Adula
07.02.06,08:14
Akým kurzom prepočítavate faktúry v českých korunách, ktoré má živnostník so živnosťou na Slovensku, stačí mesačný, keď bol príjem, uplatňuje si výdavky percentom príjmov. Diki. Adula
renča1
07.02.06,07:34
máš na mysli živnostníka, ktorý podniká na Slovensku a nadobudol tovar z ČR? Pri takýchto faktúrach sa používa kurz nbs.
Adula
07.02.06,08:02
Živnostník má slovenskú živnosť a príjem za stavebné práce v Čechách, jedná sa o jednu faktúru.
renča1
07.02.06,08:04
použije sa kurz nbs. Pokiaľ nie je platiteľom dph po celé zdaň.obdobie za r.2005 môže si uplatniť výdavky %.
Nike
07.02.06,08:09
Podľa § 31 ZDP a § 24/2 zák. o účtovníctve kurz NBS ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu.
Adula
07.02.06,08:30
Ďakujem veľmi pekne. Adula. Pekný deň. ;)
ufo
07.03.06,08:48
Podľa § 31 ZDP a § 24/2 zák. o účtovníctve kurz NBS ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu.

Ale § 24/2 zák. o účtovníctve sa tyka iba podvojneho uctovnictva. Takze v pripade JU to asi bude inak.
Mirkaska
13.03.06,15:46
Ale § 24/2 zák. o účtovníctve sa tyka iba podvojneho uctovnictva. Takze v pripade JU to asi bude inak.

Na základe čoho si uviedol, že § 24/2 Z o účtovníctve sa týka iba podvojného účtovníctva? Určite sa týka aj SZČO, ktorí vedú jednoduché účtovníctvo - viď § 1 ods. 1 a3, - fyzické osoby, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa 595/2003.

Ale nie som si istá, či túto definíciu spĺňa i SZČO, ktorá si uplatní paušálne výdavky.

Akým kurzom má on prepočítavať príjmy zo zahraničia na základe vystavených faktúr?

Ja mám prípad - faktúry do nemecka. Boli uhradené v hotovosti alebo na súkromný účet tejto SZČO, nie podnikateľský.

V prípade, že by to bol predsa kurz NBS - príjem sa počíta dňom vystavenia faktúry, úhrada na bankový účet v SKK je kurz komerčnej banky - rozdiel je kurzový rozdiel? Úhrada faktúry v hotovosti - príjem sa prepočíta kurzom NBS?

Vyjadrí sa niekto skúsenejší?:)