Eugenos
15.03.12,19:21
Dobrý večer,

poprosím o radu/názor.
Za minulý rok nám vyšiel koeficient spotreby na studenú vodu 1,4. Správca skonštatoval, že ide o únik vody, navrhol spôsob akým môžeme rozdiel oproti fakturačnému vodomeru uhradit, navrhol rekonštrukciu vodovodnej prípojky a toť vsio. Na pripomienku, že si myslím, ža ako správca mal kontrolovať v akom stave je vodovodná prípojka a informovať nás a potrebe výmeny bola odpoveď, že my sme vlastníci a on je len správca. Rozumiem, že za sotrebu vody smerom od fakturačného vodomeru k bytovému domu zodpovedajú vlastníci, ale ..
V zmluve o výkone správy je uvedené:
Práva a povinnosti správcu:
"Zabezpečovať vykonávanie opráv údržby spoločných časti, spoločných zariadení domu vrátane vodovodných, kanalizačných , elektrických a plynových prípojok a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu a slúžia výlučne tomuto domu a pozemku prislúchajúcemu k domu podľa požiadaviek vlstníkov bytov a v súlade s platnou úpravou, obsiahnutom v zákone NR SR č.182/1993 Z.z samostatne v mene vlastnikov bytov a nebytových priestorov v dome a na ich účet.

Stav, že mám správcu, ktorého platím za spravu bytovky a pritom mam ja loziť po šachtách aby som zisťoval v akom stave je prípojka a či niečo nehrozí, sa mi zdá chorá. Keď som sa išiel pozrieť do šachty a videl ako je zhrdzavené potrubie a ventil, tak som radšej uhol pohľadom aby sa náhodou nerozpadol.
Čo myslíte, nezanedbal správca spoje povinnosti?
Ďakujem
misoft
16.03.12,16:26
Zanedbáva! Nevykonáva služby, ktoré má podľa zmluvy o správe bytov robiť. Ak aj naďalej sa bráni, schôdza vlastníkov bytov môže rozhodnúť o ukončení zmluvy o správe (z dôvodu neplnenia úloh podľa zmluvy) a výber nového správcu.
Treba si uvedomiť, že správca bytového fondu (teda bytového domu - spoločného - nie samostatných bytov!) je voči vám váš zamestnanec, teda váš podriadený - vy ste šéfovia, lebo mu za prácu (a tou je aj správa a kontroly) pravidelne a každý mesiac platíte!