hana_
18.03.12,07:48
Dobrý deň,

v blízkej dobe začnem vyučovať cudzie jazyky na živnosť. Momentálne robím rovnakú prácu na dohodu a súkromne. Jazyková škola, pre ktorú pracujem, mi vzhľadom k nákladom, ktoré sa jej spájajú s organizovaním kurzov, nemôže ponúknuť rovnakú plácu za vyučovaciu hodinu, akú si pýtam od súkromných študentov. Preto som sa chcela spýtať, či je v poriadku, keď v budúcnosti ako živnostník budem vystavovať faktúry (chcem prejsť na faktúru aj u súkromných študentov) a budem si účtovať za rovnakú službu (rovnaký jazyk, druh kurzu, dĺžka vyučovacej hodiny) rozdielnu cenu v prípade práce pre jazykovú školu a v prípade výučby poskytnutej priamo študentovi. Alebo musím mať určenú pevnú cenu za jednu vyučovaciu hodinu a dodržiavať ju u všetkých?

Vopred Vám ďakujem za odpovede a želám pekný zbytok víkendu.
Xanti
18.03.12,06:53
Môžeš mať rozdielnu cenu,
ak vyučuješ v škole tak tam predsa vyučuješ viac žiakov naraz v triede.
Ak máš hodiny doma, tak sa venuješ jednému žiakovi, to je predsa nadštandart pre toho žiaka .
Podľa mňa to nie sú rovnaké služby.
hana_
18.03.12,07:00
Ďakujem za rýchlu odpoveď. V škole učím aj individuálne hodiny, takže v takom prípade poskytujem klientom školy rovnakú službu ako priamym klientom. Pýtam sa kvôli tomu, či je niekde určené, že živnostník musí mať stanovené pevné ceny za svoje služby alebo tovar a dodržiavať ich bez ohľadu na druh odberateľa.
Xanti
18.03.12,07:23
Ale veď ceny závisia aj na dohode, ak máš priame hodiny aj v škole teda individuálne, aj tak je tá cena iná.
Lebo v škole máš zabezpečený priestor, teplo, vodu, elektriku ....
A doma resp. kde vyučuješ súkromne si toto musíš zabezpečiť sama, preto si nemyslím že tie služby sú rovnaké.