Anna Melušová
15.03.12,15:35
Zdravím vás. Ideme do dedičského konania, manžel mal chatu zastaralú ale v lukratívnej oblasti na Záhorí pri jazere a malý byt v Bratislave bez rekonštrukcie len s plastovými oknami. Všetko majetok rozdelený po rozvode,.
Deti z prvého manželstva ma tlačia silno do delenia, aby som si ja nechala malý byt a oni si chatu pri jazere zrekonštruujú a následne predajú, peniaze si rozdelia napoly. Jetu aj auto Lada z roku 1986 napísané na manžela bez emisnej a STK prehliadky.

Predsa som len odpracovala na chate -dome 30 rokov, je to mi akosi ľúto, deti hned po pohrebe vymenili zámky, všetok môj a mužov majetok tam ostal, aj ked nie luxusný - ale predsa si myslím že by mali aspon podpísať nejaký preberací protokol - že im ostal satelit čo som zaplatila napoly s mužom, je tam malotraktor, čerpadlá na vodu aj ked staršie, hadice, náradie, sekery, chata je úžitkovo zariadená, elektrina, voda, bojler, plnový šporák na bombu. Môžte sa osprchovať, ísť plávať do jazera, do lesa na hríby. alebo len opekať pred chatou. Je tam zásoba uhlia, drevo narovnané, malý, starší ale skleník
všetko sa to odohráva s tými silenými úsmevmi- akože sme velkí príbuzní.. čo mám urobiť ? poradte nejaké kroky.. som bezradná.Oni majú aj autá aj peniaze aj možnosti- tak ma nejako odstrkujú
ale azda aj ja mám nejaké možnosti?
a ešte - na katastri je evidovaný len pozemok, chata-dom nie je vložený do katastra, neviem či teraz po smrti pojdu oni sami a či ja na kataster s úmrtným listom robiť pokus o vloženie, asi bude treba geodeta a neviem čo ešte.. aj tu by som potrebovala poradiť, prosím nie komplikovanie, ďakujem Anna
Mária27
15.03.12,19:48
Všetok majetok po manželovi treba spísať, zistiť, čo bol len jeho výhradný majetok pred manželstvom, čo ste nadobudli počas manželstva spolu, čo bolo zo spoločného investované do jeho výhradného majetku.

Spoločný majetok (BSM) sa najskôr delí napoly - polovica je tvoja. Investície do jeho majetku z BSM sú tiež spoločné. Po oddelení jeho časti majetku (výhradného a 1/2 z BSM) sa ten delí na hodnotovo rovnaké čiastky medzi deti a manželku. Je to napísané dosť nahrubo.

Ak máš podozrenie, že by sa z majetku mohlo počas dedenia niečo stratiť, treba majetok zabezpečiť. Pozri k tomu Občiansky súdny poriadok od § 175d, napr.:


