pmaster
16.03.12,09:27
uctovnik ma prehovara resp. navrhol ako si ponizit DPH a to takto, mam s.r.o.1 ktora je platcom DPH restauracia, nakolko velku ciastku uhradzamm v DPH tak ako ponizenie mi navrhol urobit este jednu s.r.o.2 neplatcu, cely koncept spociva vtom ze s.r.o.1 preda jedlo s.r.o.2 samzorejme ze bez marze resp. s min marzou a ta nasledne konecnym spotrebitelom. takze s.r.o.1 ma DPH na vstupe a vystupe takmer 0. a teraz moja otazka je tento postup legalny alebo nie?
Tweety
16.03.12,10:10
uctovnik ma prehovara resp. navrhol ako si ponizit DPH a to takto, mam s.r.o.1 ktora je platcom DPH restauracia, nakolko velku ciastku uhradzamm v DPH tak ako ponizenie mi navrhol urobit este jednu s.r.o.2 neplatcu, cely koncept spociva vtom ze s.r.o.1 preda jedlo s.r.o.2 samzorejme ze bez marze resp. s min marzou a ta nasledne konecnym spotrebitelom. takze s.r.o.1 ma DPH na vstupe a vystupe takmer 0. a teraz moja otazka je tento postup legalny alebo nie?
Ak je platiteľom dph, predaj fakturuje s dph aj neplatiteľovi.
ja*nka
16.03.12,10:19
tiez tu nevidim nejaku usporu. sro 1 platitel DPH bude mat vstup (nakup potravin) a vystup (predaj jedla sro 2) tak isto ako aj bez existencie sro 2. sro 2 bude mat naklady s DPH, ktore si nebude moct odpocitat lebo nie je platitel DPH a bude predavat jedlo konecnym zakaznikom - bez DPH lebo nie je platitel.
tictac7
16.03.12,10:24
mimotemylegálny je aj uvedený postup, avšak bez akéhokoľvek kladného dopadu na pôvodnú alebo aj novú s.r.o., čo sa týka DPH. A legálne, možno aj viac ako prospešné - vymeniť účtovníka, ktorý dáva takéto "rady".
pmaster
16.03.12,10:26
model, s.r.o.1 preda denne menu za naklady t.j. 1€ vratane dph s.r.o.2 preda nakupene jedlo konecnemu spotrebitelovy v cene 4€ ale uz bez DPH
Tweety
16.03.12,10:29
model, s.r.o.1 preda denne menu za naklady t.j. 1€ vratane dph s.r.o.2 preda nakupene jedlo konecnemu spotrebitelovy v cene 4€ ale uz bez DPH

To je teda poriadny odrb na zákazníka nemyslíš?
pmaster
16.03.12,10:31
tu nejde o zakaznika ved denne menu v cene 4€ je normalna cena skor ide oto ze vraj sa bude zdanovat iba 1E v prvej firme a v tej druhej sa 3€ zdanovat nebudu tym padom prichadza k uspore na DPH ktore musi v pripade prenejnej ceny 4€ odvadzat s.r.o.1 co s.r.o.2 nemusi nakolko nieje platca DPH
Tweety
16.03.12,10:32
tu nejde o zakaznika ved denne menu v cene 4€ je normalna cena skor ide oto ze vraj sa bude zdanovat iba 1E v prvej firme a v tej druhej sa 3€ zdanovat nebudu tym padom prichadza k uspore na DPH ktore musi v pripade prenejnej ceny 4€ odvadzat s.r.o.1 co s.r.o.2 nemusi nakolko nieje platca DPH

