tomeieb
16.03.12,15:41
Zdravim pani,

minuly tyzden som obdrzal list od BSA, v takomto zneni:

VEC: Mozne pouzivanie nelegalneho softwaru

v ramci nasej cinnosti zameranej na ochranu autorskych prav k pocitacovym programom mame informacie ktore naznacuju ze vo vasej spolocnosti moze dochadzat k pouzivaniu nelegalneho softveru. Z uvedeneho dovodu vas ziadame o preverenie tejto situacie vo vasej firme a vykonanie napravy.

Ak sa informacie, ktore mame k dispozicii, nezakladaju na pravde, prosime vas o vyplnenie prilozeneho vyhlasenia a jeho zaslanie spat emailom na adresu legalizacia at bsa.org najneskor do x.x.2012 . V takomto pripade sa ospravedlnujeme za tento list a vasu spolocnost vyradime zo zoznamu podozrivych firiem.

Ak mate o pouzivani softu vo vasej firme pochybnosti kontaktujte vasho dodavatela. Ak potrebujete cas na preverenie oznamte nam tuto skutocnost mailom na adresu Slovakia@bsa.org . Nasledne s vami dohodneme cas na napravu s tym ze pocas dohodnutej doby BSA prot vam nepodnikne ziadne dalsie kroky.

V pripade ak nezaslete odpoved, budeme musiet zvazit pripadne dalsie postupy voci vam.

S pozdravom P3,14ca
Judr Adriana Tomanova
Pravna zastupkyna BSA

http://www.edb.sk/sk/firmy/judr--adriana-tomanova---advokatka-bratislava-S68461.html

---------------------------------------------------------------------------------------------

Vyhlasenie o softverovej cistote
Meno priezvisko, nazov firmy, ico, sidlo, podpis, peciatka, ...

Vyhlasenie poslat oskenovane na email legalizacia@bsa.org

Telefon: 0949 741 126
email: vid text
sidlo: BSA Europe, Middle East and Africa, 2 Queen Anne's Gate Buildings, Dartmouth Street, London, SW1H 9BP, United Kingdom

-- 16. 3. 2012 17:27 --

Zaroven k tomu prikladam moj komment a otazku:
- vsetky diskusie na tuto temu z roku 2009/2010 som si precital
- nemam strach, kedze mame vo firme legalne vsetko:
MS Windows (kupene s pocitacmi OEM)
MS Office (kupene s pocitacmi OEM)
Eset - kupene
Produkty Adobe - kupene
Programovacie prostredie MS - kupene

Otazka:
- ak neodpoviem na list, moze ku mne zaklopat policia "len tak" a robit firemnu prehliadku?
- som si isty, ze nic nenajdu, avsak prehrabavaju sa v mojich datach, vidia sukromne informacie, atd.... , akym pravom ziskali povolenie/podozrenie, ak nic v PC nemam?
- na akom zaklade alebo principe BSA rozosiela tieto vyhrazne listy firmam.
1. kupujeme a platime za drahy soft
2. vsetky licencie su aktivovane priamo cez spol. microsoft (aktivacia cez LAN, apod.), bezia nam pravidelne aktualizacie, cize tato skur***na skupina vie, ci mame alebo nemame nieco legalne od nich
3. na toto idu peniaze MS? ako sa opovazia takymto sposobom oslovovat a otravovat platiacich zakaznikov za komercne licencie typu "pouzitie na vlastne riziko" a verejne cez nastrcenu organizaciu sa vyhrazat rozosielanim "propagacneho" materialu
4. ake ma pravo niekto podozrievat, vyhrazat a vyzadovat niekto potvrdenie cez list vhodeny do schranky s odpovednou adresou P.O.BOX, s natalcenym podpisom na farebnej laserovke, bez dorucenia do vlastnych ruk, s odkazom na firmu sidliacu v UK s pravnou zastupkynou z Bratislavy, a ziadat dorucenie neakych vyhlaseni, ze pouzivam legalny soft (uz len s principu), na moje naklady. Co ak tie listy nerozosiela vobec ta spol. a ja sa stanem predmetom podvodu? Ako to mozem vediet? Zbieraju emailove adresy?
5. v tejto globalnej konkurencii si ako dovoli firma nepriamo, ale verejne vyhrazovat sa svojim klientom, navyse platiacim klientom!!! , takouto formou, resp. mat taky pristup ku svojim zakaznikom. cim dalej, tym viac sa presviedcam o tom, ze ruky prec od spol. Apple, MS, Adobe pouzivat uz len v krajnej "must" nudzi (ziaden acrobat, apod.) a prejst na jasne pravidla inych OS.

