Ankaa7
17.03.12,01:45
Budem veľmi vďačná, ak by mi mohol niekto poradiť v oblasti obchodu s tretími krajinami. Pozrela som si takmer celú poradu, ale nenašla som otázky a odpovede na všetko, tak preto skúšam pomocou novej témy.


1. Viem ako sú balíčky oslobodené od DPH a CLA - do 22 Eur sa nevyrubuje nič, od 22-150 Eur - dph a nad 150 Eur - clo+dph. Správne, že? No ale tieto čísla sa týkajú len súkromnej osoby alebo aj pri živnostníkovi? Alebo tovar zo zahraničia pri podnikaní podlieha clu a dph pri akejkoľvek hodnote? Ak áno, tak pri balíkoch nižšej hodnoty ako 150 Eur budem sama vyžadovať na základe tlačiva na to určeného vyrúbanie cla a dph alebo to na colnici urobia automaticky?


2. Pri nákupe napríklad na ebay, vieme, že dodávateľ väčšinou posiela balíček ako gift a v tom prípade ani nedokladá faktúru a teda jediný môj doklad je výpis z účtu - platba kartou, postačuje to do účtovníctva?


3. V prípade, že by bol vyššie uvedený spôsob podnikania zložitý, hlavne čo sa účta a cla+dph týka, mám možnosť, aby dodávateľ odosielal objednávky priamo zákazníkovi. A teda v tomto prípade by som vystupovala ako sprostredkovaľ, je to možné aj oficiálne? A teda, že zákazník si u mňa objedná tovar a zaplatí ho, ja ho následne objednám u dodávateľa, zaplatím a tovar už príde priamo od dodávateľa zákazníkovi. Je možné, aby som v tomto prípade vystavovala faktúry s predmetou fakturácie: "sprostredkovanie predaja"? Ak áno, tak príjmy by som mala vyriešené, ale čo výdavky? Môžem mať výdavok "platbu za tovar", ktorý vlastne ani nikdy nenaskladním, pretože s ním ani neprídem do kontaktu?
hornak.ebsr
18.03.12,09:54
Ja osobne by som to riešil presne bodom 3. XY spoločností funguje tak, že faktúruje tovar konečnému zákazníkovi s tým, že mu to posiela už priamo veľkosklad - v mojom prípade takto fungujú IT predajcovia.

Čiže pokiaľ vie tvoj dodávateľ posielať tovar priamo tvojmu klientovi bez faktúry tak si myslím, že je to pre teba výhra - skoro žiadne starosti a účto bez problémov.
bubak99
18.03.12,10:46
Bod 3 je super ale nasledne objednavky zakaznika a jeho znamych budu smerovane priamo dodavatelovy.
hornak.ebsr
18.03.12,11:27
Bod 3 je super ale nasledne objednavky zakaznika a jeho znamych budu smerovane priamo dodavatelovy.

Je to výhodné za predpokladu, že dodávateľ nerobí maloobchod. resp. keď nemá stránku kde by sa to dalo objednať a pod. a za pokiaľ berieme do úvahy to, že bežný človek nebude pracne hľadať odkiaľ mu tovar prišiel a či sa tam nedá objednať lacnejšie...

Všetko ma svoje pre a proti ale myslím, že č. 3 je najefektívnejšie.
Ankaa7
18.03.12,21:55
Dodávateľ robí aj maloobchod, ale ja by som mala lepšie ceny a zase nenájde ho hocikto a hlavne nie každý má na to čas, resp. potrebné znalosti - jazyk a tak. Záujem by bol, to som si už odskúšala. Ale v akej miere, to sa ešte uvidí.

Ako problém vidím to, že nebudem mať tovar skladom a teda doba dodania bude dlhšia.

A ja dám teda do faktúry sprostredkovanie predaja, áno? Teda služba. A záruku a prípadné reklamácie rieši kto? Tiež ja, nie?

Čo sa týka bodu 1 to mi teda nevie nikto poradiť? Ako je to s clo, dph?

Vďaka za pomoc.
hornak.ebsr
19.03.12,05:37
A ja dám teda do faktúry sprostredkovanie predaja, áno? Teda služba. A záruku a prípadné reklamácie rieši kto? Tiež ja, nie?


Na faktúru dáš názov tovaru tj. vystavuješ faktúru ako keby si to predala ty.
Reklamácie riešiš tiež ty nezáleží kto to dodal dôležite je kto zato inkasoval.
Ankaa7
19.03.12,21:59
Takže bod 1 som si už dnes zistila.

