majkii
15.03.12,20:14
Ahojte poraďáci, mám takúto otázku. Stal som sa neplatičom, a to dosť neočakávaným spôsobom. Niekedy okolo 15-teho februára mi bol doručený nový rozpis preddavkov zvýšený o cca 15 €. V rozpise je vyznačený dátum platnosti od 1.3.2012.
Zálohové platby platím prevodom z účtu vždy k 8 dňu v mesiaci - trvalým príkazom. Je teda zrejmé, že platba prešla podľa vtedy platného predpisu. Trvalý príkaz som zmenil ihneď, ako mi bol doručený nový rozpis preddavkov, takže prvá platba podľa nového predpisu prešla 8.3.
Dnes mi bola doručená upomienka, že dlhujem k 29.2.2012 15 €. Nie je mi celkom jasné, ako môžem dlhovať k 29.2. ak platnosť nového predpisu je vyznačená 1.3.
Rozumiem tomu, že platby za užívanie bytu sa uhrádzajú pravidelne mesiac vopred, ale nerozumiem tou, ako mám niečo plniť, aj keď vopred, ak právny úkon ešte nenadobudol platnosť.
Chcem Vás poprosiť, ako predmetnú vec riešite v rámci SVB alebo ako správcovia ?
ivka70
15.03.12,19:25
Ak je datum predpisu platny od 1.3., znamena to, ze zalohovu platbu za marec, platenu vo februari (kedze patba je mesiac vopred) si mal navysit o 15 EUR. Ak platis prevodom uz k 8. v mesiaci, mal si vo februari, do konca mesiaca, este doplatit zvysok .... alebo namietat vysku zalohovych platieb.
majkii
15.03.12,19:46
ďakujem ivka, tomuto rozumiem, zaujima ma, či je štandardné ak sa vydá predpis 13.2, doručí sa 15.2, a účinnosť predpisu od 1.3., na základe ktorého sa má plniť mesiac vopred. Nemal by byť predpis preddavkou doručovaný včas? V otázke mi ide skôr o to, ako sa postupujú iné SVB či iný správcovia
luja5
16.03.12,08:34
... V otázke mi ide skôr o to, ako sa postupujú iné SVB či iný správcovia
Postup správcu u nás - rozpisy nových preddavkov nám zasiela najmenej dva mesiace vopred. Ak sa napríklad menila výška preddavkov od 1. marca, zaslal nám výpočtové listy zálohových platieb v januári, alebo dokonca ešte v decembri.
Lotarka
16.03.12,18:58
Kedže sa v tejto téme spomína nedoplatok, nebudem otvárať novú pre moju otázku. Zaujíma ma, aké zmluvné pokuty prípadne úroky z omeškania máte dojednané v zmluvách o správe?
My máme uvedenú zmluvnú pokutu z dlžnej sumy za každý deň omeškania vo výške 0,25%, čo sa mi zdá veľmi privysoké.
verkaz
17.03.12,09:06
Zmluvná pokuta sa mi zdá vysoká. Pravdepodobne sa určuje z dlžnej sumy. My sme si dohodli zmluvnú pokutu z omeškania platieb pecnou čiastkou a so 0,17 € za každý deň omeškania.
Ak sa Vám nepáči, kde je problém zvolať schôdzu a zmeniť ju.
Lotarka
17.03.12,16:59
Práve to by som chcela vedieť, ak si my vlastníci odsúhlasíme nadpolovičnou väčšinou inú výšku pokuty, tak správca to musí rešpektovať a spraviť dodatok zmluvy na základe uznesenia zo schôdzi, resp. z odsúhlaseného v písomnom hlasovaní?
sito
18.03.12,14:10
Ahojte poraďáci, mám takúto otázku. Stal som sa neplatičom, a to dosť neočakávaným spôsobom. Niekedy okolo 15-teho februára mi bol doručený nový rozpis preddavkov zvýšený o cca 15 €. V rozpise je vyznačený dátum platnosti od 1.3.2012.
Zálohové platby platím prevodom z účtu vždy k 8 dňu v mesiaci - trvalým príkazom. Je teda zrejmé, že platba prešla podľa vtedy platného predpisu. Trvalý príkaz som zmenil ihneď, ako mi bol doručený nový rozpis preddavkov, takže prvá platba podľa nového predpisu prešla 8.3.
Dnes mi bola doručená upomienka, že dlhujem k 29.2.2012 15 €. Nie je mi celkom jasné, ako môžem dlhovať k 29.2. ak platnosť nového predpisu je vyznačená 1.3.
Rozumiem tomu, že platby za užívanie bytu sa uhrádzajú pravidelne mesiac vopred, ale nerozumiem tou, ako mám niečo plniť, aj keď vopred, ak právny úkon ešte nenadobudol platnosť.
Chcem Vás poprosiť, ako predmetnú vec riešite v rámci SVB alebo ako správcovia ?

majkii, asi Ťa skúšajú.

Troška si spomínam, že kedysi dávno, ale to všetkým, lebo sa to objavilo v zákone sme v jednom mesiaci uhrádzali dve platby, aby sme vyhoveli zákonu a platili mesiac vopred.

