ludo70
07.02.06,09:44
Učtujem v Alfe. Kreditné úroky som doteraz účtoval ako príjmy zdanené zrážkou. Je to zle? Lebo tu sa píše o ostatných príjmoch.
renča1
07.02.06,08:47
kred.úroky sa účtujú ako ostatný príjem. Už si sa raz pýtal a aj sme ti odpovedali pozri link.
http://www.porada.sk/t18982-alfa-ju-zaeiatoenik.html
ludo70
07.02.06,08:51
Len neviem prečo to nemôže byť:zdanený zrážkou u zdroja. Načo to potom tam je? Kedy sa to používa?
martina12
07.02.06,08:56
úroky na bankovom účte sa účtujú ako príjem ovplyvňujúci ZD, v druhovom členení - ostatné príjmy. Daň z úrokov ako výdavok neovplyvňujúci ZD, v druhovom členení - daň z príjmov. Táto daň je preddavková, a o túto sumu si ponížiš daňovú povinnosť pri výpočte DP FO, ak vznikne.
ludo70
07.02.06,09:02
Ďakujem za odpoveď. Budem to musieť prepísať. Len neviem načo je v Alfe . príjem zdanený zrážkou u zdroja. Mám taku starú brožúrku o učtovníctve a tam je to tak: príjem zdanený zrážkou, Možno po novom je to inak preto sa pýtam.
renča1
07.02.06,09:20
Ďakujem za odpoveď. Budem to musieť prepísať. Len neviem načo je v Alfe . príjem zdanený zrážkou u zdroja. Mám taku starú brožúrku o učtovníctve a tam je to tak: príjem zdanený zrážkou, Možno po novom je to inak preto sa pýtam.

tu nájdeš odpoved možno aj k iným veciam.
http://www.porada.sk/t18691-rozuetovanie-v-alfe.html
ludo70
07.02.06,09:41
Vďaka za link. Aj tak mi z toho vychádza, že úrok na BÚ je zdanený /mám tam aj položku daň z úroku/. Vie mi niekto povedať či je to zle, keď som sal úrok na BÚ do: zdanený u zdroja zrážkou?
renča1
07.02.06,09:47
Vďaka za link. Aj tak mi z toho vychádza, že úrok na BÚ je zdanený /mám tam aj položku daň z úroku/. Vie mi niekto povedať či je to zle, keď som sal úrok na BÚ do: zdanený u zdroja zrážkou?

Ja som tiež tento kreditný úrok najskôr účtovala ako príjem zdanený zrážkou u zdroja, ale tu na porade sa viacerý zhodli na tom, že sa to účtuje ako ostatný príjem. Možno sa ešte niekto ozve a povie si tiež svoj názor.
Zita5
07.02.06,09:53
ludo 70 pozri § 43 Daň vyberaná zrážkou Zákona o dani z príjmov .
ludo70
07.02.06,10:52
Pozrel som § 43 ale nie celkom tomu rozumiem. Budem rád keď sa viacerí vyjadria ako zaučtovávajú úroky na BÚ.
andrej_rv
07.02.06,11:17
Ja som tiež tento kreditný úrok najskôr účtovala ako príjem zdanený zrážkou u zdroja, ale tu na porade sa viacerý zhodli na tom, že sa to účtuje ako ostatný príjem. Možno sa ešte niekto ozve a povie si tiež svoj názor. Podľa môjho názoru treba vychádzať z § 6 ods. 5 písm. b) ZDP. Ten definuje medzi príjmy z podnikania úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, používaných v súvislosti s podnikaním. Teda ide o príjem, ktorý sa musí objaviť v zdaniteľných príjmoch podľa § 6 ako súčasť ostatných zdaňovaných príjmov. Ak by sa tieto úroky účtovali ako príjem zdanený zrážkou u zdroja, boli by daňovo vysporiadané zrazením dane a museli by sa (v rozpore so ZDP) vyňať z príjmov dosahovaných podľa § 6. Keďže sa však úroky zdaňujú len ako súčasť ostatných podnikateľských príjmov, ako iný zdaniteľný príjem sa aj musia účtovať a rovnako zrazená daň z úroku sa musí účtovať ako preddavok dane (ktorý sa vysporiada až v daňovom priznaní), nie zrážková daň.
ludo70
07.02.06,11:22
Konečne som to pochopil. Ďakujem za podrobné vysvetlenie.