Mirkaska
07.02.06,08:21
Ahojte,
hľadala som na porade témy k problematike daňového bonusu - preukázanie nároku u detí, ktoré skončili povinnú školskú dochádzku, ale k môjmu problému som nenašla nič.
Ide o toto:
Zamestnanec si dodatočne uplatňuje daňový bonus na celý rok 2005 (na začiatku nespĺňal podmienku výšky príjmu). Dcéra do začiatku júna študovala na strednej škole a od septembra na VŠ v dennom štúdiu. Z VŠ má potvrdenie ale nie zo strednej. Doniesla mi fotokópiu maturitného vysvedčenia. Neviem, či toto môžem uznať ako doklad preukazujúci nárok.
Ďakujem veľmi pekne.:p
Tweety
07.02.06,07:29
Ahojte,
hľadala som na porade témy k problematike daňového bonusu - preukázanie nároku u detí, ktoré skončili povinnú školskú dochádzku, ale k môjmu problému som nenašla nič.
Ide o toto:
Zamestnanec si dodatočne uplatňuje daňový bonus na celý rok 2005 (na začiatku nespĺňal podmienku výšky príjmu). Dcéra do začiatku júna študovala na strednej škole a od septembra na VŠ v dennom štúdiu. Z VŠ má potvrdenie ale nie zo strednej. Doniesla mi fotokópiu maturitného vysvedčenia. Neviem, či toto môžem uznať ako doklad preukazujúci nárok.
Ďakujem veľmi pekne.:p
Malo by to byť v obidvoch prípadoch potvrdenie o štúdiu.:eek:
Veronika R
07.02.06,07:32
Podľa mňa potrebuje zo SŠ potvrdenie, že v školskom roku 2004/2005 navštevovala školu. A keĎ zamestnanec nespĺňal podmienku príjmu, a nepriniesol potvrdenie ako si mohol uplatniť daňový bonus
Fany
07.02.06,07:47
Zamestnancova dcéra študovala na VŠ. Po 4.ročníku mala 1 rok prerušenie, vtedy pracovala na živnosť. Od 9/05 pokračuje v riadnom dennom štúdiu na VŠ, má 25 rokov. Živnosť jej naďalej trvá, ale nepracuje. Môže si zamestnanec uplatniť na ňu bonus na 9-12/05 a prípadne aj rodinné prídavky? Priniesol potvrdenie o štúdiu z VŠ.
Zita5
07.02.06,07:53
Zamestnancova dcéra študovala na VŠ. Po 4.ročníku mala 1 rok prerušenie, vtedy pracovala na živnosť. Od 9/05 pokračuje v riadnom dennom štúdiu na VŠ, má 25 rokov. Živnosť jej naďalej trvá, ale nepracuje. Môže si zamestnanec uplatniť na ňu bonus na 9-12/05 a prípadne aj rodinné prídavky? Priniesol potvrdenie o štúdiu z VŠ.


Neviem , mne sa zdá , že tá živnosť by nemala byť , pokiaľ si chce uplatňovať bonus .
Tweety
07.02.06,07:54
Zamestnancova dcéra študovala na VŠ. Po 4.ročníku mala 1 rok prerušenie, vtedy pracovala na živnosť. Od 9/05 pokračuje v riadnom dennom štúdiu na VŠ, má 25 rokov. Živnosť jej naďalej trvá, ale nepracuje. Môže si zamestnanec uplatniť na ňu bonus na 9-12/05 a prípadne aj rodinné prídavky? Priniesol potvrdenie o štúdiu z VŠ.
Ak študuje a máš o tom potvrdenie, tak splnila nárok na DB.:eek:
Zita5
07.02.06,07:57
Ak študuje a máš o tom potvrdenie, tak splnila nárok na DB.:eek:

Ale ona popri štúdiu má otvorenú živnosť , aj vtedy má nárok ? Aj keď nepracuje na živnosť , ale mala to aspoň prerušiť alebo zrušiť , nie ? No mne sa to nezdá .
Tweety
07.02.06,08:36
Ale ona popri štúdiu má otvorenú živnosť , aj vtedy má nárok ? Aj keď nepracuje na živnosť , ale mala to aspoň prerušiť alebo zrušiť , nie ? No mne sa to nezdá .
Zitka neviem, ale v § 37 som nenašla nič o tom, že by nemohol mať živnosť. ;)
vladan
07.02.06,12:24
Ale ona popri štúdiu má otvorenú živnosť , aj vtedy má nárok ? Aj keď nepracuje na živnosť , ale mala to aspoň prerušiť alebo zrušiť , nie ? No mne sa to nezdá .

