keri
07.02.06,08:49
Ahojte,
vie mi niekto poradit?
Kameraman vystavuje fa za vyhotovenie digitalneho zaznamu, za vyhotovenie roznych televiznych prispevkov, to vsetko je vlastne jeho prijem za sluzby (je to FO a JU). Nakup DVD, CD, videokaziet a podobnych veci, ktore potrebuje uctujem do kolonky "vydaj za tovar".
Moze to tak byt?
Beba
07.02.06,07:56
On to predáva ďalej v nezmenenom stave? Eviduje sklad? To asi nie. Ak by to bol tovar, tak by sa musel aktivovať. Ja by som to dala na materiál a pri fakturácii dala spotrebovaný materiál na výrobu filmu a vlastne by to bolo v cene služby /ako napr. automechanik súčiastky / Má niekto iný názor?
SOME
07.02.06,07:57
Síce robím podvojné účtovníctvo, ale dala by som to na spotrebu materiálu, pretože to nie je tovar, ktorý sa priamo predáva, ale spotrebovaný materiál k svojej činnosti.
ormika
07.02.06,08:00
Účtuj to ako materiál, lebo ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenej podobe, nepoužíva sa, neprenajíma a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní.
Zita5
07.02.06,08:02
Účtovala by som ako materiál ,s príslušnou skladovou evidenciou;) .
keri
07.02.06,08:32
Skladovu evidenciu nevedie, neviem, ci v jeho priprade by to bolo opodstatnene...Tie DVD a pod. svoju vonkajsiu podobu nemenia, len uz je na nich nahrate vselico mozne. Ale mate pravdu, preuctujem tie nakupy z tovaru na material.
Dakujem kazdemu za radu.:)
eop
02.10.07,12:27
Ahoj, chcem sa spýtať, ako by ste zaúčtovali:
Firma, PÚ kúpi 500 litrov oleja, fľaše, etikety, uzávery.
Ten olej porozlieva do fliaš, uzavre, nalepí etiketu a predá.
Jedná sa o tovar, alebo materiál?
- nákup (olej,fľaše,etikety,uzávery)
- predaj (1ks)
Ďakujem moc.
hanelie
02.10.07,12:33
materiál
z častí sa skladá celok
/tovar - kus kúpiš, kus predáš/
Kurucz
02.10.07,15:25
V čajovni kúpi majiteľ rôzne druhy čajov, ktorý zaúčtuje v PÚ ako spotrebovaný materiál na účet 501 alebo ako nakúpený materiál na 542? Potom cez RP predáva uvarený čaj ako tovar (604) alebo ako predaný materiál (642). Kolegyňa tvrdí, že príjem z RP treba účtovať ako poskytnuté služby na 602. Kto má pravdu?
Zoltán Kovács
02.10.07,15:27
V čajovni kúpi majiteľ rôzne druhy čajov, ktorý zaúčtuje v PÚ ako spotrebovaný materiál na účet 501 alebo ako nakúpený materiál na 542? Potom cez RP predáva uvarený čaj ako tovar (604) alebo ako predaný materiál (642). Kolegyňa tvrdí, že príjem z RP treba účtovať ako poskytnuté služby na 602. Kto má pravdu?

Nákup ako 501, a predaj 602. Pri predaji poskytol aj služby - uvaril čaj a naservíroval.
eop
04.10.07,10:18
Ahoj, chcem sa spýtať, ako by ste zaúčtovali:
Firma, PÚ kúpi 500 litrov oleja, fľaše, etikety, uzávery.
Ten olej porozlieva do fliaš, uzavre, nalepí etiketu a predá.
Jedná sa o tovar, alebo materiál?
- nákup (olej,fľaše,etikety,uzávery)
- predaj (1ks)
Ďakujem moc.

Takže, keď sa jedná o materiál tak
nákup bude 501
a predaj 602 ???
Orsz
04.10.07,19:51
Ahoj, chcem sa spýtať, ako by ste zaúčtovali:
Firma, PÚ kúpi 500 litrov oleja, fľaše, etikety, uzávery.
Ten olej porozlieva do fliaš, uzavre, nalepí etiketu a predá.
Jedná sa o tovar, alebo materiál?
- nákup (olej,fľaše,etikety,uzávery)
- predaj (1ks)
Ďakujem moc.

Tu by som účtovala jednoznačne cez 504 a 604 a z toho etikety na 501.
Orsz
05.10.07,05:41
Andrej, to máš pravdu, ale potom sa tu mnohí rozchádzame v názoroch. Môžem k tomu porovnať napr. fungovanie baru: tam sa tiež nápoje rozlievajú, miešajú, doplňajú,....atď...a prevládol názor, že sa má účtovať o tovare, pretože nevyrábaš pivo, ani víno, atď. A v tomto prípade tiež nevyrábaš olej, dáš to do flaší, uzavrieš, nalepíš etiketu a predávaš ďalej. No vidím, že v tejto oblasti - by sa veľmi zišlo nejaké metodické usmernenie.
Zoltán Kovács
05.10.07,05:56
Andrej, to máš pravdu, ale potom sa tu mnohí rozchádzame v názoroch. Môžem k tomu porovnať napr. fungovanie baru: tam sa tiež nápoje rozlievajú, miešajú, doplňajú,....atď...a prevládol názor, že sa má účtovať o tovare, pretože nevyrábaš pivo, ani víno, atď. A v tomto prípade tiež nevyrábaš olej, dáš to do flaší, uzavrieš, nalepíš etiketu a predávaš ďalej. No vidím, že v tejto oblasti - by sa veľmi zišlo nejaké metodické usmernenie.

