mimi
16.03.12,11:08
Dobrý deň,

chcela by som Vás požiadať..neviete náhodou presne aké Usmernenie ( jeho číslo ) upravuje zníženie ost. nákladov na automobil ( udržba vozidla, a ost. ), v prípade keď sa uplatňuje PHM paušál 80% ?

Audítorka jednej mojej známej tvrdí, že Usmernenie vyšlo v december 2011, ale nepamätá si číslo tohto Usmernenia.

ďakujem

Mimi
Kristina27
16.03.12,10:16
V zákone o dani z príjmov medzi daňovými výdavkami sú len paušálne výdavky 80% na PHM.
mimi
16.03.12,10:19
Ja som tiež našla len paušálne výdavky 80% na PHM...ale vraj existuje aj Usmernenie mimo Zákona o dani z príjmov, ktoré upravuje ostatné náklady.
tictac7
16.03.12,10:38
...kto si nepamätá? audítorka alebo tá Tvoja známa. Jediné usmernenie z toho obdobia na autá bolo na uplatňovanie DPH z nákladov na prevádzku auta, ak je využívané aj na súkromné účely. Nepomýlila sa tak náhodou? Lebo usmernenie nad rámec platného zákona, je len zdrapom papiera. Usmernenie k problematike DPH je v poriadku, ak by bolo k dani z príjmov - to už by v poriadku nebolo....

a tu je to usmernenie k DPH

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/info_auta_par49_ods5.pdf
mimi
16.03.12,10:50
...kto si nepamätá? audítorka alebo tá Tvoja známa. Jediné usmernenie z toho obdobia na autá bolo na uplatňovanie DPH z nákladov na prevádzku auta, ak je využívané aj na súkromné účely. Nepomýlila sa tak náhodou? Lebo usmernenie nad rámec platného zákona, je len zdrapom papiera. Usmernenie k problematike DPH je v poriadku, ak by bolo k dani z príjmov - to už by v poriadku nebolo....

a tu je to usmernenie k DPH

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/info_auta_par49_ods5.pdf


Tá audítorka mojej známej si nepamätá číslo tohto Usmernenia. Ide ma rozhodiť.. to čo je za audítorku ?? :confused:
tictac7
16.03.12,10:54
Tá audítorka mojej známej si nepamätá číslo tohto Usmernenia. Ide ma rozhodiť.. to čo je za audítorku ?? :confused:

...keď niečo chce, nech si naštuduje. Keď nevie, nech nerobí to, na čo nemá....(teda tá audítorka)

mimotemy prosím všetkých audítorov, aby vyššie uvedené nevzťahovali na svoju osobu. Nie je to všeobecné, vzťahuje sa to len na túto konkrétnu osobu (a potom ešte na jednu, ktorú poznám aj ja...)
marjankaj
16.03.12,10:55
Tá audítorka mojej známej si nepamätá číslo tohto Usmernenia. Ide ma rozhodiť.. to čo je za audítorku ?? :confused:

A načo by si mala pamätať číslo nejakého usmernenia. To nie je vôbec záväzné. Riadiť sa treba zákonom a nie nejakým usmernením.
mimi
16.03.12,11:02
Nechcela som uraziť audítorov.

Ospravedlňujem sa.
marjankaj
16.03.12,11:08
Nechcela som uraziť audítorov.

Ospravedlňujem sa.

Ja nie som auditor. Ale auditor by mal v prvom rade ovládať príslušné zákony a danú problematiku. Nemusí vedieť o všetkých usmerneniach a VZN-kách a podobne. Ani kto čo napíše vo všelijakých denníkoch, typu Nový čas a podobne.
mimi
16.03.12,11:11
Asi sa audítorka pomýlila...predpokladám, že myslela usmernenie k DPH. :-(
mimi
16.03.12,11:13
Správne..audítor by mal ovládať príslušné zákony a danú problematiku. Nie je predsa nič strašné keby povedala, moment pozriem sa na to a odpoviem..a nie z brucha si len tak niečo povedať keď si nie je istá.
Stefan2005
16.03.12,11:28
Správne..audítor by mal ovládať príslušné zákony a danú problematiku. Nie je predsa nič strašné keby povedala, moment pozriem sa na to a odpoviem..a nie z brucha si len tak niečo povedať keď si nie je istá.

si myslím, že sa zbytočne rozčuľuješ... nielen preto, že ty si za ten "moment pozriem sa na to" nič danej audítorke nezaplatila; okrem toho už len tá informácia, že v danej veci existuje usmernenie, je užitočná... ďalej nie je podstatné poznať 10 miestne číslo predpisu, podstatné je poznať jeho obsah, ako ho uplatniť v praxi, a kde ho nájsť, keď ho potrebuje...
osobne tiež nepoznám naspamäť číslo prevážnej väčšiny predpisov, ktorými sa riadim... ale to ešte neznamená, že nepoznám problematiku....
mimi
16.03.12,11:43
Nie som rozčulená:) Ja si zaplatím za ten moment čo mi audítorka venuje, s tým nie je problém. Moja audítorka je teraz nedostupná, preto som sa tu pýtala.

Ja som netvrdila, že má niekto vedieť neviem kolko usmernení naspamäť a aj ich obsah.