Ak sú 4€ normálna cena, prečo potom fakturuje 1€?
ja*nka
16.03.12,10:36
presne tak, pokial to budu prepojene osoby, tak treba pouzivat obvykle ceny - §22 ods. 8 a 9 ZDPH
pmaster
16.03.12,10:36
tusim sa nechapeme k comu ma nabada alebo ako to mam inac podat. rozdiel je koli dph kedze ako platca dph s.r.o.1 ak preda jedlo za 4€ z neho dph tvori cca 77centov , v pripade ze s.r.o.1 preda jedlo za 1€ vratane dph co predstavuje 17centov je uspora pre s.r.o.2 60€centov na DPH kedze nieje platca dph, ak zle pocitam tak ma opravte
tictac7
16.03.12,10:38
...a v tej cene 1 € sú aj mzdy a odpisy a všetky ostatné prevádzkové náklady kalkulované do ceny jedla? ak nie, celkové výsledky s.r.o.1 budú ako vyzerať? za necelý rok sa vlastné imanie dostane do mínusu....
pmaster
16.03.12,10:42
...a v tej cene 1 € sú aj mzdy a odpisy a všetky ostatné prevádzkové náklady kalkulované do ceny jedla? ak nie, celkové výsledky s.r.o.1 budú ako vyzerať? za necelý rok sa vlastné imanie dostane do mínusu....

v cene 1€ budu kalkulovane vsetky naklady tak aby nedoslo do minusu
pmaster
16.03.12,10:44
presne tak, pokial to budu prepojene osoby, tak treba pouzivat obvykle ceny - §22 ods. 8 a 9 ZDPH
dve pravnice osoby aj ked v pripade rovnakeho konatela sa povazuju za prepojene?
Tweety
16.03.12,10:45
Ak sú skutočné náklady aj s maržou vo výške 1€, potom je to pekné zderstvo podnikateľa.
tictac7
16.03.12,10:45
tusim sa nechapeme k comu ma nabada alebo ako to mam inac podat. rozdiel je koli dph kedze ako platca dph s.r.o.1 ak preda jedlo za 4€ z neho dph tvori cca 77centov , v pripade ze s.r.o.1 preda jedlo za 1€ vratane dph co predstavuje 17centov je uspora pre s.r.o.2 60€centov na DPH kedze nieje platca dph, ak zle pocitam tak ma opravte

...ale chápeme, čo nám tu rozprávaš, teda píšeš. Lenže na celý problém sa musíš pozerať nie len z pohľadu DPH, ale čo to spraví firme, ako celku. Keď poviem A, musím povedať aj B, pozrieť dôsledky, čo mi to spraví aj inde....
Tweety
16.03.12,10:45
dve pravnice osoby aj ked v pripade rovnakeho konatela sa povazuju za prepojene?

Áno.
tictac7
16.03.12,10:48
v cene 1€ budu kalkulovane vsetky naklady tak aby nedoslo do minusu

...tak to si teda majster, hlavné jedlo s polievkou, za 0,83 € .....nechápem..... Niečo o tvorbe cien v reštauráciách viem, ale toto, čo Ty uvádzaš - to sa ešte nikomu nepodarilo....
pmaster
16.03.12,10:52
...tak to si teda majster, hlavné jedlo s polievkou, za 0,83 € .....nechápem..... Niečo o tvorbe cien v reštauráciách viem, ale toto, čo Ty uvádzaš - to sa ešte nikomu nepodarilo....
uviedol som priklad, nie realne naklady, obrazne to bolo definovane, hlavne sa mi jedna o tu legalnost daneho chodu ale kedze citam ze rovny konatel je prepojna osoba takze to treba riesit rozdielnym konatelom v oboch s.r.o.
Tweety
16.03.12,10:57
uviedol som priklad, nie realne naklady, obrazne to bolo definovane, hlavne sa mi jedna o tu legalnost daneho chodu ale kedze citam ze rovny konatel je prepojna osoba takze to treba riesit rozdielnym konatelom v oboch s.r.o.
.
Nie len konateľom, ale aj majiteľom. Ale takouto cestou si vyrábaš len problémy, či už na pôde živnostenského úradu, alebo pri samotnom obchádzaní zákona o dph.
pmaster
16.03.12,11:15
nechapem celkom tvojej poznamke ved ak dobre uvazujem tak s.r.o.2 je sprostredkovatelom predaja kde jej odmena je v rozpati medzi nakupom od s.r.o.1 a predajom konecnemu spotrebitelovy

takze je to v podstate schodne riesenie ktore mi navrhuje s legalnym zakladom akurat ak sa na to pozrieme z moralne hladiska ze v podstate ukracujeme stat na DPH tymto sposobom oc vlastne kaydemu ide a tym padom je toto riesenie napomocne cize ta pripomienka vymenit uctovnika je bezpredmetna a tusim aj noopodstatnena nakolko zriesil vcelku zaujimavu cestu a legalnu ..
Monika Kováčová
16.03.12,11:19
to pmaster a jeho účtovník: dávam do pozornosti § 22 Zákona o DPH odseky:

