microx
19.03.12,12:01
Dobrý deň,
Prosím o radu:

Príklad: SZČO platca DPH s JÚ, prevádzkuje mini-potraviny.
Čo s tovarom ktorý sa pokazí, teda uplynie doba jeho vystavenia na predajni.
Napr. za mesiac kúpil tovar za 1000Eur+DPH a tú si aj odpočítal, všetko zaúčtované ako VOZD teda spôsob B.
Na konci mesiaca mu sumárne ostane pokazený tovar za 200Eur bez DPH.
Je s tým potrebné niečo účtovne robiť s vplyvom na DPH a VOZD??? Alebo len odstrániť so skladových položiek, s tým že ide o daňovo uznateľnú škodu?

Ďakujem veľmi pekne za radu.
KEJKA
19.03.12,18:05
škoda nie je daňovo uznateľná, ale súčasne nie je nutné odviesť DPH.
microx
20.03.12,07:42
ešte má niekto iný názor? robí niekto potraviny? čiže expirovaný tovar nie je daňovým nákladom? nedáva mi to logiku, veď podnikateľ za to nemôže. Skôr ma trápi to DPH, ktoré si odpočítal.
Skúste ešte niekto odpovedať, ďakujem.
KEJKA
20.03.12,08:19
expirácia - napr. lieky
a pokazený tovar sú dve rozdielne veci.
tiež stratné - prirodzené úbytky
aký je to hospodár, ak si nevie ustrážiť a obchodnou politikou minimalizovať škody na tovare.
Kto iný - prepána - za to môže, ak nie podmikateľ?
microx
20.03.12,11:50
zle som nazval tému, škoda. Bavíme sa tu samozrejme o expirácii,a potraviny tak isto ako lieky môžu expirovať. Ak objedná podnikateľ 10 mliek so spotrebou 5dní a zákazníci kúpia len 8, čo potom??? Po 5 dňoch expirácie už tovar zo zákona nemôže vystavovať. Samozrejme, každý podnikateľ sa snaží tieto veci minimalizovať, ale úplne sa to nedá.
Istá známa, ktorej som telefonoval mi povedala, že po vyskladnení-vyradení expirovaného ani so zľavou nepredaného tovaru, musí z neho podnikateľ dodaniť DPH. JE TO PRAVDA????!!!!!!!
Príklad:
kúpim za 100 + 20 DPH a odpočítam 20
ak to nepredám 20 odvediem späť???
a čo náklad 100 aj ten je VNZD???
Podľa mňa somarina, prosím vyjadrite sa niekto....
Dáša_
20.03.12,11:53
zle som nazval tému, škoda. Bavíme sa tu samozrejme o expirácii,a potraviny tak isto ako lieky môžu expirovať. Ak objedná podnikateľ 10 mliek so spotrebou 5dní a zákazníci kúpia len 8, čo potom??? Po 5 dňoch expirácie už tovar zo zákona nemôže vystavovať. Samozrejme, každý podnikateľ sa snaží tieto veci minimalizovať, ale úplne sa to nedá.
Istá známa, ktorej som telefonoval mi povedala, že po vyskladnení-vyradení expirovaného ani so zľavou nepredaného tovaru, musí z neho podnikateľ dodaniť DPH. JE TO PRAVDA????!!!!!!!
Príklad:
kúpim za 100 + 20 DPH a odpočítam 20
ak to nepredám 20 odvediem späť???
a čo náklad 100 aj ten je VNZD???
Podľa mňa somarina, prosím vyjadrite sa niekto....

predať so zľavou samozrejme môžeš a netreba dodaňovať. Nákladom bude tvoja nákupná cena.
microx
20.03.12,12:01
skaspa napísal:

