wasko
18.03.12,16:38
prajem pekný deň,
vedel by mi niekto poradiť?
V roku 2011 som zaúčtovala sumu priznaného podielu na zisku z roku 2010 na 428/364
ak zisk spoločníkovi nebol vyplatený do konca roka 2011 môžem tento účt. zápis ponechať k 31.12.2011?? alebo musím zrušiť záväzok z nevyplatených podielov na zisku zápisom 364/428???
Tým pádom budem mať opäť zostatok na 428.
Neviem či môžem mať zostatok na účte 364 na konci roka ??

ďakujem za názory
KEJKA
18.03.12,16:19
samozrejme, že môžeš mať zostatok. Nič neruš.
wasko
18.03.12,16:36
Ďakujem pekne.
lutka
29.03.12,07:32
mňa by zaujímalo, či pri vyplatení tohto zisku za rok 2010 vyplateného až v roku 2012 bude sa už odvádzať do zdravotnej poisťovne?ďakujem
KEJKA
29.03.12,14:45
nie
mňa by zaujímalo, či pri vyplatení tohto zisku za rok 2010 vyplateného až v roku 2012 bude sa už odvádzať do zdravotnej poisťovne?ďakujem
tezuju
02.04.12,12:07
rozdeľujem zisk po zdanení?

zisk pred zdanením - (591 spl. daň z príj) - (591 zrážk. daň z úroku)=zisk po zdan.
Katarína Cigánová
02.04.12,12:18
rozdeľujem zisk po zdanení?

zisk pred zdanením - (591 spl. daň z príj) - (591 zrážk. daň z úroku)=zisk po zdan.

samozrejme , že po zdanení .
a rozdeluje ho valná hromada - musí byt zápis o rozdelení zisku.
zk24
02.04.12,12:19
A nezabudnúť na prídel do ZRF ak nemáte vytvorený v potrebnej výške.
tezuju
02.04.12,18:28
Jasné, dík.
gabi2
24.10.12,11:46
Dobrý deň, prosím o radu. Jednoosobová s.r.o. chce vyplatiť zisk, ale nemá potrebné financie. Môže to byť riešené tak že spoločník dostane stroj? ( firma predáva stroje) Firma vystaví fa v predajnej sume na spoločníka. Úhrada 428/311. Ak je to možné, čo to bude znamenať pre spoločníka? On predá stroj ako hnuteľnú vec - jednorázový príjem nezdaňuje. Je to možné?, aj keď tá DPH? Ako sa to dá vyriešiť? Ďakujem . Gabi
KEJKA
25.10.12,18:38
Predaj 311/604,343
podiel na zisku 431/364
zapocet. 364/311