Uvitam vsetky priame a rozumne vyjadrenia, skusenosti a nazory dalsich a bol by som rad, ak by sa tato diskusia nezahlcovala detinskymi vyjadreniami. Zaroven tuto temu vkladam - do Smetiska ZIVE.SK . Viac si tato organizacia a jej clenovia nezasluzia.
jahoszmsk
16.03.12,16:02
jahoszmsk
16.03.12,16:18
možno niektorý z vašich zamestnancov nedostal vianočný 13ty plat, tak vás nahlásil. :) alebo konkurencia.
ak máte všetko v poriadku, netreba sa ničoho báť. asi je lepšie si to vo firme skontrolovať a poslať im to vyhlásenie,
ako čakať kým dôjdu policajti a začnú sa hrabať v počítačoch. lebo oni sa vám určite neohlásia vopred.
Tamila
16.03.12,16:24
Posielajú takýto list pravdepodobne náhodne vybraným firmám, len nechápem, prečo tam píšu toto:mame informacie ktore naznacuju ze vo vasej spolocnosti moze dochadzat k pouzivaniu nelegalneho softveru. Z uvedeneho dovodu vas ziadame o preverenie tejto situacie vo vasej firme a vykonanie napravy.
Dnes sme to tu už spomínali: http://www.porada.sk/t95861-p3-softwarova-kriminalita.html
Richard Šálka
16.03.12,19:44
Zrejme majú nejakú akciu, pretože som to dnes dostal aj ja. Zrejme sa jedná o náhodne vyberané firmy z registra - moja firma nemá žiadnych zamestnancov, mám 12 faktúr ročne a jediný počítač je môj MacBook na ktorom nebeží rozhodne žiadny nelegálny softvér.
misoft
16.03.12,19:54
mame informacie Sú overené? Sú z dôveryhodného zdroja? ktore naznacuju ze vo vasej spolocnosti moze dochadzat k pouzivaniu nelegalneho softveru ak nemajú overené a prehlasujú túto skutočnosť = krivé obvinenie. Z uvedeneho dovodu vas ziadame o preverenie tejto situacie vo vasej firme a vykonanie napravy.
Najskôr musia dokázať, potom tvrdiť - inak je to systém ACTA (rovno označia, ale neoveria). Na vstup do miestnosti, prípadne na prehliadku musí byť vydané súdne rozhodnutie - polícia bez toho vstúpiť (na bezprostredný "neohlásený" vstup existujú určité výnimky, ale toto sa medzi ne nepočíta!) nemôže.
Richard Šálka
16.03.12,20:10
Ja rozmýšlam podať na advokátku trestné oznámenie. Jedak sa jedná o krivé ovinenie a veta: "V pripade ak nezaslete odpoved, budeme musiet zvazit pripadne dalsie postupy voci vam." sa dá vysvetliť ako vydieranie.
jahoszmsk
16.03.12,20:21
misoft
16.03.12,20:36
Dobrý článok, ale ja by som tam ešte doplnil: V prípade, že políciou (orgánmi činnými v trestnom konaní) neboli zistené uvedené skutočnosti, na základe ktorých bola vykonaná kontrola, by som okamžite podal trestné oznámenie (ale nie na neznámeho páchateľa) na organizáciu BSA, prípadne na advokátku, zastupujúcu túto organizáciu pre tr. čin krivého obvinenia (§345 Tr.zákona) a potom žiadať od BSA odškodné aspoň 25 000 000€. Ako by sa potom krútili?
jahoszmsk
17.03.12,08:25
http://www.zive.sk/k-legalnemu-softveru-sa-u-nas-prihlasila-tretina-firiem/sc-4-a-298105/default.aspx

a odporúčam prečítať najmä článok 4. a 5. , z tohto referátu. (http://referaty.atlas.sk/ostatne/informatika/18743/?page=0)

to Misoft , z uvedeného vyplýva, že žiadne odškodné od BSA nevysúdiš, keďže oni idú "naisto". :D
katkilla
17.03.12,15:32
Mne to prislo vcera tiez. Ale ja ako firma nevlastnim ani pocitac, tak ako si to dovolia poslat?. Pracujem na sukromnom pocitaci, kde mam legalny sofware. Mne ten list pride dost drzy a vyhrazny.
Co im mam teraz dokazat, ze nevlastnim nelegalny software, kedze nemam ho mat na com?
camozzi
18.03.12,12:42
yarry
18.03.12,16:11
Aj ja som to dostal, čiže vykazujú nejakú činnosť. Text je tak urážajúci, že som list hneď zahodil. Zase zmrdi s mocou, ktorí si myslia, že môžu buzerovať, lebo majú právo.
jahoszmsk
18.03.12,17:28
neviem čo je na tom zlé, že firmy vyrábajúce soft chcú zarobiť viac, a tak si najali BSA.
za chvíľu možno bude chodiť pošta aj od SOZA a zakážu púšťať hudbu v práci. :)
stacal
21.03.12,16:41
Ja by som podal podnet na SOI kvoli zasielaniu nevyziadanej posty.Staci im preposlat danu nevyziadanu postu s textom ,ze ziadate o zacatie spravneho konania, kedze ste si isty, ze ste danej spolocnosti neposkytol svoju adresu ani nedaval suhlas na zasielanie posty.
stacal
21.03.12,17:04
nika.sum
22.03.12,08:50
neviem čo je na tom zlé, že firmy vyrábajúce soft chcú zarobiť viac, a tak si najali BSA.
za chvíľu možno bude chodiť pošta aj od SOZA a zakážu púšťať hudbu v práci. :)

No ja som to tu pred par rokmi riesila, sice nie so SOZA a s LITA. Vlastnili sme videopozicovnu, vsetky videokazety a DVD sme mali legalne zakupene aj s autorskymi pravami (potrebnymi k poziciavaniu dalej) a aj napriek tomu od nas chcela LITA tusim 6-8% z trzieb za dost dlhe obdobie dozadu. Mne to pripadalo, ze ide o legalne vypalnictvo, pretoze urcite by sa tie peniaze vybrate od videopozicovni nedostali k autorom...Odpisala som im, ze nakolko mi mame autorske prava vysporiadane, nic platit nebudeme. Zatial su niekolko rokov ticho, dufam, ze to tak aj ostane. Vidopozicovnu nevlastnime uz.
DanielaSL
22.03.12,18:24
Podobne som na tom aj ja....a tiež mi to včera prišlo.
tienik
22.03.12,21:56
ja som celkom rad ze za vsetky media odvadzame autorsky poplatok, takze cokolvek na ne nahram, je ciste. Mam poctivo odlozeny ucet kde je napisane presne kolko € som im odviedol - viac ma to nezaujma :-) nik predsa nemoze v demokratickom state odomna pytat za tu istu vec peniaze 2x, to by uz bol podvod, ze?