lacoce
19.03.12,06:21
Moja otázka je jednoduchá ale jednoznačná odpoveď bude zrejme komplikovanejšia . Môže valné zhromaždenie schváliť rozpočítanie straty vody na byty a nie koeficientom bez toho , že by sa dostalo
do rozporu s nejakou záväznou normou ? Ja som takúto " normu " neobjavil a na moje dotazy / vodárenské spoločnosti , odbor všeobecnej vnútornej správy MV SR , ... / som dostal len tzv. obsiahle
nepoužiteľné nezáväzné odpovede . Ďakujem .
sito
19.03.12,18:25
Môže, musí! Kto iný by mal? Však rozhodujú o svojom spoločnom majetku.
buchač
19.03.12,18:30
...aká strata vody ???
...kde sa " vyskytla " a z akej príčiny vlastne vznikla ?
lacoce
20.03.12,03:01
Môj predpoklad o komplikovanosti odpovede sa naplnil . Jadro otázky spočíva v existencii alebo neexistencii záväznej právnej normy pre spôsob rozpočítania straty vody koeficientom . Každý mnou oslovený správca bytového domu používa tento spôsob a zdôvodňuje to skúsenosťou z kontroly SOI . Som si vedomí , že SOI nemá právo kontrolovať BS , ale predsa žijem na Slovensku .
lacoce
20.03.12,03:18
Ďakujem buchač . Strata vody je používaný termín pre rozdiel spotreby vody zistenou na základe odpočtu vodomeru na päte bytového domu a súčtom spotrieb vody zisteným
odpočtami podružných / bytových / vodomerov . Jej vznik má prirodzený / citlivosť a presnosť bytových vodomerov je nižšia ako vodomeru na päte domu , citlivosť je závislá od
prietoku vody vodomerom a pri nízkom prietoku klesá do mínus nekonečna , t. j. otvárenie prietoku vody na batérii + netesnosť v batériách a splachovacích nádržkách + unikanie
vody v potrubiach medzi vodomerom na päte domu a bytmi / a neprirodzený dôvod / úmyselné neregistrované odbery vody v bytoch " kvapkaním " / .
buchač
20.03.12,03:24
...aká strata vody ???
...kde sa " vyskytla " a z akej príčiny vlastne vznikla ?


Ďakujem buchač . Strata vody je používaný termín pre rozdiel spotreby vody zistenou na základe odpočtu vodomeru na päte bytového domu a súčtom spotrieb vody zisteným
odpočtami podružných / bytových / vodomerov . Jej vznik má prirodzený / citlivosť a presnosť bytových vodomerov je nižšia ako vodomeru na päte domu , citlivosť je závislá od
prietoku vody vodomerom a pri nízkom prietoku klesá do mínus nekonečna , t. j. otvárenie prietoku vody na batérii + netesnosť v batériách a splachovacích nádržkách + unikanie
vody v potrubiach medzi vodomerom na päte domu a bytmi / a neprirodzený dôvod / úmyselné neregistrované odbery vody v bytoch " kvapkaním " / .

add 1. - ďakujem za vysvetlenie .....ale hento viem ...;)

add 2. - prietoky na batériách alebo nádržkách v jednotlivých bytoch sú problémom každého jedného majiteľa bytu

add 3. - úmysel je potrebné dokázať ...
lacoce
20.03.12,03:40
Ďakujem za odpoveď , ale už sme ďaleko od jadra problému , t.j. existencia záväznej právnej normy aj pre BS .
Indeed
20.03.12,04:40
Podľa mńa by rozdiel súčtu nameranej spotreby všetkych bytových vodomerov a hlavným vodomerom na päte bytového domu

nemal byť veľký /ak nie je čierny odber, napr.polievanie trávnika hydrantom/ tobož už nie postrehnuteľný ak sa strata vody rozdelí rovnomerne medzi všetky byty v dome.
lacoce
20.03.12,04:55
Ďakujem za reakciu , teda vyjadrenie názoru , ale nie je to odpoveď na moju otázku .
Janiela
20.03.12,05:01
Máme ten istý problém v dome. Predsedníčka trvá na tom, že nevie, kde mizne voda, napriek tomu, že je pravidene upozorňovaná na umývanie vozidiel a polievanie záhradok pri dome. Rozrátala to na byty.
sito
20.03.12,16:44
Moja otázka je jednoduchá ale jednoznačná odpoveď bude zrejme komplikovanejšia . Môže valné zhromaždenie schváliť rozpočítanie straty vody na byty a nie koeficientom bez toho , že by sa dostalo
do rozporu s nejakou záväznou normou ? Ja som takúto " normu " neobjavil a na moje dotazy / vodárenské spoločnosti , odbor všeobecnej vnútornej správy MV SR , ... / som dostal len tzv. obsiahle
nepoužiteľné nezáväzné odpovede . Ďakujem .

Jednoducho a holou vetou. Môže!


Čo to tu trepeš, že strata vody v bytovom dome? Voda sa môže stratiť v studienke, studni. Alebo v plástovej fľaši, ale to ju niekto ukradne. Ale nie v bytovom dome! V bytovom dome vzniká rozdiel medzi fakturačným vodomerom a pomerovými vodomermi. A prečo vzniká rozdiel, vieš? Ale, ak vznikne rozdiel, tak v tom čo preteká potrubím a byt to isto nie je. Takže je to kravina na byt. Ale ak sú v dome hoväda ... prečo nie.

Nepíšeš o akú vodu sa jedná, studenú, alebo teplu, alebo o obe?

Na teplú sú vodomery v bytoch povinné! A je aj spôsob ako rozpočítať náklady za teplú vodu.

Vyhláška 630/2005 a vyhláška 358/2009, § 9, odsek 8

8. § 9 sa dopĺňa novým odsekom 8, ktorý znie:
„(8) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu7) inak, rozpočítavanie
množstva dodaného tepla v teplej úžitkovej vode
podľa odsekov 2 až 7 sa neuplatňuje.“.

Ak sa nedohodnú vlastníci na inom spôsobe, rozpočítavanie je podľa uvedeného pre vlastníkov, štatutára, správcu domu záväzné.

Na studenú vodu nie sú povinné pomerové vodomery, ale nemať ich v dome, to je riadna hlúposť. A tiež to, ak sa v dome nedohodnú pravidlá rozpočítavania nákladov za studenú, spoločnú vodu.

Predstav si skutočnosť päť osôb, spotreba 100 m3, jedna osoba spotreba 10 m3, každému sa zvýši koeficientom o 10 % takže 110 m3 a 11 m3. navýšenie spolu o 11 m3.

A ten s tými piatimi presvedčil vlastníkov v dome, nie tak! Takto, 11 :2 = 5,5 m3.

Ta jedna osoba je dôchodkyňa, ktorá zaplatí za tých piatich 5 m3 vody. Ak jeden m3 stojí dve euro, tak je to desať euro. Čo to je pre dôchodkyňu. Nooo, nie sú to hoväda? Však ju okradnú a legálne, beztrestne.
lacoce
20.03.12,19:02
Ďakujem . Toto je prvá odpoveď , ktorá odpovedá na moju otázku . Vyhlášku 630/2005 som poznal / tá však hovorí len o teple a teplej vode / , ale vyhláška 358/2009 je to pravé orechové čo som potreboval . Keby si čítal celú tému , vedel by si , že obsahový význam termínu " strata vody " je mi dostatočne známy . Vo svojej otázke som však mal zrejme spomenúť , že sa jedná o bytový dom s bytmi , ktoré majú vlastný ohrev vody a vykurovanie / ešte šťastie , veď údajne existujú spotrebitelia , ktorí používajú na umývanie vodu z rádiátorov / a každý byt má podružný vodomer . Mohli by sme tu ešte polemizovať o použití biča na " kvapkáčov " využitím hygienického minima pre spotrebu vody , ale to by bolo skutočne len zbytočné plieskanie bičom . Ešte raz ďakujem za tú vyhlášku , nemusím sa prekopávať vyhláškami ÚRSa .
nunenko
21.03.12,06:48
Sito, ak pripustíme, že nejaké straty vody z dôvodu kvapkania a nezaznamenania tejto spotreby bytovými vodomermi ale zaznamenania fakturačným áno existujú, tak potom táto nameraná strata nie je závislá od počtu osôb v byte, či spotreby vody v byte.
Nepresnosť bytových meračov je 0,02% a to plus alebo mínus.

Na teplú sú vodomery v bytoch povinné! A je aj spôsob ako rozpočítať náklady za teplú vodu
tomuto sa už , ale divím, ako môžeš napísať takýto nezmysel? Vyhláška na ktorú sa odvolávaš tak rád je o tomto:
ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 630/2005 Z. z.,
ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá
rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody
a rozpočítavania množstva dodaného tepla
Určite nehovorí o teplej vode, len o TEPLE, čiže nerieši rozpočítavanie žiadnej vody, a teda vodomery na teplú vodu sú síce povinné, ale vyhláška rieši ich použitie len na rozpočítanie tepla .
sito
21.03.12,20:14
Ďakujem . Toto je prvá odpoveď , ktorá odpovedá na moju otázku . Vyhlášku 630/2005 som poznal / tá však hovorí len o teple a teplej vode / , ale vyhláška 358/2009 je to pravé orechové čo som potreboval . Keby si čítal celú tému , vedel by si , že obsahový význam termínu " strata vody " je mi dostatočne známy . Vo svojej otázke som však mal zrejme spomenúť , že sa jedná o bytový dom s bytmi , ktoré majú vlastný ohrev vody a vykurovanie / ešte šťastie , veď údajne existujú spotrebitelia , ktorí používajú na umývanie vodu z rádiátorov / a každý byt má podružný vodomer . Mohli by sme tu ešte polemizovať o použití biča na " kvapkáčov " využitím hygienického minima pre spotrebu vody , ale to by bolo skutočne len zbytočné plieskanie bičom . Ešte raz ďakujem za tú vyhlášku , nemusím sa prekopávať vyhláškami ÚRSa .

Za málo za málo.

Ale veď v príspevku č. 2 som ti povedal presne to čo v príspevku č. 11, ale len jednou vetou. Holou!

Vyhláška 358/2009? Vieš si predstaviť lieskový orech, oriešok a kokosový?

Ahááá.

Osemnáste slovo je "byty" spomeň si.

Z radiátorov? Každý má na radiátory merač tepla a ešte aj vodomer? A nie je to drahé? Aj kríže môžu s toho bolieť, či nie?

"kvapkačov" To čo za termín? Že s nich kvápe, kvapkajú, alebo že im stačí kvapka ...

Tu sa pliesááá, plieska, všeličííím. Tak prečo nie bičom, keď niektorí len papuľou a ...

Ďakujem pekne, že si ma až hen do vrchného regálu, vyterigal. Zasa nejaká nová kravina, ale vždy lepšia ako tá, čo tému uzatvorila.

Ešte raz ... :);)
verkaz
22.03.12,18:43
Na rozpočítanie straty skutočne spotrebovanej vody a spotrebe na bytových meračoch neexistuje žiadna vyhláška a ani predpis.
Je zaužívané, že sa rozpočíta koeficientom straty, na počet osôb alebo na byty. Ani jeden spôsob nie je však spravodlivý a pri každom sa bude cítiť niekto ukrivdený.
Je len na vlastníkoch bytov, pre ktorý spôsob sa rozhodnete.
My sme roky rozdiel rozpočítavali koeficientom a teraz rozpočítavame na byty.

Spravodlivé to bude len vtedy, keď bude mať každý byt svoj fakturačný vodomer (tak ako máme elektriku a plyn), len vodárne na to nechcú pristúpiť.:eek::mee:
verkaz
22.03.12,18:44
Na rozpočítanie straty skutočne spotrebovanej vody a spotrebe na bytových meračoch neexistuje žiadna vyhláška a ani predpis.
Je zaužívané, že sa rozpočíta koeficientom straty, na počet osôb alebo na byty. Ani jeden spôsob nie je však spravodlivý a pri každom sa bude cítiť niekto ukrivdený.
Je len na vlastníkoch bytov, pre ktorý spôsob sa rozhodnete.
My sme roky rozdiel rozpočítavali koeficientom a teraz rozpočítavame na byty.

