SERVIS
18.03.12,16:11
Ahojte.. potrebuje súrne poradiť. Sme s manželom v rozvodovom konaní, ja som podala návrh ako výsledok niekoľko ročného nefunkčného vzťahu. Manžel je urazený na smrť a vôbec nechce nič rozumne riešiť. Dneska ma fyzicky napadol.. o psychickom týraní ani nehovorím, bez problémov oplzlo nadáva aj pred dieťaťom.. Bývame v dome môjho otca, ten zakročil a zaťa, mojho manžela vykázal z domu. Lenže on spokojne leží na gauči a vraj nikam nepôjde. Poddľa mňa už pohár pretiekol a navrhujem otcovi aby mu zrušil trvalý pobyt v nehnuteľnosti. Neviem či to bude správny postup ale ja ho tu už nechcem, už sa ho aj bojím.. Je pravda že tu niečo spoločne so mňou opravoval na dome, peniaze ktoré mu núkam nechce, vraj on sa odtiaľto nepohne a bude robiť naschvály...
Viem že ani po rozvode by neodišiel dobrovoľne.. Takže myslíte že môže otec zrušiť trvalý pobyt zaťovi, vymeniť zámku?? Mám podať trestné oznámenie za fyz. napadnutie a vyhrážanie keď svedok je len otec?
Xanti
18.03.12,15:20
Zavolaj na políciu, tá ho môže vykázať na 48 hodín z obydlia. Medzitým otec mu môže zrušiť TP, a môže ako vlastník domu vymeniť zámky.

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=344

http://www.avonprotidomacemunasiliu.sk/index.php?www=faq_list
SERVIS
18.03.12,15:39
a čo s jeho osobnými vecami? mám mu ich vyložiť pred dvere? a čo s majetkom ktorý máme kúpený spoločne? inak mám aj strach to urobiť, kto ma ubráni ked začne vyčínať, otec je starý...
Xanti
18.03.12,16:01
Fúha,
asi nie .. asi by som zbalila to najnutnejšie a to mu dala, s tým že ak chce zvyšok tak mu to zbalíš a dáš mu to v dohodnutom čase. Vieš aby ťa neobvinil zo zničenia vecí. Co sa týka majetku, má právo na polovicu.
SERVIS
18.03.12,16:23
ďakujem ti za radu.. xanti.. a ešte poslednú otázku. má nárok na polovicu vecí ale neviem či mu ich mám ponúknuť a dať hned teraz alebo čakať po rozvode až si podá na vyrovnanie majetku..
Xanti
18.03.12,16:27
No to je na dohode, sú to hodnotné veci? Ak by niečo chcel, tak treba napísať na papier, že vzal plazmu 107 cm uhlopriečka a podpísať obaja. a dátum nezabudnúť.
ootaznik
24.03.12,12:36
mna osobne sa to netyka, ale ide o moje okolie a zaujima ma to......su manzelia, ale nefunguje to uz 3r, o rozvod nikto nepodal - ona to riesit nebude, lebo vie, ze by sa musela vystahovat, on to neriesi, lebo mal dovody. ona si ho vzala z vypocitavosti, nebola z mesta, chcela zapadnut, on to vsetko pochopil az po svadbe. ziju ako spolubyvajuci v byte, ktory on dostal ako dar uz pocas manzelstva. ......byt plati on, komplet vsetko. teraz si vsak on nasiel pracu na druhom konci republiky, ona mu rovno povedala, ze sa z bytu nevystahuje, ale on nechce platit za byt, v ktorom nebude zit, radsej by ho napr. prenajal, no ona sa vystahovat nechce, pokial nebude musiet. jej niekto dava asi rozumy, on si zase nemoze dovolit urobit to, ze jej povie, ze nech plati byt, ona nebude platit a nakoniec vsetko ostane na nom - je to jeho byt. on chce podat o rozvod, ale to nejaky cas potrva (deti nemaju), co ma robit? je nejake riesenie, aby mu ona prestala skakat po hlave? ona mu rovno povedala, ze rozvadzat sa nechce, je si vedoma toho, ze by prisla o pohodlie, ale takto sa uz dalej neda a on nevie, ako z toho vyjst co najlepsie
bubkoch
24.03.12,13:13
ak budes pocuvat Xanti, kludne urob ako ti radi, vymen zamky a vyhod ho z bytu aj s vecami ... zarobis si akurat na velke problemy ...
existuju aj zakonne postupy, ale su trochu narocnejsie na cas ...
ootaznik
25.03.12,11:09
mne nevie nikto poradit?
Romanka09
25.03.12,11:42
nevidím dôvod mu nezbalit veci a nevykázat ho , ak dom nie je jeho ale otcov, tak bez jeho suhlasu tamnemá čo robit, otec nech mu zruší najprv ale trvalý pobyt a potom vymente zámky.
Na problémy by si si zarobila ak by si ho vykázala a znemožnila mu prístup do jeho nehnuteľnosti ktoru máte v BSM, to by bol zásah do domovej slobody.
takže najprv zrušiť trvalý pobyt a následne vymeniť zámky, osobné veci mu dať pred dvere ostatné bude predmetom vyporiadania BSM.
bubkoch
25.03.12,14:08
"nevidis dovod" ako laik alebo ako pravnik ? lebo posluchnut tvoju radu znamena dostat sa do konfliktu so zakonom ...
bubkoch
25.03.12,16:37
Čo si teda myslíte? Ako postupovať v takomto prípade?