Čo sa týka faktúrovania, teda nie je možné faktúrovať len službu - sprostredkovanie predaja alebo asistovaný nákup alebo niečo také? Trošku som googlila, a našla som napríklad - nechcem robiť reklamu, ale aby ste pochopili, ako to myslím - http://www.nakupyvusa.sk/sk/obsah/asistovany-nakup - nie je to možné nejako takto podchytiť?

Totiž nemám problém držať záruku alebo vymeniť zákazníkovi tovar či vrátiť peniaze. Len sa obávam trošku toho, že budem vlastne ja zodpovedať za ten balík čo mu príde a pritom ja s tovarom do styku ani neprídem. A hlavne či je to podľa platnej našej legislatívy, ako to urobiť, aby to v súlade bolo. Už len označenie tovaru slovenským jazykom neviem ovplyvniť ani zariadiť. Nebude to problém?

A teraz ako tak píšem ma napadlo, na tovar musia byť certifikáty, ktoré spĺňajú naše normy, že? To je v prípade takéhoto podnikania môj problém alebo dodávateľov? Ak teda dováža aj na Slovensko, tak je predpoklad, že to splnené má, či hlúpo rozmýšľam? V prípade, že by sa zistilo, že nespĺňa nejaké certifikáty, tak som zodpovedná ja či on?


PS - Môžem faktúrovať tovar, ktorý skladom nemám ani nikdy mať nebudem? Je to v poriadku, áno?
Ankaa7
20.03.12,12:42
No a ďalší problém je ten, že ako živnostník by som platila clo a dph pri akejkoľvek hodnote výrobku a ako súkromná osoba nie. Teda, ak to bude zahraničný dodávateľ posielať priamo zákazníkovi, tak je to oslobodené, ale tým pádom nie v súlade so zákonmi, alebo?
hornak.ebsr
20.03.12,13:03
Takže bod 1 som si už dnes zistila.

Čo sa týka faktúrovania, teda nie je možné faktúrovať len službu - sprostredkovanie predaja alebo asistovaný nákup alebo niečo také? Trošku som googlila, a našla som napríklad - nechcem robiť reklamu, ale aby ste pochopili, ako to myslím - http://www.nakupyvusa.sk/sk/obsah/asistovany-nakup - nie je to možné nejako takto podchytiť?

Každý sa nato môže dívať inak, podľa mňa je sprostredkovanie predaja to, že Vám zaplatí riadny predajca zato, že ste mu našli klienta.
Vo Vašom prípade by som hovoril skôr o ďalšom predaji !

Je úplne bežné, že je fakturačná a dodacia adresa iná, v podstate by ste fungovali tak isto.
Faktúrované Vám a dodané zákaznikovi.

Totiž nemám problém držať záruku alebo vymeniť zákazníkovi tovar či vrátiť peniaze. Len sa obávam trošku toho, že budem vlastne ja zodpovedať za ten balík čo mu príde a pritom ja s tovarom do styku ani neprídem. A hlavne či je to podľa platnej našej legislatívy, ako to urobiť, aby to v súlade bolo. Už len označenie tovaru slovenským jazykom neviem ovplyvniť ani zariadiť. Nebude to problém?

Do styku neprídete ale balík by mal byť poistení, takže pri reklamácií zlým doručením sa aj tak obrátite na poštu, resp. kuriérsku spoločnosť.
Keď budete prvá, ktorá tovar na Slovensko predáva tak môže byť s označením problém ale pokiaľ nie tak by výrobca mohol mať výrobok aj so Slovenským popisom - to už je na dohode medzi Vami a výrobcom.

A teraz ako tak píšem ma napadlo, na tovar musia byť certifikáty, ktoré spĺňajú naše normy, že? To je v prípade takéhoto podnikania môj problém alebo dodávateľov? Ak teda dováža aj na Slovensko, tak je predpoklad, že to splnené má, či hlúpo rozmýšľam? V prípade, že by sa zistilo, že nespĺňa nejaké certifikáty, tak som zodpovedná ja či on?

V podstate platí čo som napísal vyššie ku popisu produktu. Ak to tu už niekto predáva tak by to mal vedieť výrobca predať aj s lokalizáciou.

PS - Môžem faktúrovať tovar, ktorý skladom nemám ani nikdy mať nebudem? Je to v poriadku, áno?

V podstate áno, kópiu dodacieho listu ku faktúre Vám môže výrobca poslať poštou alebo mailom. Ale obrat na sklade nie je nijako zákonom vyžadovaný.




No a ďalší problém je ten, že ako živnostník by som platila clo a dph pri akejkoľvek hodnote výrobku a ako súkromná osoba nie. Teda, ak to bude zahraničný dodávateľ posielať priamo zákazníkovi, tak je to oslobodené, ale tým pádom nie v súlade so zákonmi, alebo?