Spravodlivé to bude len vtedy, keď bude mať každý byt svoj fakturačný vodomer (tak ako máme elektriku a plyn), len vodárne na to nechcú pristúpiť.:eek::mee:

Táto téma tu už bolo rozoberaná z každej strany.
Halli
22.03.12,18:46
Verkaz vieme prečo nechcú, že? Prišli by o veľké prachy...
misoft
22.03.12,18:54
A ani neustúpia - stratili by istý zisk!
lacoce
22.03.12,20:51
Verkaz ďakujem . Toto je pre mňa odpoveď , ktorá obsahuje široký záber poznania a skúsenosti . Súhlasím , že bez vodární nie je možné dosiahnuť spravodlivosť a tým aj zlepšiť
stav medziľudských vzťahov v bytovom dome . Výsledkom by bolo aj jednoznačné poukázanie charakteru niektorých "tiež susedov".
Deganova
23.03.12,02:48
Keď sme rozpočítavali straty vody koeficientom najviac poškodení boli tí, ktorí mali najväčšiu spotrebu vody ( a podľa zdravého rozumu s vodou ani nešpekulovali)... ak minuli 100 m3 vody a koeficient strát bol 1,2 zaplatili za 120 m3... a iní čo mali spotrebu vody 1,5 m3 zaplatili 1,8 m3 ( robili sme rôzne námatkové kontroly neprišli sme na to prečo taká nízka spotreba)... straty vody sa v bytovom dome pohybovali cca 400 m3... ako sa odsúhlasili straty vody na jeden byt, klesla celková strata na 150 m3 ( aj keď sa mi zdá ešte stále veľká... ideme to riešiť pri výmene stúpačiek vodomerom na každej z nich) a každý byt zaplatí 5,5 m3 straty rovnako...
nunenko
23.03.12,07:21
Keď sme rozpočítavali straty vody koeficientom najviac poškodení boli tí, ktorí mali najväčšiu spotrebu vody ( a podľa zdravého rozumu s vodou ani nešpekulovali)... ak minuli 100 m3 vody a koeficient strát bol 1,2 zaplatili za 120 m3... a iní čo mali spotrebu vody 1,5 m3 zaplatili 1,8 m3 ( robili sme rôzne námatkové kontroly neprišli sme na to prečo taká nízka spotreba)... straty vody sa v bytovom dome pohybovali cca 400 m3... ako sa odsúhlasili straty vody na jeden byt, klesla celková strata na 150 m3 ( aj keď sa mi zdá ešte stále veľká... ideme to riešiť pri výmene stúpačiek vodomerom na každej z nich) a každý byt zaplatí 5,5 m3 straty rovnako.
Najhoršie možné riešenie je koeficient, najspravodlivejšie platiť straty podľa spoluvlastníckeho podielu, kompromisné platiť straty od bytu respektíve odberného miesta.
Je evidentné, že pri koeficiente rozdielu fakturačného voči súčtu bytových vodomerov, za predpokladu, že odpisy boli vykonané správne pri každoročnom koeficiente väčšom ako 1,05 je niekde chyba, som presvedčený, že ide o odber mimo vodomeru, respektíve ovplyvňovanie vodomeru. Ak by boli chyby z dôvodu zlého odpisu, tak by niektoré roky boli s koeficientom menším ako 1.
Existuje nejaké riešenie? Tu dochádza ku KRÁDEŽI. Ja si myslím, že treba odhlasovať pokutu za nelegálny odber v zásadách rozúčtovania nákladu na dodávku vody. Čosi ako sankcia za ovplyvňovanie vodomeru, či odber vody mimo neho, sankciou tak veľkou, že nikto nebude riskovať.
Deganova
23.03.12,09:04
... lenže to by sme museli tú krádež dokázať... robili sme prepadovky, kontrolovali prietok cez vodomery pustením vody, spustením splachovača, kontrolovali sme či vodovod nekvapká, plomby a nič... robili sme kontrolu odberu po 5 dňoch a u niektorých vlastníkov spotreba cca 2 litre!... dôvodenie že to nestačí ani na WC z našej strany nepomohlo, upozornenie na hygienické minimum už vôbec nie... preto sme sa uzniesli, že vodomery dáme na jednotlivé stúpačky... v bytových domoch, kde k tomuto pristúpili sa eliminovali straty na koeficient 1,02
verkaz
23.03.12,14:48
My sme pred tým mávali koeficient aj 1,912. Po námatkových kontrolách a hlavne po odsúhlasení a prijatí Zásad o kontrolách spotreby vody a sankciách pri zistení čierneho odberu alebo kvapkaní, nastalo zlepšenie a teraz je koeficient 1,1550. nejaký rozdiel bude vždy, lebo termín, kedy chodia vodári odpisovať spotrebu na faktúračných meračoch sa nie vždy dá zosúladiť s odpisom bytových meračov.
V niektorých bytoch je to aj niekoľko dní.
Merače máme tiež na každom rozvode vo vchode.
Najhoršie je kvapkanie, kde za l deň môže nakvapkať aj 150 l vody a kvapkajú si do vedár.
Indeed
23.03.12,15:11
No toto !

Od Teba "verkaz", je lepší už len Detektív Oriešok.
nunenko
23.03.12,15:40
Verím, že verkaz má pravdu, ak sa dá nakvapkať "zadarmo" a zrejme sa dá (otestujem), tak existujú koumáci čo to aj robia. Zaručene splachujú tak WC a možno aj ju používajú aj na čosi iné, i keď si nemyslím , že by fakturačný vodomer dokázal zachytiť túto aktivitu, ale dajme tomu že áno. No myslím si, že takéto správanie nie je dejure krádež, je to len unfér správanie.
verkaz
24.03.12,10:52
Faktúračný vodomer by mal zachytiť každú kvapku (tak to tvrdia odborníci). Nedá sa mi to zistiť. To by sme museli vo všetkých bytoch vo vchode odstaviť vodu.
Áno, je to nefér voči tým, ktorí majú vysokú spotrebu a takíto "kvapkáči" sa môžu usmievať a rebelujú, keď sa strata rozpočítava na byty.
verkaz
24.03.12,10:52
ďakujem, ale je to tak
sito
25.03.12,19:33
Sito, ak pripustíme, že nejaké straty vody z dôvodu kvapkania a nezaznamenania tejto spotreby bytovými vodomermi ale zaznamenania fakturačným áno existujú, tak potom táto nameraná strata nie je závislá od počtu osôb v byte, či spotreby vody v byte.
Nepresnosť bytových meračov je 0,02% a to plus alebo mínus.

tomuto sa už , ale divím, ako môžeš napísať takýto nezmysel? Vyhláška na ktorú sa odvolávaš tak rád je o tomto:
ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 630/2005 Z. z.,
ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá
rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody
a rozpočítavania množstva dodaného tepla
Určite nehovorí o teplej vode, len o TEPLE, čiže nerieši rozpočítavanie žiadnej vody, a teda vodomery na teplú vodu sú síce povinné, ale vyhláška rieši ich použitie len na rozpočítanie tepla .


Ňuňo, chruňo, že by bol ...

Sito, ak pripustíme, že nejaké straty vody z dôvodu kvapkania a nezaznamenania tejto spotreby bytovými vodomermi ale zaznamenania fakturačným áno existujú, tak potom táto nameraná strata nie je závislá od počtu osôb v byte, či spotreby vody v byte.
Nepresnosť bytových meračov je 0,02% a to plus alebo mínus.

Neviem či ty, ale ja pripúšťam, že ak niekomu kvapká na karbid, tak nepresnosť je ďaleko rozsiahlejšia, 0,02 % je málo.

Vieš, čítal som takú fantastickú knihu, dvadsaťtisíc míľ pod morom. Aj film som videl, obsah, dej filmu zodpovedal názvu knihy. Potom vyšla kniha, Motýľ, a aj film bol, nemal som, nezaujal ma názov, ani motýli. Ale napriek tomu som ju prečítal dva krát. Nebolo to o motýľoch. A papriku si videl? Žiadna zelenina!

Na teplú sú vodomery v bytoch povinné! A je aj spôsob ako rozpočítať náklady za teplú vodu

Kto je sprostý? Ten kto napíše, schváli zákony? Ten kto ich číta? Ten kto ich nechce pochopiť? Alebo ten kto ich nedokáže pochopiť???

tomuto sa už , ale divím, ako môžeš napísať takýto nezmysel?

Isto máš zmysly, ale či majú pre teba aj zmysel, noo, neviem, neviem ...

Začnem trochu sporadu do radu.



657




ZÁKON



z 26. októbra 2004



o tepelnej energetike



§ 17


(1) Dodávateľ, ktorý dodáva teplo na prípravu teplej úžitkovej vody, je povinný

a) merať množstvo spotrebovaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody určeným meradlom2) v mieste jej prípravy,
b) merať množstvo dodanej teplej úžitkovej vody na odbernom mieste určeným meradlom, 2) ak sa odberateľ alebo konečný spotrebiteľ nedohodne s dodávateľom inak,
c) dodržiavať určenú teplotu teplej úžitkovej vody na odbernom mieste.

(2) Ak je dodávka teplej úžitkovej vody pre dodávateľa nehospodárna z dôvodu nízkej spotreby teplej úžitkovej vody na strane odberateľa, môžu sa dodávateľ na jednej strane a odberateľ a konečný spotrebiteľ na druhej strane dohodnúť na obmedzení dodávky teplej úžitkovej vody len na určité dohodnuté dni v týždni alebo len na dohodnutú dennú dobu celoročne alebo počas dohodnutého obdobia v roku, prípadne sa môžu dohodnúť na zrušení dodávky teplej úžitkovej vody počas dohodnutého obdobia v roku; ak k tejto dohode o obmedzení alebo zrušení dodávky teplej úžitkovej vody nedôjde, dodávateľ je povinný zabezpečiť dodávku teplej úžitkovej vody podľa zmluvy o dodávke a odbere tepla a teplej úžitkovej vody.

(3) Dodávateľ, ktorý dodáva teplo na vykurovanie a súčasne aj na prípravu teplej úžitkovej vody a ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody konečnému spotrebiteľovi, alebo odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného na vykurovanie a súčasne rozpočítava aj množstvo tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody konečnému spotrebiteľovi, je povinný

a) dodržiavať určenú teplotu teplej úžitkovej vody u konečného spotrebiteľa,
b) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel na meranie pretečeného množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom, 2)
c) oznámiť konečnému spotrebiteľovi najmenej 15 dní pred uskutočnením odčítania údajov na určenom meradle spotreby tepla alebo teplej úžitkovej vody termín odčítania spotreby,
d) využívať na rozpočítavanie množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody určené meradlá na meranie pretečeného množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom,
e) rozpočítavať množstvo tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody podľa pravidiel rozpočítavania.

(4) Ak konečný spotrebiteľ obstará na svoje náklady určené meradlo, ktoré okrem merania množstva dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody meria aj množstvo pretečenej teplej úžitkovej vody, účtuje sa dodávka teplej úžitkovej vody podľa údajov tohto určeného meradla.

(5) Konečný spotrebiteľ je povinný umožniť dodávateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody, alebo odberateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody,

a) vykonávanie jeho povinností uvedených v odseku 3 písm. b),
b) odčítanie údajov z určených meradiel spotreby teplej úžitkovej vody v čase oznámeného termínu na odčítanie spotreby tepla,
c) chrániť určené meradlo spotreby teplej úžitkovej vody pred neoprávneným zásahom,
d) prístup k určenému meradlu spotreby teplej úžitkovej vody na účel jeho kontroly na nevyhnutnú dobu v termíne dohodnutom s dodávateľom alebo s odberateľom.

(6) Teplotu teplej úžitkovej vody na odbernom mieste a pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá úrad.




630



V Y H L Á Š K A


Úradu pre reguláciu sieťových odvetví


z 20. decembra 2005,


ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá


rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody a rozpočítavania


množstva dodaného tepla



§ 9


Rozpočítavanie množstva dodaného tepla


na prípravu teplej úžitkovej vody


v objekte rozpočítavania


(1) Náklady na prípravu teplej úžitkovej vody na objekt rozpočítavania určené podľa § 8 sa rozdelia na základnú
zložku a spotrebnú zložku. Základná zložka tvorí 10 % a spotrebná zložka 90 % nákladov na prípravu teplej úžitkovej vody v objekte rozpočítavania.

(2) Základná zložka sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov rovnakým dielom na každý byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania, ak je v byte alebo nebytovom priestore zabezpečená dodávka teplej úžitkovej vody.

(3) Spotrebná zložka sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov v pomere indikovaného údaja určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody inštalovaného u konečného spotrebiteľa k súčtu indikovaných údajov určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody u konečných spotrebiteľov v objekte rozpočítavania

(4) Odpočty indikovaných údajov určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody u konečných spotrebiteľov vykonáva dodávateľ alebo odberateľ, ktorý rozpočítava dodané teplo a množstvo tepla na prípravu teplej úžitkovej vody, najmenej raz ročne ku koncu zúčtovacieho obdobia.

