Deni
07.02.06,11:38
Môže mi v JÚ slúžiť podací lístok z pošty ako doklad o zaplatení poštovného, alebo je potrebné pýtať si pri posielaní doporučenej zásielky ešte aj potvrdenie?
Ďakujem za pomoc.
Zita5
07.02.06,10:40
Môže mi v JÚ slúžiť podací lístok z pošty ako doklad o zaplatení poštovného, alebo je potrebné pýtať si pri posielaní doporučenej zásielky ešte aj potvrdenie?
Ďakujem za pomoc.

Podací lístok Ti potvrdzuje aj zaplatenie sumy za poštovné , čiže je to riadny doklad na základe ktorého môžeš uplatniť výdavok .

Ak by si podávala poštu obyčajne a platila by si za známky , tak vtedy na základe požiadania Ti vystavia potvrdenie o zaplatení poštovného .
renča1
07.02.06,10:49
súhlasím so Zitkou
Deni
07.02.06,11:04
Moc ďakujem!
Marína
07.02.06,11:26
Ak by si podávala poštu obyčajne a platila by si za známky , tak vtedy na základe požiadania Ti vystavia potvrdenie o zaplatení poštovného .
Pracovníčky pošty majú tendenciu na potvrdení o zaplatení zaškrtnúť nie platbu v hotovosti, ale ceniny. Tvrdia, že platíš za známky. Ty ale žiadaj, aby Ti zaškrtli platbu v hotovosti. Ty tie ceniny do ruky nedostaneš. Inak by si musela viesť evidenciu cenín a daný doklad by si nemohla dať do zdaniteľných výdavkov.
andrej_rv
07.02.06,11:47
Ty tie ceniny do ruky nedostaneš. Inak by si musela viesť evidenciu cenín a daný doklad by si nemohla dať do zdaniteľných výdavkov. Ja by som to až striktne nebral. Na účet 213 sa účtujú v zmysle Postupov PÚ ceniny (známky) nakúpené do zásoby resp. pred ich použitím do spotreby. Pri ich zakúpení a nalepení priamo na pošte podľa mňa nie je dôvod účtovať ich na účet 213. Je to podobný prípad, ako napr. nákup 50 ks obálok - tiež sa asi väčšinou účtuje priamo do spotreby materiálu a nie cez 112, aj keď sa nepošlú všetky v jeden deň. Účtovanie poštových známok s možnosťou účtovania malých nákupov (napr. do 50 ks) priamo do spotreby je bhodné upraviť v smernici - podobne ako účtovanie režiného materiálu priamo do spotreby.
lydinka
18.04.06,22:02
Môže mi v JÚ slúžiť podací lístok z pošty ako doklad o zaplatení poštovného, alebo je potrebné pýtať si pri posielaní doporučenej zásielky ešte aj potvrdenie?
Ďakujem za pomoc.

Prosím Vás poraďáci, ked posielate niečo prvou triedou, tak nevypisujete podací lístok, len vám vystavia potvrdenie o zaplatení na sumu x.
Aby to bolo uznané, treba k tomu niečo priložiť? Myslím, že čo som kde posielala, veď som predsa mohla posielať niečo súkromné.
ďakujem
Melnick
18.04.06,22:12
Prosím Vás poraďáci, ked posielate niečo prvou triedou, tak nevypisujete podací lístok, len vám vystavia potvrdenie o zaplatení na sumu x.
Aby to bolo uznané, treba k tomu niečo priložiť? Myslím, že čo som kde posielala, veď som predsa mohla posielať niečo súkromné.
ďakujem

mimotemy Ale Lydinka Ty by si predsa takto náš štát neklamala:D :D :D :D


Ale vážne,keď chceš ,aby ten výdavok nebol spochybnený,
môžeš k tomu potvrdeniu o úhrade doložiť kópiu predmetného
listu, ak to nie je niečo tajné.:) :)
Paula
18.04.06,22:38
Aby to bolo uznané, treba k tomu niečo priložiť? Myslím, že čo som kde posielala, veď som predsa mohla posielať niečo súkromné.
ďakujem

lydinka, ak chceš mať istotu, že tvoje DP, hlásenie, prehľad, mesačný výkaz, žiadosť,..... atd., atd. niekto preukázateľne prevzal - podaj ho v podateľni príslušného úradu a daj si potvrdiť kópiu podaného dokladu. V obálke poslannej poštou môže byť skutočne čokoľvek ,resp.nič :) a úrady nepresvedčíš o tom, že si poslala vážnu vec.
P.S.: Ak by sme pri podávaní pošty žiadali od pracovníkov pošty potvrdenie o tom, že nám odošlú na správne miesto konkrétny doklad.....kde by skončilo listové tajomstvo?
duficek
19.04.06,08:02
lydinka, ak chceš mať istotu, že tvoje DP, hlásenie, prehľad, mesačný výkaz, žiadosť,..... atd., atd. niekto preukázateľne prevzal - podaj ho v podateľni príslušného úradu a daj si potvrdiť kópiu podaného dokladu. V obálke poslannej poštou môže byť skutočne čokoľvek ,resp.nič :) a úrady nepresvedčíš o tom, že si poslala vážnu vec.