§ 175e(1) Ak to vyžaduje všeobecný záujem alebo dôležitý záujem účastníkov, urobí súd aj bez návrhu neodkladné opatrenia, najmä zabezpečí dedičstvo, zverí veci osobnej potreby manželovi poručiteľa alebo inému členovi domácnosti, postará sa o predaj vecí, ktoré nemožno uschovať bez nebezpečenstva škody alebo nepomerných nákladov, prípadne ustanoví správcu dedičstva alebo jeho časti (ďalej len "správca").
(2) Zabezpečenie dedičstva sa vykoná najmä jeho uložením na súde alebo u uschovávateľa, zapečatením v poručiteľovom byte alebo na inom vhodnom mieste, zákazom výplaty u dlžníka poručiteľa alebo súpisom na mieste samom.
(3) Pri predaji hnuteľných vecí postupuje súd primerane podľa ustanovení o výkone rozhodnutia predajom hnuteľných vecí, ibaže by prikročil k inému spôsobu predaja.
(4) Správcu ustanoví súd najmä z okruhu dedičov alebo z okruhu osôb blízkych poručiteľovi; za správcu môže byť ustanovený aj notár, pokiaľ v tomto konaní nie je súdnym komisárom. Ak je predmetom dedenia podnik, ustanoví súd za správcu osobu, ktorá má skúsenosť s vedením podniku. Za správcu možno ustanoviť iba toho, kto s ustanovením súhlasí.
(5) Neodkladné opatrenia môže vykonať podľa možnosti a potreby ktorýkoľvek súd.
Anna Melušová
22.03.12,11:14
odpoveď som pochopila len veľmi vzdialene - je to pre mna trochu komplikované - je to o tom, že si máme rozdeliť s detmi z prvého manželstva majetok na tri časti kedže išlo o výhradný majetok nadobudnutý pred manželstvom. ?
Náklady na pohreb som zaplatila ja, teda fyzicky som zaplatila ja, a potvrdenie vystavila pohrebná služba na meno dcéry, ktorá chcela vybavovať u notára ako prvá, že ona sa v tom vyzná - tieto teda odpočítajú z jej majetku aj ked peniaze boli moje ? Pýtam sa vás preto. lebo mám obavy z notárskeho konania a nie som študovaný človek, potrebovala by som jednoduché odpovede, ďakujem
Xanti
22.03.12,11:26
No zhrnme majetok čo ide do dedičstva :
- byt v BA
- chata na záhorí
- auto Lada
- predpokladám, že počas manželstva mal manžel aj účet kam mu chodil dôchodok, resp. mali ste spoločný účet .. tak polovica peňazí na účte

Dedičia : ty, a 2 x deti.

V prvom rade, treba ohodnotiť majetok,
berie sa aktuálna predajná cena, aj ked to predať nechceš
takže napr. byty sa v tvojom okolí také isté ako máš ty predávajú za 50000 eur
chaty a pozemky v okolí kde máte chalupu sa predávajú za 125000 eur
auto má hodnotu 0 eur
na spoločnom účte bolo 1000 eur... z toho do dedičského konania ide 500 eur
škoda toho potvrdenia o zaplatení trov pohrebu, lebo nemáš doklad, že si to platila ty. Takže to neberiem v úvahu.

Zrátané 50000 + 125000 + 0 + 500 ´= 175 500 eur.
Dedičia sú traja :
ty a 2 deti ... tak každému patrí majetok v 1/3 tj . 58500 eur napr.
Ty sa v dedičskej dohode dohodneš s deťmi, že si necháš byť v hodnote 50000 eur. A že oni si nechajú chatu, pričom TI doplatia 8500 eur v hotovosti.

A každý bude mať majetok v rovnakej hodnote.

Ďalší príklad :
byt hodnota 50000 eur
chata hodnota 75000 euir
auto 0
1/2 penazí na účte 500 eur
spolu 50000+75000+0+500=125 500 eur, teda dedí každý 1/3 tj. v sume 41833 eur. To by znamenalo, že ak by si si ty nechala byt, tak ty musíš doplatiť deťom 8167 eur obom dokopy.
Anna Melušová
22.03.12,12:16
Ďakujem za jasnú odpoveď, aj som pochopila. Jedno je dnes isté, deti majú rodinného odhadcu, ktorý cenu chaty určí na najmenšej hodnote . Peniaze na účte neboli, ostalo pod matracom 1300 E, čo som použila práve na vyplatenie pohrebných trov od ktorých nemám doklad ja, ale druhá strana.Mám ísť do pohrebného ústavu a žiadať nejaký zápis od nich - že toto a toto sa stalo ? Pomôže mi to na notárstve ?

Ospravedlňujem sa Xanti za nepríjemnú formuláciu otázky a založenie novej témy.Skutočne som rozrušená a dosť nešťastná.
veronikasad
22.03.12,12:22
Ďakujem za jasnú odpoveď, aj som pochopila. Jedno je dnes isté, deti majú rodinného odhadcu, ktorý cenu chaty určí na najmenšej hodnote . Peniaze na účte neboli, ostalo pod matracom 1300 E, čo som použila práve na vyplatenie pohrebných trov od ktorých nemám doklad ja, ale druhá strana.Mám ísť do pohrebného ústavu a žiadať nejaký zápis od nich - že toto a toto sa stalo ? Pomôže mi to na notárstve ?