Od vtedy klasika. Keď od prvého v mesiaci, tak v ten mesiac zaplatená úhrada platí. A pod celkovú sumu máme napísané " Mesačná zálohová úhrada za používanie bytu sa platí najneskôr do 25 dňa bežného mesiaca. Poplatok z omeškania SBD účtuje v zmysle platného Občianskeho zákonníka, nájomnej zmluvy, alebo zmluvy o výkone správy."

Ale to bývalo aj pred tým napísané, to do toho 25 dňa, aj ten poplatok z omeškania, len si nespomínam, či sme už boli vlastníci, alebo nájomníci, keď sme platili tie dve platby.

Vychádza mi to tak, že keby sa byt predával k 31.12 a v dvanástom mesiaci by bola zaplatená úhrada, oproti ročnému vyúčtovaniu by mala byť jedna úhrada naviac, teda trinásť, ta jedna naviac.

Asi tak.
majkii
19.03.12,07:17
majkii, asi Ťa skúšajú.



Troška si spomínam, že kedysi dávno, ale to všetkým, lebo sa to objavilo v zákone sme v jednom mesiaci uhrádzali dve platby, aby sme vyhoveli zákonu a platili mesiac vopred.

Od vtedy klasika. Keď od prvého v mesiaci, tak v ten mesiac zaplatená úhrada platí. A pod celkovú sumu máme napísané " Mesačná zálohová úhrada za používanie bytu sa platí najneskôr do 25 dňa bežného mesiaca. Poplatok z omeškania SBD účtuje v zmysle platného Občianskeho zákonníka, nájomnej zmluvy, alebo zmluvy o výkone správy."

Ale to bývalo aj pred tým napísané, to do toho 25 dňa, aj ten poplatok z omeškania, len si nespomínam, či sme už boli vlastníci, alebo nájomníci, keď sme platili tie dve platby.

Vychádza mi to tak, že keby sa byt predával k 31.12 a v dvanástom mesiaci by bola zaplatená úhrada, oproti ročnému vyúčtovaniu by mala byť jedna úhrada naviac, teda trinásť, ta jedna naviac.

Asi tak.

Absurdné na celej veci je iná skutočnosť, že minulý rok sa mi stalo rovnká vec len v opačnom garde. Znižovali mi zálohové platby zo 180 na 110 €. Platnosť tam bola vyznačená od 1.2.2011. Zaujímavé je, že mi vznikol rozdiel 70 EUR na základe zmeny zálohových platieb, ktorý mi mali vráti k 28.2.2011 - tada aspoň podľa ich logiky. No nestalo sa, postiupovali tak, že mi tento preplatok zúčtovali v máji 2011 za rok 2010 hoci išlo o zálohové platby 2011!!!
majkii
19.03.12,07:26
Kedže sa v tejto téme spomína nedoplatok, nebudem otvárať novú pre moju otázku. Zaujíma ma, aké zmluvné pokuty prípadne úroky z omeškania máte dojednané v zmluvách o správe?
My máme uvedenú zmluvnú pokutu z dlžnej sumy za každý deň omeškania vo výške 0,25%, čo sa mi zdá veľmi privysoké.

U nás síce nie je dojednaná zmluvná pokuta, ale správca si účtuje za upomienku paušálny polatok 2 €. Toto vnímam ako skryté poplatky za správu.
Lotarka
19.03.12,11:01
Práve to by som chcela vedieť, ak si my vlastníci odsúhlasíme nadpolovičnou väčšinou inú výšku pokuty, tak správca to musí rešpektovať a spraviť dodatok zmluvy na základe uznesenia zo schôdzi, resp. z odsúhlaseného v písomnom hlasovaní?

Prosím, poraďte.
IvanPK
19.03.12,11:56
ak ste SVB tak len zhromaždenie vlastníkov to može zmeniť, správca nie...
Lotarka
19.03.12,13:08
ak ste SVB tak len zhromaždenie vlastníkov to može zmeniť, správca nie...
nie sme SVB
Potrebujem zistiť, či to musí byť dohoda so správcom alebo postačí len rozhodnutie nás vlastníkov, ktorú musí správca rešpektovať, kedže predpokladám, že táto pokuta je príjmom pre správcu.
sito
19.03.12,18:20
nie sme SVB
Potrebujem zistiť, či to musí byť dohoda so správcom alebo postačí len rozhodnutie nás vlastníkov, ktorú musí správca rešpektovať, kedže predpokladám, že táto pokuta je príjmom pre správcu.

Lotarka, a čo toto???

182/1993, § 8a, odsek 1

§ 8a

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy, jej zmena alebo jej zánik sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Schválená zmluva o výkone správy alebo jej zmena, alebo jej zánik je záväzný pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak je podpísaný nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcom. Správca je povinný schválenú zmluvu alebo jej zmenu doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome. Na doručovanie sa vzťahuje osobitný predpis.12e) Zmluva o výkone správy obsahuje najmä

a) vzájomné práva a povinnosti správcu a vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri zabezpečovaní prevádzky, údržby a opráv domu,
b) spôsob výkonu správy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku,
c) zásady hospodárenia s prostriedkami fondu prevádzky, údržby a opráv vrátane rozsahu oprávnenia disponovať s nimi,
d) zásady platenia úhrad za plnenia a hospodárenie s nimi,
e) zásady určenia výšky platieb za správu,
f) rozsah a obsah správy o činnosti správcu podľa odseku 2.