DPH je vyriesena. Delenie zisku tiez. Nevidim ziadny rozdiel v dopadoch napr na odvodove povinnost /ZP/
Gong
17.02.13,15:35
Dobrý deň, prosím Vás pekne o radu, jedná sa o SRO, kde sú traja spoločníci - FO (2francúzi a 1slovák), na VZ prijali rozhodnutie o rozdelení podielu na zisku, jeden spoločník ale výplatu dividend odmietol a požiadal, aby bola jeho suma vzatá späť do firmy ako pôžička pre firmu (lenže v zápise z VZ to takto definované nie je).
1.Moja otázka je, či sa podiel zo zisku môže takto odmietnuť a použiť ako pôžička pre firmu (určite ak to budú takto chcieť nechať, budú musieť doplniť zápis z VZ.)
2. Ako sa účtúje v takom prípade?
3. Ako to je s odvodmi? Jeden spoločník slovák - jeho podiel je 2000eur, musí zaplatiť odvody do ZP? a čo s francúzom - ten má taký istý podiel, ako sa to potom rieši? Odvody si platia sami - sro s tým nič nemá však?
DAkujem
Mila123
17.02.13,15:44
Dobrý deň, prosím Vás pekne o radu, jedná sa o SRO, kde sú traja spoločníci - FO (2francúzi a 1slovák), na VZ prijali rozhodnutie o rozdelení podielu na zisku, jeden spoločník ale výplatu dividend odmietol a požiadal, aby bola jeho suma vzatá späť do firmy ako pôžička pre firmu (lenže v zápise z VZ to takto definované nie je).
1.Moja otázka je, či sa podiel zo zisku môže takto odmietnuť a použiť ako pôžička pre firmu (určite ak to budú takto chcieť nechať, budú musieť doplniť zápis z VZ.)
2. Ako sa účtúje v takom prípade?
3. Ako to je s odvodmi? Jeden spoločník slovák - jeho podiel je 2000eur, musí zaplatiť odvody do ZP? a čo s francúzom - ten má taký istý podiel, ako sa to potom rieši? Odvody si platia sami - sro s tým nič nemá však?
DAkujem
3/ ZP sa rieši iba v prípade slovenských ZP, t.j. v deň vyplatenia podielu ak nie sú poistencami slov. ZP nemajú povinnosť.....
Gong
20.02.13,14:02
Dobrý deň, prosím Vás pekne o radu, jedná sa o SRO, kde sú traja spoločníci - FO (2francúzi a 1slovák), na VZ prijali rozhodnutie o rozdelení podielu na zisku, jeden spoločník ale výplatu dividend odmietol a požiadal, aby bola jeho suma vzatá späť do firmy ako pôžička pre firmu (lenže v zápise z VZ to takto definované nie je).
1.Moja otázka je, či sa podiel zo zisku môže takto odmietnuť a použiť ako pôžička pre firmu (určite ak to budú takto chcieť nechať, budú musieť doplniť zápis z VZ.)
2. Ako sa účtúje v takom prípade?
3. Ako to je s odvodmi? Jeden spoločník slovák - jeho podiel je 2000eur, musí zaplatiť odvody do ZP? a čo s francúzom - ten má taký istý podiel, ako sa to potom rieši? Odvody si platia sami - sro s tým nič nemá však?
DAkujem
prosím viete mi poradiť s ostatnými bodmi? Dakujem
Gong
26.02.13,09:02
Dobrý deň, prosím Vás pekne o radu, jedná sa o SRO, kde sú traja spoločníci - FO (2francúzi a 1slovák), na VZ prijali rozhodnutie o rozdelení podielu na zisku, jeden spoločník ale výplatu dividend odmietol a požiadal, aby bola jeho suma vzatá späť do firmy ako pôžička pre firmu (lenže v zápise z VZ to takto definované nie je).
1.Moja otázka je, či sa podiel zo zisku môže takto odmietnuť a použiť ako pôžička pre firmu (určite ak to budú takto chcieť nechať, budú musieť doplniť zápis z VZ.)
2. Ako sa účtúje v takom prípade?
3. Ako to je s odvodmi? Jeden spoločník slovák - jeho podiel je 2000eur, musí zaplatiť odvody do ZP? a čo s francúzom - ten má taký istý podiel, ako sa to potom rieši? Odvody si platia sami - sro s tým nič nemá však?
DAkujem
...posúvam
apo
13.03.13,15:25
Mám zmätok z informácií v platení odvodov do ZP z vyplateného zisku. Nenašiel som materiál kde by to bolo všetko pekne pohromade. Preto prosím o zrekapitulovanie informácií. Určite potešíme viacerých Poraďákov.


1. Zisk za ktorý rok je prvý krát predmetom odvodu do ZP?

2. V ktorom kalendárnom roku je vyplatený zisk prvý krát dôvodom na odvod do ZP?

3. Základ pre výpočet odvodu do ZP je vyplatená suma zisku?

4. Kto je platiteľom odvodu do ZP. Obchodná spoločnosť alebo spoločník ako FO?

5. Odvod do ZP zníži základ dane FO až v roku keď sa vykoná úhrada ročného zúčtovania ZP, alebo už v roku výplaty podielu na zisku?

6. Zvýšená sadzba 14% odvodu sa vzťahuje k roku za ktorý sa vypláca podiel na zisku, alebo sa vťahuje na rok v ktorom sa realizuje výplata podielu na zisku.

7. Ku ktorému kalendárnemu roku sa vzťahuje sadzba odvodu 14%?


Viac otázok ma nenapadá.

Ďakujem za stručné a jasné odpovede.

apo
Jarka 1
13.03.13,15:50
[QUOTE=apo;2275247]Mám zmätok z informácií v platení odvodov do ZP z vyplateného zisku. Nenašiel som materiál kde by to bolo všetko pekne pohromade. Preto prosím o zrekapitulovanie informácií. Určite potešíme viacerých Poraďákov.