Záver tohto je,že asi neexistuje do Usmernenie. Všetko je po starom čo sa týka nákladov na mot. vozidlo v prípade keď sa uplatňuje 80% PHM.
marjankaj
16.03.12,11:46
Ja som tiež našla len paušálne výdavky 80% na PHM...ale vraj existuje aj Usmernenie mimo Zákona o dani z príjmov, ktoré upravuje ostatné náklady.
Usmernenie nemôže nič upravovať. Môže iba doporučiť, ako sa to môže urobiť. Nevylučuje, že sa to môže urobiť aj iným zákonným spôsobom.

To ako keby si sa mala rozhodnúť na križovatke ako sa dostaneš do Košíc. Či vľavo alebo vpravo. Pritom obidvomi smermi to je rovnako ďaleko. Jeden ťa usmerní vľavo a druhý zase vpravo. Teda jeden bude za blbca?:eek: Ak by tam bol zákaz vjazdu už by to bolo inak.

Auditor sa predsa nebude zaoberať prkotinami. Usmernenie si môžeš vyhľadať na DRSR aj sama.
mimi
16.03.12,11:52
Usmernenie nemôže nič upravovať. Môže iba doporučiť, ako sa to môže urobiť. Nevylučuje, že sa to môže urobiť aj iným zákonným spôsobom.

To ako keby si sa mala rozhodnúť na križovatke ako sa dostaneš do Košíc. Či vľavo alebo vpravo. Pritom obidvomi smermi to je rovnako ďaleko. Jeden ťa usmerní vľavo a druhý zase vpravo. Teda jeden bude za blbca?:eek: Ak by tam bol zákaz vjazdu už by to bolo inak.

Auditor sa predsa nebude zaoberať prkotinami. Usmernenie si môžeš vyhľadať na DRSR aj sama.


Asi to usmernenie som nenašla na DRSR. A chcela som sa od toho usmernenie dostať k informácii k zákonu čo s nákladmi na motorové vozidlo, lebo ja som zmenu nepostrehla. Preto som sa tu pýtala. Ja neutočím na audítorov , tak neviem čo riešite.
tictac7
16.03.12,11:52
si myslím, že sa zbytočne rozčuľuješ... nielen preto, že ty si za ten "moment pozriem sa na to" nič danej audítorke nezaplatila; okrem toho už len tá informácia, že v danej veci existuje usmernenie, je užitočná... áno, ak ale také usmernenie neexistuje, tak je to informácia, ktorá ma len zneistí, a hlavne dezinformuje.... Poznám jednu takú, čo prišla, naďabila na niečo, nie úplne bežné v danej firme, múdro sa zatvárila, otvorila knižku, pozrela jeden odsek jedného §-u, povedala, že to nie je dobre. Ak som oponovala, že ten § má aj pokračovanie, alebo ďalej v zákone je písané, že ten jej neplatí, ak....kričala a dala do zápisu.... Takže tak, ja som tiež rada každej novej informácii, ktorá mi niečo objasní, a nemusí mi byť niečo na podnose prinesené, len info, že niečo existuje by malo byť aj pravdivé, aby som zbytočne nehľadala... ďalej nie je podstatné poznať 10 miestne číslo predpisu, podstatné je poznať jeho obsah, ako ho uplatniť v praxi, a kde ho nájsť, keď ho potrebuje...
osobne tiež nepoznám naspamäť číslo prevážnej väčšiny predpisov, ktorými sa riadim... ale to ešte neznamená, že nepoznám problematiku....

...v texte
marjankaj
16.03.12,12:08
Veď stačí pozorne čítať zákon o dani z príjmov. Netreba k tomu žiadne usmernenie.
§19 ods.(2)

l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

Hovorí sa tu iba o nákladoch na PHL. O žiadnych iných.
Body 1-3 sú rovnocenné, môžeš postupovať podľa toho, ktorý si vyberieš. Žiadne iné výdavky nekrátiš.
Tie by si krátila iba vtedy ak by si auto používala aj na súkromné účely.
Betina2
23.03.12,09:19
Chápem správne, že ak uplatním 80% paušál PHL do nákladu, tak už nemusím ku koncu robiť žiadnu úpravu daňového nákladu ? teda žiadna nadspotreba a pod. ?......proste len priebežne účtujem 80% PHl na daňový účet a 20% PHL na nedaňový (rovnako aj DPH k nákupu PHL) a na jkonci roka spíšeme protokol o odpočte stavu tachometra...porovnáme stav so začiatkom roku - rozdiel dá nabehané km za rok, zvyknem z toho zistíť podla TP, kolko by mala byť spotreba podla papierov. Spočítam daňovú a nedaňovú PHL na dané auto, vydelím priemernou cenou za liter bez dph a malo by vyjsť, kolko sa reálne spotrebovalo litrov. A porovnám s výpočtom podla TP. A nemal by ten rozdiel byť väčší ako 20 % (to je tá nadspotreba) či?
Ako toto presne riešite?
Lebo vlani som žiadnu nadspotrebu neriešila...spravil sa protokol o odpočrte stavu tachometra, to čo bolo ako 80% na daňovej AE tam zostalo, to čo bolo ako 20% na nedaňovej išlo do DP ako pripočítateľná položka a hotovo. Žiadny prepočet nadspotreby atď....je to v poriadku?