alienka
07.02.06,08:55
Poprosím Vás o radu:
Zamestnávateľ chce celoplošne znížiť mzdy v celej prevádzke z dôvodu pretrvávajúcej nepodarkovosti výroby. Mala by som každému urobiť nový dodatok k zmluve. Niekto je zamestnaný na dobu určitú, niekto na dobu neurčitú. Ako postupovať v prípade, že zamestnanec nový dodatok nepodpíše? Aké sú práva a povinnosti zamestnanca a zamestnávateľa v takomto prípade?
Ďakujem za každú odpoveď.
dana9
07.02.06,14:49
Tento istý problém sme riešili aj my. Problém je v tom, že pracovná zmluva je dvojstranný právny úkon, t.j. ide o súhlasné prejavy oboch účastníkov zmluvy, pričom to isté platí aj o dodatkoch k pracovnej zmluve. Znamená to tiež, že k zmene zmluvy, nemôže dôjsť na základe jednostranného rozhodnutia zamestnávateľa, ale zamestnanec musí so zmenou vyjadriť svoj súhlas a to podísaním dodatku. Keď dodatok o zmene platu nepodpíše dobrovoľne, ani keď sa na neho bude apelovať objektívnymi príčinami, tak v zásade neexistuje právny nástroj, ktorým by mohol byť k podpisu prinútený. Zamestnávateľ však môže situáciu riešiť tak, že rozhodne o zmene organizácie práce, a zamestnanca môže prepustiť z dôvodu nadbytočnosti.
alienka
08.02.06,10:33
Z dôvodu nadbytočnosti? S tým ďalej súvisí aj odstupné, však?
makovnik1
08.02.06,13:49
Z dôvodu nadbytočnosti? S tým ďalej súvisí aj odstupné, však?


áno, je to tak
fredy27
11.08.09,19:14
Prosím poraďte.
Mám na výber tri možnosti
1-odpracovať každý mesiac do konca roka 20 hodín nadčasu v prospech firmy
2- nesúhlasím s bodom 1 , môžem podpísať novú zmluvu o znížení platu o 15%
3- nesúhlasím s bodmi 1 a 2 , môžem očakávať skorú výpoveď z firmy.
ďakujem za vaše odpovede.:(
fredy27
12.08.09,05:13
prosím poraďte
veronikasad
12.08.09,05:56
Keď porovnáš : mzdu za 20 hod,. nadčasu vrátane nadčasového príplatku s 15 % znížením platu. Čo je viac ?
veronikasad
12.08.09,06:03
Prosím poraďte.
Mám na výber tri možnosti
1-odpracovať každý mesiac do konca roka 20 hodín nadčasu v prospech firmy
2- nesúhlasím s bodom 1 , môžem podpísať novú zmluvu o znížení platu o 15%
3- nesúhlasím s bodmi 1 a 2 , môžem očakávať skorú výpoveď z firmy.
ďakujem za vaše odpovede.:(
Zamestnávatel neporušuje ZP - pozri § 121 ZP

§ 121
Mzda za prácu nadčas
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.

(2) Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve dohodnúť okruh zamestnancov, s ktorými je možné dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. Zamestnávateľ, ktorý nemá v kolektívnej zmluve dohodnutý okruh zamestnancov podľa prvej vety, môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom, so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne.
V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.
fredy27
12.08.09,06:19
nerozumiem, hodiny ktoré odpracujem darujem firme. zaplatené hodiny za nadčas, príplatky nedostanem. Na výplatnej páske bude základná mzda bez nadčasov.
mzdarka renca
12.08.09,06:27
nerozumiem, hodiny ktoré odpracujem darujem firme. zaplatené hodiny za nadčas, príplatky nedostanem. Na výplatnej páske bude základná mzda bez nadčasov.

máte to v kolektívnej zmluve?
veronikasad
12.08.09,06:27
nerozumiem, hodiny ktoré odpracujem darujem firme. zaplatené hodiny za nadčas, príplatky nedostanem. Na výplatnej páske bude základná mzda bez nadčasov.
Ano, 150 hod. ročne môže byť súčasťou základnej mzdy - bez nároku na zaplatenie práce nadčas a nadčasového príplatku.

V ktorom stupni náročnosti je zaradená tvoja práca /uveď prosím výšku mzdy - ak nechceš cez poradu, pošli SS/
fredy27
12.08.09,07:05
Včera túto informáciu majitelia oznámili celej firme cca 300 ľudí. Týka sa všetkých zamestnancov, výrobných a administratívnych. Priemerný zárobok sa pohybuje okolo 500 eur.
Xanti
12.08.09,07:12
Včera túto informáciu majitelia oznámili celej firme cca 300 ľudí. Týka sa všetkých zamestnancov, výrobných a administratívnych. Priemerný zárobok sa pohybuje okolo 500 eur.Sa čudujem majiteľom, že nevezmú z UP ludí na absolvetskú prax. Ale nútia kmeňových zamestnancov robiť zadara. :mad:
veronikasad
12.08.09,07:21
Včera túto informáciu majitelia oznámili celej firme cca 300 ľudí. Týka sa všetkých zamestnancov, výrobných a administratívnych. Priemerný zárobok sa pohybuje okolo 500 eur.
Čo na to vaše odbory ? Okruh zamestnancov by mal byť dohodnutý v kolektívnej zmluve. Bol schválený nejaký dodatok ku kolektívnej zmluve ?