Ospravedlňujem sa Xanti za nepríjemnú formuláciu otázky a založenie novej témy.Skutočne som rozrušená a dosť nešťastná.
Anka, nie som právnik - ale zaplatila ja by znamenalo tolko, že do dedičského konania by si mala potom priznať hotovost 1300€ ...
Kvaka
22.03.12,12:27
Anka, nie som právnik - ale zaplatila ja by znamenalo tolko, že do dedičského konania by si mala potom priznať hotovost 1300€ ...
Veronika, veď to bolo v BSM, nie?
veronikasad
22.03.12,12:30
Veronika, veď to bolo v BSM, nie?
do dedičského sa nenahlasuje hotovosť, ak sa k nej takto prizná ?
Katy a R
22.03.12,12:32
Anka, nie som právnik - ale zaplatila ja by znamenalo tolko, že do dedičského konania by si mala potom priznať hotovost 1300€ ...
Veď keď boli "pod matracom" - tak to boli jej vlastné:confused:. Nuž ale prečo si na seba nedala vystaviť doklad :confused::confused: .. no čo už :mee:
Xanti
22.03.12,12:43
Ďakujem za jasnú odpoveď, aj som pochopila. Jedno je dnes isté, deti majú rodinného odhadcu, ktorý cenu chaty určí na najmenšej hodnote . Peniaze na účte neboli, ostalo pod matracom 1300 E, čo som použila práve na vyplatenie pohrebných trov od ktorých nemám doklad ja, ale druhá strana.Mám ísť do pohrebného ústavu a žiadať nejaký zápis od nich - že toto a toto sa stalo ? Pomôže mi to na notárstve ?

Ospravedlňujem sa Xanti za nepríjemnú formuláciu otázky a založenie novej témy.Skutočne som rozrušená a dosť nešťastná.
Ty nemusíš súhlasiť s cenou ich odhadcu.
Môžeš notárovi dať vlastný znalecký posudok na danú nehnuteľnosť, ale potom aj na byt.
Ak znalec detí odhodnotí nehnuteľnosti :
byt 50000 eur
chata 50000 eur
a tvoj znalec ohodnotí nehnuteľnosti
byt 40000 eur
chata 150000 eur
tak notár pri dedičskom konaní môže tie ceny spriemerovať, a vezme do konania hodnoty :
byt 45000 eur
chata 100000 eur.

Určite sa nemusíte dohodnúť na prvom pojednávaní, ak sa bojíš tak sa môžeš dať zastupovať právnikom, alebo nepodpíš nič o čom nie si presvedčená, že je to dobré pre teba. Požiadaj o čas na rozmyslenie, napíš na poradu a vždy Ti niekto rád poradí.

Upozornujem, súdny znalec za posudok tiež pýta peniaze. Uvidíš na prvom pojednávaní, na aké ceny ohodnotil ich znalec byt a chatu, a ak sa Ti ceny budú zdať na byt privysoké .. za chatu prinízke tak povedz , že nesúhlasíš.

A chod na konanie pripravená. Pozri si v okolí bytu, ceny rovnakých bytov na nete. Vypíš si ich, chod do realitnej kancelárie, či by TI nemohli povedať cenu za akú je reálne predateľný tvoj byt, detto realitka ti môže pomôcť ohodnotiť aj cenu chaty a pozemku.

