Macka
07.02.06,08:56
Dnes mi prišli e-noviny s oznamom, že pre podnikateľov FO, ktorí účtujú v JÚ došlo od 1.1.2006 k zmenám v zmysle opatrenia MF SR č.MF 2600774, ktoré bolo publikované vo FS č.10/2005. V tomto opatrení sa okrem iného uvádza, že pri účtovaní DPH z majetku obstaraného finančným prenájmom sa v účtovníctve nájomcu postupuje podľa par.25 od 6 zákonač.595/2003 Z.z. o dani z príjmu a práve tomuto odseku nerozumiem.Jeho znenie:
Pri obstaraní HM formou fin. prenájmu súčasťou OC u nájomcu nie je DPH- a k tomu v poradcovi komentár: Podľa tohto ustanovenia súčasťou vstupnej ceny HM nikdy nie je DPH v tom prípade ak sa HM obstará formou fin. prenájmu. Táto zásada platí vždy bez ohľadu na to, či:
a/ nájomca/ obstarávateľ/ je alebo nie platiteľom dane
b/ ide o FO alebo PO a,
c/ táto osoba / podnikateľ/ účtuje v JÚ alebo PÚ
To znamená, že ak si napr. nájomca kúpi osobné auto do majetku firmy vstupnou cenou bude OC bez dane?, čiže do nákladov mu pôjde formou odpisov počas doby trvania leasingu cena bez dane a DPH bude VNZD? Ďakujem za vysvetlenie.
slnko
07.02.06,08:23
.... a DPH bude výdaj OZD.
Macka
07.02.06,08:31
Ešte raz Macka,
a ako budem DPH pri kúpe osobného mot. vozidla účtovať? Ako VNZD a v rámci uzávierkových operácií dávať do nákladov postupne počas doby leasingu?
martina12
07.02.06,08:39
Bola som na skoleni, ktory skolila metodicka z danoveho riaditelstva. DPH pri osobnom aute, ktorý je obstaraný fin.prenajmom, je naklad a casovo sa nerozlisuje.
Marína
07.02.06,10:17
Ešte raz Macka,
a ako budem DPH pri kúpe osobného mot. vozidla účtovať? Ako VNZD a v rámci uzávierkových operácií dávať do nákladov postupne počas doby leasingu?
Tu je tabuľka s návodom na zaúčtovanie.
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=128
Macka
07.02.06,11:52
A aký je vlastne rozdiel v účtovaní a v daňových výdavkoch do 31.12.2005 a od 1.1.2006 pri obstaraní HM formou finfnčného prenájmu?
Čunda
07.02.06,19:30
Je to tak, aj ja sa tým mordujem. Vzákone o Dani z príjmov par.25 ods 6 je jasne uvedené, že sôčasťou obstarávacej ceny nie je DPH, podľa výkladov DPH vstupeje do nákladov ako réžia.Ďalej sa o všetkých skutočnostiach t.j. záväzkov musí účtovať podľa splátkového kalendára v knihe záväzkov. Vravela si, že máš Poradcu? v čísle 3/05 Poradca extra je to uvedené aj s príkladom.
Macka
08.02.06,07:32
Mám poradcu extra 3/5, lenže ja účtujem v JÚ, a preto som chcela vedieť aké sú vlastne rozdiely v účtovaní po novom, pretože som to asi celkom nepochopila. Nevie mi to niekto vysvetliť konkrétne na príklade? / myslím tie rozdiely/. napr. pri obstaraní osobného auta a pri obstaraní úžitkového auta u platcu DPH. Ďakujem.
Muška
08.02.06,08:06
Macka, Marína v príspevku č. 5 Ti prilepila link.....otvor ho....potom klikni na "Stiahni" a je tam excelová tabuľka....Môžeš si tam vložiš svoje údaje- Keď si tie tabuľky pozrieš, je tam všetkom....ešte aj ako sa to zaúčtuje v peňažnom denníku