Jamka
13.09.04,13:54
Vie mi niekto potvrdiť túto teóriu? Pýtala som sa mojej DP na takýto prípad:
Zaradili sme tento rok do majetku technologické zariadenie MVE - v marci 2004. Teraz v septembri 2004 mám došlú faktúru za opravu transformatora vo výške 18249,- bez DPH. Môžem túto opravu účtovať na 511, alebo musím tieto náklady priradiť k hodnote majetku, keďže som ho zaraďovala len tento rok? Odpoveď od DP som dostala, že to môže ísť do nákladov. Čo vy na to?
Katty
13.09.04,11:58
no ak to bola oprava tak na 511, ty si predsa nič neobnovovala ani nezvyšovala hodnotu zariadenia ale len opravovala
Jamka
13.09.04,12:01
Ja viem, ale nejako som si neni istá, či to môže isť do N. Niečo sa mi pozdáva, že v prvom roku zaradenia majetku všetky súvisiace náklady sa účtujú ako zvýšenie hodnoty, ale zatiaľ som to dala na 511. Ešte to musím overiť.
Katty
13.09.04,12:04
Jamka môžeš si byť istá pretože zákon o dani z príjmov §29 jasne stanovuje čo sa považuje za technické zhodnotenie hm.majetku. Opravy tam nie sú...
Oldi
13.09.04,12:34
Ja viem, ale nejako som si neni istá, či to môže isť do N. Niečo sa mi pozdáva, že v prvom roku zaradenia majetku všetky súvisiace náklady sa účtujú ako zvýšenie hodnoty, ale zatiaľ som to dala na 511. Ešte to musím overiť.
To čo Vám vŕta hlavou, je skutočnosť, že pokiaľ by išlo o technické zhodnotenie, keďže je to v tom istom roku, aj keď by hodnota bola menej ako 30 tis. musela by sa zahrnúť do vstupnej ceny, resp. by navyšovala tento DM. Avšak vo vašom prípade ide o opravu a preto by to malo ísť skutočne do nákladov, tak, ako to tvrdí aj DP.
Jamka
13.09.04,13:15
Ďakujem za rady. Pekný zvyšok dňa.
rosemary
17.09.04,16:03
Určite je to oprava, ja som sa však stretla s tým, že daňováci skúmali, či sme mali, alebo prečo sme to nemali opravené v záručnej dobe.Dokazovanie bolo dosť vyčerpávajúce.
ESTER
18.09.04,05:57
Chcem len doplniť, že opravy sa podľa postupov účtovania v PÚ nepovažujú za súčasť obstarávacej ceny a preto sa účtujú priamo do nákladov, pokiaľ nemajú charakter tech.zhodnotenia.