ach ano podatelna...ale kazdy mesiac rucne odovzdavat doklady, vykazy do XY uradov, vsade si vystat radu a cakat na stempel....najlepsie ked zdravotne poistovne sa kazda na druhom konci mesta....ja osobne to radsej risknem a idem iba na jeden urad (postu) a poslem vykazy doporucene, usetrim si nevyuzity den statia v rade
Zuzka
19.04.06,08:13
Ja posielam všetko doporučene a vždy bolo všetko v poriadku. Na lístok si zvyknem napísať čo som posielala napr. výkaz do ZP, do SP apod.
Raz sa mi stalo, že na DU neprišiel výkaz DPH, pošta ho omylom poslala na DU II. namiesto na DU I. Po predložení doporučeného lístka DU I. uznal, že sme výkaz poslali a nakoniec sa aj našiel.
lydinka
19.04.06,19:35
Ja posielam všetko doporučene a vždy bolo všetko v poriadku. Na lístok si zvyknem napísať čo som posielala napr. výkaz do ZP, do SP apod.
Raz sa mi stalo, že na DU neprišiel výkaz DPH, pošta ho omylom poslala na DU II. namiesto na DU I. Po predložení doporučeného lístka DU I. uznal, že sme výkaz poslali a nakoniec sa aj našiel.

Výkazy si odovzdávam osobne, nič také som nemyslela, skôr mi išlo o to, že keď klient posiela niečo prvou triedou, tak mu pošta vydá iba potvrdenie o zaplatení, čiže je tem iba suma, ale nie adresát. Posiela takto trebárs cenové ponuky a čo ja viem ešte čo.
Na podacom lístku máte aj adresáta, čiže je jasné, že keď je to dodávateľská firma, tak to poštovné s podnikaním súvisí, ale keď to tam nie je, tak to Du môže spochybniť. Ja viem, že sú to malé sumy, ale chcela som vedieť, či k tomu niečo prikladáte
Paula
19.04.06,19:43
Tak potom posielaj doporučene+ 1.triedou a budeš mať aj adresáta.
KEJKA
19.04.06,20:43
Výkazy si odovzdávam osobne, nič také som nemyslela, skôr mi išlo o to, že keď klient posiela niečo prvou triedou, tak mu pošta vydá iba potvrdenie o zaplatení, čiže je tem iba suma, ale nie adresát. Posiela takto trebárs cenové ponuky a čo ja viem ešte čo.
Na podacom lístku máte aj adresáta, čiže je jasné, že keď je to dodávateľská firma, tak to poštovné s podnikaním súvisí, ale keď to tam nie je, tak to Du môže spochybniť. Ja viem, že sú to malé sumy, ale chcela som vedieť, či k tomu niečo prikladáte
používam rôzne kombinácie, aj osobne, inokedy poštou. Sú to také malé sumy, že by som chcela vidieť toho, kto to začne spochybňovať.
Ak by to chcel so mnou niekto riešiť, tak by som si spätne vytlačila 518_poštovné, urobila súpis mesačných výkazov, hlásení, priznaní a predložila.
Alenaa
16.05.06,11:45
Prosím Vás, môžem poštovné za mesiac zaúčtovať jednou sumou na konci mesiaca? Nezdá sa mi to logické, aby som každý druhý deň nahadzovala z podacích lístkov pár korún. Podobne uvažujem aj pri drobnom nákupe za hotové. /Neplatca DPH, PÚ/ Ďakujem.
Alena
Tweety
16.05.06,11:48
Prosím Vás, môžem poštovné za mesiac zaúčtovať jednou sumou na konci mesiaca? Nezdá sa mi to logické, aby som každý druhý deň nahadzovala z podacích lístkov pár korún. Podobne uvažujem aj pri drobnom nákupe za hotové. /Neplatca DPH, PÚ/ Ďakujem.
Alena Samozrejme, dá sa to zaúčtovať aj zberným dokladom naraz.
HappyKESK
16.05.06,18:57
Môže mi v JÚ slúžiť podací lístok z pošty ako doklad o zaplatení poštovného, alebo je potrebné pýtať si pri posielaní doporučenej zásielky ešte aj potvrdenie?
Ďakujem za pomoc.
Ako by vyzerala situacia, ak pride tovar dobierkou, avsak pri jej preberani a samozrejme teda vypolateni v hotovosti na priehradke si zabudne opytat od pracovnicky posty potvrdenie o zaplateni (nevydavaju to automaticky, clovek si to musi pytat.....). Staci potom pre ucely JU iba skutocnost ze na FA je uvedene ze bola dodavka postou/dobierku a ze je uz uhradena suma (predfaktura vlozena v baliku /dobierke spolu s tovarom) a teda na FA je posledny riadok "zostava k uhrade 0" ?
Paula
16.05.06,23:06
Ako by vyzerala situacia, ak pride tovar dobierkou, avsak pri jej preberani a samozrejme teda vypolateni v hotovosti na priehradke si zabudne opytat od pracovnicky posty potvrdenie o zaplateni -nedbalosť platiaceho, zodpovedného za zverené (alebo vlastné)peňažné prostriedky(nevydavaju to automaticky-pohodlnosť pracovníka pošty a možno aj nedodržanie pracovného postupu (?), clovek si to musi pytat.....). Staci potom pre ucely JU iba skutocnost ze na FA je uvedene ze bola dodavka postou/dobierku -a ze je uz uhradena suma (predfaktura vlozena v baliku /dobierke spolu s tovarom) a teda na FA je posledny riadok "zostava k uhrade 0" -nestačí ani pre JÚ ani pre PÚ, chýba doklad o úhrade
.....................
stuko
18.05.06,06:07
Môže mi v JÚ slúžiť podací lístok z pošty ako doklad o zaplatení poštovného, alebo je potrebné pýtať si pri posielaní doporučenej zásielky ešte aj potvrdenie?
Ďakujem za pomoc.

pokial sa bavime o podacom listku, ktory sa dava k zapisanym zasielkam (doporucene a podobne) tak posta k takymto zasielkam potvrdenie ani nevydava !!!

Potvrdenie sa vydava len pri nezapisanych zasielkach,ceninach a podobne ...


Moj nazor k podaciemu listku, zuctovavam ich klasicky, ved je to predsa relevantny doklad, ako by si mala aj ine blocky napriklad z obchodu.
ZuzanaP
10.03.08,10:27
Akurát som sa vrátila z pošty a dávajú nové potvrdenia o platbe. Je to na Ševt-ovom tlačive a na druhej strane je napísané: Potvrdenie nie je dokladom o podaní zásielky na distribúciu (to beriem) a neslúži ako daňový doklad.:eek:

Čo teraz? Samozrejme mi vypísala kolonku poštové ceniny. Doteraz to na potvrdenkách nebolo, že to nie je daňový doklad....
Tweety
10.03.08,10:31
Akurát som sa vrátila z pošty a dávajú nové potvrdenia o platbe. Je to na Ševt-ovom tlačive a na druhej strane je napísané: Potvrdenie nie je dokladom o podaní zásielky na distribúciu (to beriem) a neslúži ako daňový doklad.:eek:

Čo teraz? Samozrejme mi vypísala kolonku poštové ceniny. Doteraz to na potvrdenkách nebolo, že to nie je daňový doklad....
Pojem daňový doklad už Zákon o dph nepozná. Aj tak pri ceninách nie je uplatnená dph.
ZuzanaP
10.03.08,10:34
Pojem daňový doklad už Zákon o dph nepozná.
Takže si z toho nemám robiť ťažkú hlavu?:confused:
Tweety
10.03.08,10:35
Takže si z toho nemám robiť ťažkú hlavu?:confused:
V tomto prípade nie.
ZuzanaP
10.03.08,10:35
V tomto prípade nie.
Uf, ďakujem, ostala som trošku vybúraná.....
Sosa
03.07.08,08:09
Poštovné nemá našťastie s DPH nič spoločné. Ale ak je napísané na doklade že neslúži ako daňový doklad, je možné o ňom účtovať ako o náklade?
marta bodonova
25.03.09,07:38
Ked som dobre tuna sa dočítala , tak podací lístok je daňový doklad, ale DPH z neho si neuplatňujeme?
Dakujem
ZuzanaP
25.03.09,09:13
Ked som dobre tuna sa dočítala , tak podací lístok je daňový doklad, ale DPH z neho si neuplatňujeme?
Dakujem
Poštové služby sú oslobodené od dane.