(8) Ak pri dodaní tovaru alebo dodaní služby osobám, ktoré majú osobitný vzťah k platiteľovi, ktorý dodáva tovar alebo službu, je protihodnota nižšia ako trhová hodnota na voľnom trhu a príjemca plnenia nie je platiteľom alebo je platiteľom, ktorý pri tomto tovare alebo službe nemá právo na odpočítanie dane v plnom rozsahu, základom dane je trhová hodnota na voľnom trhu. Trhovou hodnotou na voľnom trhu je suma, ktorú by príjemca plnenia musel zaplatiť pri obstaraní príslušného tovaru alebo služby v tuzemsku na rovnakom obchodnom stupni ako na tom, na ktorom sa dodanie tovaru alebo dodanie služby uskutočňuje, nezávislému dodávateľovi tovaru alebo služby v čase tohto dodania za podmienok spravodlivej hospodárskej súťaže. Ak nie je možné zistiť porovnateľné dodanie tovaru alebo služby, trhová hodnota na voľnom trhu je

a) pri dodaní tovaru suma, ktorá nie je nižšia ako kúpna cena príslušného tovaru alebo podobného tovaru, a ak kúpna cena neexistuje, náklady na vytvorenie tovaru vlastnou činnosťou príslušného tovaru v čase jeho dodania,
b) pri dodaní služby suma, ktorá nie je nižšia ako náklady na túto službu.

(9) Na účely odseku 8 osobami, ktoré majú osobitný vzťah k platiteľovi, sú

a) fyzické osoby, ktoré sú štatutárnym orgánom platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, alebo členom štatutárneho orgánu platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, ako aj fyzické osoby, ktoré sú im priamo podriadené,

b) fyzické osoby, ktoré sú členom dozornej rady platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu,

c) osoby, ktoré priamo alebo nepriamo vlastnia alebo kontrolujú 10 % alebo viac akcií alebo podielov platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a fyzické osoby, ktoré sú ich štatutárnym orgánom alebo členom ich štatutárneho orgánu,

d) osoby, v ktorých priamo alebo nepriamo vlastní alebo kontroluje 10 % alebo viac akcií alebo podielov platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu, a fyzické osoby, ktoré sú ich štatutárnym orgánom alebo členom ich štatutárneho orgánu,

e) osoby, ktoré sú členom platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu,

f) fyzické osoby, ktoré sú v pracovnoprávnom vzťahu voči platiteľovi, ktorý dodáva tovar alebo službu,

g) fyzické osoby, ktoré sú osobou blízkou6ac) fyzickej osobe uvedenej v písmene a), b), c), d) alebo f),

h) právnické osoby, ktorých štatutárny orgán alebo spoločník je aj štatutárnym orgánom alebo spoločníkom platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu,

i) osoby, ktoré spoločne podnikajú s platiteľom, ktorý dodáva tovar alebo službu, na základe zmluvy o združení alebo inej obdobnej zmluvy,

j) fyzické osoby, ktoré žijú s platiteľom, ktorý dodáva tovar alebo službu, v domácnosti, 24a)