1. Zisk za ktorý rok je prvý krát predmetom odvodu do ZP?
Za rok 2011

2. V ktorom kalendárnom roku je vyplatený zisk prvý krát dôvodom na odvod do ZP?
Odvod do ZP z divident vyplatených za obdobie 2011.
3. Základ pre výpočet odvodu do ZP je vyplatená suma zisku?
Vymeriavacím základom pre výpočet odvodov z dividend v ročnom zúčtovaní za rok 2012 je príjem z dividend znížený o sumu jedného mesačného minimálneho základu (t. j. o sumu 339,89 eura). Ak by ste si vyplatili dividendu nižšiu ako 339,89 eura, zdravotné odvody z tohto príjmu neplatíte.Vymeriavacím základom pre výpočet odvodov z dividend v ročnom zúčtovaní za rok 2012 je príjem z dividend znížený o sumu jedného mesačného minimálneho základu (t. j. o sumu 339,89 eura). Ak by ste si vyplatili dividendu nižšiu ako 339,89 eura, zdravotné odvody z tohto príjmu neplatíte.

4. Kto je platiteľom odvodu do ZP. Obchodná spoločnosť alebo spoločník ako FO?
Z dividend za rok 2011 je platiteľom spoločník ako FO.

5. Odvod do ZP zníži základ dane FO až v roku keď sa vykoná úhrada ročného zúčtovania ZP, alebo už v roku výplaty podielu na zisku?

6. Zvýšená sadzba 14% odvodu sa vzťahuje k roku za ktorý sa vypláca podiel na zisku, alebo sa vťahuje na rok v ktorom sa realizuje výplata podielu na zisku.
Zvýšená sadzba sa vzťahuje na rok, za ktorý sa vypláca podiel na zisku.
7. Ku ktorému kalendárnemu roku sa vzťahuje sadzba odvodu 14%?
Na dividendy za rok 2013.


Viac otázok ma nenapadá.

Ďakujem za stručné a jasné odpovede.
apo
13.03.13,16:20
Jarka si veľmi milá a rýchla.
Presne takto som si predstavoval pomoc ktorú potrebujem.

Potešila si ma, že vyplatený zisk za rok 2010 je mimo odvodu do ZP. Lebo bola by mi hanba ak by som toto prehliadol, ale trápila ma neistota.

Z informácii, ktoré som od teba získal je ďalší záver: Ako predčasný dôchodca od decembra 2012 si odvodom do zdravotnej poisťovne za vyplatený zisk z rokov 2011 a 2012 neznížim základ dane z príjmu ako FO. Čo je dosť nespravodlivé. Pre mňa je de facto odvod do zdravotnej poisťovne daň 10% s nezdaniteľnou časťou 339,89 Euro. Určite to nebol zámer tvorcov zákona, ale na Slovensku to už inak nebude.


A ešte podotázka:
Nedala si odpoveď na bod č. 5.

pekne ďakujem.

apo
apo
13.03.13,19:20
A to si kde vyčítal? :D Z vyplateného zisku dosiahnutého v r. 2011 platíš ZP.


Chcel som uviesť rok 2010 vypatený v r. 2011.

hneď to opravím.

apo
Jarka 1
14.03.13,09:52
Odpoveď na bod č. 5 som nehľadala, ale predpokladám, že FO - tam bude robiť ZP zúčtovanie. Tak základ dane by som znižovala až po úhrade nedoplatku, ak vznikne.
Gong
14.03.13,11:16
Dobrý deň, prosím Vás pekne o radu, jedná sa o SRO, kde sú traja spoločníci - FO (2francúzi a 1slovák), na VZ prijali rozhodnutie o rozdelení podielu na zisku, jeden spoločník ale výplatu dividend odmietol a požiadal, aby bola jeho suma vzatá späť do firmy ako pôžička pre firmu (lenže v zápise z VZ to takto definované nie je).
1.Moja otázka je, či sa podiel zo zisku môže takto odmietnuť a použiť ako pôžička pre firmu (určite ak to budú takto chcieť nechať, budú musieť doplniť zápis z VZ.)
2. Ako sa účtúje v takom prípade?
3. Ako to je s odvodmi? Jeden spoločník slovák - jeho podiel je 2000eur, musí zaplatiť odvody do ZP? a čo s francúzom - ten má taký istý podiel, ako sa to potom rieši? Odvody si platia sami - sro s tým nič nemá však?
DAkujem