Ťažko radiť, pre ktorú alternatívu sa rozhodnúť. Nikdy nie je zaručené, že po alternatíve a/ alebo b/ nebude nasledovať c/ V prvom aj druhom prípade dôjde ku zníženiu mzdy, ktorá bude mať vplyv na výpočet odstupného a ak si nenájdeš prácu aj na výšku dávky v nezamestnanosti ...
fredy27
12.08.09,13:39
ak nie je v KZ o nadčasoch zmienka? pri podpisovaní kolektívnej zmluvy sa nepočítalo s hosp.krízou... odbory mlčia, majú strach o svoje stoličky.
zamestnávateľ zákon neporuši a my sa môžeme tešiť, že nemusíme odpracovať 150 hodín do konca roka.
ďakujem za informácie
veronikasad
12.08.09,13:43
ak nie je v KZ o nadčasoch zmienka? pri podpisovaní kolektívnej zmluvy sa nepočítalo s hosp.krízou... odbory mlčia, majú strach o svoje stoličky.
zamestnávateľ zákon neporuši a my sa môžeme tešiť, že nemusíme odpracovať 150 hodín do konca roka.
ďakujem za informácie
tomuto nerozumiem ...
fredy27
12.08.09,15:47
tomuto nerozumiem ...

Ano, 150 hod. ročne môže byť súčasťou základnej mzdy - bez nároku na zaplatenie práce nadčas a nadčasového príplatku.

V ktorom stupni náročnosti je zaradená tvoja práca /uveď prosím výšku mzdy - ak nechceš cez poradu, pošli SS/ prepáč že som stručný:mee:
majoneza
12.08.09,21:31
Ak to nie je v KZ, moze zamestnavatel dohodnut neplateny nadcas v dodatku k zmluve?

K povodnej otazke, zavisi od Vasej osobnej/rodinnej financie, zivot, a tiez od pravdepodobnosti, ze by ste nasli inu pracu.

pri 3) by ste dostali 2 mesiace odstupne - tak to moze byt najlepsie ak rychlo najdete nieco ine.
mzdarka renca
13.08.09,03:50
ak nie je v KZ o nadčasoch zmienka? ak nie je zmienka, tak každý nadčas musí byť zaplatený v plnej výške aj s príplatkami pri podpisovaní kolektívnej zmluvy sa nepočítalo s hosp.krízou... odbory mlčia, majú strach o svoje stoličky. odborári, členovia výboru sú chránení za určitých podmienok pred výpoveďou, tak sa veľmi nemajú prečo báť
zamestnávateľ zákon neporuši a my sa môžeme tešiť, že nemusíme odpracovať 150 hodín do konca roka.
ďakujem za informácie

Veronika napísla preto, že nerozumie, lebo si to napísal dosť nezrozumiteľne. Neviem, či som to aj ja správne pochopila, ale ako som to pochopila, tak som aj odpovedala.
fredy27
13.08.09,12:55
Veronika napísla preto, že nerozumie, lebo si to napísal dosť nezrozumiteľne. Neviem, či som to aj ja správne pochopila, ale ako som to pochopila, tak som aj odpovedala.
Prepáčte....

Dnes všetci zamestnanci firmy " dobrovoľne " podpísali nové zmluvy, kde sa zaviazali odpracovať v prospech firmy denne 1 hodinu bez nároku na mzdu a príplatky po dobu 7 mesiacov (koniec februára). Ak zamestnanec nesplní podmienky, bude mu krátený plat o 15% . V zmluve nie je presne definované za aký čas, chýba tam veľa detailov, kto , kedy, ako , ....
Je mi ťažko na srdci, pretože sa jednej firme podarilo manipulovať so strachom svojich zamestnancov, okolité firmy si zoberú príklad.
Ďakujem za odpovede. Neviem prečo nemôžem použiť tlačítko ocenenie, zaslúžite si.
veronikasad
13.08.09,13:05
Prepáčte....