(5) Konečnému spotrebiteľovi, ktorý neumožní odpočet určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody, sa určí náhradný indikovaný údaj vo výške 1,5-násobku priemernej hodnoty indikovaných údajov na byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania. Spotrebná zložka sa určí podľa odseku 3. V nasledujúcom zúčtovacom období sa indikovaný údaj pre výpočet spotrebnej zložky určí ako aritmetický priemer indikovaných údajov určeného meradla odčítaných v danom roku a v poslednom roku, v ktorom bol indikovaný údaj určeného meradla odčítaný,

(6) Náhradný indikovaný údaj pre konečného spotrebiteľa sa môže určiť aj odborným odhadom, ak odpočet určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody sa vykoná dodatočne najneskôr do 31. Januára nasledujúceho roka alebo na základe predchádzajúcich pravidelných odpočtov určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody u konečného spotrebiteľa aspoň dvakrát za rok. Takýto postup sa použije aj v prípade poruchy určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody.


(7) Ak sa preukáže, že konečný spotrebiteľ ovplyvnil určené meradlo na meranie množstva teplej úžitkovej vody alebo určené meradlo na meranie množstva teplej úžitkovej vody nespĺňa podmienky určeného meradla, alebo odmietol umožniť vykonať jeho odčítanie, určí sa tomuto konečnému spotrebiteľovi náhradný indikovaný údaj vo výške trojnásobku priemernej hodnoty indikovaných údajov určených meradiel na meranie teplej úžitkovej vody na byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania. Spotrebná zložka sa určí podľa odseku 3.



Ak požiadaš slúžku, aby ti uvarila kávu, musí mať, poviem, rýchlo varnú kanvicu, studenú vodu, elektrinu, kávu, cukor ...

Náklady na jej prípravu je len ta elektrina, ktorá prevarí studenú vodu?

Ale najprv sa zmenil zákon 657.




99


ZÁKON


zo 7. februára 2007,


ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike


a ktorým sa dopĺňa zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon)


v znení neskorších predpisov


20. § 17 znie:



㤠17


(1) Dodávateľ, ktorý dodáva teplo v teplej úžitkovej vode, je povinný

a) merať množstvo spotrebovaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody určeným meradlom2) v mieste jej prípravy,
b) merať množstvo dodanej teplej úžitkovej vody na odbernom mieste určeným meradlom2) ak o to požiadajú všetci odberatelia, ktorým dodávateľ dodáva teplú úžitkovú vodu z jedného spoločného miesta jej prípravy do jedného roka od doručenia žiadosti,
c) dodržiavať určenú teplotu teplej úžitkovej vody na odbernom mieste,
d) na vstupe do ohrievača teplej úžitkovej vody merať určeným meradlom2) množstvo dodanej studenej vody,
e) umožniť odberateľovi alebo zástupcovi konečného spotrebiteľa vykonať kontrolu množstva dodanej studenej vody na prípravu teplej úžitkovej vody a množstva dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody,
f) rozpočítavať množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode podľa pravidiel rozpočítavania.

(2) Ak je dodávka teplej úžitkovej vody pre dodávateľa nehospodárna z dôvodu nízkej spotreby teplej úžitkovej vody na strane odberateľa, môžu sa dodávateľ na jednej strane a odberateľ na druhej strane dohodnúť na obmedzení dodávky teplej úžitkovej vody len na určité dohodnuté dni v týždni alebo len na dohodnutú dennú dobu celoročne alebo počas dohodnutého obdobia
v roku, prípadne sa môžu dohodnúť na zrušení dodávky teplej úžitkovej vody počas dohodnutého obdobia v roku; ak k tejto dohode o obmedzení alebo zrušení dodávky teplej úžitkovej vody nedôjde, dodávateľ je povinný zabezpečiť dodávku teplej úžitkovej vody podľa zmluvy o dodávke a odbere tepla a teplej úžitkovej vody a odberateľ je povinný uhrádzať zvýšené náklady na dodávku teplej úžitkovej vody.

(3) Dodávateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi alebo odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi, je povinný

a) dodržiavať určenú teplotu teplej úžitkovej vody u konečného spotrebiteľa,
b) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel na meranie množstva
teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom,2)
c) oznámiť konečnému spotrebiteľovi najmenej 15 dní pred uskutočnením odčítania údajov na určenom
meradle na meranie množstva teplej úžitkovej vody termín odčítania spotreby,
d) využívať na rozpočítavanie množstva tepla dodaného v teplej úžitkovej vode určené meradlá na meranie množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom,
e) rozpočítavať množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode podľa pravidiel rozpočítavania.

(4) Konečný spotrebiteľ je povinný umožniť dodávateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode alebo odberateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode

a) vykonávanie jeho povinností uvedených v odseku 3
písm. a) a b) a § 25 ods. 3,
b) odčítanie údajov z určených meradiel množstva teplej úžitkovej vody v čase oznámeného termínu,
c) chrániť určené meradlo množstva teplej úžitkovej vody pred neoprávneným zásahom,
d) prístup k určenému meradlu množstva teplej úžitkovej vody s cieľom jeho kontroly na nevyhnutnú dobu v termíne dohodnutom s dodávateľom alebo s odberateľom.

(5) Teplotu teplej úžitkovej vody na odbernom mieste a pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného v teplej úžitkovej vode ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá úrad.“.





358



V Y H L Á Š K A


Úradu pre reguláciu sieťových odvetví


z 20. augusta 2009,



ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 630/2005 Z. z.,


ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá


rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody


a rozpočítavania množstva dodaného tepla



7. V § 9 odseky 1 až 3 znejú:


„(1) Náklady na prípravu teplej úžitkovej vody na objekt rozpočítavania určené podľa § 4 ods. 3 a § 8 sa rozdelia na základnú zložku a spotrebnú zložku. Základná zložka tvorí 10 % a spotrebná zložka 90 % nákladov na prípravu teplej úžitkovej vody v objekte rozpočítavania.

(2) Základná zložka sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov rovnakým dielom na každý byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania, ak sú zabezpečené technické podmienky na odber teplej úžitkovej vody z centrálneho rozvodu u konečného spotrebiteľa.

(3) Spotrebná zložka sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov v pomere indikovaného údaja určeného meradla1) na meranie množstva teplej úžitkovej vody inštalovaného u konečného spotrebiteľa k súčtu indikovaných údajov určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody u konečných spotrebiteľov v objekte rozpočítavania

8. § 9 sa dopĺňa novým odsekom 8, ktorý znie:

„(8) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú podľa osobitného predpisu7) inak, rozpočítavanie množstva dodaného tepla v teplej úžitkovej vode podľa odsekov 2 až 7 sa neuplatňuje.“.

Podstatná zmena nastala vo vyhláške 630, vyhláškou 358, že podľa 630 vlastníci nemohli, ale jej zmenou 358 už môžu rozhodnúť aj o inom spôsobe rozpočítania nákladov, no odsek 1 musí byť v ich spôsobe dodržaný. Teda 10 % nákladov na prípravu teplej vody sa rozpočíta rovným dielom na byt.

Prečo? Lebo teplá voda cirkuluje dokolečka a zohrieva sa pre všetky byty. Ak sa niekto v byte nezdržuje, nezdržuje aj dlhší čas, teplú vodu má vždy pripravenú. Preto!

Ostatných 90 % podľa pomerových vodomerov, alebo podľa 358/2009, § 9, odsek 8.




Vyhláška na ktorú sa odvolávaš tak rád je o tomto:
ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 630/2005 Z. z.,
ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá
rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody
a rozpočítavania množstva dodaného tepla
Určite nehovorí o teplej vode, len o TEPLE, čiže nerieši rozpočítavanie žiadnej vody, a teda vodomery na teplú vodu sú síce povinné, ale vyhláška rieši ich použitie len na rozpočítanie tepla .


Teraz neviem, si ozaj tak .... , že keď potočíš kolečkom, alebo pohneš pákou z batérie ti ide teplo zvlášť a voda zvlášť, aby si vedel aké sú náklady za teplo, ktoré ju zohrieva.

Vlastníci bytov sa nechajú obsluhovať a tie náklady za obsluhu musí ktosi zaplatiť! Kto asi?
sito
25.03.12,19:42
Na rozpočítanie straty skutočne spotrebovanej vody a spotrebe na bytových meračoch neexistuje žiadna vyhláška a ani predpis.
Je zaužívané, že sa rozpočíta koeficientom straty, na počet osôb alebo na byty. Ani jeden spôsob nie je však spravodlivý a pri každom sa bude cítiť niekto ukrivdený.
Je len na vlastníkoch bytov, pre ktorý spôsob sa rozhodnete.
My sme roky rozdiel rozpočítavali koeficientom a teraz rozpočítavame na byty.

Spravodlivé to bude len vtedy, keď bude mať každý byt svoj fakturačný vodomer (tak ako máme elektriku a plyn), len vodárne na to nechcú pristúpiť.:eek::mee:

Táto téma tu už bolo rozoberaná z každej strany.

A myslíš, že elektrina a plyn je spravodlivé? Lenže, vodárňam to nikto nenariadil, tak ako im nariadil fakturačné vodomery na päte domu. A rozvody v dome by boli čie?

Bola a ešte aj bude, pokiaľ Porada bude!
sito
25.03.12,20:08
Keď sme rozpočítavali straty vody koeficientom najviac poškodení boli tí, ktorí mali najväčšiu spotrebu vody ( a podľa zdravého rozumu s vodou ani nešpekulovali)... ak minuli 100 m3 vody a koeficient strát bol 1,2 zaplatili za 120 m3... a iní čo mali spotrebu vody 1,5 m3 zaplatili 1,8 m3 ( robili sme rôzne námatkové kontroly neprišli sme na to prečo taká nízka spotreba)... straty vody sa v bytovom dome pohybovali cca 400 m3... ako sa odsúhlasili straty vody na jeden byt, klesla celková strata na 150 m3 ( aj keď sa mi zdá ešte stále veľká... ideme to riešiť pri výmene stúpačiek vodomerom na každej z nich) a každý byt zaplatí 5,5 m3 straty rovnako...

Deganova, zdravím. A prečo myslíš, že boli poškodení najviac, ak mali rovnaké a platné vodomery? Ta voda sa nestratí, rozdiel je! Ale prečo? Fakturačný má tiež svoju prípustnú odchýlku, pomerové, všetky, tiež. A čo dátum odpisu fakturačného a pomerových, všetky sa odpíšu súčasne? Koľko vody pretečie cez fakturačný po jeho odpise, kým sa odpíšu všetky v bytoch?

Ale k tým pomerovým na stúpačkách, rovnakej triedy, presnosti budú? Aj tak bude rozdiel medzi nimi spolu oproti fakturačnému! Potom ako? Rovnako? Lebo rozdiely budú aj medzi jednotlivými stúpačkami. Čo tým dosiahnete? Ak nebude možné kradnúť vodu po stúpačky, tak by mali na zlodejov doplatiť byty na stúpačkách, ak nejakí na nich sú. A rozdiel na medzi stúpačke a súčte v bytoch na stúpačke, tiež rovnako? A to už bude spravodlivé?
sito
25.03.12,20:13
Najhoršie možné riešenie je koeficient, najspravodlivejšie platiť straty podľa spoluvlastníckeho podielu, kompromisné platiť straty od bytu respektíve odberného miesta.
Je evidentné, že pri koeficiente rozdielu fakturačného voči súčtu bytových vodomerov, za predpokladu, že odpisy boli vykonané správne pri každoročnom koeficiente väčšom ako 1,05 je niekde chyba, som presvedčený, že ide o odber mimo vodomeru, respektíve ovplyvňovanie vodomeru. Ak by boli chyby z dôvodu zlého odpisu, tak by niektoré roky boli s koeficientom menším ako 1.
Existuje nejaké riešenie? Tu dochádza ku KRÁDEŽI. Ja si myslím, že treba odhlasovať pokutu za nelegálny odber v zásadách rozúčtovania nákladu na dodávku vody. Čosi ako sankcia za ovplyvňovanie vodomeru, či odber vody mimo neho, sankciou tak veľkou, že nikto nebude riskovať.

:mee: To akože, každému môže tá voda zaliať tie m2?

:eek: Neverím, to ti povedala manželka!
sito
25.03.12,20:27
Faktúračný vodomer by mal zachytiť každú kvapku (tak to tvrdia odborníci). Nedá sa mi to zistiť. To by sme museli vo všetkých bytoch vo vchode odstaviť vodu.
Áno, je to nefér voči tým, ktorí majú vysokú spotrebu a takíto "kvapkáči" sa môžu usmievať a rebelujú, keď sa strata rozpočítava na byty.