citat jedneho naslovovzateho odbornika tu na Porade:
toho, kto bez právneho dôvodu užíva nehnuteľnosť alebo jej časť možno legálne vysťahovať exekútorom, na základe vykonateľného súdneho rozhodnutia o vyprataní nehnuteľnosti alebo jej časti. To je legálny postup, aj keď je pracný a zdĺhavý.
Xanti
25.03.12,16:48
mna osobne sa to netyka, ale ide o moje okolie a zaujima ma to......su manzelia, ale nefunguje to uz 3r, o rozvod nikto nepodal - ona to riesit nebude, lebo vie, ze by sa musela vystahovat, on to neriesi, lebo mal dovody. ona si ho vzala z vypocitavosti, nebola z mesta, chcela zapadnut, on to vsetko pochopil az po svadbe. ziju ako spolubyvajuci v byte, ktory on dostal ako dar uz pocas manzelstva. ......byt plati on, komplet vsetko. teraz si vsak on nasiel pracu na druhom konci republiky, ona mu rovno povedala, ze sa z bytu nevystahuje, ale on nechce platit za byt, v ktorom nebude zit, radsej by ho napr. prenajal, no ona sa vystahovat nechce, pokial nebude musiet. jej niekto dava asi rozumy, on si zase nemoze dovolit urobit to, ze jej povie, ze nech plati byt, ona nebude platit a nakoniec vsetko ostane na nom - je to jeho byt. on chce podat o rozvod, ale to nejaky cas potrva (deti nemaju), co ma robit? je nejake riesenie, aby mu ona prestala skakat po hlave? ona mu rovno povedala, ze rozvadzat sa nechce, je si vedoma toho, ze by prisla o pohodlie, ale takto sa uz dalej neda a on nevie, ako z toho vyjst co najlepsie
Pokiaľ sa nerozvedie nemôže dotyčný robiť nič. Rozvod vôbec netrvá dlho, ak nemajú deti tak veľmi rýchlo môžu byť rozvedený. Kamarátku súd rozviedol po 6 týždňoch od podania žiadosti, a to podotýkam mala 2 mal. deti.
Po právoplatnosti rozvodu môže jej zrušiť TP ( predtým nemôže ), môže dočasne dať odpojiť energie z bytu, aj ked to bude niečo stáť ak sa mu nepodarí ženu presvedčiť po dobrom aby opustila byt.
Ak ani to nepomôže, tak potom návrh na súd na vysťahovanie. Potom ju exekútor vysťahuje, a ona si to sťahovanie ešte aj zaplatí. Treba jej to pripomenúť, a tiež aj to, že bude platiť právnika toho mng. a trovy konania.
Romanka09
25.03.12,16:51
ano , možno legálne ak sa ho nevieš zbaviť inak ako vymenením kľučov.
Ale, v trestnom zákone je len ak neumožníš niekomu užívať dom , ktorý má vo vlastníctve dopúšťaš sa trestného činu obmedzenia domovej slobody.
Osobne mám s týmto skusenosti, nakoľko ex na mňa podal trestné ked odišiel z domu , že vraj som ho vyhodila a bránim mu vo vstupe do spoločného bytu. Nevymenila som zámky a neodhlásila trvalý pobyt. Skončilo to jeho fiaskom.
Prvé čo sa ma pýtali či tam mal trvalý pobyt a či je aj majiteľom.
Nedopustí sa ničoho ak ho jednoducho vyhodí .
Michal-L1
28.03.12,10:06
Všetko, čo je vyššie napísané je pravdou, ale vy sama nič nezmôžete, preto navrhujem navštíviť advokáta, a postupovať nasledovne, v prvom rade pokiaľ je vlastník nehnuteľnosti Váš otec, hocikedy môže zrušiť manželovi trvalý pobyt. Treba uviesť, že trvalý pobyt je len evidenčná vec a nezakladá žiadne práva na bývanie v určitej nehnuteľnosti. Na základe takétoho postupu v prípade ak sa bude v predmetnej nehnuteľnosti nachádzať, treba privolať právnika a políciu a tí ho vykážu z nehnuteľnosti. Pokiaľ by sa do domu vrátil, jedná sa o trestný čin podľa § 218 neoprávnený zásah do práva k domu bytua nebytovému priestoru. To že Vás fyzicky napadol treba riešiť formou podania trestného oznámenia a to bez meškania s tým, že pred podaním trestného oznámenia navštívte zdravitnícke zariadenie, kde Vám vydajú lekársku správu s rozpisom spôsobených zranení útokom zo strany manžela. Pokiaľ máte rozvodové konanie, treba právneho zástupcu upovedomiť, že treba manželstvo čím skôr rozviesť a určiť práva a povinnosti k deťom. Zároveň môžete podať s dôvodu vyhrážania trestné oznámenie za týranie blízkej a zverenej osoby, kde na internete si treba pozrieť skutkovú podstatu predmetného trestného činu a porovnať, či konanie zo strany manžela napĺňa všetky znaky predmetného trestného činu. Vykázanie z domu zo strany polície je krátkodobý proces, ktorý rieši okolnosti len na dobu 48 hodín. S úctou
bubkoch
28.03.12,11:12
Všetko, čo je vyššie napísané je pravdou, ale vy sama nič nezmôžete, preto navrhujem navštíviť advokáta, a postupovať nasledovne, v prvom rade pokiaľ je vlastník nehnuteľnosti Váš otec, hocikedy môže zrušiť manželovi trvalý pobyt. Treba uviesť, že trvalý pobyt je len evidenčná vec a nezakladá žiadne práva na bývanie v určitej nehnuteľnosti. Na základe takétoho postupu v prípade ak sa bude v predmetnej nehnuteľnosti nachádzať, treba privolať právnika a políciu a tí ho vykážu z nehnuteľnosti. Pokiaľ by sa do domu vrátil, jedná sa o trestný čin podľa § 218 neoprávnený zásah do práva k domu bytua nebytovému priestoru. To že Vás fyzicky napadol treba riešiť formou podania trestného oznámenia a to bez meškania s tým, že pred podaním trestného oznámenia navštívte zdravitnícke zariadenie, kde Vám vydajú lekársku správu s rozpisom spôsobených zranení útokom zo strany manžela. Pokiaľ máte rozvodové konanie, treba právneho zástupcu upovedomiť, že treba manželstvo čím skôr rozviesť a určiť práva a povinnosti k deťom. Zároveň môžete podať s dôvodu vyhrážania trestné oznámenie za týranie blízkej a zverenej osoby, kde na internete si treba pozrieť skutkovú podstatu predmetného trestného činu a porovnať, či konanie zo strany manžela napĺňa všetky znaky predmetného trestného činu. Vykázanie z domu zo strany polície je krátkodobý proces, ktorý rieši okolnosti len na dobu 48 hodín. S úctou

