morgan
17.03.12,20:49
Dobry den,

chcela by som sa opytat: s.r.o. planuje ukoncit cinnost v 1.polroku 2012 a v decembri spustila vypredaj tovaru za vypredajove ceny (pod nakupnu-skladovu cenu).
Co s rozdielom medzi skladovou a nizsou predajnou cenuo ku koncu roka?

uctovat cez opravne polozky, aj ked ide o trvale znizenie ceny, alebo to je mozne uctovat ako manko?

Dakujem.:confused:
tictac7
17.03.12,20:14
....s.r.o. = PÚ -terazky otázočka - účtovanie zásob A alebo B? Inak zásada 604 by asi že nemalo byť menšie ako 504...dôvod - ....podníkanie je.....za účelom dosiahnutia zisku....

....a inak, nie - na základe faktúr, alebo kasy máš 311, resp. 211 / 604, 343 a k tomu výdajky v OC 504 / 132
Stefan2005
18.03.12,06:58
... zatiaľ som sa nestretol s tým, že spôsob A alebo B účtovania má vplyv na tvorbu OP :confused:

Predajná cena môže byť nižšia ako nákupná, najmä aj sú na to dôvody - likvidácia firmy je určite taký dôvod.
Ako manko by som to rozhodne neúčtoval, manko to nie je...

Odkiaľ vieš, že pokles je definitívny? Bežne sa robí výpredaj tak, že sa začne s nákupnou, cenou, potom sa ide pod nákupnú cenu, polovica nákupnej ceny, posledný mesiac štvrtina, ....

To znamená, že predpokladaná predajná cena nemusí byť konečná; tvorbou OP chybu neurobíš...
morgan
19.03.12,18:33
dakujem za nazory... ale myslim ,ze ide o trvale znizenie z titulu ukoncenia cinnosti a vypredaja zasob tovaru... cena uz nikdy nestupne, naopak bude len klesat a uz aj pod nakupnu hodnotu.
Takze mam dilemu, ci tvorit OP, nic nedouctovavat, alebo ine (?)