Dnes všetci zamestnanci firmy " dobrovoľne " podpísali nové zmluvy, kde sa zaviazali odpracovať v prospech firmy denne 1 hodinu bez nároku na mzdu a príplatky po dobu 7 mesiacov (koniec februára). Ak zamestnanec nesplní podmienky, bude mu krátený plat o 15% . V zmluve nie je presne definované za aký čas, chýba tam veľa detailov, kto , kedy, ako , ....
Je mi ťažko na srdci, pretože sa jednej firme podarilo manipulovať so strachom svojich zamestnancov, okolité firmy si zoberú príklad.
Ďakujem za odpovede. Neviem prečo nemôžem použiť tlačítko ocenenie, zaslúžite si.
Fredy, ak tomu dobre rozumiem, zmenili vám uväzok v pracovnej zmluve na 35 hodín týždenne a robiť budete 40 hod. ? Alebo zostalo 40 hod. a máte týždenne odrobiť 45 ? Tých 15 % ste dostali ako pohyblivú zložku mzdy ? Na základný plat vám siahnúť nemôžu ...
fredy27
13.08.09,13:46
Denne máme 7,5 hod. a k tomu pol hodinu na obed. Od tohoto mesiaca musíme denne hodinu odrobiť navyše. Na dvojsmennej prevádzke musia tento nadčas odrobiť minimálne 4 hodiny. Nemajú povolené odrobiť to po hodine. Každý vedúci si určuje svoje pravidlá. Mzda ostala pôvodná a tých 15% mzdy stiahnu v prípade, že neodrobím celý nadčasový fond.
veronikasad
13.08.09,14:11
Denne máme 7,5 hod. a k tomu pol hodinu na obed. Od tohoto mesiaca musíme denne hodinu odrobiť navyše. Na dvojsmennej prevádzke musia tento nadčas odrobiť minimálne 4 hodiny. Nemajú povolené odrobiť to po hodine. Každý vedúci si určuje svoje pravidlá. Mzda ostala pôvodná a tých 15% mzdy stiahnu v prípade, že neodrobím celý nadčasový fond.
Fredy, ak zamestnávatela donútil k takýmto opatreniam skutočný pokles zákazok a nájsť si inú vhodnú prácu je ťažké, neostáva ti nič iné len zaťať zuby a vydržať.
Ak sú za tým iné dôvody - aj takých zamestnávateľov poznám, je tu možnosť podať podnet - aj anonymný - na Inšpektorát práce. Či návšteva inšpektorov situácii vo firme pomôže, ťažko predpokladať. Reakcia majitelov môže byť úplne opačná ako ste si od toho slubovali ...

Tých 15 % máte ako pohyblivú zložku mzdy ? /napr. prémie, odmeny/. Na základný plat vám siahať bez vášho súhlasu nemôžu.
fredy27
13.08.09,15:12
Nie, nemáme pohyblivú zložku. Všetci máme dohodnutý pevný plat - zmluvný plat. Počet zákaziek sa navýšil, započul som "šumy", že na niektorých strediskách budú robiť dvanástky.

( Na základný plat vám siahať bez vášho súhlasu nemôžu. ) v dodatku mám uvedené, nedodržané hodiny nadčasu - mínus 15% z platu. Zmluvy sme podpísali a súhlasili s podmienkami.
mzdarka renca
13.08.09,15:18
Nie, nemáme pohyblivú zložku. Všetci máme dohodnutý pevný plat - zmluvný plat. Počet zákaziek sa navýšil, započul som "šumy", že na niektorých strediskách budú robiť dvanástky.

( Na základný plat vám siahať bez vášho súhlasu nemôžu. ) v dodatku mám uvedené, nedodržané hodiny nadčasu - mínus 15% z platu. Zmluvy sme podpísali a súhlasili s podmienkami.

Takto postavené pracovné zmluvy nie sú v poriadku.......ak by vám dali základný plat a k tomu + nejakú výkonostnú odmenu za tých 150 hod. nadčasu v roku, tak je to ok. Ná základný plat Vám nemôžu siahnuť.
Medzi nami, ak to nemáte očetrené v Kolektívnej zmluve, tak nová PZ je neplatná, aj keď je podpísaná oboma zmluvnými stranami. Ale je dosť možné, že sa odborári so zámestnávateľom dohodli a spravili dodatok ku KZ. Ak dohoda medzi zámestnávateľom a odborovou organizáciou existuje, tak aj PZ sú platné.
majoneza
13.08.09,16:56
A ked nie su odborove organizacie vo firme, a ani KZ, jednoducho sa neda nic take dohodnut?
fredy27
13.08.09,17:03
Takto postavené pracovné zmluvy nie sú v poriadku.......ak by vám dali základný plat a k tomu + nejakú výkonostnú odmenu za tých 150 hod. nadčasu v roku, tak je to ok. Ná základný plat Vám nemôžu siahnuť.
Medzi nami, ak to nemáte očetrené v Kolektívnej zmluve, tak nová PZ je neplatná, aj keď je podpísaná oboma zmluvnými stranami. Ale je dosť možné, že sa odborári so zámestnávateľom dohodli a spravili dodatok ku KZ. Ak dohoda medzi zámestnávateľom a odborovou organizáciou existuje, tak aj PZ sú platné.
Ďakujem, pritlačím niektorého odborára k múru;)
mzdarka renca
13.08.09,17:36
A ked nie su odborove organizacie vo firme, a ani KZ, jednoducho sa neda nic take dohodnut?