Bar by som účtoval ako materiál 501, a tržbu ako 602 lebo je tam pridaná hodnota tá služba (rozliatie do pohára, a obsluha). Nepredávaš ten tovar v nezmenenej forme. Nápoj kupiš vo flašy a predaš ho rozliatý v pohároch.
evina
05.10.07,06:00
Andrej, to máš pravdu, ale potom sa tu mnohí rozchádzame v názoroch. Môžem k tomu porovnať napr. fungovanie baru: tam sa tiež nápoje rozlievajú, miešajú, doplňajú,....atď...a prevládol názor, že sa má účtovať o tovare, pretože nevyrábaš pivo, ani víno, atď. A v tomto prípade tiež nevyrábaš olej, dáš to do flaší, uzavrieš, nalepíš etiketu a predávaš ďalej. No vidím, že v tejto oblasti - by sa veľmi zišlo nejaké metodické usmernenie.

Neviem, či prevládol názor - tovar. Skúsim nájsť ale myslím, ž nie... Ja by som na 601 účtovala i podľa príspevku 9 /čaj/.
Fungovanie baru - účtovala by som a účtujem 501, 601.
Tu nejde o vyrábanie piva, vína, ale o to, že to pivo a víno sa nepredáva v nezmenenom stave. Tým, že ho servíruješ-rozlievaš a pod. pridávaš do toho určitú časť svojej práce...

http://www.porada.sk/t58827-uctovanie-novovzniknutej-restaruracie.html
http://www.porada.sk/t34332-uctovanie-v-restauracii.html
http://www.porada.sk/t37320-ju-bufet.html
Orsz
05.10.07,06:10
Neviem, či prevládol názor - tovar. Skúsim nájsť ale myslím, ž nie... Ja by som na 601 účtovala i podľa príspevku 9 /čaj/.
Fungovanie baru - účtovala by som a účtujem 501, 601.
Tu nejde o vyrábanie piva, vína, ale o to, že to pivo a víno sa nepredáva v nezmenenom stave. Tým, že ho servíruješ-rozlievaš a pod. pridávaš do toho určitú časť svojej práce...

http://www.porada.sk/t58827-uctovanie-novovzniknutej-restaruracie.html
http://www.porada.sk/t34332-uctovanie-v-restauracii.html
http://www.porada.sk/t37320-ju-bufet.html

Evina, tieto príspevky o účtovaní v reštaurácii mám prečítané odpredu - odzadu. V týchto témach sú účty 501,601 - pre kuchyňu, teda výrobu jedál a pre bar, reštauráciu 504,604. Riešim túto dilemu doteraz, a rozhodla som sa napísať na DRSR aby k tomu zaujali nejaké stanovisko.
evina
05.10.07,06:40
Evina, tieto príspevky o účtovaní v reštaurácii mám prečítané odpredu - odzadu. V týchto témach sú účty 501,601 - pre kuchyňu, teda výrobu jedál a pre bar, reštauráciu 504,604. Riešim túto dilemu doteraz, a rozhodla som sa napísať na DRSR aby k tomu zaujali nejaké stanovisko.

Sú tam aj príspevky bar reštaurácia 501 601 /aspoň ja ich tam vidím - napr. aj účtovanie v hoteli...
Ja som mala problémy sa vnútorne stotožniť tiež s týmto účtovaním, ale dnes som už presvedčená, že je to o.k. Účtujem malé stravovacie zariadenie a napr. tržba z cocacoly je na účte 601-otvoria, nalejú, pridajú citrón, ľad, slamku, odnesú zákazníkovi.... 604 by som účtovala v potravinovom obchode - tam sa predáva v nezmenenom stave.

Neviem, či ti DRSR zaujme k tomu stanovisko, nakoľko z hľadiska daňového či 601, 602, 604 na veci nič nemení. Tu by skôr zavážili názory metodikov účtovníctva /ale aj tak by sa asi 100% nezhodli:)/....tak tu asi zas raz nastúpi staré známe - ako si kto dokáže zdôvodníť....

