JanaB69
15.03.12,18:11
Dobrý večer. Prosím o radu pri žiadosti o výpočet dane z príjmu FO -nezdaniteľná časť základu dane na manželku. Ked som vyplňala toto tlačivo manželovi do zamestnania, tak som do odpočtu na manželku uviedla moje príjmy mínus odvody, ako je to tam napísané. Manželovi vrátili na mňa daň a to sa nám nezdalo, tak som bližšie pozrela na to tlačivo čo tam je napísané a tam som si všimla že tam je napísané že do vlastných príjmov sa neráta §11 ods.4 zákona. Tak som si vyhľadala tento §11 ods. 4 zákona o daniach. Ja som v roku 2011 deväť mesiacov pracovala na živnosť, v septembri som živnosť zrušila a išla na ÚP a odvtedy pracujem na dohodu. Teraz si myslím,že som zle vyplnila toto tlačivo na základe ktorého nám vrátili daň. Potrebujem poradiť čo mám teraz robiť.
Tweety
15.03.12,17:14
Ak zamestnáv. urobil RZD v ktorom boli nesprávne údaje, treba podať DP.
JanaB69
16.03.12,17:37
Ďakujem za odpoveď, ale chcem vedieť či sa príjem zo živnosti ráta ako vlastný príjem alebo nie. Dnes som si otvorila ten §11 ods.4 a tam nepíšu o živnosti nič.
dobsony
16.03.12,18:08
Za vlastný príjem manželky (manžela) sa považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v roku 2011 bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa:
zamestnanecká prémia podľa § 32a zákona o dani z príjmov,
daňový bonus podľa § 33 zákona o dani z príjmov,
zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
štátne sociálne dávky (príspevok pri narodení dieťaťa, príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa, príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá alebo viac detí súčasne, príspevok na pohreb, rodičovský príspevok, prídavok na dieťa, príplatok k prídavku na dieťa, vianočný príspevok dôchodcom, príplatok k dôchodku politickým väzňom),
štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie (okrem doktorandského štúdia)