Neboj sa.
Kvaka
22.03.12,12:56
Veď práve preto som ti to napísala, inak prečo by to takto robila?
Anna Melušová
22.03.12,13:09
Ďakujem vám dievčatá, všetky ste mi dali dobré rady.Prečo som dala vystaviť doklad nie na seba - nuž ani som cez slzy velmi nevidela, takých ľahko postrčia tam kde chcú. Škoda teraz lamentovať, skúsim zavolať do tej pohrebnej ale asi to bude márne a skúsim tiež vyjednávať aj s dcérou z prvého manželstva, aj ked je zdá sa lepšia obchodníčka ako ja.
Dáša_
22.03.12,13:19
no, čo sa notára týka, jedna je istota - s príliš nízko ohodnetenými nehnuteľnosťami súhlasiť nebude. Jeho odmena sa počíta z hodnoty dedičstva.
Nezabúdaj, že bude treba zaplatiť aj toho notára - ale o to by ste sa tiež mali deliť
arizona
22.03.12,14:01
odpoveď som pochopila len veľmi vzdialene - je to pre mna trochu komplikované - je to o tom, že si máme rozdeliť s detmi z prvého manželstva majetok na tri časti kedže išlo o výhradný majetok nadobudnutý pred manželstvom. ?
Náklady na pohreb som zaplatila ja, teda fyzicky som zaplatila ja, a potvrdenie vystavila pohrebná služba na meno dcéry, ktorá chcela vybavovať u notára ako prvá, že ona sa v tom vyzná - tieto teda odpočítajú z jej majetku aj ked peniaze boli moje ? Pýtam sa vás preto. lebo mám obavy z notárskeho konania a nie som študovaný človek, potrebovala by som jednoduché odpovede, ďakujem
Ak si pohreb platila ty, tak na ded.konani mozes ziadat,aby sa ostatni dedicia podielali rovnakou ciaskou na tychto vydavkoch,aby sa cena rozratala medzi vsetkych dedicov.
(Nielen samotny pohreb,ale napr.aj kvetinova vyzdoba,truhla atd., dokonca aj pomnik sa moze brat do uvahy)
Anna Melušová
12.07.12,13:37
ahojte - napíšem vám pokračovanie po prvom sedení u notárky.dva dni pre dátumom u notárky mi mailom oznámili, aby som sa dostavila k ich právnemu zástupcovi.tam mi oznámili, že chatu ohodnotil ich odhadca na 35000 a byt podla internetu na 50000, ale že mi zlavia 9000,tak že na 41000 byt - teda im mám zaplatiť obom 15000. dali mi do ruky znalecký odhad, ale vraj existuje aj znalecký posudok. a že je to pre mna velmi výhodné, a tak,. odpotácala som sa odtial, bolo aj velmi teplo, aj som sa rozrušila. na sedení u notárky som požiadala o odklad, na 17.júla. dala som vyhotoviť posudok na byt od znalkyne na 38000, a oni o dva si vyžiadali prístup a poslali svojho odborníka , cenu neviem. Môj znalec sa na posúdenie chaty nedostal, lebo - pozrel ich odhad, povedal že je dobrý a že s ním môžem súhlasiť. Totiž .- chatu medzitým pred ukončením prerobili, tak tam nie je stav ku dnu úmrtia. Vraj majú fotodokumentáciu, ktorú by mi mohli dodať,ale nejako im mám poskytnúť USB klúč, a mailová adresa odhadcu vraj na to nestačí. odhadca teda ani nevyrazil smerom na Malacky, lebo sa nedalo dostať na obhliadku(aj tak je stav iný, posudok teda vyrobí ten istý ako majú oni bez fotodokumentáciu, lebo som si istá, že sa k nej ako by priekom nebude dať dostať, teda mám v ruke len posudok na byt. Najala som si právneho zástupcu, zajtra sa s ním stretnem, v pondelok so mnou pojde na stretnutie s nimi. dohodovať cenu, ktorú mám zaplatiť. ak bude cena za môj byt 50000 a chata 35000 tak im musím zaplatiť 15000. Ja si môžem od banky požičať 10000 a ako skorodochodkyna ich splácať 5 rokov - čo teraz ? ako môžem znižovať sumu , mám jediný argument - ešte nie je urobený ich otca hrob a pomník - na to by mi nemohli niečo dať? alebo im to splácať postupne 2/3 teraz a potom do roka ? alebo mám ísť na súd s tým, že sa mi zdá toto delenie nemorálne, a že som ich otca doopatrila po 25 rokoch života v najťažšej chorobe - no to na nich nezaberie.Dievčatá niečo mi odpíšte, nič ma nenapadá, toto všetko malo byť pred notárkou vecou dohody, na stretnutí poslednom s otcom sme sa predsa rozprávali o delení tak. že ja byt , oni chatu, nebola reč o vyplácaní podielov.