Napadla ma napríklad taká vec - alkohol v takomto zariadení-predáva sa ako čistý, myslím rozliaty bez prísad, ale zamiešava sa aj do rôznych nápojov. Naozaj neviem ako by sa dalo toto presne odsledovať a ako by som mohla účtovať 1l fľašu alkoholu len na 604, keď ju otvorím časť predám čisto ako alkohol /v poháriku/ a časť použijem na miešané nápoje...
P.s. samozrejme nejdem tu rozoberať povinnosť mať receptúry a pod., ale predstavme si to prakticky pri účtovaní.... pol fľaše na 604 a pol na 601 :rolleyes:
Orsz
05.10.07,20:06
Tiež som bola vždy presvedčená o účtoch 501,601 aj pri reštaurácii, minulý rok som tiež o tom písala v príspevkoch v účtovaní reštaurácie. No tento rok až priveľa ľudí v mojom okolí tvrdí, že to je tovar - a dostala som chrobáka do hlavy. No nebudem to ďalej riešiť, ale v prípade toho oleja, ktorý sa plní do fľaší, by som možno použila účty 504,604, prípadne potom 501,601, ale 602 nie, - nebrala by som to ako službu ale skôr ako vlastný výrobok.
Melnick
10.10.07,08:05
Mám dilemu.Účtujem nechtové štúdio a mám tak nákup lakov. Časť lakov sa predá v nezmenenom stave - dopredu nikdy nie je jasné koľko a časť lakov sa spotrebuje pri úprave nechtov. Ako čo najsprávnejšie zaúčtovať :
-nákup
-tržby
ďakujem.
betka
10.10.07,09:28
Riešila by som to cez predaj nepotrebného materiálu.
Materiál nie sú zásoby, kt. sú určené na predaj, ale na spotrebu v UJ. Môže dochádzať k situciám, že pristupuje k predaju nepotrebných materiálov zásob.

A.spôsob:
Predaj nepotrebného materiálu: 211/642,343
vyskladnenie: 542/112

Spotreba materiálu pri predaaji neúčtujem cez 501 ale cez 542-predaný materiál. Rozdiel medzi 542 a 642 predstavuje zisk z predaja materiálu.

Pri B sa účtuje všetko do nákladov, pričom je potrebné vypracovať IS na priamu spotrebu materiálu.
Melnick
10.10.07,10:29
Účtujem "B".:) Vypracovaná smernica by bodla. :) :) :)
Melnick
10.10.07,11:06
Našla som si v PP 8-9/2004 treba ju ale učesať.:) Ale ako vzor postačí.


Dúfam,že nebudem musieť písať smernicu na smernice.:eek:

Ďakujem betka za pomoc a radu.:)
evelien
10.10.07,11:22
Definiciu tovaru som akosi prehliadla a teraz citam tuto temu. Som trochu zmatena:
reklamna agentura nakupuje reklamne predmety u jednoho dodavatela a dava ich potlacat u ineho.
Nakup reklamnych predmetov davam na 504, potlač na 518, odoslanu fakturu takisto rozuctujem na predmety 604, potlac 602.
Je to ok?
Sarah
10.10.07,14:00
Mám dilemu.Účtujem nechtové štúdio a mám tak nákup lakov. Časť lakov sa predá v nezmenenom stave - dopredu nikdy nie je jasné koľko a časť lakov sa spotrebuje pri úprave nechtov. Ako čo najsprávnejšie zaúčtovať :
-nákup
-tržby
ďakujem.

Ja som tiež riešila podobnú situáciu, máme pokrývačskú firmu, pričom nakupujeme všetko ako materiál, ale vždy sa niečo predá ako tovar, bez poskytnutých pokrývačských služieb. Riešim to takým spôsobom, že nákup celý rok účtujem na 501. Predaj:
1. ak boli poskytnuté pri predaji krytiny aj pokrývačské služby - 602,
2. ak predaná samotná krytina - 604.
Na konci roka pozriem stav na účte 604, a preúčtujem príslušnú čiastku z účtu 501 na účet 504 (s prihliadnutím na obrat). Tak aby to približne sedelo. Mali sme aj kontrolu, a nemali žiadne námietky voči tomuto účtovaniu. Veď nákladové a výnosové účty sú aj tak zachované. Myslím, že je to celkom jednoduché riešenie, a nič s nim nepokazíš.
evelien
12.10.07,08:02
Z tohto vsetkeho mi vyplyva, ze budem musiet kazdy reklamny predmet prijimat na sklad (B sposob) a pouzit 621. To iste bude platit aj pri tlacovych produktoch. Kedze my spracujeme grafiku (niekedy aj nasi dodavatelia) a potom to dame vytlacit. Nikdy by mi vsak nic nezostalo na sklade, lebo objednava sa iba to, co si niekto objedna od nas.
Ked toto vsetko urobim, vysledok bude ten, ze budem mat viac prace, viac vytlacenych papierov, viac uctovnych zapisov, budem si musiet kupit rozsirenie programu.... a hosp. vysledok bude rovnaky (teda nizsi o naklady na papier, uct. program).
A este jedna vec, trochu bokom, to budem musiet prijimat na sklad aj tovar, ktory predavam v nezmenenom stave? Nie je to vsetko zbytocne? Ved sa to da vsetko urobit omnoho jednoduchsie :(
JarmilaR
22.01.08,15:18
Ahojte,
ako by ste účtovali nasledovne:
spoločnosť nakúpi perá, každé zabalí do darčekovej krabice a predá klientovi pero v krabici. Nakup pier? Nakup darcekovej krabice? Pracu?
Je to nezmenená podoba?
ďakujem.