Laurinkai
16.03.12,08:02
Ahoj poradaci. Prosim vas, ma niekto skusenost s vecnym bremenom? Moze sud pri zruseni a vysporiadani podieloveho vlastnictva, urcit nehnutelnost do vylucneho vlastnictva mensinoveho podielnika, ktory nenadobudol nehnutelnosti, len zdedil po zomrelom rodicovi a na zijuceho rodica zriadit pravo uzivania do smrti, teda vecne bremeno a to aj bez suhlasu tohto rodica, ktory vlastne nehnutelnost nadobudol a po dedicskom konani vlastni 1/2 vsetkych nehnutelnosti? Sme totiz viaceri podielnici a sud, na nas navrh rozhodol a do vylucneho vlastnictva prikazal nehnutelnosti zijucemu rodicovi, teda matke, s povinnostou vyplatit odporcu, ktory je mensinovy podielnik. Rozsudok este nenadobudol pravoplatnost, pretoze odporca sa odvolal a dozaduje sa, aby sa stal vylucnym vlastnikom on a aby na matku bolo zriadene vecne bremeno-pravo uzivat nehnutelnost do smrti. Sprava sa vsak k nej arogante, co je podlozene aj dokazmi na sude. Vie niekto poradit? Dakujem.
arizona
16.03.12,08:35
Dala si malo konkretnejsich informacii.

Ta nehnutelnost bola majetkom manzelov a po smrti manzela po nom dedili jeho cast deti a manzelka zo zakona?
Ake podiely teraz maju spoluvlastnici,ake matka?
Mária27
16.03.12,13:12
Nezáleží na tom, ako kto vlastníctvo nadobudol. Ak je raz spoluvlastník, má rovnaké práva ako iný spoluvlastník.
Spoluvlastníci sa majú predovšetkým vždy dohodnúť - tak o hospodárení so spoločnou vecou, ako aj o prípadnom zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva. Ak sa nedohodnú, rozhoduje súd.

Ak po rozhodnutí súdu sa niektorý spoluvlastník odvolá, musí mať parádny dôvod. Môže to byť napr. nedostatok peňazí u toho, kto má vyplatiť iných (a odvolávajúci ich má), nezohľadnenie choroby či citových vzťahov k nehnuteľnosti prvostupňovým súdom a pod.
Laurinkai
19.03.12,10:48
1/2 vsetkych nehnutelnosti vlastni matka a druhu polovicu 4 deti v podieloch. Jedno z tych deti sa arogantne sprava k svojej matke, aj k ostatnym surodencom, spolupodielnikom. Dohoda s nim vobec nebola mozna, preto to skoncilo na sude.Podava na svoju matku trestne oznamenia, neopodstatnene, a to aj napriek tomu, ze sudu tvrdi, ze chce zostat byvat s nou v nehnutelnosti. Problemy riesia vsetky mozne urady, obecny, krajsky, ... a samozrejme aj policia. Neviem si predstavit, co s nou bude robit, ked sud rozhodne v jeho prospech, my ostatni tam nebudeme a ona sa stane len vecnym bremenom. Uz teraz ju vyhadzuje z domu a bezohladne jej pred nosom zamkne dvere do domu, zbytocne mu hovori, ze nema kluc pri sebe, aby jej otvoril. Nasa situacia je velmi zlozita. Ale nie neriesitelna. Sud ma tie paky vyriesit to. Ide o 70 rocnu zenu, ktora velmi tazko nadobudla ten dom a na sude povedala, ze radsej sa zmarni, akoby mala byvat s nim pod jednou strechou. Ak by sud rozhodol v jej neprospech, nielenze by to bola do neba volajuca nespravodlivost a vysmech spravodlivosti do priamo oci, ale si myslim, ze ju to polozi. Osobne si myslim, ze predlozene dokazy jednoznacne presvedcili sud a sud 1. stupna rozhodol v jej prospech. Odporca sa vsak odvolal a snazi sa dosiahnut svoje. Ja verim, ze sa mu to nepodari. Len to trva prilis dlho. A na stareho cloveka je to neskutocna zataz.
helena30
28.03.12,11:15
ahoj poradaci potreboval by som poradit s problemom ktory nastal.Pred niekolkymi rokmi som sa rozhodol stavat na pozemku ktory som obdrzal do vlastnictva od svojho svokra formou darovacej zmluvy.V skratke ide o to ze nemam svoju pristupovu cestu a preto som sa so svokrom dohodol a on i suhlasil co mi potvrdil svojim cestnym vyhlasenim ze suhlasi aby som inzinierske siete mal cez jeho parcely a aby som i pravo prechodu a prejazdu mal tiez cez jeho pozemky. Nastal vsak problem kedze svokor prepisal dom i pozemky na svoju dceru prepiskou a to formou darovacej zmluvy kde uviedli pravo prechodu cez pozemok ale zmienka o vecnom bremene pre inzinierske siete nikde nieje a pri prepise danu skutocnost zamlcali pricom mne na zaklade hore spominaneho vyjadrenia svokra a jeho podpisu bolo udelene stavebne povolenie. Hlavny problem spociva momentalne v tom ze svokor zomrel a jeho dcera so svojim manzelom mi chceli prelozit vecne bremeno ale nesplnali potrebne nalezitosti a neda sa snimi niako dohodnut,pretoze ustupit nechce an i jeden z nas..Nase spori vyustili az tak ze momentalne mi bolo povedane ze svoj dom neskolaudujem pretoze nechcu uviest na pravu mieru problem s vecnym bremenom IS nakolko ho oni pri prepise t.j darovacej zmluve zamlcali.Potrebujem poradit co mam s danym problemom robit a kto z nas je v prave.Potreboval by som vediet ako mam dany problem riesit aby sme boli spokojny vsetci.A este otazka na zaver trvali pobyt mam nahlaseny u nich ako u novych vlastnikov a teraz sa jedna o to ci mozu ako novy vlastnici bez mojho suhlasu zrusit moj trvaly pobyt a odhlasit ma.Prosim poradte dakujem
Mária27
28.03.12,14:55
Vecné bremeno sa dá aj vydržať - ak je tomu už 10 rokov. Ty si dobromyselný, lebo svokor ti dal čestné vyhlásenie. Ak je to vyhlásenie písomné, mohli by ste ho nejak využiť ako zmluvu a vložiť do katastra.
Podľa § 135c ods. 3 obč. zákonníka by ti mohol vecné bremeno k sieťam zriadiť aj súd, najmä keď ti dal pôvodný vlastník súhlas.

(3) Súd môže usporiadať pomery medzi vlastníkom pozemku a vlastníkom stavby aj inak, najmä tiež zriadiť za náhradu vecné bremeno, ktoré je nevyhnutné na výkon vlastníckeho práva k stavbe.