asedma
12.07.12,17:47
..posuvam..
hena22
12.07.12,18:08
Skús ešte pohľadať, či niekde manžel nenechal záveť, to by mohlo pomôcť. Ak ste to pred jeho smrťou preberali, možno sa poistil.
Na deti môžeš apelovať, že pokiaľ sa nedohodnete na niečom pre Teba prijateľnom, budeš trvať na dedení rovným dielom, teda bola by si vlastníkom bytu aj chaty vo výške 1/3. Tým by sa im podstatne skomplikovala možnosť predaja. Ale aj Tebe by sa skomplikoval život, síce myslím, že z bytu by Ťa nemohli vyhodiť, ale ...
Ozaj, to čo ste do chaty aj bytu vložili počas manželstva je BSM, skús to vyčísliť a domáhať sa pred dedením svojej polovice aspoň z toho.
asedma
12.07.12,18:08
ahojte - napíšem vám pokračovanie po prvom sedení u notárky.dva dni pre dátumom u notárky mi mailom oznámili, aby som sa dostavila k ich právnemu zástupcovi.tam mi oznámili, že chatu ohodnotil ich odhadca na 35000 a byt podla internetu na 50000, ale že mi zlavia 9000,tak že na 41000 byt - teda im mám zaplatiť obom 15000. dali mi do ruky znalecký odhad, ale vraj existuje aj znalecký posudok. a že je to pre mna velmi výhodné, a tak,. odpotácala som sa odtial, bolo aj velmi teplo, aj som sa rozrušila. na sedení u notárky som požiadala o odklad, na 17.júla. dala som vyhotoviť posudok na byt od znalkyne na 38000, a oni o dva si vyžiadali prístup a poslali svojho odborníka , cenu neviem. Môj znalec sa na posúdenie chaty nedostal, lebo - pozrel ich odhad, povedal že je dobrý a že s ním môžem súhlasiť. Totiž .- chatu medzitým pred ukončením prerobili, tak tam nie je stav ku dnu úmrtia. Vraj majú fotodokumentáciu, ktorú by mi mohli dodať,ale nejako im mám poskytnúť USB klúč, a mailová adresa odhadcu vraj na to nestačí. odhadca teda ani nevyrazil smerom na Malacky, lebo sa nedalo dostať na obhliadku(aj tak je stav iný, posudok teda vyrobí ten istý ako majú oni bez fotodokumentáciu, lebo som si istá, že sa k nej ako by priekom nebude dať dostať, teda mám v ruke len posudok na byt. Najala som si právneho zástupcu, zajtra sa s ním stretnem, v pondelok so mnou pojde na stretnutie s nimi. dohodovať cenu, ktorú mám zaplatiť. ak bude cena za môj byt 50000 a chata 35000 tak im musím zaplatiť 15000. Ja si môžem od banky požičať 10000 a ako skorodochodkyna ich splácať 5 rokov - čo teraz ? ako môžem znižovať sumu , mám jediný argument - ešte nie je urobený ich otca hrob a pomník - na to by mi nemohli niečo dať? alebo im to splácať postupne 2/3 teraz a potom do roka ? alebo mám ísť na súd s tým, že sa mi zdá toto delenie nemorálne, a že som ich otca doopatrila po 25 rokoch života v najťažšej chorobe - no to na nich nezaberie.Dievčatá niečo mi odpíšte, nič ma nenapadá, toto všetko malo byť pred notárkou vecou dohody, na stretnutí poslednom s otcom sme sa predsa rozprávali o delení tak. že ja byt , oni chatu, nebola reč o vyplácaní podielov.

..ja by som trvala na tej povodnej dohode a nesuhlasila by som s doplatkom 15 tis., nebrala by som si z banky pozicku, ved deti by mali prihliadat aj na tvoj zdravotny stav a preddochodkovy vek..len tolko
Barbara
13.07.12,04:54
posúvam na svetlo
asedma
13.07.12,10:42
..tiez posuniem..