katarinka1985
18.03.12,12:11
Ahojte este jedna otazka... :-D
Zamestnanec po pri zamestanani vykonava sprostredkovatelsku cinnost, mal zato prijem cca 200 eur tento prijem sa zapisuje do riadku 8. tabulka 1. v DPFOB, moze si uplatnit 40% ako vydavky cca 80 eur zapisany v tom istom riadku ale v stlpci 2. vydavky, a samozrejme pod tymto si za skrtneme riadok 2. Pri prijmoch podla §6 ods.1a2 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov podľa §6 ods.10 zákona.... otazka... je to vsetko spravne? A ci treba nijake vydavky zdokladovat, alebo ci v budocnosti moze prist nato nijaka kontrola,kedze tento zamestnanec nie je registrovany v zivnostenskom registri, a ani nevedie jednoduche uctovnictvo. a este zo sumy 200 eur neodvadzal ziadne odvody do ZP a do SOC.P. tj.nema preukazatelne vydavky...
Melnick
18.03.12,11:20
Práve pre také druhy činností, kde skutočne nie sú preukázateľné výdavky je umožnené uplatniť si paušálne výdavky.
Dúfam ale, že "nepodniká" na čierno a má nejaké osvedčenie napr. z NBS a pod.
katarinka1985
18.03.12,11:28
Ma potvrdenie o vyske vyplatenych provizii a odmien v roku 2011 a ma prideleny aj DIC
mertinkova
18.03.12,11:29
Dobrý den prajem, ked ma niekto príjem zapisovaný na riadok 8 tabulka 1 tak by malo ist o poisťovaka, ale ked je poisťovak tak musi mat pridelene DIČ a odvody si platit musi na zdravotku určite a na socialku podla príjmu. Určite si môže uplatnit 40% paušal. Ked to robi napriklad napracovnu zmluvu alebo dohodu o vykonaní práce tak by mu malo príst potvrdenie od zamestnávatela a to sa píse do V. oddielu. A teraz on je zamestnanec tej poistovne alebo ma príjem na DIČ ? Dufam ze som Vám aspn trosku pomohla, ak som tu uviedla ničo zle skuste ma niíekto opraviť.
mertinkova
18.03.12,11:30
Pardon neskoro som to tu zavesila
katarinka1985
18.03.12,11:36
este mi poradte ako je pri zaokruhlovani pri vydavkoch ked mu vyslo 82,596 tak sa ma za okruhlit matematicky tj.82,60 ????
mertinkova
18.03.12,11:52
taku sumu mu tam napises len dan sa zaokruhluje na centy nadol
Melnick
18.03.12,12:35
§ 47
Zaokrúhľovanie
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2012-a.html#hore)

(1) Základ dane, nepeňažný príjem [§ 5 ods. 3 písm. a)], preddavky na daň (§ 34, 35, 42 a 44), zdaniteľná mzda (§ 35) a daň (§ 15, § 31 ods. 3 a § 43) sa zaokrúhľujú na eurocenty nadol. Nezdaniteľné časti základu dane (§ 11) a daňový bonus (§ 33) sa zaokrúhľujú na eurocenty nahor.

(2) Suma zodpovedajúca 2 % zaplatenej dane (§ 50), výpočet daňovej sadzby na účely zápočtu dane (§ 45) a iné prepočty sa vykonajú s presnosťou na dve desatinné miesta. Postupné zaokrúhľovanie v dvoch alebo vo viacerých stupňoch je neprípustné. Čísla podľa tohto odseku sa zaokrúhľujú tak, že sa vynechajú všetky číslice za druhou číslicou zaokrúhľovaného čísla nasledujúcou po desatinnej čiarke, a táto druhá číslica sa ďalej upraví podľa číslic, ktoré nasledujú po nej tak, že

a) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica menšia ako päť, zostáva bez zmeny,
b) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica päť alebo číslica väčšia ako päť, sa zväčšuje o jednu.