luky30
15.03.12,19:33
Dobrý deň, týmto by som sa chcel informovať, čo všetko môžem zarátať do nákladov pri prenájme nehnuteľností. Som FO a nevediem účtovníctvo / len prehľad o príjmoch a výdavkoch v zošite /

1. Môžem si do nákladov zahrnúť?
- Inkaso: elektrina záloha, plyn záloha, rozhlas a televízia, platba za byt to jest. -všetky poplatky od správcu bytov, ktoré uvádza na evidenčnom liste pre výpočet úhrad za užívanie bytu ,
- Poistenie domácností
- Daň z nehnuteľnosti za byt
- Výmena vodovodnej batérie za novú
- náklady súvisiace s výmenou radiátora / prasknutý /
- Farba na maľovanie vnútorných stien , náradie a pomôcky na vymaľovanie vnútorných stien bytu
- Kompletná výmena WC
- Výmena podlahy
- Výmena drezu, umývadla alebo vane
- Výmena kuchynskej linky
- Výmena plynového šporáka
- Nedoplatky za energie / voda, plyn, elektrina /

2. Stačí keď budem viesť jednoduchú evidenciu v zošite, alebo v excelovskej tabuľke o príjmoch a výdavkoch ?

3. Môžem si pri ročnom zúčtovaní dane uplatniť skutočné náklady / aj keď budem používať evidenciu o príjmoch a výdavkoch len v zošite ? /


ďakujem
monikago
15.03.12,19:02
ahojte, ja mám trošku takú hlúpučkú otázku, ale ako riešite platby od nájomníkov? nám v r.2011 platili v hotovosti a teraz, keďže je ten zákon o pokladniach, tak by ma zaujímalo, či mám založiť kvôly tomu zvlášť účet, alebo môžem ako FO aj naďalej brať peniaze v hotovosti.
vďaka za odpoveď
p.s pýtam sa za susedku, je to dôchodkyňa
cloe
15.03.12,19:07
ahojte, ja mám trošku takú hlúpučkú otázku, ale ako riešite platby od nájomníkov? nám v r.2011 platili v hotovosti a teraz, keďže je ten zákon o pokladniach, tak by ma zaujímalo, či mám založiť kvôly tomu zvlášť účet, alebo môžem ako FO aj naďalej brať peniaze v hotovosti.
vďaka za odpoveď
p.s pýtam sa za susedku, je to dôchodkyňa

Na príjmy z prenájmu nehnuteľnosti sa nevzťahuje povinnosť registračnej pokladne.
cloe
15.03.12,19:10
Dobrý deň, týmto by som sa chcel informovať, čo všetko môžem zarátať do nákladov pri prenájme nehnuteľností. Som FO a nevediem účtovníctvo / len prehľad o príjmoch a výdavkoch v zošite /

1. Môžem si do nákladov zahrnúť?
- Inkaso: elektrina záloha, plyn záloha, rozhlas a televízia, platba za byt to jest. -všetky poplatky od správcu bytov, ktoré uvádza na evidenčnom liste pre výpočet úhrad za užívanie bytu ,
- Poistenie domácností
- Daň z nehnuteľnosti za byt
- Výmena vodovodnej batérie za novú
- náklady súvisiace s výmenou radiátora / prasknutý /
- Farba na maľovanie vnútorných stien , náradie a pomôcky na vymaľovanie vnútorných stien bytu
- Kompletná výmena WC
- Výmena podlahy
- Výmena drezu, umývadla alebo vane
- Výmena kuchynskej linky
- Výmena plynového šporáka
- Nedoplatky za energie / voda, plyn, elektrina / Áno, môže si uplatniť všetky výdavky súvisiace s prenajímanou nehnuteľnosťou.

2. Stačí keď budem viesť jednoduchú evidenciu v zošite, alebo v excelovskej tabuľke o príjmoch a výdavkoch ? Áno, stačí.

3. Môžem si pri ročnom zúčtovaní dane uplatniť skutočné náklady / aj keď budem používať evidenciu o príjmoch a výdavkoch len v zošite ? /
Áno, môžeš.

ďakujem

.....odpoveď v texte.
luky30
16.03.12,06:35
ďakujem krásne za odpoveď :)
luky30
16.03.12,07:10
Dobré ránko,
ešte jedna otázočka, v prípade, že by som chcel vymeniť okná za plastové, tak tie si asi do nákladov nemôžem dať. Do nákladov by som si ich mohol dať len v prípade, že by bol byt zaradený do obchodného majetku ?
Ďakujem
cloe
16.03.12,14:51
Dobré ránko,
ešte jedna otázočka, v prípade, že by som chcel vymeniť okná za plastové, tak tie si asi do nákladov nemôžem dať. Do nákladov by som si ich mohol dať len v prípade, že by bol byt zaradený do obchodného majetku ?
Ďakujem



V danom prípade ide o často diskutovaný problém na daňové účely, najmä z hľadiska toho, či takúto výmenu možno kvalifikovať ako opravu alebo ako technické zhodnotenie budovy formou rekonštrukcie, či modernizácie. Zákon o daniach z príjmov definuje, čo sa na účely tohto zákona rozumie pod pojom "technické zhodnotenie". Z tejto definície je potrebné vychádzať aj pri odpovedi na Vašu otázku.







Rekonštrukciou na účely daňového zákona je taká zmena (zásah do hmotného majetku), ktorá má za následok zmenu účelu využitia majetku alebo kvalitatívnu zmenu technických parametrov. Za zmenu technických parametrov v súvislosti s uvedeným nie je možné považovať zabudovanie nových, modernejších a výkonnejších komponentov - súčiastok, ktorých vyššie technické parametre v previazanosti na existujúce technologické zaradenie a jeho výkonnosť nie je možné využiť. Rovnako zákon ustanovuje, že za zmenu technických parametrov, a teda ani technické zhodnotenie nie je možné považovať zámenu použitého materiálu pri dodržaní porovnateľných vlastností nového a starého materiálu.







Za modernizáciu hmotného a nehmotného majetku sa považuje jeho rozšírenie o také zložky (prídavné zariadenia, príslušenstvo), ktoré pôvodný majetok neobsahoval, pričom sa nadväzuje na definíciu príslušenstva obsiahnutú v postupoch účtovania a Občianskom zákonníku, t.j. modernizáciou sú aj samostatné hnuteľné veci (bez pevného spojenia s hlavnou vecou), ktoré sú určené len na spoločné použitie s hlavnou vecou a spolu s ňou tvoria jeden majetkový celok.

Na základe uvedeného si myslím, že v prípade výmeny okien za nové, možno hovoriť o oprave, a teda účtovať výdavky vynaložené na túto výmenu jednorázovo priamo do daňových výdavkov
Jana_clenka
18.03.12,19:19
Dobré ránko,
ešte jedna otázočka, v prípade, že by som chcel vymeniť okná za plastové, tak tie si asi do nákladov nemôžem dať. Do nákladov by som si ich mohol dať len v prípade, že by bol byt zaradený do obchodného majetku ?
Ďakujem
Správne.
monikago
18.03.12,19:44
ďakujem za odpoveď
Andvil
20.04.12,05:47
Dobrý deň,
môžem si dať do nákladov aj kúpu zariadenia do prenajímaného - zariadeného bytu?
Napríklad TV, chladnička....
Stačí v tomto prípade doložiť pokladničný doklad?
Ďakujem
mikulo
14.12.12,12:39
Dobry den,... toto by zaujimalo aj mna... dakujem za pripadnu odpoved