to hadam nemyslis vazne toto ? moje nervy, to kto kazdy sem chodi radit ? a vezmes na seba aj zodpovednost za take protipravne konanie zo strany majitela ?
SERVIS
29.03.12,09:19
bubkoch... ja už fakt neviem na koho sa obrátiť, dokonca aj dvaja právnici mi radia každý čosi iné. mám chodíť ku advokátovi ktorý mi zle poradí? čo by bolo protiprávne na to keby ho majiteľ nehnuteľnosti vymkol?
draik
29.03.12,13:32
Násilie v rodine je potrebné riešiť okamžite, najmä ak to má následky alebo sú svedkovia. Privolať políciu, tá môže vykázať násilníka na 48 hodín. Ak podáte v tejto lehote návrh na predbežné opatrenie, lehota vykázania sa automaticky predlžuje až do rozhodnutia súdu, ktorý musí rozhodnúť do 48 hodín od podania návrhu.
deceptus
31.03.12,11:22
Dobry den, chcel by som sa spytat ako mam postupovat. S manzelkou sa ideme rozvadzat, mam spolocny byt na hypoteku, malolet. dieta. Viac menej sme dohodnuty na vsetkom. Ci ide o vysku vyzivneho a styk s dietatom a vysporiadani majetku.
Byt s hypo. ostava mne dieta bude mat v starostlivosti manzelka. Chcem to vsetko urychlit a preto sa chcem spytat, ci mozeme napisat nejaku dohodu o vysporiadani manzelstva alebo musime cakat na rozvod. Myslel som nieco take co by bolo overene u notara a cim by sme uz prisli na rozvodove konanie a sud by to uz len potvrdil vdaka za odpovede
mattto
31.03.12,16:12
Dobry den, chcel by som sa spytat ako mam postupovat. S manzelkou sa ideme rozvadzat, mam spolocny byt na hypoteku, malolet. dieta. Viac menej sme dohodnuty na vsetkom. Ci ide o vysku vyzivneho a styk s dietatom a vysporiadani majetku.
Byt s hypo. ostava mne dieta bude mat v starostlivosti manzelka. Chcem to vsetko urychlit a preto sa chcem spytat, ci mozeme napisat nejaku dohodu o vysporiadani manzelstva alebo musime cakat na rozvod. Myslel som nieco take co by bolo overene u notara a cim by sme uz prisli na rozvodove konanie a sud by to uz len potvrdil vdaka za odpovede