Zita, k uplatnenie daňového bonusu skús pozrieť Zákon o dani z príjmov § 33 ods. 2, ktorý sa odvoláva na zákon č. 600/2003 čo je zákon o prídavku na dieťa (tu konkrétne viď § 3 a § 4)
Melnick
08.02.06,01:32
Zamestnancova dcéra študovala na VŠ. Po 4.ročníku mala 1 rok prerušenie, vtedy pracovala na živnosť. Od 9/05 pokračuje v riadnom dennom štúdiu na VŠ, má 25 rokov. Živnosť jej naďalej trvá, ale nepracuje. Môže si zamestnanec uplatniť na ňu bonus na 9-12/05 a prípadne aj rodinné prídavky? Priniesol potvrdenie o štúdiu z VŠ.

:) A kedy dosiahla vek 25?:) :)
Mirkaska
09.02.06,07:25
Ďakujem Vám za odpovede, aj som si to myslela, lebo zákon hovorí len o potvrdení o štúdiu.
Ešte doplňujúca otázka- aj za letné mesiace jej patrí bonus, keďže končila SŠ v júni a na VŠ nastúpila až v septembri?

Ďakujem.:)
Tweety
09.02.06,07:29
Ďakujem Vám za odpovede, aj som si to myslela, lebo zákon hovorí len o potvrdení o štúdiu.
Ešte doplňujúca otázka- aj za letné mesiace jej patrí bonus, keďže končila SŠ v júni a na VŠ nastúpila až v septembri?

Ďakujem.:)
Patrí, ak po prázdninách nastúpila na VŠ.
DanielaSL
09.02.06,07:29
Áno , patrí jej aj za letné mesiace.
DanielaSL
09.02.06,07:32
Na potvrdenie štúdia sa používa aj potvrdenie o tom , že rodič poberá rodinné prídavky, takže nemusí to byť len doklad o štúdiu priamo zo školy.
jankasm
09.02.06,09:23
A ako je to s potvrdeniami u malých detí? Musí mi zamestnanec doniesť k uplatneniu daňového bonusu aj potvrdenie o poberaní prídavkov na to dieťa, alebo stačí jeho rodný list?
matafe
09.02.06,09:35
A ako je to s potvrdeniami u malých detí? Musí mi zamestnanec doniesť k uplatneniu daňového bonusu aj potvrdenie o poberaní prídavkov na to dieťa, alebo stačí jeho rodný list?

U malých detí postačuje rodný list.
U starších detí - po skončení povinnej školskej dochádzky je potrebný rodný list a potvrdenie o návšteve školy, resp. potvrdenie o poberaní prídavkov.
Evanka
09.02.06,09:42
Zamestnancova dcéra študovala na VŠ. Po 4.ročníku mala 1 rok prerušenie, vtedy pracovala na živnosť. Od 9/05 pokračuje v riadnom dennom štúdiu na VŠ, má 25 rokov. Živnosť jej naďalej trvá, ale nepracuje. Môže si zamestnanec uplatniť na ňu bonus na 9-12/05 a prípadne aj rodinné prídavky? Priniesol potvrdenie o štúdiu z VŠ.
Súhlasím so Zitou5. Ak má živnosť, teda je prihlásená ako SZČO, prestáva byť nezaopatreným dieťaťom a preto stráca aj z pohľadu vyplácania prídavkov a bonusu štatút študenta.
Prikladám link, kde je znenie zákona, z ktorého táto skutočnosť vyplýva.
http://www.porada.sk/showpost.php?p=179764&postcount=12
vladan
09.02.06,11:18
Súhlasím so Zitou5. Ak má živnosť, teda je prihlásená ako SZČO, prestáva byť nezaopatreným dieťaťom a preto stráca aj z pohľadu vyplácania prídavkov a bonusu štatút študenta.
Prikladám link, kde je znenie zákona, z ktorého táto skutočnosť vyplýva.
http://www.porada.sk/showpost.php?p=179764&postcount=12