§ 8b, odsek 2

(2) Pri správe domu je správca povinný

a) hospodáriť s majetkom vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome s odbornou starostlivosťou v súlade s podmienkami zmluvy o výkone správy,
b) dbať na ochranu práv vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a uprednostňovať ich záujmy pred vlastnými,
c) zastupovať vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri vymáhaní škody, ktorá im vznikla činnosťou tretích osôb alebo činnosťou vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome,
d) vykonávať práva k majetku vlastníkov len v záujme vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,
e) sledovať úhrady za plnenia a úhrady preddavkov do fondu prevádzky údržby a opráv od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a vymáhať vzniknuté nedoplatky,
f) umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv,
g) zvolať schôdzu vlastníkov podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,
h) vypracúvať ročný plán opráv, ktorý zohľadní najmä opotrebenie materiálu a stav spoločných častí domu a spoločných zariadení domu a navrhnúť výšku tvorby fondu prevádzky údržby a opráv domu na kalendárny rok,
i) podať návrh na vykonanie dobrovoľnej dražby 12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15, ak je schválený nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,
j) podať návrh na exekučné konanie, 12ab)
k) zabezpečovať všetky ďalšie činnosti potrebné na riadny výkon správy domu v súlade so zmluvou o výkone správy a s týmto zákonom.

§ 10, odsek 2

(2) Príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv domu sú

a) mesačné preddavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov,
b) príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku,
c) výnosy z účtu domu vedeného v banke,
d) príjmy z výťažku exekúcie bytu alebo nebytového priestoru alebo z dobrovoľnej dražby bytu alebo nebytového priestoru, vo výške pohľadávok voči vlastníkovi bytu zo zákonného záložného práva, ktoré vzniklo podľa tohto zákona,
e) zmluvné pokuty a úroky z omeškania vzniknuté použitím prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv domu,
f) príjmy z predaja spoločných nebytových priestorov, spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu, ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

A § 14

Takže, vlastníci môžu schváliť, čo im vyhovuje, ale správca nemusí s tým súhlasiť, vlastníci tiež nemusia súhlasiť so správcom. Čo im zbyva? Len sa rozísť, alebo dohodnúť, koľko do FOaÚ a koľko správcovi ako prilepšenie za jeho povinnosť.
Lotarka
27.03.12,08:24
Vďaka Sito. Bohužiaľ okrem prípadného založenia SVB nemáme možnosť iného správcu, takže sa musíme dohodnúť.

Ešte by som rada vedela vaše názory:
Je zmluvná pokuta 0,25% za každý deň omeškania v rozpore s nariadením 87/1995 Z.z., v ktorom sa píše
§ 3a
(1) Ak je predmetom spotrebiteľskej zmluvy poskytnutie peňažných prostriedkov spotrebiteľovi, sankcie za omeškanie spotrebiteľa so splácaním peňažných prostriedkov nesmú spolu prevýšiť priemernú hodnotu ročnej percentuálnej miery nákladov naposledy zverejnenú podľa osobitného predpisu2a) pred vznikom omeškania o viac ako 10 percentuálnych bodov ročne a súčasne nesmú prevýšiť trojnásobok úrokov z omeškania podľa tohto nariadenia vlády; za rozhodujúcu sa považuje ročná percentuálna miera nákladov pre obdobný typ spotrebiteľského úveru.
(2) Za sankcie podľa odseku 1 sa považujú úroky z omeškania, zmluvné pokuty a akékoľvek iné plnenia za omeškanie spotrebiteľa so splácaním peňažných prostriedkov.
(3) Ak sankcie podľa odseku 1 dosiahnu výšku poskytnutých peňažných prostriedkov, následné sankcie za omeškanie spotrebiteľa so splácaním peňažných prostriedkov nesmú prevýšiť úroky z omeškania podľa tohto nariadenia vlády.
§ 4
Poplatok z omeškania je za každý deň omeškania 0, 5 promile dlžnej sumy, najmenej však 0, 83 eura za každý i začatý mesiac omeškania.

Má sa aj zmluva o správe riadiť týmto nariadením?

Ďakujem za odpovede!
verkaz
27.03.12,13:22
Ja by som doporučovala zvolať schôdzu vlastníkov, tam sa dohodnúť a písomne oznámiť správcovi to, na čom ste sa dohodli. Ak to máte dohodnutú v zmluve o správe, dá sa to riešiť dodatkom k zmluve.
Pozor na poplatok z omeškania alebo zmluvnú pokutu, sú to dve rozdielne veci. Dá sa ešte dohodnúť aj poplatok za upomienku. Tento poplatok je príjmom správcu, veď jemu vznikli náklady (čas na písanie, papier, poštovné).