Dobrý deň,
vie mi prosím niekto poradiť s otázkou č. 1, môže sa podiel zo zisku použiť ako pôžička pre firmu? Musí to byť niečím podložené? A v otázke č. 2 ako potom účtuje v takom prípade.
v 3 otázke, som pochopila že podiel ktorý bol vyplatený v roku 2012 za rok 2011 vo výške 2000 EUR musí v RZ byť predmetom odvodu do ZP. Čiže 14% z 2000 EUR - odvod do ZP je 280eur. Uvažujem správne? A tí ktorí nie sú poistencami slov. ZP nemajú povinnosť odvodu.
Dakujem
Gong
14.03.13,12:47
Dobrý deň,
vie mi prosím niekto poradiť s otázkou č. 1, môže sa podiel zo zisku použiť ako pôžička pre firmu? Musí to byť niečím podložené? A v otázke č. 2 ako potom účtuje v takom prípade.
v 3 otázke, som pochopila že podiel ktorý bol vyplatený v roku 2012 za rok 2011 vo výške 2000 EUR musí v RZ byť predmetom odvodu do ZP. Čiže 14% z 2000 EUR - odvod do ZP je 280eur. Uvažujem správne? A tí ktorí nie sú poistencami slov. ZP nemajú povinnosť odvodu.
Dakujem
prosím nevie mi nikto poradiť, alebo mi povedať kde mám hľadať?
diky
Gong
14.03.13,15:02
podiely na zisku za rok 2011 vyplatené v roku 2012 sa zdaňujú 19%, a ako sa to preukazuje, spoločník FO podáva DPFO?
Aljok
14.03.13,15:08
podiely na zisku za rok 2011 vyplatené v roku 2012 sa zdaňujú 19%, a ako sa to preukazuje, spoločník FO podáva DPFO?
Nemáš pravdu. Podiely na zisku za rok 2011 vyplatené spoločníkovi v r. 2012 nie sú predmetom dane. Pozri § 3/2/c.
Jarka 1
14.03.13,15:11
Gong
14.03.13,15:15
Dakujem za odpovede, ohľadne odvodov do ZP z podielov na zisku som si všetko pozisťovala. Len ma trápi tá prvá otázka, či sa môže podiel na zisku spoločníka, použiť ako pôžička spoločnosti, tak sa rozhodol spoločník. V zápisnici v kt. bolo rozhodnuté a schválené o rozdelení podielov na zisku, to uvedené nie je, problém nie je to tam doplniť, len neviem, či sa ten podiel môže takto použiť, a ako to mám zaúčtovať. Už som prehľadala všetko a nič som nenašla. Nikto sa s týmto nestretol?
Jarka 1
14.03.13,15:20
No, ja neviem, prečo by nemohol spoločník akože zobrať svoj zisk a následne ho na základe zmluvy o pôžičke/ úročná, alebo bezúročná/ požičať svojej spoločnosti. Veď to je jeho slobodné rozhodnutie.
Jarka 1
14.03.13,15:29
Vyjadrím sa ešte k tomu zaúčtovaniu. Zruším záväzok na vyplatenie zisku a nahradím ho záväzkom za poskytnutú pôžičku.

364/365

Prosím o kontrolu skúsenejších poraďákov.
apo
14.03.13,15:33
No, ja neviem, prečo by nemohol spoločník akože zobrať svoj zisk a následne ho na základe zmluvy o pôžičke/ úročná, alebo bezúročná/ požičať svojej spoločnosti. Veď to je jeho slobodné rozhodnutie.

Problém s vrátením zisku do spoločnosti je umelo vykonštruovaný.
Spoločník dostane prachy a môže s nimi naložiť ako chce, teda aj požičať spoločnosti.
Rovnakým spôsobom treba chápať pôžičku aj keď k fyzickému prevzatiu hotovosti nedôjde. Je x-spôsobov ako to účtovne zariadiť.

