jamix
18.03.12,07:42
Dobrý deň, som Ukrajinec, chcel by som založiť s.r.o. a podnikať na Slovensku. Budem pretože podávať žiadosť o prechodný pobyt na Slovensku na účel podnikania.

Mám prosím jednu otázku: Zákon č. 404/2011 Z.z. o pobyte cudzincov hovorí (§32 ods. 7), že musím preukazovať "finančné zabezpečenie podnikateľskej činnosti výpisom z podnikateľského účtu zriadeného na účely podnikania". Môžem preukazovať toto zabezpečenie výpisom z účtu v ukrajinskej banke, alebo musím všetko najprv zriadiť tento účet na Slovensku?

Ďakujem!
Ice dive
18.03.12,07:12
no podľa mňa je jednoduchšie a lacnejšie založiť účet v SR ako nechať prekladať tlmočníkom výpis z účtu... inak do obchodného registra ťa zapíšu aj keď máš trvalú adresu pobytu na Ukrajine... prechodný pobyt pri podnikaní nie je podmienkou...
maria2211
27.08.12,15:11
Áno, do Obchodného registra ho zapíšu, ale iba ako spoločníka s.r.o. On píše, že chce získať pobyt na účel podnikania. V tom prípade podľa zákona musí byť konateľom vo firme a tam ho už ako konateľa nezapíšu bez povolenia na pobyt v SR - zamotané, ale je to tak. Ale k otázke - môžeš to preukázať aj výpisom z účtu založeným v ukrajinskej banke, ale POZOR! Na výpise nesmie byť napísané DOVIDKA ale VYPISKA IZ RACHUNKU a tie výpisy musíš mať dva - jeden na ktorom bude napísané, že je to PODNIKATEĽSKÝ - predprinimateľskyj rachunok - suma na tom účte musí byť vo výške 100 násobku životného minima, teda 19 458 EUR a druhý - osobný účet - ličnyj - v sume 12 násobku, teda 2 334,96 EUR - tým prvým sa preukazuje zabezpečenie podnikateľskej činnosti a tým druhým zabezpečenie Tvojho pobytu ako fyzickej osoby. Tieto výpisy musíš mať samozrejme preložené do slovenského jazyka úradným prekladateľom - slovenským úradným prekladateľom, polícia neuznáva preklady vykonané ukrajinskými prekladateľmi na Ukrajine.