Fakturačný vodomer má tiež povolenú odchýlku, kvapka s vodomerom, vrtuľkou vo vodomere, ktorý je v byte nepotočí, ale ta kvapka cez fakturačný pretečie, v ňom nekvapká. Ak by si mala odstavené všetky vodomery a žiaden by nekvapkal, ani fakturačný by sa netočil. Ani ak by jeden, dva, možno dvadsať kvapkalo, by sa netočil. Ako mlynské kolo, keď nie je dostatočný prietok vody.
PASKOV
26.03.12,02:25
Prosím * sito *, aby se věnoval fyzice a přestal ohlupovat.

Děkuji.
Deganova
26.03.12,05:02
V sobotu sme urobili v bytovom dome nasledovný pokus:
v piatich bytoch sme nechali vodu tiecť malým prúdom ( cícerkom) a bytový merač ani nereagoval... naopak merač na päte domu sa krútil, síce veľmi pomaly, ale krútil... takže ak z 27 bytového domu toto naraz urobí povedzme 10 rodín, ktoré sú stále doma, únik vody je zrejmý... preto budeme na nasledujúcom zhromaždení hľadať riešenie a myslíme si, že merače na stúpačke tomuto zabránia, lebo z 3 rodín na stúpačke na takýto odber vody nebudú mať takú odvahu...
nunenko
26.03.12,09:12
Pokus to je dobrý, ale mali ste urobiť aj meranie. Z kontextu si myslím, že keď ste nechali v piatich bytoch vodu tiecť cícerkom, ak to bolo v iba v jednom fakturačný to nezaznamenával? Vodomer na stupačke, a ani dva vodomery na stupačke nezabránia takejto činnosti. Museli by ste na stupačke použiť taký istý vodomer ako je fakturačný, ale aj to neznamená nič. A aj keby sa zistil rozdiel, a bolo by evidentné že špekulijem čo sa mi môže stať? Čoho sa dopustím, keď si vodu kvapkajúc napustím? Ak môj bytový vodomer spĺňa podmienky určeného meradla, zabepečovacia plomba je v poriadku, značka montážnika je v poriadku, vodomer je overený, nepoškodený a zo skúšobne príde potvrdenie že meral v povolenej tolerancii chcem vedieť kto mi čo môže urobiť? Každý súd musí uznať, že som nič neporušil a vodu nekradol.
Halli
26.03.12,09:35
Pokus to je dobrý, ale mali ste urobiť aj meranie. Z kontextu si myslím, že keď ste nechali v piatich bytoch vodu tiecť cícerkom, ak to bolo v iba v jednom fakturačný to nezaznamenával? Vodomer na stupačke, a ani dva vodomery na stupačke nezabránia takejto činnosti. Museli by ste na stupačke použiť taký istý vodomer ako je fakturačný, ale aj to neznamená nič. A aj keby sa zistil rozdiel, a bolo by evidentné že špekulijem čo sa mi môže stať? Čoho sa dopustím, keď si vodu kvapkajúc napustím? Ak môj bytový vodomer spĺňa podmienky určeného meradla, zabepečovacia plomba je v poriadku, značka montážnika je v poriadku, vodomer je overený, nepoškodený a zo skúšobne príde potvrdenie že meral v povolenej tolerancii chcem vedieť kto mi čo môže urobiť? Každý súd musí uznať, že som nič neporušil a vodu nekradol.


...malo by ti to/alebo dotyčnému/ dokvapkať v hlave...
sito
26.03.12,20:04
...malo by ti to/alebo dotyčnému/ dokvapkať v hlave...

Dokvapkať nestačí, niektorým nepomôže, ani ak sa im to do hlavy snaží niekto na tĺcť.
sito
26.03.12,20:47
V sobotu sme urobili v bytovom dome nasledovný pokus:
v piatich bytoch sme nechali vodu tiecť malým prúdom ( cícerkom) a bytový merač ani nereagoval... naopak merač na päte domu sa krútil, síce veľmi pomaly, ale krútil... takže ak z 27 bytového domu toto naraz urobí povedzme 10 rodín, ktoré sú stále doma, únik vody je zrejmý... preto budeme na nasledujúcom zhromaždení hľadať riešenie a myslíme si, že merače na stúpačke tomuto zabránia, lebo z 3 rodín na stúpačke na takýto odber vody nebudú mať takú odvahu...

To je bežná vec, odskúšaná už pred rokmi. Ale to sa dá zmierniť, ak si zabezpečíte citlivejšie vodomery. Ak vás je len 27 bytov, nemalo by to byť také zložité, dohodnúť sa. No vždy je to o peniazoch. Také sú drahšie. Zamyslite sa a ešte si to skúste prepočítať, aby ste nakoniec na tom neprerobili, ako dom kvôli jednému, desiatim vlastníkom.

Vychádza to tak, že máte v dome tri podlažia a deväť stúpačiek. Chýbalo vám 400 m3, to je na byt rovným dielom 14,81 m3. Ak chcete použiť podružné vodomery na stúpačkách a rozdiel medzi fakturačným rozdeliť, rovným dielom na stúpačky a potom na stúpačkách rovným dielom na byty, čo získate? Nič. Pretože 400 : 9 = 44,44; 44,44 : 3 = 14,81. Význam by mali pri koeficiente na podružné a potom na pomerové v bytoch. Ak by niektorá stúpačka prekročila svoj priemer a niektorý byt by kvapkal, rozdiel stratu by znášali tí dvaja na stúpačke.

Všetko závisí na Vás. Ale je aj možnosť sa dohodnúť, že dohodnuté percento nákladov sa bude rozpočítavať opačne, ten kto najviac míňa vodu, uhradí s dohodnutej sumy najmenšiu úhradu, ten kto najmenej, bude kvapkať uhradí najväčšiu úhradu. Ak sa nikto nebude snažiť kvapkať a ostatní nebudú s vodou plytvať, úhrady bytov s tej čiastky budú skoro rovnaké a v ostatku nákladov tiež.

Je aj jednoduché riešenie: Zaujímajú vás náklady domu, tie sa vydelia súčtom nameraných na vodomeroch v bytoch a vynásobia počtom nameraných v bytoch. Žiaden rozdiel v m3 medzi fakturačným a pomerovými vodomermi nevznikne? A všetky náklady za vodu, studenú budú dodávateľovi uhradené podľa pomerových vodomeroch v bytoch. Čo Vás je po stave na jeho vodomere.

:);)
PASKOV
26.03.12,23:52
Poslední odstavec * sito * lze přijmout, neboť správce rozděluje jen náklady za vodu.

V bytech jsou určené meradla, aproto není nejmenší příčina měnit jejich údaje pomocí * Bulharské konstanty *.

Pozn.
Někteří BK maskují pomocí tzv. koeficientu spotřeby.
sito
27.03.12,06:59
Poslední odstavec * sito * lze přijmout, neboť správce rozděluje jen náklady za vodu.

V bytech jsou určené meradla, aproto není nejmenší příčina měnit jejich údaje pomocí * Bulharské konstanty *.

Pozn.
Někteří BK maskují pomocí tzv. koeficientu spotřeby.

PAKO V, ak nejde o život, nejde o nič! Peniaze sú vraj vždy až na prvom mieste! Ako vidíš, čítaš, nie vždy je to pravda. Niekde je väčší záujem o to, kde, kto tú vodu minul, spotreboval? A aby za spotrebovanú vodu zaplatil. V prvom rade peniazmi.

Sú, sú to určené meradlá, ale pomerové k fakturačnému meradlu. Ak je medzi nimi rozdiel, ktoré, sú bulharské alebo, ktoré je bulharské?




http://www.youtube.com/watch?v=ioj7hqLMiOc


Aké je to smutné, toľká vodička


http://www.youtube.com/watch?v=7qdPc45K8bI
nunenko
27.03.12,07:51
Presne tak, rozdeľujú sa len náklady na dodávku vody, čo koho po údaji spotreby vody na fakturačnom merači. Spotrebu na fakturačnom vodomere je možné a potrebné použiť na určenie náhradného údaju spotreby, v prípade že niekto má poruchu vodomeru, alebo neumožní jeho odčítanie, alebo vôbec ho nemá, ako pomocný údaj.
Hodnota nameraná na fakturačnom merači slúži aj na zistenie úniku vody, nelegálneho odberu...
Aj keď .... v tomto prípade z hľadiska výpočtu je to úpnle jedno.
nákl. dod. vody 2200€ - fakturačný: 1100m3 - súčet bytových: 1000 - koeficient: 1,1 - spotreba v byte 10m3 zaplatí (2200/1100)x(10x1,1)= 22
nákl. dod. vody 2200€ - spotreba v byte 10m3 zaplatí (2200/1000)= 22
Myslím si, že vlastníci sa môžu dohodnúť a náklad na dodávku vody si v pravidlách rozpočítania nákladov zadefinujú napríklad takto:
Náklad na dodávku vody sa rozpočíta tak, že nameraná hodnota bytového merača sa vynásobí príslušnou sadzbou dodávateľa vody.
Ak súčet všetkých takto vypočítaných úhrad je iný ako fakturovaná čiastka dodávateľa vody rozdiel sa rozpočíta rovnakým dielom na jedno odberné miesto (alebo podľa spoluvlastníckeho podielu).
nunenko
27.03.12,07:55
Sú, sú to určené meradlá, ale pomerové k fakturačnému meradlu. To odkaľ stale berieš že pomerové? Nemýliš sa?
sito
27.03.12,08:55
To odkaľ stale berieš že pomerové? Nemýliš sa?

Myslím, že nemýlim, ale ty sa môžeš mýliť, no napriek tomu si môžeš myslieť, že nie sú pomerové. A aj to môžeš tvrdiť, aj na porade.

A prečo sú:

Jeden m3 na pomerovom ku, príklad 2,22 eura z nákladov na fakturačnom.

Jeden m3 na pomerovom ku, príklad 1,15 m3 zo spotreby m3 na fakturačnom.

Jeden m3 na pomerovom, korigovaný ku akej hodnote eura uvedenej v príklade?
sito
27.03.12,09:06
Presne tak, rozdeľujú sa len náklady na dodávku vody, čo koho po údaji spotreby vody na fakturačnom merači. Spotrebu na fakturačnom vodomere je možné a potrebné použiť na určenie náhradného údaju spotreby, v prípade že niekto má poruchu vodomeru, alebo neumožní jeho odčítanie, alebo vôbec ho nemá, ako pomocný údaj.
Hodnota nameraná na fakturačnom merači slúži aj na zistenie úniku vody, nelegálneho odberu...
Aj keď .... v tomto prípade z hľadiska výpočtu je to úpnle jedno.
nákl. dod. vody 2200€ - fakturačný: 1100m3 - súčet bytových: 1000 - koeficient: 1,1 - spotreba v byte 10m3 zaplatí (2200/1100)x(10x1,1)= 22
nákl. dod. vody 2200€ - spotreba v byte 10m3 zaplatí (2200/1000)= 22
Myslím si, že vlastníci sa môžu dohodnúť a náklad na dodávku vody si v pravidlách rozpočítania nákladov zadefinujú napríklad takto:
Náklad na dodávku vody sa rozpočíta tak, že nameraná hodnota bytového merača sa vynásobí príslušnou sadzbou dodávateľa vody.
Ak súčet všetkých takto vypočítaných úhrad je iný ako fakturovaná čiastka dodávateľa vody rozdiel sa rozpočíta rovnakým dielom na jedno odberné miesto (alebo podľa spoluvlastníckeho podielu).

A ostatné náklady čo? Riaditeľ vodárni z čoho bude žiť a užívať si?

Garzonka má, príklad 30 m 2, štvorizbový byt 80 m2. V garzonke býva jedna osoba, vo štvorizbovom byte päť osôb. To z tvojej hlavy? Manželky sa opýtaj. Alebo nech ti to vytlčie, alebo natlčie ...

To je jedno, tak či tak by ti ju mala otrieskať ... Pomerom, primerane ...
Zuzy
27.03.12,09:28
Dobrý deň, my sme 10 bytovka, a stále máme veľmi veľké rozdiely medzi domovými a bytovými meračmi.
Za mesiac je to niekedy aj 15 m3, už sme vymenili aj rúry, prekontrolovali sme v bytoch, či majú dobre
zapojenú vodu, a stále nevieme, kde môže byť chyba. Nemôže byť že domové nijako rýchlejšie sa točia ako
bytové, lebo tie rozdiely sú fakt veľmi vysoké. /žeby boli naciachované v prospech vodárov?/
nunenko
27.03.12,10:02
Myslím, že nemýlim, ale ty sa môžeš mýliť, no napriek tomu si môžeš myslieť, že nie sú pomerové. A aj to môžeš tvrdiť, aj na porade.