27.03.08, 13:03


Len doplním k danej téme moje poznatky:
Zo stanoviska MF SR: "Vyradenie liekov po dobe expirácie sa účtuje na ťarchu účtu 548 - ostatné náklady na hospodársku činnosť so súvzťažným zápisom v prospech príslušného účtu zásob. Dôvodom ich vyradenia je skutočnosť, že sa nesmú ďalej predávať, nemajú žiadnu realizačnú hodnotu. Inými slovami - tovar nemá pre účtovnú jednotku žiadnu úžitkovú hodnotu. O škode účtujeme v prípade fyzickej straty hodnoty (fyzického opotrebenia). V nadväznosti na § 26 ods. 4 zákona o účtovníctve sa na účte 549 - manká a škody účtuje, ak ide o neodstrániteľné poškodenie alebo zničenie majetku. Pre postup účtovania je podstatný prvotný dôvod vyradenia liekov a nie skutočnosť, že podľa zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach vyradené lieky treba špeciálne likvidovať."

Z uvedeného mi vyplýva, že tovar po záruke (lieky sú tiež tovar a môžme si za ne dosadiť mlieko, syry...) je daňovo uznaný výdavok.

Navyše aj jeden z veľkých ekonomických časopisov sa k danej problematike vyjadril nasledovne: "Úbytok tovaru z dôvodu likvidácie predstavuje náklad, ktorý je súčasťou základu dane. Nie je tedo potrebné o sumu likvidovaného tovaru robiť úpravu základu dane. Tento výdavok nie je v zákone o dani z príjmov limitovaný. Priamo súvisí s podnikateľskou činnosťou daňovníka. Nejde o škodu v zmysle definíciu podľa zákona o účtovníctve, ani o manko na tovare. Platiteľ DPH nemá z dôvodu likvidácie zásob žiadnu daňovú povinnosť. Tá vzniká len pri krádeži tovaru v súlade s § 53 ods. 3 zákona o DPH."

JE TO PRAVDA????!!!!!!!!!!!!!
KEJKA
20.03.12,16:39
S troškou nadsázky - pravda je to, čo si vieme obhájiť.:)
určite lieky a mlieko, syr nedávam do rovnosti.
pri liekoch platia špeciálne pravidlá - lekárne o.i. musia dodržiavať určité minimálne limity bez ohľadu na ich predajnosť, takže nemôžu niesť ťarchu nákladov.
Predajca mlieka, syrov môže 1-2 dni pred expiráciou znížiť cenu na úroveň skladovej prípadne pod ňu, a to by videl, ako mu tovar zmizne z regálov............je to jednoducho otázka obchodnej politiky, stratégie nákupov a predaja, sledovania dopytu, umenie, uznávam.
keby bola pravda v tom článku - ujha, mnohí by sa potešili.
určite netreba odvádzať DPH, ale aby sa kvôli tomu znižovala daň z príjmu.........nuž platí moja úvodná poznámka.
reni1
07.03.13,12:23
Dobrý deň ja by som sa chcela spýtať či treba vyhotoviť nejaký doklad, že prečo sme ten tovar vyradili. Niekde som čítala, že by to mohol byť Návrh na vyradenie tovaru po expirácií. Je to potrebné alebo nie?
Takýto tovar sa účtuje na 549, ale v akej sume, v tej za ktorú som ho nakúpila alebo v tej za akú ho predávam. Mám tam dať sumu bez DPH??? Ďakujem
a_je_to
09.03.13,21:37
Dobrý deň ja by som sa chcela spýtať či treba vyhotoviť nejaký doklad, že prečo sme ten tovar vyradili. Niekde som čítala, že by to mohol byť Návrh na vyradenie tovaru po expirácií. Je to potrebné alebo nie?
Takýto tovar sa účtuje na 549, ale v akej sume, v tej za ktorú som ho nakúpila alebo v tej za akú ho predávam. Mám tam dať sumu bez DPH??? Ďakujem

Mala by tam byť nejaká výdajka a aspoň stručná odvolávka na zápisnicu z inventúry, alebo z vyradenia, kvôli preukaznosti. Vyraďuje sa v skladovej cene obstarávacej /nákupnej/ a kvôli expirácii bez DPH. Iba tovar ukradnutý sa vyraďuje s DPH.
reni1
11.03.13,13:32
ďakujem veľmi pekne za odpoveď