k) osoby blízke6ac) platiteľovi, ktorý je fyzickou osobou a ktorý dodáva tovar alebo službu.
pmaster
16.03.12,11:24
takze pri dvoch rodielnych pravnych subiektoch je to bezpredmetna vyhrada ak nemaju nic spolocne
Monika Kováčová
16.03.12,11:24
suma summarum: musíš prestreliť § 22 od.s 8 a 9 a potom si gratulovať... dovtedy ide o mlátenie prázdnej slamy, a ja by som v tvojom prípade kľudne nespávala... :rolleyes: tvoj účtovník ale samozrejme môže spať kľudne nech to dopadne akokoľvek...:cool:
pmaster
16.03.12,11:36
..nech trosku odlahcim celu temu: bude danovy urad povazovat za osoby blizke ak statutar s.r.o.1 bude pan slota a statutar s.r.o.2 pan matovic ?
Monika Kováčová
16.03.12,11:43
určite nie v prípade, že slotovej sročke nedodá ten istý tovar matovičova manželka... a následne slota dodá to isté matovičovi... odľahčené...
srska
16.03.12,11:49
sa len opýtam: si vlastník tých priestorov, v ktorých je reštika?
pmaster
16.03.12,11:55
nie iny subjekt je vlastnik
srska
16.03.12,12:16
nájom = + alebo - dph?
renata_k
16.03.12,12:31
Ľudia, prosím prestaňte tu vychytávať muchy na pmasterovom pláne podvodu s DPH!
Svojimi odpoveďami mu pomáhate vidieť to, čo on s jeho účtovníkom prehliadli.
Braňo
16.03.12,12:37
v pohode sa stavím, že hlavné jedlo v kvalite pod 2 eurá bez straty neurobíš, ani keby si urobil 300-400 obedov denne.
Monika Kováčová
16.03.12,12:38
Podvod a optimalizácia sú dve rôzne veci... ;)
ja sa v teoretickej rovine o tomto probléme rada pobavím..
Nikto tu nehovorí o fiktívnych dokladoch a firmách... toť zásadný rozdiel...
renata_k
16.03.12,12:52
Podvod a optimalizácia sú dve rôzne veci... ;)
ja sa v teoretickej rovine o tomto probléme rada pobavím..
Nikto tu nehovorí o fiktívnych dokladoch a firmách... toť zásadný rozdiel...

O takejto "optimalizácii": cely koncept spociva vtom ze s.r.o.1 preda jedlo s.r.o.2 samzorejme ze bez marze resp. s min marzou, chceš teoretizovať?
Braňo
16.03.12,12:53
summa sumárum : ak by spoločnosť 1 predávala za 2 EUR+DPH na výstupe 40 centov a spoločnosť 2 konečnému spotrebiteľovi iba dočasne by bola neplatiteľ dph - t.z. zaplatí firme 1 2,40 EUR a predá povedzme za 3 EUR konečnéu spotrebiteľovi. rozdiel 0,60 centov. 60 centov je v podstate provízia. Osobne nevidím v tomto až taký zaujímavý biznis, nakoľko na 100 obedov Ti to urobí 60 EUR, avšak náklady na vedenie účtovníctva pri s.r.o. určite prevýšia 60 EUR (nehovorím o iných nákladoch).



Určite nemôžeš predávať pod svoje náklady spriznenej osobe, nakoľko riskuješ dodatočné dodanenie na úroveň trhových cien, čo je minimálne 2,50 - 3 EUR porcia.
Monika Kováčová
16.03.12,13:06
O takejto "optimalizácii": cely koncept spociva vtom ze s.r.o.1 preda jedlo s.r.o.2 samzorejme ze bez marze resp. s min marzou, chceš teoretizovať?



samozrejme, že chcem, inak by som sem neprispievala... neviem aký s tým máš problém...viď minikomentár pod cit. príspevkom
Monika Kováčová
16.03.12,13:08
summa sumárum : ak by spoločnosť 1 predávala za 2 EUR+DPH na výstupe 40 centov a spoločnosť 2 konečnému spotrebiteľovi iba dočasne by bola neplatiteľ dph - t.z. zaplatí firme 1 2,40 EUR a predá povedzme za 3 EUR konečnéu spotrebiteľovi. rozdiel 0,60 centov. 60 centov je v podstate provízia. Osobne nevidím v tomto až taký zaujímavý biznis, nakoľko na 100 obedov Ti to urobí 60 EUR, avšak náklady na vedenie účtovníctva pri s.r.o. určite prevýšia 60 EUR (nehovorím o iných nákladoch).