A prečo sú:

Jeden m3 na pomerovom ku, príklad 2,22 eura z nákladov na fakturačnom.

Jeden m3 na pomerovom ku, príklad 1,15 m3 zo spotreby m3 na fakturačnom.

Jeden m3 na pomerovom, korigovaný ku akej hodnote eura uvedenej v príklade?
To sú tvoje utkvelé predstavy, žiaľ nielen tvoje. Napríklad fakturačný merač dodávateľa vody už býva umiestnený mimo domu. A ak bude v potrubí mierna netesosť a bude dlhodobo unikať malé pomerne množstvo vody voč spotrebe, dajme tomu 10% tak čia je tá strata? Ako sa majú na nej podielať jednotlivý vlastnícj? Tak ako pri neúmyselnom kvapkani TÁTO STRATA NIE JE ZÁVISLÁ NA CELKOVEJ SPOTREBE VODY, ČI POČTE OSOB V DOMÁCNOSTI.
Určite (zatiaľ) nebráni žiaden zákon či vyhláška a ani nezabráni použiť namerané hodnoty na pomerné rozpočítanie nákladu. Tento fakt, ale nerobí z určeného meradla pomerové meradlo.
Kedže nechceš pochopiť ako to myslím s normálnym rozpočítanim nákladu na dodávku vody, takže ešte raz

1, koeficient :nákl. dod. vody 2200€ - fakturačný: 1100m3 - súčet bytových: 1000m3 - koeficient: 1,1 - spotreba v byte 10 m3 zaplatí (2200€/1100m3) x (10m3 x 1,1)= 22€

2, Priamy podiel na nákle dodávky vody 2200€ - spotreba v byte 10m3 zaplatí (2200€/1000m3) x 10m3 x = 22€

3,Spotrebovaná voda v byte - (Fakturovaná hodnota od dod. vody za mernú jednotku (€/m3) x nameraná spotreba (m3) v byte) + ((Fakturovaná čiastka od dod. vody (€)-(fakturovaná hodnota od dod. vody za mernú jednotku (€/m3) x súčet nameraných hodnôt v bytoch (m3)))/počet odberných miest (byt,odberné miseto,spoluvl. podiel)...
čiže ak dodavatel fakturuje 2 €/m3 x 10 m3 = 20 € + ((1100 m3 - 1000 m3)x 2 €/m3) /počet bytov.
sito
27.03.12,21:36
Na rozpočítanie straty skutočne spotrebovanej vody a spotrebe na bytových meračoch neexistuje žiadna vyhláška a ani predpis.
Je zaužívané, že sa rozpočíta koeficientom straty, na počet osôb alebo na byty. Ani jeden spôsob nie je však spravodlivý a pri každom sa bude cítiť niekto ukrivdený.
Je len na vlastníkoch bytov, pre ktorý spôsob sa rozhodnete.
My sme roky rozdiel rozpočítavali koeficientom a teraz rozpočítavame na byty.

Spravodlivé to bude len vtedy, keď bude mať každý byt svoj fakturačný vodomer (tak ako máme elektriku a plyn), len vodárne na to nechcú pristúpiť.:eek::mee:

Táto téma tu už bolo rozoberaná z každej strany.

Nie je a ani nebude. A načo by si robili zbytočné starosti.


To sú tvoje utkvelé predstavy, žiaľ nielen tvoje.

Každý má nejakú predstavu, každý svoju, ale v bytovom dome je treba dohodou dosiahnuť, aby ta predstava utkvela nadpolovičnej väčšine vlastníkov ako spoločná predstava, rozhodnutie.

Napríklad fakturačný merač dodávateľa vody už býva umiestnený mimo domu.

Pravdu máš. Poznám rodinný dom, kde šachta s vodomerom je od domu vzdialená 20 m. Ak má vlastník domu vadu na potrubí, má aj škodu na vode, nákladoch za vodu.

Ale tiež aj takú situáciu, že tri bytové domy majú v jednej šachte jeden fakturačný vodomer. A vodárom je to jedno, podeľte sa, pobite sa.

A ak bude v potrubí mierna netesosť a bude dlhodobo unikať malé pomerne množstvo vody voč spotrebe, dajme tomu 10% tak čia je tá strata? Ako sa majú na nej podielať jednotlivý vlastnícj? Tak ako pri neúmyselnom kvapkani TÁTO STRATA NIE JE ZÁVISLÁ NA CELKOVEJ SPOTREBE VODY, ČI POČTE OSOB V DOMÁCNOSTI.

A ako môžeš vedieť pri 10 %, že tie unikajú mimo domu, keď 10 % rozdielu môže vzniknúť aj časovým odstupom odpisov vodomerov?

ALE JE. Nie na spotrebe vody, ale počtu osôb, ktoré sa začnú zaujímať, čo sa vlastne deje, keď rozdiel medzi fakturačným vodomerom a pomerovými, alebo aj podielovými je nad určitú hranicu, neúnosnú.

Určite (zatiaľ) nebráni žiaden zákon či vyhláška a ani nezabráni použiť namerané hodnoty na pomerné rozpočítanie nákladu. Tento fakt, ale nerobí z určeného meradla pomerové meradlo.

To máš pravdu, určené meradlo, vodomer je stále určené meradlo. Ak nevznikne rozdiel medzi fakturačným a určenými meradlami rozdiel, je všetko v poriadku. Ak áno je možnosť, pomerom, alebo inak dohodnutým spôsobom.

Kedže nechceš pochopiť ako to myslím s normálnym rozpočítanim nákladu na dodávku vody, takže ešte raz

Nerobí mi problém pochopiť to o čom si myslíš, že nechcem.

Pripadá mi celkom logické, že aj tak sa môžu vlastníci dohodnúť.

1, koeficient :nákl. dod. vody 2200€ - fakturačný: 1100m3 - súčet bytových: 1000 - koeficient: 1,1 - spotreba v byte 10m3 zaplatí (2200/1100)x(10x1,1)= 22

2, Priamy podiel na nákle dodávky vody 2200€ - spotreba v byte 10m3 zaplatí (2200/1000)= 22

3,Spotrebovaná voda v byte - (Fakturovaná hodnota od dod. vody za mernú jednotku (€/m3) x nameraná spotreba (m3) v byte) + ((Fakturovaná čiastka od dod. vody (€)-(fakturovaná hodnota od dod. vody za mernú jednotku (€/m3) x súčet nameraných hodnôt v bytoch (m3)))/počet odberných miest (byt,odberné miseto,spoluvl. podiel)...
čiže ak dodavatel fakturuje 2 €/m3 x 10 m3 = 20 € + ((1100 m3 - 1000 m3)x 2 €/m3) /počet bytov.

Ale vždy závisí na konkrétnych okolnostiach konkrétneho domu a konkrétnych vlastníkoch toho domu.

Konkrétne u nás máme fakturačné vodomery na pätách domu. Dva. Pre ľavú a pravú polovicu domu. Takže straty mimo domu neprichádzajú do úvahy. Len v dome. Práčovňa, hydranty, rozvody a byty mimo vodomeru, alebo aj cez vodomer. Jasné, každá polovica má inú spotrebu a aj rozdiely v stavoch bytových vodomeroch, teda aj iný koeficient prepočtu rozdielu a nákladov za odobratú vodu.

Raz sa stalo, že jedna polovica mala koeficient 1,15 a druhá 1,70. Mal sa spriemerovať na 1,425?

Ešte raz. Dodávateľ vody má odberné miesto, kde je fakturačný vodomer, ktorý je jeho majetok. Odobratá voda je už majetkom odberateľa, ak ich je viac, ako si podelia náklady medzi sebou je už len a len ich vec, ak sa nevedia dohodnúť, môžu požiadať súd, ten môže za nich rozhodnúť. Či nie?


Na porade nikto nemusí podľahnúť mojej rade, názoru. Ten si tu snáď môžem povedať, napísať. Či nie?

A predsa každý má svoju hlavu a za svoje rozhodnutie bude platiť on, nie ja.

Tak už sa dá pochopiť prečo vodárne s tým aby boli fakturačné vodomery v bytoch nesúhlasia? A prečo sa musia vlastníci bytov, domu s vodou pomeriť? A zmieriť sa stým, že nie to čo im namerá v byte, ale podiel s toho, čo im namerá dodávateľ vody na svojom vodomere, to musia uhradiť, spolu? Akým podielom, pomerom?
PASKOV
27.03.12,22:34
Nekonečná a velmi zábavná demagogie * sito *.

Doporučuji nastudovat * sito * elementární principy měření a metrologie.
nunenko
27.03.12,23:15
Raz sa stalo, že jedna polovica mala koeficient 1,15 a druhá 1,70. Mal sa spriemerovať na 1,425?
keby ste to spriemerovali, tak by koeficient nebol 1,425. Iba za predpokladu, že ľavá a pravá strany domu by mala nameranú rovnakú spotrebu vody.

Garzonka má, príklad 30 m 2, štvorizbový byt 80 m2. V garzonke býva jedna osoba, vo štvorizbovom byte päť osôb. To z tvojej hlavy? Manželky sa opýtaj. Alebo nech ti to vytlčie, alebo natlčie ...

Čo týmto chcel básnik povedať? Že väčšie straty spôsobí väčší byt? Alebo viac osôb.
Jednoizbový byt a aj štvorizbový majú rovnaký počet záchodov a vodovodných kohútikov, a teda aj domnelý podiel na vykonaní straty.

ako môžeš vedieť pri 10 %, že tie unikajú mimo domu, keď 10 % rozdielu môže vzniknúť aj časovým odstupom odpisov vodomerov?
Práve preto, že nemôžem vedieť prečo strata vznikla respektíve kde vznikla nemožem súhlasiť, že ten kto má nulovú spotrebu (napr. prázdny byt) neprispeje na spoločnú stratu vody ani centom, hoci je dosť pravdepodobné že zrovna jemu voda nekontrolovane a nemerateľne čurká.

Myslím, že nick sito máš oprávnene, a reagovať na teba k tejto téme už nemá zmysel.
sito
28.03.12,05:05
keby ste to spriemerovali, tak by koeficient nebol 1,425. Iba za predpokladu, že ľavá a pravá strany domu by mala nameranú rovnakú spotrebu vody.

Čo týmto chcel básnik povedať? Že väčšie straty spôsobí väčší byt? Alebo viac osôb.
Jednoizbový byt a aj štvorizbový majú rovnaký počet záchodov a vodovodných kohútikov, a teda aj domnelý podiel na vykonaní straty.

Práve preto, že nemôžem vedieť prečo strata vznikla respektíve kde vznikla nemožem súhlasiť, že ten kto má nulovú spotrebu (napr. prázdny byt) neprispeje na spoločnú stratu vody ani centom, hoci je dosť pravdepodobné že zrovna jemu voda nekontrolovane a nemerateľne čurká.

Myslím, že nick sito máš oprávnene, a reagovať na teba k tejto téme už nemá zmysel.

Tak sa to nerobilo. V čase keď 1 m3 stál 0,60 Kčs, jednoducho náklady domu za obidva vodomery, deleno počet osôb v dome, krát počet osôb v byte.

Potom, keď náklady na jeden m3 stúpali a na teplu vodu boli vodomery povinné a rozdiely úžasné, dospeli vlastníci, že si dajú aj na studenú vodu vodomery. V spôsobe rozpočítania nákladov počet osôb nahradili namerané m3.

V prvom prípade bolo jedno kto koľko vody minul, ktorá polovica domu, bol len pomer m3 : Kčs/osoba a žiadny koeficient.

V druhom už nebolo jedno kto koľko minul, ale pribudol koeficient rozdielu, jeden pre celý dom, pomer bol m3, krát koeficient : Sk/m3

V treťom ten istý spôsob, čo v druhom prípade, ale dva krát a s rozdielnymi koeficientami.

Čo? To prvé je pravda štvorizbový byt má viac m2 ako garzonka, ale v štvorizbovom môže bývať jeden dôchodca, ak na to má a v garzonke, aj štyria ak nie aj viac, nemajú kde. Aj preto si dávajú vlastníci namontovať vodomery, napriek tomu, že nemusia. Ak sa hradia z FOaÚ, tak musia. A musia uhradiť aj domnelý podiel na rozdiely medzi domom a bytmi. Ako? Ako sa dohodnú.