Či to je v súlade so zákonom je dosť relatívne posiela to Vášmu zákazníkovi priamo dodávateľ takže on by mal mať ošetrené všetky náležitosti zásielkového predaja.
V spomínanom prípade to vy nemusíte vôbec riešiť vy ste si to objednala zaplatila on to dodal zákazníkovi tým to hasne.



V texte
Ankaa7
23.03.12,13:20
To, či môj dodávateľ robí zásielkový predaj zistím, je potrebná potom aj nejaká oficiálna zmluva alebo dohoda alebo stačí, že sa my dvaja dohodneme? Ono v podstate jemu je asi jedno, či to pošle na moju adresu alebo adresu zákazníka, takže pravdepodobne odpíše, že s tým nemá problém, hlavne, že zaplatím. Len aké náležitosti musím splniť, aby to bolo 100% v súlade s legislatívou a načo si mám dať pozor. Pretože v jeho krajine môžu platiť úplne iné zákony a tým pádom on je čistý, len aby som ja nemala problém...


Skúsim vysvetliť na príklade a kto môže, nech napíše, či si myslí, či je to v súlade s legislatívou alebo nie:
Ja osobne sa s tým väčšinou stretávam na bazárikoch, kde sa ponúka aj nový tovar. Predajca má nahodené množstvo fotiek (prevažne z ebay) módneho textilu alebo topánok, s tým, že tovar je na objednávku. Zákazník si tovar objedná, zaplatí jej, a ona už objedná u svojho dodávateľa (väčšinou Ázia) a ten to jej zákazníkovi priamo pošle. Ona vlastne len pri objednávke na ebay zadá nie svoju adresu dodania, ale tej zákazníčky. Či to robia tieto predajkyne na bazárikoch so živnosťou alebo bez je už otázne... Ak to robia bez živnosti, tak vlastne vieme, čo riskujú, ale zase na druhej strane nič nemusia dodržiavať, kým im na to niekto nepríde... Tovar rozhodne nieje v slovenčine.


Keďže ja chcem niečo "podobné", ale so živnosťou, tak tým pribúdajú povinnosti, ktoré musím a aj chcem dodržiavať. A tak moja otázka znie, či je možné takto vybavovať objednávky, ako bolo popísané vyššie.
Ankaa7
23.03.12,15:03
Napríklad teraz som našla v ČR eshop a majú to v obchodných podmienkach takto ošetrené, je to možné aj na Slovensku???


OBCHODNÍ PODMÍNKY
1.1 Níže uvedené obchodní podmínky upravují poskytnutí služby na adrese www...... Obchodní podmínky vymezují a upřesňují práva a povinnosti poskytovatele služeb a zákazníka. Veškeré smluvní vztahy jsou uzavřeny v souladu s právním řádem České republiky. Je-li zákazníkem spotřebitel, řídí se vztahy, které nejsou těmito obchodními podmínkami upravené, zákonem č. 40/1964 Sb, občanský zákoník a č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Je-li zákazníkem podnikatel a je současně zřejmé s přihlédnutím ke všem okolnostem, že se závazkový vztah s poskytovatelem týká jejich podnikatelské činnosti, řídí se vztahy neupravené obchodními podmínkami, zákonem č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník.1.2 Poskytovatel poskytuje zákazníkům službu spočívající v zastoupení zákazníků při objednávání zboží a zaplacení jeho kupní ceny(dále jen „výrobky“), pocházejícího ze zahraničí, které si zákazník vybere z virtuální nabídky umístěné na webových stránkách www (dále i jen „služba“).1.3 Poskytovatel uzavírá se zákazníkem příkazní, respektive mandátní smlouvu, je-li zákazníkem podnikatel a je zřejmé s přihlédnutím ke všem okolnostem, že se smlouva týká jeho podnikatelské činnosti (dále jen „smlouva“). Po uzavření smlouvy poskytovatelobjednává zákazníkem vybrané zboží a hradí kupní cenu jménem zákazníka a na jeho účet, a to prostřednictvím veřejné komunikační sítě (internet).1.4 Služba je poskytována za odměnu.1.5 Poskytovatel zboží neprodává, není ani jeho dovozcem a dodavatelemve smyslu zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Poskytovatel pouze za odměnu jménem zákazníků a na jejich účet objednává zboží u prodávajícího a jménem zákazníků a na jejich účet hradí prodávajícímu kupní cenu.
Ankaa7
03.06.12,22:50
Nikto nevie poradiť?
martin09
02.07.12,19:29
Ahoj. Síce ti neviem poradiť, ale zaujíma ma táto téma. Prišla si na niečo nové? Vyriešila si to? Dobre by bolo asi prebehnuť zakony. ďakujem.
Ankaa7
30.08.12,18:54
Napokon som to vzdala a uberám sa iným smerom.