janaGT
16.03.12,13:57
prosím vás, viete mi niekto vysvetliť, čo znamená mesačný obchodnícky výpis AMEX, ktorý chodí do firmy z vúb banky ... predošlá účtovníčka ho len zakladala .... teraz som výpisy našla, neviem, čo to je ...
Braňo
16.03.12,13:05
Nemáte náhodou kartu american express?
janaGT
16.03.12,13:07
nemám ani páru ... či nemá majiteľ náhodou
vidím na tom výpise dátum, čas, termínál, číslo karty, hrubá suma % provízia čistá suma
a tá čistá suma chodí na výpise zase z TTB
doteraz to pani predo mnou účtovala na 261 ... teraz to tam visí a neviem sa toho zbaviť
janaGT
16.03.12,16:38
eraz som si ešte všimla: v pravom hornom rohu je AMERICAN EXPRESS v takom čiernom políčku napísané
janaGT
16.03.12,16:38
poradíte mi, ako pohyby na účte z vúb zaúčtovať?
zlatka.b
16.03.12,17:12
Ak čistá suma z výpisu AMEX je príjmom na účte TB , ide o prijatú tržbu, uhradenú zákazníkom platobnou kartou American express, brutto suma je suma tržby. % provízie je váš poplatok za prípísanie platby /účtujem k bankovým poplatkom/.
janaGT
16.03.12,17:18
ja stále nerozumiem tomu, ak zákazníci zaplatia platobnou kartou, tak mesačne mi príde výpis z vúb ... a tá suma sa mi zhoduje s pripísanými platbami na náš bankový účet .... a potom by to znamenalo, že len čisto z kariet american express mi chodí iný výpis? ale prečo platby automaticky banka prevádza na účet v TTB ... fakt tomu nerozumiem
Paula
16.03.12,17:33
Je to tak, že pri platbe inými kartami príde na účet celá tržba a zároveň je vyčíslená "provízia" pre banku - čiže poplatok. Pri platbou AMEX príde na účet už len tržba očistená o poplatok. Takže u tržby Amex musím účtovať v ERP 261/604 a v banke 568/261 + 221/261. A vtedy príde aj výpis z VÚB.
janaGT
16.03.12,17:39
kočky, ale nie je mi jasné, že keď máme podnik. účtet vo vVUB, príde mi mesačný obchodnícky výpis AMEX, tieto platby nemám vo výpise z podnikateľ. účtu vo vúb, ale chodia mi na účet v TTB ... prečo len platby z tejto jednej karty chodia do TTB???
Paula
16.03.12,17:42
My máme TB a keď sa stane platba AMEX (niekedy raz za pol roka), vtedy príde aj výpis z VÚB. Tiež nechápem. Asi ten poplatok zhrabne VÚB-ka namiesto TB.
janaGT
16.03.12,17:46
My máme TB a keď sa stane platba AMEX (niekedy raz za pol roka), vtedy príde aj výpis z VÚB. Tiež nechápem. Asi ten poplatok zhrabne VÚB-ka namiesto TB.

a vtedy účtuješ výpis z vúb?
Paula
16.03.12,17:51
Nie, to len založím. Je to pre mňa upozornenie, že suma na výpise z TB je nižšia oproti platbe práve o ten poplatok a treba to na bežnom účte ošetriť .. Ale podnikateľ na to tiež príde, má súpisku z TB a všetkých platbách kartou.
janaGT
16.03.12,17:55
takže ak mám platbu cez terminál napr. 10,-
účtujem:
10,- 261 / 602
výpis obchodníka amex - založím, resp. použijem pri rozúčtovaní výpisu TTB, aby som videla sumu poplatku
TTB
8,- 221 / 261
2,- 568 / 261
JM1968
06.06.12,11:52
Zdravím, ja som dnes zavolala na číslo, ktoré je uvedené na výpise od vub (sumu pripisujú na účet do SLSP) a opýtala som sa, odkiaľ majú naše číslo účtu a mailovú adresu, naša firma nemá žiadnu zmluvu s vub, poskytli mi mailovú adresu kam napísať a informovať sa....
Mimochodom, účtovala som tom mínus 261/211 a potom 221/261, ale zatiaľ mám len 2 prípady takejto platby, chápala som to tak, že klient nám zaplatil kartou a dennú uzávierku účtujem 211/604 všetko, teda kartou, šekom,bodmi a potom si to upravím
grammatika
06.06.12,12:14
Je to tak, že pri platbe inými kartami príde na účet celá tržba a zároveň je vyčíslená "provízia" pre banku - čiže poplatok. Pri platbou AMEX príde na účet už len tržba očistená o poplatok. Takže u tržby Amex musím účtovať v ERP 261/604 a v banke 568/261 + 221/261. A vtedy príde aj výpis z VÚB.

261? nie 315? viď § 49 postupy účtovania od 01.01.2012:
(5) Na účte 315 - Ostatné pohľadávky sa účtujú ostatné pohľadávky z obchodných vzťahov, napríklad reklamácie voči dodávateľom, nárok na záručný paušál pri prevzatí záväzkov za záručné opravy, pohľadávky z predaja dlhodobého majetku a materiálu. Na ťarchu účtu 315 – Ostatné pohľadávky sa účtuje príjem prostredníctvom elektronickej registračnejpokladnice,30ab) ktorý vzniká úhradou platobnou kartou, a to do času pripísania sumy na bankový účet. Pri pripísaní tejto sumy na bankový účet sa účtuje na ťarchu účtu 221 – Bankové účty so súvzťažným zápisom v prospech účtu 315 – Ostatné pohľadávky.
JM1968
07.06.12,07:09
Zdravím, ja som dnes zavolala na číslo, ktoré je uvedené na výpise od vub (sumu pripisujú na účet do SLSP) a opýtala som sa, odkiaľ majú naše číslo účtu a mailovú adresu, naša firma nemá žiadnu zmluvu s vub, poskytli mi mailovú adresu kam napísať a informovať sa....
Mimochodom, účtovala som tom mínus 261/211 a potom 221/261, ale zatiaľ mám len 2 prípady takejto platby, chápala som to tak, že klient nám zaplatil kartou a dennú uzávierku účtujem 211/604 všetko, teda kartou, šekom,bodmi a potom si to upravím
Takže záhada vyriešená, majiteľ si spomenul, že "voľakedy dávno"uzavrel zmluvu s american espress, čiže ona poskytla údaje VUB.Pekný deň všetkým