Danuľa365
15.03.12,23:16
Milí poraďáci,vyplnam vyúčtovanie cestovných výdavkov pri zahraničnej prac. ceste a nie som si istá či správne počítam celú výšku stravného 45EUR
Žilina odchod 6,00
Bratislava-Jarovce príchod 8,20
BA-Jarovce odchod 8,20
Rakúsko-Suben príchod 11,30
Rakúsko -Suben odchod 11,30
Nemecko-Eicherloh 13,40
zostávam v Nemecku niekoľko dní
mám zaratávať čas prekročenia hraníc v Rakúsku (to by bolo nad 12 hod-45 EUR)myslím do stravného alebo až príchod do Nemecka (to by bolo do 12 hod -teda len 50% 22,50) ??
Poradíte? čo je správne?
avalik
15.03.12,22:46
ZoCN

(4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni
a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.

(5) Stravné v eurách alebo v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie. V prípade leteckého spôsobu dopravy sa za rozhodujúci čas pre posúdenie času stráveného v jednotlivých krajinách považuje čas odletu lietadla podľa letového poriadku, ak tento zákon neustanovuje inak (§ 16).

cize v tvojom pripade ratas od 8:20.
t.j 15:40 mimo SR, z toho 3:10 Rakusko a 12:30 Nemecko,
takze stravne pre Nemecko v sume zakladnej sadzby stravneho
Anik
16.03.12,08:36
mám prosbu
PC začína o 5:00 na slov. a zvyšných 13 hodín je napr. Poľsko
ja by som počítala, že má nárok len na stravné za Poľsko, lebo je to nad 12 hod. to znamená celodenné stravné. Za slovensko by som už 3,8 nedávala
- jeden pán mi však teraz doniesol vyúčtovanie ciest od inej účtovníčky a tam je naúčtované 3,8 za slovensko - tých 6 hod + 37 eur za Poľsko
viem že to tu je už aspoň 100 x rozobrané, ale nemám čas to hľadať a zneistilo ma to, neviem sa rozhodnúť čo je správne poprosím o radu
avalik
16.03.12,08:47
je mozna kombinacia stravneho pri tuzemskej PC a pri ZPC ... zaklad je aby sa to voslo do 24 hodin :)
takze ak PC na SVK je od 5:00, prekroci hranice o 11:00 - t. j. 6 h SVK = 3,80 + mimo SVK 13 hodin = zakladna nahrada (100%)
Anik
16.03.12,08:58
prepáč stojím si na kábli preložené do mojej dnešnej reči - mám pravdu ja s tým že by som účtovala 37 eur za ten deň, alebo druhá účtovníčka, ktorá účtuje 37 +3,8
za systém lopata budem dnes vďačná
ďakujem - vedieť čítať sa nie vždy = rozumieť
resp. z tvojho príspevku som prečítala, že má pravdu druhá účtovníčka a nie ja
avalik
16.03.12,09:02
podla mna je spravne 37 + 3,8
v zakone nie je uvedene, ze stravne na SVK nepatri ak je vyplatene 100% ZPC
emily 2
26.07.12,10:05
Prosim o radu :

Pracovnici pracuju na pobocke v zahranici.(Vykon prace v zahranici). Isli domov na dovolenku(t.j. SC ) na Slovensko letecky. Na cestu na letisko a potom spat mali prenajate auto. Prenajom je na naklady tej pobocky.
Oni si platili len blocky za PHM. Mozeme im dat celu sumu za PHM do vyuctovania sluz.cesty ? ( my pripravujeme len cestaky a preplacame ich, uctovictvo nam robi externa firma, ale pani ma momentalne dovolenku... )

Dakujem

emily 2
Tweety
26.07.12,10:27
Prosim o radu :

Pracovnici pracuju na pobocke v zahranici.(Vykon prace v zahranici). Isli domov na dovolenku(t.j. SC ) na Slovensko letecky. Na cestu na letisko a potom spat mali prenajate auto. Prenajom je na naklady tej pobocky.
Oni si platili len blocky za PHM. Mozeme im dat celu sumu za PHM do vyuctovania sluz.cesty ? ( my pripravujeme len cestaky a preplacame ich, uctovictvo nam robi externa firma, ale pani ma momentalne dovolenku... )

Dakujem

emily 2
MV je v majetku firmy, alebo ide o súkromné MV?
emily 2
26.07.12,10:34
to im prenajala firma v nemecku od nejakej firmy co robi prenajom aut ( nemam blizsie informacie, ale v majetku urcite nie je)
Tweety
26.07.12,10:52
to im prenajala firma v nemecku od nejakej firmy co robi prenajom aut ( nemam blizsie informacie, ale v majetku urcite nie je)
Potom suma za nákup PHM bude výdavkom počas PC.
emily 2
26.07.12,11:23
Ok, dakujem , nemam s tym skusenost. Len som si nebola ista ci to vsetko moze ist ako danovy naklad - ci sa to nema nahodou prepocitat nejako podla prejazdenych km ...

vdaka
emily2
Eva M
24.10.12,13:30
prosím o radu, už asi veľmi kombinujem: konateľ na ZPC mal požičané auto z požičovne, doklad je vystavený niekedy na meno firmy, niekedy priamo naňho, tankoval phm, doklad za ubytovanie je tiež na firmu, chýba IČ DPH, všetko platil firemnou platobnou kartou, ako mám náklady zaúčtovať, resp. či by mohol byť nárok na refundáciu DPH z EU. Všetky doklady sú uvedené vo vyúčtovaní cestovných náhrad.
Ďakujem
Misela77
04.04.13,14:08
Dobrý deň, mohla by som poprosiť o informáciu, ak bol zamestnanec na zahraničnej služ. ceste v Rakúsku 11 hodín, patrí mu 50% z ceny stravného t.j. 50% zo 45 eur, čo je 22,50. Boli mu poskytnuté raňajky a obed, čiže sa mu to kráti o 65% (65% zo 45 je 29,25 eur). Tým mi vzniká že krátenie je vyššie ako nárok. Nedostane teda nič?
Ďakujem za odpoveď
Tweety
04.04.13,14:14
Dobrý deň, mohla by som poprosiť o informáciu, ak bol zamestnanec na zahraničnej služ. ceste v Rakúsku 11 hodín, patrí mu 50% z ceny stravného t.j. 50% zo 45 eur, čo je 22,50. Boli mu poskytnuté raňajky a obed, čiže sa mu to kráti o 65% (65% zo 45 je 29,25 eur). Tým mi vzniká že krátenie je vyššie ako nárok. Nedostane teda nič?
Ďakujem za odpoveď
Áno, tak. Krátiš len v prípade, že boli poskytnuté bezplatne.
Tweety
04.04.13,14:30
§13 Zákon o CN
(7) Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1 až 6 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 12 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 6.
avalik
04.04.13,14:37
Dobrý deň, mohla by som poprosiť o informáciu, ak bol zamestnanec na zahraničnej služ. ceste v Rakúsku 11 hodín, patrí mu 50% z ceny stravného t.j. 50% zo 45 eur, čo je 22,50. Boli mu poskytnuté raňajky a obed, čiže sa mu to kráti o 65% (65% zo 45 je 29,25 eur). Tým mi vzniká že krátenie je vyššie ako nárok. Nedostane teda nič?
Ďakujem za odpoveď

ano, ak mal preukazatelne zabezpecene ranajky a obed, nedostane nic

(7) Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1 až 6 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 12 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 6.

v tejto teme je aj kalkulacka na vypocet kratenia http://www.porada.sk/t213813-cestovne-nahrady-pomocky.html
Misela77
04.04.13,15:08
Ďakujem