rozviesť manželstvo môže iba súd, ak ste dohodnutí o rodičovských právach a povinnostiach, môžete uzavrieť rodičovskú dohodu - stačí nadiktovať na pojednávaní, podpíšete a súd dohodu schváli, alebo uzavriete dohodu mimo pojednávania a súd schváli, ale rozviesť vás môže iba súd
bubkoch
31.03.12,16:27
rozviesť manželstvo môže iba súd, ak ste dohodnutí o rodičovských právach a povinnostiach, môžete uzavrieť rodičovskú dohodu - stačí nadiktovať na pojednávaní, podpíšete a súd dohodu schváli, alebo uzavriete dohodu mimo pojednávania a súd schváli, ale rozviesť vás môže iba súd

on mal na mysli zrejme aj vysporiadanie BSM ... co sa toho tyka, tak to nie je mozne vysporiadat v ramci konania o rozvode ale az po nom, v samostatnom konani ...
ivuliatko
31.03.12,16:36
Navrhovateľ môže priamo do návrhu na rozvod napísať znenie rodičovskej dohody a odporca vyjadrí svoj súhlas na pojednávaní (alebo môže vopred doručiť na súd písomné vyjadrenie k návrhu na rozvod, v ktorom súhlasí s podmienkami rodičovskej dohody v tom znení, ako ich uvádza navrhovateľ). Do rozvodu môžete fungovať podľa pravidiel, na ktorých ste sa dohodli, ale právne budú platné až po oficiálnom rozvode.
deceptus
31.03.12,16:52
Vdaka za odpovede, takze najprv nas musia rozviest, a potom si musime jeden z nas dat ziadost o vysporiadani BSM? Nestacilo by to spravit len ako dohodu na papieri ktoru by potom potvrdil notar? Neviem kde sa to vsetko potom riesi ci ist na kataster a manzelku vymazat z valstnictva a co banka? je ako spoludlznik.. Pytam sa preto lebo byt by som chcel dat do prenajmu kedze manzelka mi nic neplatila ci na uver alebo na najom. Vsetko som hradil sam.
ivuliatko
31.03.12,17:25
Na základe právoplatného rozsudku o rozvode je možné vyporiadať BSM dohodou, a to podľa § 149 ods. 1 a 2 Občianskeho zákonníka. Pri vyporiadaní BSM dohodou sú manželia povinní vydať na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali. V prípade, ak predmetom vyporiadania sú aj nehnuteľnosti, je nutné uvedenú dohodu spolu s právoplatným rozsudkom o rozvode a návrhom na vklad zaslať na príslušný Kataster nehnuteľností, aby na základe týchto písomných dokumentov mohla Správa katastra zmeny zapísať. Podpisy na dohode by v takomto prípade mali byť úradne overené. Iba v prípade, ak sa nepodarí BSM vyporiadať dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd. Vo veci prípravy dohody o vyporiadaní BSM by som sa obrátla na advokáta.

kuk sem http://www.etrend.sk/pravo/vysporiadanie-bsm-po-rozvode-manzelstva.html
deceptus
31.03.12,17:41
dakujem velmi pekne