Nemôžeš súhlasiť, ani nemusíš, je to tvoje právo. Ale v bytovom dome je rozhodujúci súhlas väčšiny. No každý vlastník bytu, spoluvlastník domu môže požiadať súd, aby vo veci rozhodol.


Pokus to je dobrý, ale mali ste urobiť aj meranie. Z kontextu si myslím, že keď ste nechali v piatich bytoch vodu tiecť cícerkom, ak to bolo v iba v jednom fakturačný to nezaznamenával? Vodomer na stupačke, a ani dva vodomery na stupačke nezabránia takejto činnosti. Museli by ste na stupačke použiť taký istý vodomer ako je fakturačný, ale aj to neznamená nič. A aj keby sa zistil rozdiel, a bolo by evidentné že špekulijem čo sa mi môže stať? Čoho sa dopustím, keď si vodu kvapkajúc napustím? Ak môj bytový vodomer spĺňa podmienky určeného meradla, zabepečovacia plomba je v poriadku, značka montážnika je v poriadku, vodomer je overený, nepoškodený a zo skúšobne príde potvrdenie že meral v povolenej tolerancii chcem vedieť kto mi čo môže urobiť? Každý súd musí uznať, že som nič neporušil a vodu nekradol.

A nick? Nebol mi pridelený, tebe ten tvoj, áno? :);)
sito
31.03.12,18:29
Dobrý deň, my sme 10 bytovka, a stále máme veľmi veľké rozdiely medzi domovými a bytovými meračmi.
Za mesiac je to niekedy aj 15 m3, už sme vymenili aj rúry, prekontrolovali sme v bytoch, či majú dobre
zapojenú vodu, a stále nevieme, kde môže byť chyba. Nemôže byť že domové nijako rýchlejšie sa točia ako
bytové, lebo tie rozdiely sú fakt veľmi vysoké. /žeby boli naciachované v prospech vodárov?/

Kto chce psa biť, palicu si nájde! Každá palica má dva konce. Takže, ktorým a koho?

Ste, je vás desať a jeden dodávateľ vody. Koľko máte tých domových? Bytových, asi desať.

1. Treba si uvedomiť, čo sa týka spotreby, že podstatné je to čo zaznamená fakturačný vodomer dodávateľa vody a hlavne náklady za spotrebovanú vodu, tie musí správa domu uhradiť dodávateľovi vody.

2. Keď ste si dali namontovať vodomery v bytoch, logicky pretečené množstvo vody cez fakturačným vodomerom by mal byť zároveň aj súčet spotrieb na bytových vodomeroch. No, je to nelogické, ale nikdy to tak nebude. Vždy bude medzi nimi rozdiel.

Čo treba spraviť keď máte stále veľmi veľké rozdiely?

1. Skúsiť to čo uviedla Deganová, každý si pustiť vodu na maximálny prietok pri ktorom sa ešte vrtuľka vodomeru nezačne otáčať a skúsiť si zmerať koľko vody natečie za určitý čas, alebo za aký čas natečie určité množstvo vody. Takým spôsobom sa dozviete koľko a za aký čas môžete získať určité množstvo vody, ktoré spôsobí rozdiel oproti fakturačnému vodomeru. Ak si pri tom zaznamenáte aj stav fakturačného, zistíte o aké množstvo vody sa dokážete okradnúť, ale neokradnete dodávateľa vody. A sľúbiť si, že takto sa nebudete správať voči susedom.

2. Skontrolovať, ale to ste už pri výmene rúr, či mená niekto pred vodomerom na spoločnom potrubí možnosť čierneho odberu vody.

3. Požiadať dodávateľa, aby vám oznámil deň, kedy príde odpísať stav, stavy fakturačných vodomerov. V ten deň odpísať aj bytové vodomery, aby bol časový rozdiel čo najmenší v dobe medzi odpismi. Tým by aj rozdiel v spotrebe medzi domom a bytmi mal byť minimálny.

4. Dohodnúť si jasné pravidlá pri rozpočítaní nákladov za vodu, aj rozdiel, ktorý vznikne rozdielom medzi spotrebou vody v dome a bytoch. Prípadne dohodnúť aj sankcie, ak sa zistí, že niekto klame pri hospodárení s vodou. Keďže nie sú určené žiadne pravidlá ako náklady rozpočítať za príklad si možno zobrať pravidlá rozpočítania nákladov za teplú vodu, hlavne sankcie, ak niekto neumožní namontovať, alebo odpísať vodomer. To je len a len na vás.

Je možné začať aj z druhého konca, požiadať dodávateľa o preverenie fakturačného vodomeru. Ak nebude vyhovovať, náklady za preverenie znáša dodávateľ vody, ak bude, budete musieť náklady a uhradiť vy, dom, jeho správa. A začať hľadať riešenie z opačného konca.
nunenko
02.04.12,05:48
porušujem a reagujem, preto, že sito je neúnavný demagóg.
zobrať pravidlá rozpočítania nákladov za teplú vodu, hlavne sankcie, ak niekto neumožní namontovať, alebo odpísať vodomer
Teplo v teplej vode nieje teplá voda, spomínané sankcie sa použijú na základe vyhlášky VÝHRADNE na výpočet náhradného údaju o spotrebe vody na účel rozdelenia nákladu na dodávku tepla v teplej vody.
Hoci sú tieto sankcie zlé, a v podstate neriešia problém dôsledne, sú lepšie ako nič.
Dôvody:
ten, kto vie, že minie viac teplej vody, ako je trojnásobok priemernej spotreby v dome, legálne poškodí vodomer, nenechá si ho namontovať, a zaplatí ešte menej akoby ho mal a u umožnil odpis.
ak súčet všetkých bytových vodomerov, aj s náhranými hodnotami za sankcie je väčší ako nameraná hodnota fakturačného vodomeru dochádza k tomu, že sankcoiovaní dotujú nesankciovaních.
nerieši, a ani nemá dôvod riešiť odber mimo vodomeru äčierny odber)
sito
02.04.12,17:50
porušujem a reagujem, preto, že sito je neúnavný demagóg.
Teplo v teplej vode nieje teplá voda, spomínané sankcie sa použijú na základe vyhlášky VÝHRADNE na výpočet náhradného údaju o spotrebe vody na účel rozdelenia nákladu na dodávku tepla v teplej vody.
Hoci sú tieto sankcie zlé, a v podstate neriešia problém dôsledne, sú lepšie ako nič.
Dôvody:
ten, kto vie, že minie viac teplej vody, ako je trojnásobok priemernej spotreby v dome, legálne poškodí vodomer, nenechá si ho namontovať, a zaplatí ešte menej akoby ho mal a u umožnil odpis.
ak súčet všetkých bytových vodomerov, aj s náhranými hodnotami za sankcie je väčší ako nameraná hodnota fakturačného vodomeru dochádza k tomu, že sankcoiovaní dotujú nesankciovaních.
nerieši, a ani nemá dôvod riešiť odber mimo vodomeru äčierny odber)



Vidíš, vidíš ňuňo. S tým som počítal, že ...

Voda, jej množstvo sa dá zmerať, aj teplota vody sa dá zmerať! Ale, ako meriaš teplo v teplej vode? Alebo ako ti ho vyčísli správa domu, alebo náklady za teplo v teplej vode, ako? Vycap vyúčtovanie, až vidíme.

Teplá voda cirkuluje, do koelčka, dokola, a dá sa zmerať teplo potrebné na jej ohrev, a vypočítať priemerná spotreba na ohrev jedného m3 vody.

Písal som hlavne o tých sankciách, ktoré je treba dohodnúť pri studenej vode, aby vlastníkov motivovali si dať namontovať a odpísať si spoločné vodomery v bytoch, podľa ktorých sa rozpočítajú náklady na studenú vodu. Čo, táram! Za pitnú vodu. Ale nie, na vyúčtovaní mám studenú vodu, ale je pitná. úúúrva, aká teda je???

Že sankcionovaní dotujú, ako, ty ujú. Však ak si dá namontovať a odpísať, splnia si svoju povinnosť zo zákona, tak akú, akú sankciu, akúúúú???

Ak si nedá, tak z vlastného rozhodnutia. Ostatní vlastníci ho predsa nebudú nútiť, aby si nedal, aby si nesplnil svoju povinnosť, ktorá mu vyplýva zo zákona. Či? :);)
sito
10.04.12,08:27
porušujem a reagujem, preto, že sito je neúnavný demagóg.
Teplo v teplej vode nieje teplá voda, spomínané sankcie sa použijú na základe vyhlášky VÝHRADNE na výpočet náhradného údaju o spotrebe vody na účel rozdelenia nákladu na dodávku tepla v teplej vody.
Hoci sú tieto sankcie zlé, a v podstate neriešia problém dôsledne, sú lepšie ako nič.
Dôvody:
ten, kto vie, že minie viac teplej vody, ako je trojnásobok priemernej spotreby v dome, legálne poškodí vodomer, nenechá si ho namontovať, a zaplatí ešte menej akoby ho mal a u umožnil odpis.
ak súčet všetkých bytových vodomerov, aj s náhranými hodnotami za sankcie je väčší ako nameraná hodnota fakturačného vodomeru dochádza k tomu, že sankcoiovaní dotujú nesankciovaních.
nerieši, a ani nemá dôvod riešiť odber mimo vodomeru äčierny odber)

Zdravím, ňuňo! Z fľaštičky, troška tej našej demagógie. Ale čítaj opatrne, aby sa ti nezvýšil tlak a nepotrhalo ti tlakové nádoby a neprehrialo manometer, aby si nemal vysokú teplotu zo studenej vody.

Na vyúčtovaní, svojom na prvej strane mám:

Studená voda, záloha 121,0600 euro, náklady 110,4601 euro, preplatok 10,5999 euro.

Teplá voda + studená voda na ohrev, záloha 212,8000 euro, náklady 165,7058 euro, preplatok 47,0942 euro.

Na druhej strane sú počiatočné, konečné stavy vodomerov a spotreba vody v m3. Sú aj polročné odpisy. No, nebudem zdržovať.

Studená voda 54 m3, teplá voda 15 m3.

Na tretej strane je spotreba domu studenej vody, teda bytov, ktoré sú napojené na ten fakturačný vodomer, 1 257,00 m3, náklady 2 458,76 euro, rozpočítať na 1 202,00 m3, náklad na jeden m3 je 2,0456 euro.

Studená voda na ohrev, 1 332,50 m3, náklady 2 606,53 euro, rozpočítať na 1 332,50 m3, náklad na jeden m3 1,9561 euro.

Potom teplo na ohrev 10 %, fix. 2,69 kW, náklady 472,13 euro, rozpočítať na 42 bytov, náklad na byt 11,2412 euro.

Teplo na ohrev 90 %, fix. 24,22 kW, náklady 4 249,17 euro, rozpočítať na 1 332,50 m3, náklad na jeden m3 3,1889 euro.

Teplo na ohrev 10 %, var. 11 949,46 kWh, náklady 617,71 euro, rozpočítať na 42 bytov, náklad na jeden byt 14,7074 euro.

Teplo na ohrev 90 %, var. 107 545,10 kWh, náklady 5 559,39 euro, rozpočítať na 1 332,50 m3, náklad na jeden m3 4,1722 euro.

Pod tým je napočítaný podiel z nákladov domu na môj byt:

Studená voda, spotreba 54 m3 x 2,0456 euro = 110,4601 euro.

Studená voda na ohrev, spotreba 15 m3 x 1,9561 euro = 29,3418 euro.

Potom teplo na ohrev 10 %, fix. 0,0641 kW v byte, 1 byt x 11,2412 euro = 11,4212 euro.

Teplo na ohrev 90 %, fix. 0,2726 kW v byte, 15 m3 x 3,1889 euro = 47,8331 euro.

Teplo na ohrev 10 %, var. 284,5108 kWh v byte, jeden byt x 14,7074 euro = 14,7074 euro.

Teplo na ohrev 90 %, var. 1 210,6390 kWh v byte, 15 m3 x 4,1722 euro = 62,5823 euro.

Súčet položiek za teplú vodu nie je uvedený, ale je 165,7058 euro.

To je teda naša spoločná demagógia.

Moja demagógia je, že v dome máme spoločný systém výroby teplej vody,voda neustále cirkuluje v systéme, aby nevychladla a bola vlastníkom k dispozícii tak, aby mala zákonom stanovenú teplotu. Takže ak si ktorýkoľvek vlastník odoberie teplú vodu do systému automaticky pritečie studená voda, ktorá sa zasa zohrieva pre všetkých vlastníkov. Môj názor je taký, že aj náklady na studenú vodu, ktorá pritiekla do systému je rozdeliť 10 % rovným dielom na byt, a 90 % podľa nameranej spotreby vody v bytoch.

To je môj názor, demagógia, ale nie je to názor, demagógia väčšiny vlastníkov, ten vyhráva, tá.

Ale čo je ta moja demagógia proti tvojmu zdravému úsudku,

"Teplo v teplej vode nieje teplá voda, spomínané sankcie sa použijú na základe vyhlášky VÝHRADNE na výpočet náhradného údaju o spotrebe vody na účel rozdelenia nákladu na dodávku tepla v teplej vody."

A od čoho je ta voda teplá? Tá studená, ktorá tiež má nejakú, či nijakú hodnotu, ktorú treba uhradiť, zaplatiť! Či nie?

Aj pri iných veciach mávaš také úsudky, zdravé?
nunenko
11.04.12,05:18
Voda je voda, teplo je teplo. XY-tý krát opakujem vyhláška ktorá rieši rozpočítavenie tepla, nerieši rozpočítavanie vody. Ty to dobre vieš, ale..., proste si demagóg.
Voda, či je ohriata, alebo nie, nie je riešené žiadnou vyhláškou, zákonom jej rozpočítanie.

Môj názor je taký, že aj náklady na studenú vodu, ktorá pritiekla do systému je rozdeliť 10 % rovným dielom na byt, a 90 % podľa nameranej spotreby vody v bytoch.
Logiku to nemá, to by muselo byť aj pri tej druhej neohriatej vode. Tých desať percent je "daň" za to že keď vlastník príde do bytu hoci len raz za rok a tečie mu teplá voda, a malo by pokrývať náklady na vzniknuté straty ochladzovaním, čiže na straty tepla, nie vody.
sito
11.04.12,08:00
Voda je voda, teplo je teplo. XY-tý krát opakujem vyhláška ktorá rieši rozpočítavenie tepla, nerieši rozpočítavanie vody. Ty to dobre vieš, ale..., proste si demagóg.
Voda, či je ohriata, alebo nie, nie je riešené žiadnou vyhláškou, zákonom jej rozpočítanie.

Logiku to nemá, to by muselo byť aj pri tej druhej neohriatej vode. Tých desať percent je "daň" za to že keď vlastník príde do bytu hoci len raz za rok a tečie mu teplá voda, a malo by pokrývať náklady na vzniknuté straty ochladzovaním, čiže na straty tepla, nie vody.

Pravda, pravda, voda je voda. Teplo je teplo, energia. Pôsobením teploty môže byť voda v pevnom skupenstve, tekutom, aj plynnom. Teda ľad, voda studená, voda teplá, voda vriaca, para. Para sa zráža, ochladzuje, a je čo?

Nerieši?

A čo tento, 99/2007, § 17

Odsek 3)

(3) Dodávateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného
v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi
alebo odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla
dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi,
je povinný

písmeno b)

zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie
určených meradiel na meranie množstva
teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom
v súlade s osobitným predpisom,2)

Odsek 5)

(5) Teplotu teplej úžitkovej vody na odbernom mieste
a pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného
v teplej úžitkovej vode ustanoví všeobecne záväzný
právny predpis, ktorý vydá úrad.“.


Kompetentný úrad vydal právny predpis vyhlášku 358/2009, ktorým sa mení a dopĺňa vyhláška 630/2005.


7. V § 9 odseky 1 až 3 znejú:

Odsek 1)

„(1) Náklady na prípravu teplej úžitkovej vody na objekt
rozpočítavania určené podľa § 4 ods. 3 a § 8 sa rozdelia
na základnú zložku a spotrebnú zložku. Základná
zložka tvorí 10 % a spotrebná zložka 90 % nákladov na
prípravu teplej úžitkovej vody v objekte rozpočítavania.

8. § 9 sa dopĺňa novým odsekom 8, ktorý znie:

Odsek 8)

„(8) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu7) inak, rozpočítavanie
množstva dodaného tepla v teplej úžitkovej vode
podľa odsekov 2 až 7 sa neuplatňuje.“.

Teplá voda je to čo odoberáme cez potrubie a batériu, zvyčajne je napojená na ľavej strane batérie. Voda a energia na ohrev vody, to sú dve základne veci na prípravu teplej vody. Teda aj dve základné položky nákladov na jej prípravu. Ale každá zložka vlastne obsahuje aj mzdu, zisk, riaditeľa vodárni a výrobcu energie, nie len ich, dalo by sa to rozsekať na x položiek. To ale vlastníkov, ktorí odoberajú teplú vodu nemusí zaujímať. V obchodnom vzťahu je dom ako celok, náklady dodávateľovi teplej vody uhrádza správa domu, nie vlastníci bytov.

Zaujímať sa majú o to akým spôsobom sa tieto náklady rozdelia medzi jednotlivé byty, vlastníkov. Môžu svojim nezáujmom potvrdiť ten, ktorý doporučujú vyhlášky, ale podľa odseku 8 sa môžu dohodnúť akokoľvek, nejedná sa o obchodný vzťah. Ich rozhodnutie, teda akékoľvek je správne, ak je schválené v súlade so zákonom 182/1993, §14. Nesprávne môže byť len rozhodnutím súdu, aké bude potom, správne?
sito
11.04.12,08:22
Rozpísal som to moje vyúčtovanie, aby si, že či niečo postrehneš. Nestalo sa.
nunenko
11.04.12,09:14
Nemám komentár.
sito
11.04.12,09:26
Nemám komentár.

A čo tak ... zákony neplatia ...
nunenko
11.04.12,13:20
nájdi jeden rozdiel

„(8) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu7) inak, rozpočítavanie
množstva dodaného tepla v teplej úžitkovej vode
podľa odsekov 2 až 7 sa neuplatňuje.“.

a veta


„(8) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu7) inak, rozpočítavanie
množstva dodaného tepla v teplej úžitkovej vode a vody
podľa odsekov 2 až 7 sa neuplatňuje.“.

sito ti si samostatná diagnóza, čo si zaslúži aby po tebe bola pomenová.

Sitóza = chorobná predstava o rozpočítaní tepla a vody, s nutkavou potrebou presviedčať o vlastnej pravde
sito
11.04.12,21:45
nájdi jeden rozdiel
.

a veta


sito ti si samostatná diagnóza, čo si zaslúži aby po tebe bola pomenová.

Sitóza = chorobná predstava o rozpočítaní tepla a vody, s nutkavou potrebou presviedčať o vlastnej pravde



:eek: Sitóza = chorobná predstava o rozpočítaní tepla a vody, s nutkavou potrebou presviedčať o vlastnej pravde :) :D:D:D :mee::mee::mee: :D:D:D ;) To ti manželka ...


358
V Y H L Á Š K A
Úradu pre reguláciu sieťových odvetví
z 20. augusta 2009,
ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 630/2005 Z. z.,
ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá
rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody
a rozpočítavania množstva dodaného tepla

Vyhláška 630/2005

§ 9
Rozpočítavanie množstva dodaného tepla
na prípravu teplej úžitkovej vody
v objekte rozpočítavania


(1) Náklady na prípravu teplej úžitkovej vody na objekt rozpočítavania určené podľa § 8 sa rozdelia na základnú zložku a spotrebnú zložku. Základná zložka tvorí 10 % a spotrebná zložka 90 % nákladov na prípravu teplej úžitkovej vody v objekte rozpočítavania.

(2) Základná zložka sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov rovnakým dielom na každý byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania, ak je v byte alebo nebytovom priestore zabezpečená dodávka teplej úžitkovej vody.

(3) Spotrebná zložka sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov v pomere indikovaného údaja určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody inštalovaného u konečného spotrebiteľa k súčtu indikovaných údajov určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody u konečných spotrebiteľov v objekte rozpočítavania

Zmena vo vyhláške 358/2009. Červeným je vyznačená zmena.

7. V § 9 odseky 1 až 3 znejú:

„(1) Náklady na prípravu teplej úžitkovej vody na objekt rozpočítavania určené podľa § 4 ods. 3 a § 8 sa rozdelia na základnú zložku a spotrebnú zložku. Základná zložka tvorí 10 % a spotrebná zložka 90 % nákladov na prípravu teplej úžitkovej vody v objekte rozpočítavania.

(2) Základná zložka sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov rovnakým dielom na každý byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania, ak sú zabezpečené technické podmienky na odber teplej úžitkovej vody z centrálneho rozvodu u konečného spotrebiteľa.

(3) Spotrebná zložka sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov v pomere indikovaného údaja určeného meradla1) na meranie množstva teplej úžitkovej vody inštalovaného u konečného spotrebiteľa k súčtu indikovaných údajov určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody u konečných spotrebiteľov v objekte rozpočítavania

Odseky 4 až 7 sa nemenia!

8. § 9 sa dopĺňa novým odsekom 8, ktorý znie:

„(8) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú podľa osobitného predpisu7) inak, rozpočítavanie množstva dodaného tepla v teplej úžitkovej vode podľa odsekov 2 až 7 sa neuplatňuje.“.

Bedlivo som čítal viac krát ten tvoj príspevok č. 57. Zaboha som nemohol prísť na ten rozdiel. Až teraz, keď ho znova čítam tu, ten 8. Stále je to ten nový odsek 8, ale ... ten druhý je napísaný hrubými písmenami. :D

Neviem či chápeš ten rozdiel medzi vyhláškami? Podľa 630, museli tak ako určil úrad. Podľa 358 už nemusia len tak ako určil úrad.

Jednoduché, dá sa pochopiť, ty nechceš, alebo nedokážeš? :);)
nunenko
12.04.12,06:33
Asi si to stále nepochopil. Stále je tam písané TEPLO. Táto vyhláška sa zaoberá len a len TEPLOM. H2O nerieši.Pretože výrobca tepla nieje dodávateľ vody, ale len tepla. 7. V § 9 odseky 1 až 3 znejú:

„(1) Náklady na prípravu teplej úžitkovej vody na objekt rozpočítavania určené podľa § 4 ods. 3 a § 8 sa rozdelia na základnú zložku a spotrebnú zložku.
§ 4 ods. 3
(3) Náklady na dodané teplo sa určia na základe
a) údaja určeného meradla na meranie množstva dodaného tepla na vykurovanie na odbernom
mieste,
b) údaja určeného meradla na meranie množstva dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody
v mieste jej prípravy,
c) regulačného príkonu na vykurovanie na odbernom mieste a regulačného príkonu na teplo v
teplej úžitkovej vode na odbernom mieste,
d) ceny tepla určenej podľa osobitného predpisu.3)

§ 8
Rozpočítavanie množstva dodaného tepla
na prípravu teplej úžitkovej vody
na odberné miesta
(1) Na rozpočítavanie nákladov na prípravu teplej úžitkovej vody sa využívajú určené
meradlá na meranie množstva dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody na
odbernom mieste a určené meradlá na meranie pretečeného množstva teplej úžitkovej vody
spotrebovanej konečným spotrebiteľom.
(2) Ak dodávateľ, ktorý dodáva teplo na prípravu teplej úžitkovej vody, meria množstvo
dodanej teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, množstvo dodaného tepla na prípravu
teplej úžitkovej vody pre objekt rozpočítavania sa určí v pomere indikovaného údaja
určeného meradla na meranie množstva dodanej teplej úžitkovej vody na odbernom mieste
k súčtu indikovaných údajov všetkých určených meradiel na meranie množstva dodanej
teplej úžitkovej vody na odberných miestach podľa vzorca
Qi = Q .(Ii/"SUMA" Ii) ,
kde
Qi - množstvo dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody pre i-ty objekt
rozpočítavania [kWh],
Q - množstvo dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody v mieste jej prípravy [kWh],
Ii - indikovaný údaj určeného meradla na odbernom mieste i-teho objektu rozpočítavania
(spotreba za zúčtovacie obdobie) [m3],
"SUMA" Ii - súčet všetkých indikovaných údajov určených meradiel na odberných miestach
v jednom okruhu zásobovania teplej úžitkovej vody (spotreba za zúčtovacie obdobie) [m3].
(3) Ak dodávateľ, ktorý dodáva teplo na prípravu teplej úžitkovej vody, nemeria množstvo
dodanej teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, za indikovaný údaj určeného meradla na
odbernom mieste sa považuje súčet indikovaných údajov určených meradiel množstva
teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečnými spotrebiteľmi v bytoch, v nebytových
priestoroch a spoločných priestoroch v objekte rozpočítavania. Pri rozpočítavaní množstva
dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody pre objekt rozpočítavania sa v takomto
prípade postupuje podľa odseku 2.


sito, videl si tam niekde, že náklady na prípravu teplej (chybne uvádzanej ako úžitkovej) vody majú v sebe zahrnutú cenu za vodu?

