Maťa 435
16.03.12,08:01
ahojte.vie mi niekto poradiť?Manžel má prerušenú živnosť od 01/2011 do 06/2012.vo februári t.r.dostal infarkt.bola mu vystavená PN,no počas prerušenia si odvody neplatí,platí iba do ZP ako DPO.Prácu,ktorú vykonával, už vykonávať nebude môcť robiť.Nárok na PN podľa môjho názoru nemá.Doktorka chce PN stornovať a neviem či si bude môcť požiadať o invalidný dôchodok ak nie je na PN.Môže byť na PN aj bez poberania dávok,aleba niečo také neexistuje?Ďakujem
Xanti
16.03.12,10:34
Platil manžel odvody do SP pred prerušením živnosti? Ak áno, tak vo februári mal založiť DNP a mohol mať platenú PN.

Invalidný dôchodok nezávisí od toho či je človek na PN alebo nie je na PN. Manžel môže mať vypísaný marodný lístok ale nedostane peniaze.
Katy a R
17.03.12,10:29
Maťa - ak predtým platil povinne odvody (dlhšie) - tak by naozaj doktorka tú PNku mohla stornovať - on sa teraz ako DPO prihlási na balík soc poistenia (z minima) - a potom ho môže vypísať. Ak teda bude ochotná - ale pri takomto vážnom stave hádam aj hej:confused: .
Ešte nie je taká veľká pauza (ale čo najskôr) - mohla by byť dávka z minima aspoň.!
doplním:
no až po prečítaní prísp Veroniky som si všimla, že PNka je vystavená už vo februári (myslela som, že len teraz niekedy) ... tak je veru lepšie tak, ako ona píše!:) normálne ukončiť terajšiu PNku.
veronikasad
17.03.12,10:34
ahojte.vie mi niekto poradiť?Manžel má prerušenú živnosť od 01/2011 do 06/2012.vo februári t.r.dostal infarkt.bola mu vystavená PN,no počas prerušenia si odvody neplatí,platí iba do ZP ako DPO.Prácu,ktorú vykonával, už vykonávať nebude môcť robiť.Nárok na PN podľa môjho názoru nemá.Doktorka chce PN stornovať a neviem či si bude môcť požiadať o invalidný dôchodok ak nie je na PN.Môže byť na PN aj bez poberania dávok,aleba niečo také neexistuje?Ďakujem
Maťa, ak splňa podmienku nem.poistenia (270 dní v posledných dvoch rokoch - ráta sa obdobie povinného poistenia zo živnosti), môže sa prihlásiť v soc. poisťovni ako dobrovolne poistená osoba (na celý balík poistenia). Lekárka nech mu ukončí súčasnú PN-ku a po prihlásení v SP vystaví novú. Treba zaplatiť alikv.časť odvodov a po ukončení PN-ky nech za nezabudne odhlásiť. Prihlásiť na dobr.poistenie sa nedá spätne, preto nemá význam spätne stornovať súčasnú PN-ku.