perpex
16.03.12,15:08
Dobrý deň.
Je možné aby dvaja živnostníci mali spolu jeden bankový účet? Nemyslím teraz podnikateľský, ktorý je viazaný na IČO, ale obyčajný osobný účet. Nepotrebujem vedieť výhody a nevýhody takéhoto riešenia ale či to zákon nejako upravuje alebo stanovuje.
Ďakujem

S pozdravom

Prekop
marjankaj
16.03.12,14:25
No neviem ako to strávi banka.:eek:
KEJKA
16.03.12,14:36
každý účet v banke má majiteľa a majiteľ môže určiť disponenta.
majiteľ podľa mňa môže byť len jeden, ale to už povie banka.
Disponent môže mať obmedzené ale aj neobmedzené práva nakladať s účtom majiteľa.
Takže riešenie existuje, ja zasa neviem, ako strávi pohyby na účte každý z nich - najmä výbery toho druhého.
veronikasad
16.03.12,14:39
každý účet v banke má majiteľa a majiteľ môže určiť disponenta.
majiteľ podľa mňa môže byť len jeden, ale to už povie banka.
Disponent môže mať obmedzené ale aj neobmedzené práva nakladať s účtom majiteľa.
Takže riešenie existuje, ja zasa neviem, ako strávi pohyby na účte každý z nich - najmä výbery toho druhého.
Pýta sa na spoločný účet dvoch živnostníkov. Myslíš, že vo vzťahu k DU je to OK ?
Katy a R
16.03.12,14:42
Však bežný živnostník vôbec nemusí mať účet. Stačí mu pokladňa ( a najlepšie vždy plná:))
Paula
16.03.12,14:42
Oni sú asi kamoši, obaja sú aj ZSČO. Možno sa im žiada jeden účet na bočné kšefty.:cool:
perpex
16.03.12,14:49
Tú prehľadnosť nechajme bokom, je nepodstatné v tomto prípade. Potrebujem vedieť ako je to z právnej resp. zákonnej stránky - či je niečo takéto možné. Prípadne kde by som sa mohol obrátiť na kompetentnú osobu, ktorá by mi vedela podať konečné stanovisko.
Katy a R
16.03.12,14:52
v banke - v ktorej ten účet chceš..:)
veronikasad
16.03.12,14:53
Tú prehľadnosť nechajme bokom, je nepodstatné v tomto prípade. Potrebujem vedieť ako je to z právnej resp. zákonnej stránky - či je niečo takéto možné. Prípadne kde by som sa mohol obrátiť na kompetentnú osobu, ktorá by mi vedela podať konečné stanovisko.
Informačná telefonická linka finančnej správy 048/43 17 222

Na tejto informačnej telefonickej linke sú každý pracovný deň od 8.oo hod do 16.oo hod poskytované nasledovné informácie:

Voľba 1 – informácie k novému systému elektronickej komunikácie
- základné informácie k bezplatnému elektronickému doručovaniu v aplikácii
EZU (registrácia, bezplatný identifikátor, doručovanie)

Voľba 2 – informácie k elektronickým službám
- komplexné informácie k elektronickým službám (eDANE, EZU, eTAX),
aktuálne informácie o elektronickom doručovaní

Voľba 3 – informácie k DPH

Voľba 4 – informácie k dani z príjmov

V rámci poskytovania informácií k daňovým zákonom sa poskytujú iba informácie všeobecného charakteru, t.j. neposkytuje sa konkrétne stanovisko k problému daňového subjektu, ktoré si vyžaduje posúdenie konkrétnej situácie (posúdenie účtovných dokladov a zmlúv v konkrétnej situácii s priamym alebo nepriamym dosahom na vyčíslenie základu dane a vypočítanú daň).
mmmm1
16.03.12,14:58
podľa ma je veľmi dôležité, vedieť dôvod a k akému vzťahu majú mať dvaja samostatní szčo s dvoma ICO jeden účet? Vo vzťahu k banke: ak takú nájdeš, tak áno. Vo vzťahu účtovania a DÚ myslím, že by to bol problém a akékoľvek vysvetľovanie takéhoto účtovania vedie skôr k špekuláciam, než k rozumnému vysvetleniu.Takže málo informácií na nejakú použiteľnú odpoveď.
perpex
16.03.12,15:04
Tak pre vysvetlenie: jeden živnostník má účet v banke ale ide pozastaviť živnosť. Druhý živnostník účet v banke nemá - či teda môže použiť pôvodný účet živnostníka, ktorý ide pozastaviť živnosť.
veronikasad
16.03.12,15:13
Tak pre vysvetlenie: jeden živnostník má účet v banke ale ide pozastaviť živnosť. Druhý živnostník účet v banke nemá - či teda môže použiť pôvodný účet živnostníka, ktorý ide pozastaviť živnosť.
Druhý živnostník vedie účtovníctvo, alebo si uplatňuje paušálne výdavky ?
Ako je to so splnením oznamovacej povinnosti účtu voči DU - má ho prvý nahlásený na DU ?
Katy a R
16.03.12,15:29
ale pre aký dôvod to takto komlikuješ ???
perpex
16.03.12,15:43
Na prvú otázku momentálne neviem odpovedať. A áno, prvý má tento účet nahlásený na DÚ.
mmmm1
16.03.12,15:49
Je taký problém, založiť si normálne účet?Či myslíš, že majú málo čísel pre účty:D a už sa im minuli? Neviem si predstaviť,komu budú posielať výpis z účtu? Ak príde platba prvej osobe, čo s ňou urobí v účtovníctve druhá osoba? Nevidím v takomto nápade nič praktické, rozumné, ani vlastne nijaké. Je to blbosť.
veronikasad
16.03.12,15:54
Na prvú otázku momentálne neviem odpovedať. A áno, prvý má tento účet nahlásený na DÚ.
Neviem, za akého dôvodu chceš takýto postup uplatniť. Žiadnemu svojmu klientovi by som ho neodporučila.Č.účtu sa nahlasuje aj do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Pokial platia prevodom odvody - vznikne chaos pri párovaní platieb.

Pri daňovej kontrole môže byť problém s preukazáním výdavkov - ak druhý živnostník vedie účtovníctvo.

Vyžiadaj si písomné stanovisko DR SR, alebo sa informuj na infolinke, číslo ktorej som ti priložila.
marjankaj
16.03.12,18:34
Neviem, za akého dôvodu chceš takýto postup uplatniť.

Zrejme sa mu zdajú poplatky v Mbank privysoké.:rolleyes: