Monika2101
16.03.12,14:48
Dobry den,mam taky vacsi-mensi problem.Pred par mesiacmi som sa spolu s kolegynou-kamaratkou,jej synom a druhom nastahovala do 3+1 bytu.Oznamila som im,ze tu zostanem maximalne pol roka,kym sa nejak dam financne dokopy.Na najomnej zmluve je uvedene aj moje meno,udaje,ale ja som tu zmluvu nepodpisovala.Najomnu zmluvu mame na dobu urcitu,s dvojmesacnou vypovednou lehotou v pripade,ak byt chceme opustit.Ja som si nasla iny podnajom,spolubyvajucim som uz asi 3mesiace vravievala,ze si hladam byt,s tym,ze asi pred mesiacom som im oznamila,ze sa chcem koncom mesiaca odstahovat.Mozu po mne spolubyvajuci chciet nejake peniaze za najom,pretoze chcu po mne najom za dva mesiace kvoli vypovednej lehote.oni nadalej zostavaju v byte byvat.plati aj na mna vypovedna lehota?Na co mam pravo,a co su moje povinnosti v tomto pripade?Do noveho bytu sa mam stahovat k 1.4.2012.Prosim pomozte,som uz bezradna.Dakujem.
Braňo
16.03.12,13:59
to že si niečo vravela, neznamená v tomto prípade, že si oficiálne vypovedala nájomnú zmluvu, čiže mala by si sa podielať na nákladoch do konca nájomnej zmluvy.
danushka
16.03.12,14:11
Na najomnej zmluve je uvedene aj moje meno,udaje,ale ja som tu zmluvu nepodpisovala.Najomnu zmluvu mame na dobu urcitu,s dvojmesacnou vypovednou lehotou v pripade,ak byt chceme opustit.

S kým si podpisovala nájomnú zmluvu? S majiteľom bytu? Originál zmluvy s Tvojim podpisom majiteľ nemá podpísanný a Ty nemáš originál podpísaný od majiteľa?

Ak je naozaj tak...neviem ako by sa dovolávali svojich práv zmluvné strany v prípade porušenia akýchchkoľvek zmluvných dojednaní. Asi toľko.

A ešte by ma zaujímalo znenie zmluvy. Keď píšeš, že ste tam viacerí, každý osobitne mal podpisovať zmluvu?
marjankaj
16.03.12,14:12
Že by si im tam nasťahovala na tie dva mesiace nejakého bezdomovca?:rolleyes: Keď už to platíš, tak aspoň niekomu urobíš dobre.:---
Monika2101
16.03.12,14:28
Najomnu zmluvu podpisovala iba kamaratka-kolegyna a jej druh.Ja som ziadny papier nepodpisovala,a nebola som ani pri prevzati bytu.Iba som uvedena na zmluve o podnajmu ako spolunajomca.
Mária27
16.03.12,14:43
Nájomná zmluva nemusí byť uzatvorená písomne, ale vypovedať sa písomne musí. Keďže si tam bývala, zmluvu si uzatvorila.
Výpovedná lehota je na to, aby si spoloční nájomcovia mohli nájsť náhradu, aby nemuseli platiť viac. Majú pravdu, že si mala zmluvu vypovedať písomne, ale aj v tom, že kým sa nájom neskončí, musíš platiť. Veď tvoja izba je voľná, nie?

Občiansky zákonník

§ 710
(1) Nájom bytu zanikne písomnou dohodou medzi prenajímateľom a nájomcom alebo písomnou výpoveďou.
§ 701
(1) Bežné veci týkajúce sa spoločného nájmu bytu môže vybavovať každý zo spoločných nájomcov. V ostatných veciach je potrebný súhlas všetkých; inak je právny úkon neplatný.
(2) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločného nájmu bytu sú oprávnení a povinní všetci spoloční nájomcovia spoločne a nerozdielne.

§ 702
(1) Ak medzi spoločnými nájomcami dôjde k nezhode o právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoločného nájmu bytu, rozhodne na návrh niektorého z nich súd.
danushka
16.03.12,14:58
Samozrejme, že nemôže odškriepiť fakt, že v byte bývala, potvrdili by to minimálne spolunájomníci. Ale nerozumiem tomu, ako môže niekto niekomu prenajať svoju nehnuteľnosť a nemať to aj podpísané... Raz keď niekto niečo nepodpísal, tak môže písomne vypovedať prenájom a kľudne by nemusel dodržať výšku nájomného... Ktovie, či by sa prenajímateľ vôbec pustil do nejakého sporu, keď takto povrchne pristupuje k základnej veci a ktovie, či si vôbec plní nejakú ohlasovaciu povinnosť.
Monika2101
16.03.12,14:58
To je vsetko hezke,ze si mozu narokovat,ale co v tom pripade,ak majitel je proti mojmu byvaniu v byte?nepaci sa mu totizto ze som slovenka,nema rad cudzincov(jedna sa o byt v CR)?...a teraz vyplavali na povrch veci,ktore sokuju,pretoze na zaklade klamstiev som sa mohla nastahovat do bytu.a to som sa dozvedela az teraz.zaplatila som takisto kauciu,kazdy mesiac poctivo platim byt,uz pri stahovani sme sa dohodli so spolubyvajucimi,ze akonahle najdem nieco,sa stahujem.a teraz chcu po mne peniaze.su to rodina,nikoho ineho do bytu nechcu,doteraz nemali problem s mojim odchodom,ale ako sa blizi termin mojho odchodu,uz o tom ani pocut nechcu.a kauciu mi nechcu vratit.
Monika2101
16.03.12,14:59
a zistilo sa aj to,ze prenajimatel ma nikde nenahlasil,ze v byte byvam,iba mojich dvoch spolubyvajucich s malym.co mam v tomto pripade robit?
danushka
16.03.12,15:06
Monika, prečo tu miešaš hrušky s jablkami?
Predsa kaucia sa skladá majiteľovi a nie spolubývajúcim... Ty máš povinnosti pred majiteľom, ako si môže niekto vytvárať nároky voči Tebe, keď mu byt nepatrí.
Mala by si si tieto veci vydiskutovať v prvom rade s prenajímateľom. Keď sa mu nepáči, že si tam a nemáš zmluvu podpísanú, tak zober caky paky a Auf wiedersehen!

