-da-z-prjmu--nezdas-na-manelku.html
ajobs
15.02.06,12:48
Všetkým ďakujem za vysvetlenie a trpezlivosť, včera toho bolo na mňa nejak veľa.:) :)
Iveta Matlovičová
17.02.06,10:56
Ak je pracovníčka na materskej má pri ročnom zúčtovaní nárok na dodatočne uplatnenie daňového bonusu?
Ďakujem za odpoveď.

Ak nastúpila na MD v priebehu roka a splnila podmienku dosiahnutia výšky príjmu (myslím 39 600 SK) má nárok na dodatočné uplatnenie bonusu alebo sa mýlim ?
Jana Motyčková
17.02.06,11:18
Má .
ala13
18.02.06,16:31
Ešte dopĺňam, že v tomto prípade nesmieme zabudnúť na všetky zdaniteľné príjmy.To znamená napr. aj úroky v banke atď...

Vlastne toto:http://www.porada.sk/t19231-da-z-prjmu--nezdas-na-manelku.html

Ako sa uroky v banke uvedu do DP? Odomna by chceli v TB 200,- za vystavenie potvrdenia ku kazdemu uctu o tom, kolko mi pripisali urokov a kolko strhli dane. Kde mam na to zobrat? Ved i tak sa uz 19% na vsetkych uctoch zrazilo. To nie je vysporiadana dan? Ved to by vsetci museli podat DP typ B, paragraf 8 by vsetci museli mat vyplneny, kedze kto uz len nema ziaden ucet?
Jana Acsová
18.02.06,17:21
Ako sa uroky v banke uvedu do DP? Odomna by chceli v TB 200,- za vystavenie potvrdenia ku kazdemu uctu o tom, kolko mi pripisali urokov a kolko strhli dane. Kde mam na to zobrat? Ved i tak sa uz 19% na vsetkych uctoch zrazilo. To nie je vysporiadana dan? Ved to by vsetci museli podat DP typ B, paragraf 8 by vsetci museli mat vyplneny, kedze kto uz len nema ziaden ucet? V otázke sa jedná o prípad, aké príjmy je potrebné zohľadniť ak si chce jeden z manželov uplatniť odpočítateľnú položku na partnera v zmysle § 11 ods. 1 písm. b) Zákona o dani z príjmu.

Vaša otázka je určite riešená v súvisiacej problematike ale nie v tejto téme. Do daňového priznania sa uvádzajú vždy úroky z peňažných prostriedkov na bežných (podnikateľských) a nie na osobných účtoch. Ostatné rieši § 43.

Ale to je už mimotemy
Procont
21.02.06,06:08
Robím roč.zúčtovanie z-covi,ktorý časť roka poberal podporu v nezamestnanosti. Neskôr bol zamestnaný a Soc.poisťovňa mu vyplatila PN v ochranej dobe a koniec roka strávil /teda odpracoval/ u nás.
Len na potvrdenie - podpora + PN sa mu nepočíta ako príjem do roč.zúčtovania.
Ďakujem všetkým.
Pepa
21.02.06,06:12
Robím roč.zúčtovanie z-covi,ktorý časť roka poberal podporu v nezamestnanosti. Neskôr bol zamestnaný a Soc.poisťovňa mu vyplatila PN v ochranej dobe a koniec roka strávil /teda odpracoval/ u nás.
Len na potvrdenie - podpora + PN sa mu nepočíta ako príjem do roč.zúčtovania.
Ďakujem všetkým.
Nie, nepočíta - nie je to zdaniteľný príjem.
m_miriam3
21.02.06,07:32
Takže, ak zamestnankyňa nastúpila na MD 1.5.05 a dieťa sa narodilo 1.5.2005 môžem jej dodatočne vyplatiť daňový bonus na dieťa od 1.5.2005- do 31.12.2005 pri vykonaní ročného zúčtovania.
Za obdobie do 30.4.2005 dosiala príjmy nad 39.600,-sk

Ďakujem