MIRIAMA1
19.03.12,10:49
Dobrý deň.
Chcela by som požiadať o radu.
Moj otec mi chce predať rodinný dom. Otec zdedil dom po rodičoch spolu s bratom v roku 2007. Dom mal napoly s bratom. Brat zomrel v roku 2011. Teraz je otec jediným vlastníkom. Celý život býval v uvedenom dome. Ak predá dom mne (dcére) bude sa platiť daň z nehnuteľnosti? Ak áno, koľko, aký je výpočet?
Ďakujem
MIRIAMA1
19.03.12,09:52
Ešte som zabudla napísať, že aj ja mám v uvedenom dome trvalý pobyt od narodenia.
Katy a R
19.03.12,10:13
Dobrý deň.
Chcela by som požiadať o radu.
Moj otec mi chce predať rodinný dom. Otec zdedil dom po rodičoch spolu s bratom v roku 2007. Dom mal napoly s bratom. Brat zomrel v roku 2011. Teraz je otec jediným vlastníkom. Celý život býval v uvedenom dome. Ak predá dom mne (dcére) bude sa platiť daň z nehnuteľnosti? Ak áno, koľko, aký je výpočet?
Ďakujem

Ak v tomto roku predá dom tebe - za rok 2012 zaplatí daň z nehnuteľnosti on (možno už aj zaplatil:confused:) Inak v januári mal povinnosť podať DP - keďže vlani nadobudol druhú poloviceu domu .. ;)
No a za rok 2013 to už bude tvoja povinnosť (v januári spravíš DP ).
Ale zrejme si mýliš daň z nehnuteľnosti a daň z príjmu :confused::confused: či ? Tá sa ho netýka (§9 zák o DzP).
Doplním teda:
Daň z nehnuteľnosti sa platí obci .. treba pozrieť do VZN konkrétnej obce. Ak treba robiť DP - tak sa robí v januári.
Daň z príjmu - platí sa DU (zákon o DzP) DP sa podáva zo všetkých zdaniteľných príjmov . DP sa robí do konca marca za predchádzajúci rok.
MIRIAMA1
19.03.12,10:25
Myslím daň z predaja nehnuteľnosti. Že ak mi predá dom, kedy treba zaplatiť a koľko bude výška dane z predaja. Nerozumiem tomu.