ANNAP
16.03.12,13:37
potrebujem poradiť :SZČO v roku 2011 mala príjem zo živnosti cca 8800 € , uplatňuje si paušálne výdavky, okrem toho mala príjmy v sume 977 € na základe zmluvy s fy. Energico " vyplatenie jednorazovej náhrady za obmedzovanie nehnuteľnosti "
vysvetlenie:SZČO je vlastnikom jednej parcely cez ktorú vedie el. vedenie+stožiare. Tato firma robila rekonstrukciu tohto el. vedenia so stav. povolenim a potrebovala suhlas vlastnikov. Nie je to predaj ani prenájom, v zmluve je to definovane ako obmedzovanie nehnutelnosti.
Prosím do ktorého riadku daňového priznania typu B to má SZČO dať a aké výdavky k tomuto príjmu si môže uplatniť. Môže si k tomuto príjmu uplatniť i nezdaniteľnú čast základu dane na daňovníka ?
ďakujem za skorú odpoveď
Olgica
16.03.12,12:48
Neviem síce do ktorého riadku dať takýto príjem ale nezdaniteľnú čiastku si môže uplatniť len k §5 a §6.
ANNAP
16.03.12,13:23
ale ja mám dilemu či je to § 8 alebo § 9 ( nezd.sumu áno nemôžem ak je to §8)
ANNAP
16.03.12,13:25
ešte rozmýšľam, išlo to šekom, nie na účet je to pod 5000 € čiže firma , ktorá to vyplácala to nenahlásila na DU, čo keď to dotyčný SZČO neprizná a bude sa tváariť, že § 9.........????
Melnick
16.03.12,13:26
VIII.oddiel
tabuľka č. 3
riadok 12
NČZD sa použiť nemôže ( pasívne príjmy)
Mila123
16.03.12,13:35
ešte rozmýšľam, išlo to šekom, nie na účet je to pod 5000 € čiže firma , ktorá to vyplácala to nenahlásila na DU, čo keď to dotyčný SZČO neprizná a bude sa tváariť, že § 9.........????
Etika porady ? nečítala si?????
JankaO
16.03.12,13:46
potrebujem poradiť :SZČO v roku 2011 mala príjem zo živnosti cca 8800 € , uplatňuje si paušálne výdavky, okrem toho mala príjmy v sume 977 € na základe zmluvy s fy. Energico " vyplatenie jednorazovej náhrady za obmedzovanie nehnuteľnosti "
vysvetlenie:SZČO je vlastnikom jednej parcely cez ktorú vedie el. vedenie+stožiare. Tato firma robila rekonstrukciu tohto el. vedenia so stav. povolenim a potrebovala suhlas vlastnikov. Nie je to predaj ani prenájom, v zmluve je to definovane ako obmedzovanie nehnutelnosti.
Prosím do ktorého riadku daňového priznania typu B to má SZČO dať a aké výdavky k tomuto príjmu si môže uplatniť. Môže si k tomuto príjmu uplatniť i nezdaniteľnú čast základu dane na daňovníka ?
ďakujem za skorú odpoveď
Je o tejto parcele účtované? ( Má ju SZČO v majetku a v súvislosti s podnikaním)? Ak nie, tak je to tak, ako uviedla Melnick.
ANNAP
16.03.12,14:03
ďakujem všetkým za názory
ANNAP
10.05.12,09:38
dodatočne prikladám názor z " PORADCU "
veronikasad
10.05.12,09:41
dodatočne prikladám názor z " PORADCU "
neuviedla si, či ide o majetok živnostníka alebo súkromnej osoby ...
ANNAP
10.05.12,09:54
neuviedla si, či ide o majetok živnostníka alebo súkromnej osoby ...


súkromnej osoby
Zita5
10.05.12,10:12
Citujem z vyjadrenia ....PP
Zo znenia otázky nie je zrejmé, či pozemok je obchodným majetkom, alebo nie je obchodným majetkom. Predpokladáme, že ide o pozemok, ktorý vlastní súkromná osoba a nevyužíva sa na podnikanie. V takomto prípade pôjde o náhradu nemajetkovej ujmy, ktorá je od dane z príjmov oslobodená a neuvádza sa do daňového priznania.

Neviem prečo nemajetkovej ujmy .....pozemok je predsa majetok ...tu sa nejedná o nemajetkovú ujmu .Tu ide o náhradu škody.


Majetková ujma je určitá skutočná majetková strata (škoda), ktorú je možné vyjadriť (vyčísliť) v peniazoch.

Nemajetková ujma je ujma v osobnej sfére postihnutého, napr. bolesť, psychická trauma , poškodenie image firmy, ap.
Zita5
10.05.12,10:26
Ja som sa pôvodne priklonila k §8 , ale teraz uvažujem nad §9 odst.2 písm.i
(2) Od dane sú oslobodené aj

i) prijaté náhrady škôd, náhrady nemajetkovej ujmy, plnenia poskytované na odstránenie alebo zmiernenie následkovmimoriadnej udalosti, 50a), plnenia z poistenia majetku a plnenia z poistenia zodpovednosti za škodu okrem platieb prijatých ako náhrada za

1. stratu zdaniteľného príjmu, ak nejde o stratu príjmu zabezpečenú dávkami alebo príplatkami podľa písmen a) a c),
2. škodu spôsobenú na majetku, ktorý bol v čase vzniku škody obchodným majetkom,
3. škodu spôsobenú v súvislosti s podnikaním alebo s inou samostatnou zárobkovou činnosťou daňovníka (§ 6 ods. 1 a 2) a za škodu spôsobenú daňovníkom v súvislosti s prenájmom (§ 6 ods. 3),
4. škodu spôsobenú na majetku, ktorý mal daňovník prenajatý, ak tento majetok využíval na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť,

Čiže podľa môjho názoru by to malo spadať pod §9 .Majetok pozemok nebol a nie je obchodným majetkom,neúčtuje sa o tomto majetku v súvislosti s podnikaním ...... je to osobné vlastníctvo FO .
ANNAP
10.05.12,10:54
Zitka, súhlasím s tebou, ja som si to tiež takto vysvetlila ako škodu a nie nemajetkovú ujmu
§ 9 - oslobodené príjmy, vďaka za tvoj názor