nie, Veronika už v príspevku č.8 uviedla znenie § 121 ZP, je to tam zvýraznené.
http://www.porada.sk/1122014-post8.html
majoneza
13.08.09,17:39
Namiesto hadania sa s odborarmi, ja by som povedal, ze je treba pozerat na svet aj mimo vasej firmy. Za to, co robite platil by niekto viac?

Ak ano, tak hladajte toho podnikatela. Okrem peniazi by k Vam mal lepsie spravanie sa.

Ak nie, mohli by ste to robit na vlastnych nohach? Ak to nie je mozne, tak rozmyslajte ako sa mozete preskolit, aby ste dostali to co chcete (mozete sa ucit nieco v terajsej firme od ludi, ktori su lepsie plateni?), pretoze ak vyhrate spor tentokrat, firma najde sposob vyhrat v buducnosti. Ak ostatni budu pracovat nadcas, a ty nie, mozes ocakavat tu 3. moznost, co ste povodne spomenuli, vypoved s odstupnym - ale predpokladam, ze ste podpisali dodatok pretoze chcete pokracovat vo firme.
veronikasad
13.08.09,18:12
Nie, nemáme pohyblivú zložku. Všetci máme dohodnutý pevný plat - zmluvný plat. Počet zákaziek sa navýšil, započul som "šumy", že na niektorých strediskách budú robiť dvanástky.

( Na základný plat vám siahať bez vášho súhlasu nemôžu. ) v dodatku mám uvedené, nedodržané hodiny nadčasu - mínus 15% z platu. Zmluvy sme podpísali a súhlasili s podmienkami.
Fredy, znovu opakujem na základný plat Vám siahnúť nemôžu. To by ste museli podpísať dohodu o zrážkach zo mzdy - napr. pri nekvalitnej práci. Ak by sa tak stalo, je to na podnet na inšpekciu práce. Skontroluje si dodatok, či sa nezmenila PZ v časti odmeňovanie - časť mzdy neprešla do pohyblivej zložky. Môže to byť aj v internej smernici zamestnávatela, ak mzdu nemáte v PZ.
fredy27
18.08.09,10:16
Chcel som naskenovať pracovnú zmluvu s dodatkom. Obávam sa postihu od zamestnávateľa keby to tu náhodou našiel.
Všetci sa zmierili s realitou, nikto neprotestuje.
Dakujem za pomoc a rady.
majoneza
18.08.09,17:07
Potom otvorte subor v Paint/Skicar a zmazte nazov zamestnanca, vase meno, miesto vykonani prace, datumy a mesto kde sa podpisalo.


Pridam, ze je to mozne, ze odborari dohodli so zamestnavatelom, pretoze to bolo jedinou cestou ako mohla dalej fungovat firma.
fredy27
18.08.09,17:48
Ľutujem, ale nemôžem vložiť obrázok. Zmluvu som naskenoval, ale nejde mi to.
Xanti
18.08.09,17:55
Skús poslať na môj mail xanti_pa zavináč centrum bodka sk . Prepáč, že takto píšem adresu, ale nemám rada spamy.
Ja to vycapím na poradu v tvojom mene, hm?
Xanti
18.08.09,18:04
No a tu je slúbená dohoda od Fredy27
majoneza
18.08.09,22:10
Asi je treba vidiet aj pracovnu zmluvu.
Xanti
19.08.09,16:17
No posielam dalšiu prílohu v mene Fredy27
majoneza
19.08.09,18:37
Uz si ty osobne podpisal tu dohodu?

Mozno nemam pravdu, ale zda sa mi, ze ste podpisali a potom nebudete pracovat tie dohodnute hodiny navyse, tak zamestnavatel ti moze dat vypoved (z dovodu pracovneho disciplinu, nie org. zmien), tak ked mas na vyber, ze bud podpises suhlas s pokutou, alebo podpises prevzatie vypovede, tak prakticky ti mozu siahnut na zakladny plat.
fredy27
22.08.09,13:34
Je dusno...väčšina zamestnancov podpísala, báli sa možnej výpovede, pracujú podľa zmluvy nadčasy. Ti čo mali okolo 100-150 hodín do mínusu pretože prvé mesiace museli byť doma, kvôli kríze si nechceli uviazať na krk slučku. Nemajú šancu odrobiť 250 hodín do vianoc. stáva sa, že vedúci pošle robotníka domov, lebo nemá preňho robotu.
Kto nepodpísal, má výpoveď istú.