Evanka, táto podmienka platí iba, ak zárobkovú činnosť vykonáva v období medzi ukončením strednej školy a nástupu na vysokú školu. Ak má nezaopatrené dieťa živnosť a študuje na VŠ má nárok na daňový bonus.
Evanka
09.02.06,12:31
Evanka, táto podmienka platí iba, ak zárobkovú činnosť vykonáva v období medzi ukončením strednej školy a nástupu na vysokú školu. Ak má nezaopatrené dieťa živnosť a študuje na VŠ má nárok na daňový bonus.
vladan, ako mám chápať potom toto znenie?
(6) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je obdobie
a) uvedené v odseku 4 písm. a) alebo jeho časť, ak dieťa v tomto období vykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html) alebo ak dieťa bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie,
vladan
09.02.06,12:36
vladan, ako mám chápať potom toto znenie?
(6) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je obdobie
a) uvedené v odseku 4 písm. a) alebo jeho časť, ak dieťa v tomto období vykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html) alebo ak dieťa bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie,

pochopíš, ak si prečítaš práve odsek 4 písm. a)
matafe
09.02.06,12:43
vladan, ako mám chápať potom toto znenie?
(6) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je obdobie
a) uvedené v odseku 4 písm. a) alebo jeho časť, ak dieťa v tomto období vykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html) alebo ak dieťa bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie,

Podstatne je pozrieť sa na §4 ods. 4a
(4) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie
a) bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole

Čiže ak stredoškolák skončí SŠ, potom sa za sústavnú prípravu považujú u neho aj prázdniny. Ak by sa v tomto období - období prázdnin vykonával zárobkovú činnosť, toto obdobie sa nebude považovať za sústavnu prípravu - ale len to obdobie prázdnin.

Ak v septembri nastúpi na VŠ, tak od septembra sa bude opäť sústavne pripravovať na budúce povolanie (§4 ods.1b)
Evanka
09.02.06,12:59
Teda holky, tomu sa hovorí postreh. Oceňujem. Druhá vec, či to tak myslel aj zákonodarca (veď asi mu nešlo o jedny prázdniny, keď ostatné počas VŠ, až do skončenia uznáva), ale v zákone je to čierne na bielom.http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
IVEB
12.09.07,08:53
Je potrebné , aby zamestnanec predložil doklad / potvrdenie o návšteve školy resp. potvrdenie o preberaní rodinných prídavkov / na uplatnenie daňového bonusu z dôvodu , že dieťa dovŕšlo 16 rokov , ale neštuduje na strednej škole , nakoľko je postihnuté , navštevuje školu pre telesne postihnutých?
Mám od takého zamestnanca vyžadovať niektoré z horeuvedených potvrdení a aké. ?
ZuzanaP
12.09.07,09:08
Pýtala by som aj od takého zamestnanca potvrdenie o návšteve školy.
abel
12.09.07,09:29
tonkat
10.10.07,13:47
Je potrebné , aby zamestnanec predložil doklad / potvrdenie o návšteve školy resp. potvrdenie o preberaní rodinných prídavkov / na uplatnenie daňového bonusu z dôvodu , že dieťa dovŕšlo 16 rokov , ale neštuduje na strednej škole , nakoľko je postihnuté , navštevuje školu pre telesne postihnutých?
Mám od takého zamestnanca vyžadovať niektoré z horeuvedených potvrdení a aké. ?
Dnes som sa stretla s tým, že mi povedali na UPSVAR, že majú zakázané dávať potvrdenia o rodinných prídavkoch k daňovému bonusu. Že jediným potvrdením má byť potvrdenie o návšteve školy. Ale zákon hovorí aj o druhej možnosti §37 - 2a - ako to teda je? Je to len iniciatíva uvedenej pracovníčky?
Pepa
10.10.07,13:57
Dnes som sa stretla s tým, že mi povedali na UPSVAR, že majú zakázané dávať potvrdenia o rodinných prídavkoch k daňovému bonusu. Že jediným potvrdením má byť potvrdenie o návšteve školy. Ale zákon hovorí aj o druhej možnosti §37 - 2a - ako to teda je? Je to len iniciatíva uvedenej pracovníčky?
Aj ja som sa s tým stretla - nevedeli mi povedať, prečo nemôžu, tak keď nevedia prečo nemôžu nech mi ho vystaví, alebo dám písomnú žiadosť a nech mi to písomne zdôvodní - odišla som s potvrdením v ruke, to isté u klientov - tí sa odvolávali potom už len na moje meno :)