Ťažko sa s tebou diskutuje, keďže ignoruješ základný fakt, že podľa tejto vyhlášky sa rozpočítava len teplo, respektíve náklad na jeho prípravu a dodávku.
Aj keď sa zdá že niet odobratého tepla v teplej vode bez odobratia vody, ale to nič nemení na fakte, že táto vyhláška je čistočiste len o teple.

Nezdá sa ti čudné, žeby niekto mal platiť podiel na 10% spotreby ohriatej vody domu, bez toho aby odobral čo i len liter, len preto že má zabezpečené technické podmienky na jej odber? To by snáď porušovalo aj základné ľudské práva. Veď to by bol čistý idiotizmus. To, že sa podieľa na strate tepla v teplej vode považujem za správne.

Relaxuj, skús nejakú terapiu a keď budeš mať čistú a jasnú myseľ zahľaď sa na tento text

„(8) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú podľa osobitného predpisu7) inak, rozpočítavanie množstva dodaného tepla v teplej úžitkovej vode podľa odsekov 2 až 7 sa neuplatňuje.“.

v duchu si opakuj: tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody, tepla, nie vody,
...a ak ani teraz nepochopíš, Paskov ti určí diagnózu, rýchlo presne a hlavne na diaľku.
sito
12.04.12,21:33
Vieš, vždy je k cieľu priama cesta, ale nie vždy sa dá, niekedy treba riadnu obkluku spraviť, aby.

H2O nerieši.Pretože výrobca tepla nieje dodávateľ vody, ale len tepla.

Pravda, výrobca tepla nie je, je odberateľ vody a dodávateľ teplej vody. Ak by tú studenú vodu nenakúpil, vyrobené teplo by mu bolo na čo?

Ťažko sa s tebou diskutuje, keďže ignoruješ základný fakt, že podľa tejto vyhlášky sa rozpočítava len teplo, respektíve náklad na jeho prípravu a dodávku.
Aj keď sa zdá že niet odobratého tepla v teplej vode bez odobratia vody, ale to nič nemení na fakte, že táto vyhláška je čistočiste len o teple.

Podľa vyhlášky sa rozpočítava len teplo, respektíve náklad na jeho prípravu a dodávku. A kde si to čítal, že len náklady na prípravu tepla?

Predsa v § 4, odsek 3 sa píše, že ako sa určia náklady na dodané teplo.

V § 8 je názov:

Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody na odberné miesta.

Mohol by byť:

Rozpočítavanie nákladov za dodané teplo v teplej vode ( užitkovej, ak nie je pitná ) na odberné miesta.

Fakt si neviem predstaviť ako sa dá zmerať to dodané teplo v tej studenej vode. Ak sa sústavne nedodáva, bude studená, nie podľa zákona. Jedine, že priemer, nejako.

Napísal som, že je to môj názor, tých 10 %, nenapísal som, že je správny. Ale istý účinok by to malo, aký?

V podstate je vyrobené teplo za rovnakú cenu schválenú URSOm, len sa používa na iné účely.

Paskov ti určí diagnózu, rýchlo presne a hlavne na diaľku.

Hovorí sa, že vrana k vrane sadá. Vo vašom prípade skôr, havran k havranovi.

Snáď sa nezbehnú prútkari.

A keby, nevadííí ...
PASKOV
12.04.12,22:41
Do BD je dodávaná teplá voda, která po vychladnutí musí splňovat parametry pro pitnou vodu.

Teplárenská lobby si prosadila v legislativě SR účelové nezmysly.

PS
Rozvody pro užitkovou vodu v BD by našly uplatnění např. pro WC, nebo pro mytí: podlah - oken ap.
( musí to být scela samostatné a nepropojené s rozvody pro pitnou vodu )

PS
Na baterii dodávající pitnou vodu v BD není možné připojit vodu s parametry užitkové.
nunenko
13.04.12,06:58
sito, viem, že na to prídeš, zistíš ako to vlastne je, či rozpočítanie tepla v teplej vode je automaticky aj rozpočítanie vody samotnej. Myslím si, že si na to prišiel, ale držíš sa svojej dogmy. Nie si sám, na Slovensku je sitózou postihnutých ľudí veľa.
sito
13.04.12,07:38
Aký krásny a teplý deň, neverili by ste, ale všetky tri stúpačky sú teplé. Na dvoch dokonca aj spiatočky. Nie je niekde, alebo kde je chyba? V troch miestnostiach 21 v jednej 22 °C. Prečo aj mne na prízemí nehrejú radiátory? Nebudem, alebo budem platiť za teplo dodané do domu dnes?
sito
13.04.12,08:05
sito, viem, že na to prídeš, zistíš ako to vlastne je, či rozpočítanie tepla v teplej vode je automaticky aj rozpočítanie vody samotnej. Myslím si, že si na to prišiel, ale držíš sa svojej dogmy. Nie si sám, na Slovensku je sitózou postihnutých ľudí veľa.

Aký je názov témy?
nunenko
13.04.12,08:13
sito ty čosi platiť budeš, ale z celkového ročného nákladu, a teda aj dneška, ale menej ako ten čo celý dom aj pre teba zväčša na svoje náklady ohrial. Vonku je 10 stupňov a celú noc bolo aj menej, a ak vo vnútri je 22 tak nejaká príčina to spôsobiť musela.
sito
13.04.12,08:18
sito ty čosi platiť budeš, ale z celkového ročného nákladu, a teda aj dneška, ale menej ako ten čo celý dom aj pre teba zväčša na svoje náklady ohrial. Vonku je 10 stupňov a celú noc bolo aj menej, a ak vo vnútri je 22 tak nejaká príčina to spôsobiť musela.



A nevieš to presnejšie odhadnúť?
nunenko
13.04.12,08:51
Sito, problém je inde, nie či si človek prikúri keď má pocit že mu je zima. Keby si sa zaujímal o to ako vzniká regulovaná cena pre výrobcu tepla, tak by si vedel, že menšou spotrebou tepla síce dokážeš čosi ušetriť. Lenže akonáhle výrobcovi klesne odbyt zvýšia sa mu fixné náklady a dôsledok bude ten, že za menšie množstvo odobraného tepla zaplatia odberatelia skoro toľko isto akoby zaplatili pri vyššej spotrebe.
Šetrenie je isto ekologické, tak isto aj ekonomické, ale ako ty hovoríš aj riaditeľ teplárne potrebuje BMW, či kráľovské odstupné, čiže primeraný zisk, a tak ten oprávnený zisk si môžu a vytvoria či odberieš 1000 či 1200 jednotiek tepla, a teda výrobca musí zvýšiť cenu tepla, alebo znížiť svoje náklady, čo myslíš, ako sa zachová?
sito
13.04.12,09:55
Sito, problém je inde, nie či si človek prikúri keď má pocit že mu je zima. Keby si sa zaujímal o to ako vzniká regulovaná cena pre výrobcu tepla, tak by si vedel, že menšou spotrebou tepla síce dokážeš čosi ušetriť. Lenže akonáhle výrobcovi klesne odbyt zvýšia sa mu fixné náklady a dôsledok bude ten, že za menšie množstvo odobraného tepla zaplatia odberatelia skoro toľko isto akoby zaplatili pri vyššej spotrebe.
Šetrenie je isto ekologické, tak isto aj ekonomické, ale ako ty hovoríš aj riaditeľ teplárne potrebuje BMW, či kráľovské odstupné, čiže primeraný zisk, a tak ten oprávnený zisk si môžu a vytvoria či odberieš 1000 či 1200 jednotiek tepla, a teda výrobca musí zvýšiť cenu tepla, alebo znížiť svoje náklady, čo myslíš, ako sa zachová?

:eek:

No to je úžasné!

Nemožné?

To je ako keby si vošiel do obchodu a musíš zaplatiť za vstup a je jedno či v obchode niečo kúpiš a či nie, obchodník musí, alebo musí? Skrachovať! Tepláreň, nesmie!!! Veď ľudia by mohli pomrznúť, od hladu môžu, alebo od strach sa tiež môžu ...

Nie je to všetko podvod???

:mee:
nunenko
13.04.12,10:24
je to teplárenská lobby, je to podvod, regulujú výrobcu, ale v trhovom mechanizme je to asi kontraproduktívne, pretože len obmedzujú trh.
V konečnom dôsledku je to veru všetko podvod, pretože konečný spotrebiteľ v cene svojho tepla zaplatí nielen spotrebu v dome, ale čo je horšie aj podnikateľské aktivity výrobcu tepla, hoci sa ho priamo nedotýkajú. Nieje to všade tak, ale je to bežná prax mať jednu cenu pre všetky odberné miesta, a je jedno, že domová plynová kotolňa má pramálo spoločné s aktivitou výrobcu tepla pri spalovaní biomasy.
Jedni (domá kotolňa) a j druhí (odoberajúci teplo z biomasy) odberatelia tepla zaplatia takú istú cenu za kWh.
sito
14.04.12,18:09
je to teplárenská lobby, je to podvod, regulujú výrobcu, ale v trhovom mechanizme je to asi kontraproduktívne, pretože len obmedzujú trh.
V konečnom dôsledku je to veru všetko podvod, pretože konečný spotrebiteľ v cene svojho tepla zaplatí nielen spotrebu v dome, ale čo je horšie aj podnikateľské aktivity výrobcu tepla, hoci sa ho priamo nedotýkajú. Nieje to všade tak, ale je to bežná prax mať jednu cenu pre všetky odberné miesta, a je jedno, že domová plynová kotolňa má pramálo spoločné s aktivitou výrobcu tepla pri spalovaní biomasy.
Jedni (domá kotolňa) a j druhí (odoberajúci teplo z biomasy) odberatelia tepla zaplatia takú istú cenu za kWh.


Nooo, niečo o tých vranách, že si sadajú, bude pravda, teda havranoch. Pozri na lištu pod príspevkom, PAKO si prisadol.

Píšeš, že "V konečnom dôsledku je to veru všetko podvod" Je!!!

Poznáš nového ministra školstva? Na čo ten neprišiel, že vraj, ak výrobným podnikom chýbajú kvalifikovaný pracovníci, môžu si ich vyškoliť vo vlastných školách. Vraj už také dve sú na Slovensku a čoskoro bude aj tretia. No, bohovská novinka.

Myslím si, že si môže pamätať troška viac ako ja, a ja si pamätám, že na niektorých budovách bol názov Učňovská škola, ale aj Stredné odborné učilište strojárske. Zavítal som toj do jedného mesta, strojárska veľmoc tam bola. Aj to učilište mala, kde si odborníkov vychovávala. A dnes? Z učilišťa je hotel Metal, niekto učňov s neho povymetal. Vedľa. plavárňu, premenili na stavebnín, predajňu. Ešte hrisko, tiež tam je a ohrada k tomu, nie je napísané, že nepatrí nikomu. A však aj bilbord tam, tam trčí, pekné slovo z neho frčí, ĎAKUJEME, Smer. Teraz neviem, ktorým smerom ďakujú, či učňom, že museli sa zmieriť zo záverom. Alebo tým, čo Metal majú na inom teraz zarábajú. Nad tým slovom ďakujeme, vycapená jedna osoba, uhádni za seba, ktorá, ktorý?

Bol to podvod? Je to podvod? Bude to podvod?

Pravda, ak si riaditeľ najde ...vu a tá ho požiada o briliantový náramok. Ak jej ho kúpi, tak nie za teplo, teplú vodu, ale z toho primeraného zisku. Ale to aj riaditeľ, ktorí neriadi kotolňu, môže.

Je pravda, že URSO schváli výrobcovi tepla, teplej vody cenu za teplo. Je pravda, že ten proces je deravý ako sito. Dáva priestor dodávateľovi využívať tie diery vo svoj prospech. Tak ich využíva.

Čo sa týka domov a tepla na ich vykurovanie, tak domy sa podieľajú na úhrade nákladov výrobcu tepla podľa toho ako využívali jeho služby v predchádzajúcich rokoch a aj ako ich
využívajú v konkrétnom roku.

Teplá voda to je diera. Jedna, nie len ...
sito
24.04.12,05:18
Včera som zavítal znova. Čaplovič tam už nevisel. Metal tam stál. Na bilborde reklama. V Metale poskytujeme ubytovanie, komplexne a stále, nonstop. A Ďakujeme, tam bolo tiež. Za návštevu.