Ale v každom prípade nepôjde o vrátenie zisku formou pôžičky.

Ak valné zhromaždenie, alebo iný orgán rozhodol o vyplatení zisku tak zisk bude vyplatený, alebo nevyplatený. Neexistuje spôsob ako neprevziať zisk a vrátiť ho formou pôžičky - to sa jednoducho nedá - je to nezmysel asi tak ako keď niekto chce mať vodu v koši. Môže ju tam chcieť mať, ale voda sa tam neudrží.

apo
Jarka 1
14.03.13,15:48
Chápem správne, že 364/365 NIE?

Takto ÁNO:
364/211, 221
211,221/365
Gong
14.03.13,17:10
Chápem správne, že 364/365 NIE?

Takto ÁNO:
364/211, 221
211,221/365

Chápem správne, že podiel na zisku musí byť vyplatený alebo nevyplatený 364/221,211, a keď chce spoločník sro poskytnúť pôžičku tak 211,221/365 na základe zmluvy. Pôvodne som to chcela účtovať, 364/365, ale to asi nejde, a keby to bolo ošetrené v tej zápisnici.
KEJKA
14.03.13,18:33
neviem, prečo by nešlo započítať pohľadávky so záväzkami. Problém je že 364 aj 365 sú oba zavazkové účty.
takže najskôr preukazne vyplatiť a potom preukazne požičať.
benefin
17.03.13,21:13
myslím si, že tu je dôležité hlavne to, či spoločnosť na vyplatenie tohto podielu má alebo nemá fin.prostriedky, resp. či ich v najbližšej dobe nebude potrebovať na niečo iné. Ak ich nemá, nevidím problém v tom, že by na základe vyhlásenia (prípadne doplneného aj o zmluvu o pôžičke) tohto spoločníka, že svoj podiel poskytuje ako (úročnú resp.bezúročnú) pôžičku, sa priamo preúčtoval z 364 na 365 (samozrejme ak nepodlieha DzP, to musí byť vysporiadané najskôr - ale v tomto prípade o daň nejde). Problém nevidím ani v preúčtovaní cez 211 al. 221 - aj keď je to zjavne len formalita, ak peniaze nie sú, tak je očividné že sme ich neprevzali ako pôžičku a následne nevyplatili ako podiel na zisku tomu istému človeku ;)
Zdenka 0705
18.03.13,04:46
myslím, že je to chabý pokus o to, ako obísť odvod do ZP, ale nie je to dobre, lebo ako píše vyššie apo, podiel na zisku buď rozdelíš, alebo nie, aj keď len účtovne... odvody do ZP v prípade rozdelenia podielu však spoločníka neminú tým, že podiel zo zisku použije ďalej na pôžičku sro
apo
18.03.13,07:26
Aj ja riešim ako znížiť odvody do ZP z vyplateného zisku.

Jediný spôsob je ten, že do účtovníctva zaúčtujeme náklady ktoré HV zdecimujú na minimum. Popritom tieto výdavky budú pripočítateľné k základu dane z príjmu.

Už ide len o to čo všetko sme ochotní "vtrepať" do účtovníctva z dôvodu zníženia HV.

apo
benefin
18.03.13,09:15
úplne súhlasím, všetky povinnosti spoločníka zostávajú nezmenené ako keby mu bol zisk reálne vyplatený peniazmi, pretože sa skutočne týmto aktom stali jeho majetkom (a či ich použil na pôžičku je jeho vec). myslela som tým len, že účtovne to môže prebehnúť aj takto, bez pokladne či účtu.
Najka
22.11.13,09:35
Ahojte, mám nevyplatený zisk za roky 2009,2010,2011. V r. 2012 vzniknutá strata bola preúčt.na 428. Môžem v tomto roku vyplatiť iba zisk za r. 2011 a ostatné nechať na 428 (keďže v r. 2014 bude vyšší vymer. základ)?
KEJKA
22.11.13,14:28
môžeš
ale prečo práve rok 2011, nerozumiem.
Rozdeliť môžeš len to, čo zvýšilo po uhradení straty.
Na úhradu straty môžeš použiť aj rezervný fond, aspoň zostane viac na rozdelenie.