Trošku guláš mám z toho... Komu si dala kauciu, s kým si ne/podpísala zmluvu, kto Ti ju ne/podpísal... Treba povedať podstatné informácie. Takto to vyzerá, že je to len nejaká dohoda tichá medzi Tebou a ostatnými splunájomcami a vôbec tam nie si oficiálne na zmluvu.
Monika2101
16.03.12,15:15
Ja viem,vyzera to ako gulas,no aj to je gulas.Kauciu sme davali spolocne majitelovi,kazdy svoju cast,no jakmile ja odtialto odidem,moji spolubyvajuci mi vraveli,ze na kauciu mozem zabudnut.Co som sa teraz dozvedela bolo,ze majitel si ma len na zaklade vymysleneho pribehu o mne nechal tu,sice napisal moje meno s udajmi na zmluvu,ale nikde ma nenahlasil.a co su tu spolubyvajuci,tak im sa nepaci ze odchadzam,pretoze by museli viac platit.takto im to vyhovovalo.ale mna by skor zaujimalo,ci som povinna zaplatit 2mesiace najom,ked ja odtialto odidem.ci si to vobec mozu narokovat.
danushka
16.03.12,15:23
Máš nejaký doklad o zaplatenej kaucii /svojej/ a máš vôbec nejakú zmluvu v rukách?
Za ten čas, čo si tam bola, máš potvrdenky o tom, ako si platila svoju pomernú časť za nájom prenajímateľovi?
Teba nemusia zaujímať pocity spolubývajúcich, ale dojednania s majiteľom bytu a treba samozrejme dodržať výpovednú lehotu. Aj keby si podpísala nájomnú zmluvu na pol roka a hneď na ďaľší deň ju vypovedala, dvojmesačná výpovedná lehota plynie od nasledujúceho mesiaca.
Katy a R
16.03.12,15:26
V prvom rade si pozri právnu úpravu o nájme v Česku :confused: .
U nás platí, že výpoveď musí byť písomná a je 3-mesačná.
Nestačí povedať spolunájomcom, že idem preč. Doručiť prenajímateľovi.
A tiež nemchápem, prečo ty platíš spolunájomcom - ak teda na zmluve si riadne uvedená ako nájomca - máš platiť prenajímateľovi .
Ak si tam ale na čierno .. tak :confused::mee::eek::mad::confused: máš vôbec nejaké doklady o platbách :confused:
Mária27
16.03.12,16:36
Dobrý postreh: V ČR musí byť nájomná zmluva pri byte písomná! Takže ti možno nájom nevznikol. Otázkou jako vykladajú § 700 ods. 2 - či aj tá dohoda musí byť písomná.
Pozri paragrafy českého občianskeho zákonníka:


§ 686
(1) Nájemní smlouva musí obsahovat označení bytu, jeho příslušenství,
rozsah jejich užívání a způsob výpočtu nájemného a úhrady za plnění
spojená s užíváním bytu nebo jejich výši. Nájemní smlouva musí mít
písemnou formu.



Společný nájem bytu

§ 700
(1) Byt může být ve společném nájmu více osob. Společní nájemci mají
stejná práva a povinnosti.
(2) Společný nájem vzniká též dohodou mezi dosavadním nájemcem, další
osobou a pronajímatelem.
(3) U družstevního bytu může společný nájem vzniknout jen mezi manžely.

§ 701
(1) Běžné věci, týkající se společného nájmu bytu, může vyřizovat každý
ze společných nájemců. V ostatních věcech je třeba souhlasu všech;
jinak je právní úkon neplatný.
(2) Z právních úkonů týkajících se společného nájmu bytu jsou oprávněni
a povinni všichni společní nájemci společně a nerozdílně.

§ 702
(1) Dojde-li mezi společnými nájemci k neshodě o právech a povinnostech
vyplývajících ze společného nájmu bytu, rozhodne na návrh některého z
nich soud.
(2) Soud může v případech zvláštního zřetele hodných na návrh
společného nájemce zrušit právo společného nájmu bytu, vznikne-li jím
nezaviněný stav, který brání společnému užívání bytu společnými
nájemci. Zároveň určí, který ze společných nájemců nebo kteří z nich,
budou byt dále užívat.