Určite nemôžeš predávať pod svoje náklady spriznenej osobe, nakoľko riskuješ dodatočné dodanenie na úroveň trhových cien, čo je minimálne 2,50 - 3 EUR porcia.

60EUR úspora denne, účtovníctvo sa platí mesačne...
Monika Kováčová
16.03.12,13:10
Skús si niečo objednať cez internet... tiež nemáš všetko priamo od výrobcu, ale s.r.o.1 dodá tovar e-shopu za veľkoobchdnú maržu a e-shop predáva konečnému spotrebiteľovi... Ak toto je podvod, tak potom je 80% podnkateľov podvodníkov
Braňo
16.03.12,14:48
No veď kvôli 60 EUR denne to zrejme nemá význam.
Monika Kováčová
16.03.12,15:03
Tak kvôli 1300 EUR by to malo význam? Pre niekoho nie, pre niekoho určite áno... mne by navyše isto bodli...
Monika Kováčová
16.03.12,15:04
doplňujem: mesačne 1300 EUR
pmaster
16.03.12,15:42
ved prave ze kazde euro je dobre.
a nemozem opomenut jeden fakt je vysoka pravdepodobnost ze aj s.r.o.2 sa stane platcom dph a v tomto pripade sa uvazuje nad nasadenim s.r.o.3 ktora preberie ulohu2 az pokial opat neprejde 12mesacna lehota a 30000,- kedy je povinny prechod na platcu DPH aby sa nedostala na platcu s.r.o.3 jasne je to zacarovany kruh ale ale ak som dobre porozumel je to legalne o to sa mi jednalo a nechcem ho ospevovat ale pravdepodobne dal navod aj vam ze co ako ak mate chut trosku pokratit dph
Monika Kováčová
16.03.12,16:24
1. Ameriku ste určite neobjavili, takéto počíňanie zo strany podnikateľských subjektov tu bolo predovšetkým v časoch ťažkého mečiarizmu, už je ošetrené spomínaným § 22---- domnievam sa, že tvoj účtovník má so spomínaným obdobím pravdepodobne skúsenosti---
2. Obrat za 12 mesiacov pre povinnú registráciu je 49750 EUR
3. Problém je kolotoč, ktorý si myslíš, že ti pomôže... 2 sro je dočasné riešenie... a prihlasovať prevádzku na hygiene, živnostenskom úrade, zamestnávateľa v poisťovniach, meniť nájomné zmluvy, pracovné zmluvy, prevádzkové poriadky, registráciu pokladne a pod. ... toto ťa určite neminie - celá byrokratická mašinéria ťa čaká 1x za 12 mesiacov... Na to sa oplatí zamestnať min. jedného človeka.

doplnenie: po prepočítaní 1 obed á 3 EUR, 100 obedov denne - tržba 300 EUR len obedy bez nápojov:
mesačný obrat 6300, ročný obrat 75600,-
------------------------------------------
platiteľom DPH sa stáva spoločnosť cca o osem mesiacov
pmaster
19.03.12,06:27
ad1 mno za "vlady nasho vlada" este navsetvoaval zakladku :D
ad2 ja som vedel ze okolo 30 000, ked som zacinal podnikat tak to bolo 750 000sk za stvrtrok tusim
ad3 ne potrebujes nic prihlasovat ved vsetkoo je to na tej s.r.o.1 a 2 je iba predavajuca cize tam staci pokladna a zmluva o s neakou firmou kde dodju zamestnanca napr. studentsky servis, a pokial sa bude opat obrat dostavat do cisel k plateniu DPH a prejde obdobie 12 mesiacov tak zacne opat uctovat prva sro resp ta ktora moze cize to odhadujem max na 3 stym ze jedna zakladna je platcom dph koli nakladom na plyn najom energie a dodaatelov aby sa to ponizilo na tych nakladaoch